Γιουρόπα Λιγκ: Ματσάρες στους «16»

Γιουρόπα Λιγκ: Ματσάρες στους «16»



Πολύ μεγάλα παιχνίδια προέκυψαν στην κλήρωση για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ η Ντόρτμουντ θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Τότεναμ!

Δύο πολύ μεγάλα ντέρμπι έβγαλε η κληρωτίδα για τη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Η Λίβερπουλ θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον μεγάλο αγγλικό εμφύλιο, ενώ η Ντόρτμουντ θα παίξει με την Τότεναμ, σ’ ένα ζευγάρι που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και ο τελικός της διοργάνωσης.

Από την κλήρωση προέκυψε και ισπανικός εμφύλιος, καθώς η Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε θα αντιμετωπίσει την Βαλένθια του Γκάρι Νέβιλ. Από την άλλη, η κάτοχος του τίτλου, Σεβίλλη θα αντιμετωπίσει την Βασιλεία (ο τελικός γίνεται στην έδρα της), ενώ η Βιγιαρεάλ θα διασταυρώσει τα ξίφη της με την Λεβερκούζεν.

Η Φενέρμπαχτσε του Βίτορ Περέιρα θα αντιμετωπίσει την Μπράγκα, η Λάτσιο θα παίξει με την Σπάρτα Πράγας και τέλος, η Άντερλεχτ, που απέκλεισε τον Ολυμπιακό, θα τεθεί αντιμέτωπη με την Σαχτάρ. Τα πρώτα παιχνίδια είναι στις 10 Μαρτίου και οι ρεβάνς στις 17 Μαρτίου. Στις 18 Μαρτίου θα γίνει η κλήρωση για τους «8», με τα ματς να γίνονται 7 και 14 Απριλίου. Οι ημιτελικοί είναι στις 28 Απριλίου και 5 Μαΐου και ο τελικός στις 18 Μαΐου στη Βασιλεία.

Αξίζει να σημειωθεί πως Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην Ευρώπη για πρώτη φορά στην ιστορία τους! Στα αξιοσημείωτα, ότι ο Λουίς Φαν Χαάλ μετράει 4 νίκες σε ισάριθμα ματς κόντρα στους «κόκκινους» και μένει να φανεί αν το νικηφόρο σερί του θα συνεχιστεί και στην Ευρώπη κόντρα στην ομάδα του Μερσεσάϊντ.

Τα ζευγάρια στους «16»:


Σαχτάρ – Άντερλεχτ
Βασιλεία – Σεβίλλη
Βιγιαρεάλ – Λεβερκούζεν
Μπιλμπάο – Βαλένθια
Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Σπάρτα Πράγας – Λάτσιο
Ντόρτμουντ – Τότεναμ
Φενέρμπαχτσε - Μπράγκα




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

[+]  xristakis911 στις 26/02/2016 14:44

στις 26/02/2016 14:50
mages pote ine ta prota mats xeri kanis imerominia

[+]  jordan21 στις 26/02/2016 14:53

στις 26/02/2016 15:08
Τι έγινε ρε; Αυτοί ξεχάσανε να βάλουνε την ολυμπιακάρα στην κληρωτίδα. Ξέχασαν στην κληρωτίδα την καλύτερη κλειτορίδα.

στις 26/02/2016 15:19
Σαχταρ, Λατσιο και Φενερμπαχτσε, απο τωρα να τις πονταρουμε για προκριση στην επομενη φαση. Δεν αφηνουμε την ευκαιρια, αφου ειναι καλυτερες ομαδες και ετσι θα τα παιρνουμε απο τους μπουκ της γης, οταν μπορουμε. Υπολογιζουμε η τριαδουλα αυτη της προκρισης να δινει τουλαχιστον δυομιση φορες κερδος στο κεφαλαιο που θα πονταρουμε...

[+]  stasoumugdala στις 26/02/2016 15:21

στις 26/02/2016 15:44
τελικα τα μπαλακια τι θερμοκρασια ειχαν..??

