Σούπερ Λιγκ: Ο Βάργκας «ξέρανε» και τον Παναθηναϊκό!

Σούπερ Λιγκ: Ο Βάργκας «ξέρανε» και τον Παναθηναϊκό!



Με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάργκας (79’), η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον Παναθηναϊκό άφησε τους «πράσινους» στο -7 από την 2η θέση της βαθμολογίας, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο αθηναϊκό ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό! Η «Ένωση» πήρε τη νίκη με 1-0 στο ΟΑΚΑ και ξέφυγε με +7 από την τρίτη θέση. Μετά τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, ο Βάργκας «ξέρανε» και τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 79ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ «κλείδωσε», όπως όλα δείχνουν, την πρωτιά στα πλει-οφ και την Πέμπτη (3/3) αντιμετωπίζει στο Κύπελλο τον Ατρόμητο, την μοναδική ομάδα που την έχει κερδίσει μέσα στο 2016!

Σούπερ Λιγκ: Ο Βάργκας «ξέρανε» και τον Παναθηναϊκό! Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο η πρώτη ευκαιρία του αγώνα άνηκε στην «Ένωση». Στο 9’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βάργκας, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Στιλ σε σπουδαία απόκρουση. Στη συνέχεια της φάσης ο Γιόχανσον από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 11’ με ένα μακρινό σουτ του Εσιέν, που έφυγε άουτ. Με τον ίδιο τρόπο απείλησε και ο Αμπέντ στο 21', όμως ο Μπαρόχα μπλόκαρε εύκολα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «πράσινων» ήρθε στο 25’, όταν μετά από γύρισμα του Μέστο, ο Καλτσάς έκανε το πλασέ απέναντι από τον Μπαρόχα, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατάφερε να αποκρούσει με τα πόδια.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή ωστόσο ήταν κακή και δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Παναθηναϊκού. Οι παίκτες του Γκουστάβο Πογιέτ δεν ήταν καθόλου ήρεμοι και υπέπιπταν σε αρκετά λάθη, με ενδεικτική τη φάση του 43’. Ο Άρθο έκανε λάθος γύρισμα προς τον Μπαρόχα, ο Μπέργκ πήγε να βγει τετ-α-τετ, αλλά ο Βενεζουελάνος γκολκίπερ πρόλαβε να διώξει με τα πόδια, κρατώντας το 0-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετά νεύρα, με τον Μπεργκ να γλιτώνει την κόκκινη στο 49’ για χτύπημα εκτός φάσης στον Άρθο. Λίγα λεπτά μετά, Πογιέτ και Καλτσάς αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες μπροστά στον πάγκο της ΑΕΚ για ένα πλάγιο. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς φάσεις, ώσπου στο 64’ ο τεχνικός της ΑΕΚ έριξε στο ματς τους Αραβίδη και Τζεμπούρ αντί των Πέκχαρτ και Πλατέλλα, αλλάζοντας τη διάταξη της ομάδας του σε 4-4-2.

Στο 67' η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, όμως ο νεοεισελθόντας Αραβίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στιλ. Τρία λεπτά μετά, ο Εσιέν δοκίμασε ένα σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω, ενώ στο 73' ο Ντίντακ έβαλε σωτήρια την κόντρα σε σουτ του Μπεργκ.

Όλα έδειχναν πως το ντέρμπι θα κρίνονταν στο γκολ και αυτή που το πέτυχε ήταν η ΑΕΚ. Στο 79’ ο Βάρκας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σκοράροντας για 3ο σερί ντέρμπι, μετά τα γκολ κόντρα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός έψαξε την ισοφάριση, χωρίς αποτέλεσμα και στο φινάλε έχασε τον Μέστο, ο οποίος αποβλήθηκε με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά. Το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ΑΕΚ ξέφυγε με +7 από την 3η θέση της βαθμολογίας.



Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

37 σχόλια:

[+]  lazo1 στις 28/02/2016 21:44

στις 28/02/2016 21:47
Άδικο το ποδόσφαιρο. Σε κάθε ματς το ΑΕΚ πέφτει συνεχώς για καθυστερήσεις. Τέτοιοι είστε...

στις 28/02/2016 22:00
τσουξιμοοοοοοο βαζελες πουτανες μια ζωη στο νοικι αφου η πολη μας ανηκει

στις 28/02/2016 22:03
ετσι στην πουτσα μια ζωη γαμημενες λαγουδινες...η πιο αχωνευτη φαρα ειστε ρε μουλιδες, μπραβο στην χανουμισα για την νικη της, τωρα γιαννακη σκουξε επειδη δεν σ δωσε πεναλτυ

[+]  antihooliganos στις 28/02/2016 22:09

στις 28/02/2016 22:12
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΒΑΖΕΛΕ. ΟΧΙ ΤΡΙΤΟΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ. Η ΑΕΚ ΤΟ ΑΞΙΖΕ ΕΦΕΤΟΣ! Ο ΤΙΓΡΗΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ. ΚΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙΤΕ! ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΕΚ ΜΕ +20 ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ. ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ Ο GAY.

στις 28/02/2016 22:27
ΓΑΥΡΟΙ ΜΟΥΝΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ.

ΚΑΘΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΣ, ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΣΑΣ ΜΠΑΣΤΑΡΔΑ ΓΑΥΡΟΙ , ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΤΑΙ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ ΣΑΣ

στις 28/02/2016 22:28
ΝΑ ΨΟΦΗΣΕΤΑΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΟΛΟΓΑΥΡΟΙ

[+]  Egoist13 στις 28/02/2016 22:34

στις 28/02/2016 22:44
Δύο μεγάλες απορίες έχω σε αυτή την ζωή πρώον γιατι το κρατος δεν εκτελεί μια μεγάλη μερίδα υβριδίων αναιξερέτως ομάδας οπως τα εν λογω ζώα σε τούτο το τσατ(οχι ολοι)και δευτερον για ποιον λόγο δεν διώχνουμε τον κοντο καραφλο παιδοφιλο λαμογιο που πινει το αιμα της εργατικης ταξης και συναμα μας ταιζει σανο και μια αλλη απορια γιατι οι γυναικες ειναι πουτανες?Οποιος μπορει να μου λυσει τις προαναφερθεντες αποριες θα το εκτιμουσα δεοντως.

στις 28/02/2016 22:48
ΑΕΚΑΡΑΑΑΑ

στις 28/02/2016 22:48
ΑΡΡΩΣΤΕΙΑΑΑΑΑ

στις 28/02/2016 22:49
ΒΙΑΓΚΡΑΣΣΣΣΣΣ

στις 28/02/2016 23:02
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΡΓΙΟΛΕΣ ΚΑΙ ΓΑΜΙΟΛΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΛΕΣ! -PANATHINAIKIDOKSA.

στις 28/02/2016 23:03
Η αλλη ειναι γαυρινα και κανει αναφορα στην ορθογραφια λογικα αυτοσαρκαζεται...

[+]  Giorgosrem13 στις 28/02/2016 23:04

στις 28/02/2016 23:06
Σου φαινεται για γυναικα νοικοκυρα το υβριδιο αυτο?

στις 28/02/2016 23:30
ΕΔΩ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΚΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΝΙΚΗΣΕ ΣΗΜΕΡΑ

[+]  stasoumugdala στις 29/02/2016 00:43

[+]  2kefalos.. στις 29/02/2016 00:52

στις 29/02/2016 08:29
43,43,43,43,43,43,43,43,43,43,43,43,43

[+]  lazo1 στις 29/02/2016 08:44

στις 29/02/2016 13:23
Ο πρασινος καρναβαλος αρπαξε το ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΠΕΟΣ μας.Ωραιο παρασκευοσαββατοκυριακο περασαμε,στη λεωφορο μας,με μπυριτσες,βολτιτσες και καληη παρεα.:))

ΥΓ 1 Το γηπεδο του παο να γινει στο γουδι,το ΔΩΜΑΤΙΑΚΙ θα ειναι ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΚΕΙ!

ΥΓ 2 Φοβαμαι μην αγριεψετε καποια στιγμη και την πληρωσουν τα ντουβαρια παλι

[+]  manolis.S3 στις 29/02/2016 16:08

στις 29/02/2016 17:10
Και ποιός είσαι εσύ ρε μάγκα που βρίζεις μάνες? Κανένας σεβασμός πια? Τίποτα? Να σαπίσει η οικογένειά σου στη κόλαση και να σου θερίσει η ηπατίτιδα και η γάγγραινα όλους τους απογόνους σου εσένα που βρίζεις μάνες μόνο και μόνο επειδή δε γουστάρεις τον Ολυμπιακό. Άντε ρετάλια, όλο βρισιές είπαμε, αλλά μη το χέζουμε. Ψυχοπαθή ελεεινά όντα.

στις 29/02/2016 20:02
οσα -1 και αν πατησετε η αληθεια ειναι αυτη

[+]  manolis.S3 στις 29/02/2016 20:03

στις 29/02/2016 20:55
vazelia poutsa ksidi kai kalo taksidi ante geia

στις 29/02/2016 20:57
manolis.s3 mou fenetai exeis piei xasisei vradiatika kai les paparies

στις 29/02/2016 21:16
γιατι ρε φιλε; η ισοπαλια ηταν το δικαιοτερο αποτελεσμα

στις 29/02/2016 21:26
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΑΥΡΟΥ! ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

στις 29/02/2016 21:26
ΟΛΥΜΠΙΑΚ-ΑΡΗΣ

στις 29/02/2016 21:26
ΑΔΕΛΦΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ est.1914-1925

στις 29/02/2016 21:27
ΘΑ ΤΑ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟ ΜΑΡΤΙΟ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ.

στις 29/02/2016 21:56
αντιχουλιγκανε της μαμακας σου το χαλβαδοκουτι βλακα

στις 29/02/2016 23:01
Κοίτα να δεις το σύστημα πως πάει

Που ο χοντρός στους μπράβους της 7 τα σκάει

Πρωτάθλημα απ' την αρχή στημένο

Μέσα στην ΕΠΟ επικρατεί κατεστημένο

Κι αναρωτιέσαι ποιος ο λόγος για να ζεις

Αφού τη μάνα σου γαμάει ΑΕΚτζής

Κι από το τρέξιμο σε έκανα λαγό Νομίζω πως χρειάζεσαι ψυχίατρο (ΨΥΧΙΑΤΡΟ!) Ψυχίατρε γαμώ τον Πειραιά Γαμώ τους γαύρους και την θύρα την 7 Τον Μαρινάκη ρε τον παλιοπουσταρά Που φέρνει πρέζα για τον Τάκη Τσουκαλά

στις 01/03/2016 00:29
Ρε παιδια αυτος ο εσιεν για ποσο καιρο θα μεινη στο κοροπη,αντε γιατι μου φερνει αναγουλα να παει στο διαολο καλητερα παιζω εγω που ειμαι 44 αμ ο αλλος ο εμποκου πως ειναι ετσι η φατσα του ετσι ρε παιδια και αυτος μου φενεται ειναι για τον πουτσο καβαλα που πανε και τους βρκσκουνε καθε χρονο.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.