στις 26/02/2016 15:48
O Olympiakos re paidia den perase?poy einai i thrylara?enstasi giati an aksizei , kapoios sta xartia , o thryleas to aksizei o xartinos vre.pantws padia i penaltara poy pirate oyte me aek den to exei dwsei.na ton feroyme super league ayton.

στις 26/02/2016 16:09
Αν και δεν την υποστήριζω απο Γερμανία η Ντόρτμουντ θα το σηκώσει ομάδα με.άξιο λαο.ιστορία .και αξιοσέβαστο ροστερ ειδωμεν

στις 26/02/2016 16:12
Οσο για τα.ανιστορητα.υβρίδια που βγάζουν το κόμπλεξ τους στον.γαύρος είδαμε και τα.κατορθώματα τους.στην Ευρώπη.συμπεριλάμβανε και την.ομάδα.μου την τελευταια.πενταετία...

στις 26/02/2016 16:28
simoenson21 enstash giati den balame th mana sou na sth klhrwtida na ma kanei kana tsimpouki...paparantzas gamw th mhtra pou se xernage

στις 26/02/2016 16:30
τελικος ντορμουντ τοτεναμ η λεβερκουζεν

στις 26/02/2016 16:36
10 martiou 8a ginoun ta prwta match afou to leei kai revans stis 17

στις 26/02/2016 16:45
oτο άλλο το παλικάρι ρώτησε ημερονίες των αγώνων και του πατήσατε 3-4 άτομα πως δεν σας άρεσε αυτό..πόσο βλάκες πρέπει να είστε ρε κομπλεξικοί κωλόγαυροι;;.....

στις 26/02/2016 16:46
λοιπον η ντορντμουντ θα το παρει! μην τα ξαναλεμε!σιγα να μην αποκλειστει απο την τοττεναμ

στις 26/02/2016 17:57
Solo7Lazio Ayto poy m'aresei mazi soy einai ta epixeirimata soy.na sai kala.i agnoia soy kai i imimatheia soy einai to gelio moy.ante geia.

στις 26/02/2016 18:23
Solo7Lazio........το Lazio το καταλαβαίνω από το σήμα.Το solo7 τι είναι; Οι 7 μαλακίες που χτυπάς σόλο καθημερινά;

στις 26/02/2016 18:25
Η dortmund θα το σηκώσει

στις 26/02/2016 18:33
ο simoenson ειναι γνωστος τραμπακουλας... αλλα αυτος που μου προκαλει εκπληξη ειναι η παναθηναικηδοξαδραμας με την ειλικρινεια του..

στις 26/02/2016 18:41
Οι μισοί σχολίασαν για τον Ολυμπιακό...τραγικοι

στις 26/02/2016 19:24
φελιπε λογικο δεν ειναι.. γινεται να μην ασχοληθουν με τον αιωνια βιαστη τους... ακουνε ολυμπιακος και τσουζει η κωλοτρυπιδα τους..

στις 26/02/2016 20:12
PAPARANTZAS-ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ.

στις 26/02/2016 20:39
Μπαίνω να δω για τα παιχνίδια των ομάδων και βλέπω να λένε πάλι για τον Ολυμπιακό αρκετοί ελεεινοί κάγκουρες ψευτοφανατίλες των ομάδων τους. Μη γαμάτε την ιστοσελίδα, έχετε γαμήσει τη χώρα γενικά και το άθλημα, μη τα χαλάτε όλα.

στις 26/02/2016 20:41
Σπάρτα πράγας, Γιουνάιντεντ, Τότεναμ, Βιγιαρεάλ, Σαχτάρ, Μπιλμπάο, Μπράγκα (προς έκπληξη), Σεβίλλη.

στις 26/02/2016 22:16
Το ποιοί έχουνε γαμήσει το άθλημα άστο eternalpanos.Το ξέρουνε και πέτρες..... Όσο για τον αμύγδαλο,το έχω ξαναπεί.Ναι, βιαστές είσαστε γιατί το να γαμήσετε σαν πραγματικοί άντρες,πρέπει να είσαστε και άντρες.Άντε τώρα γαργάρα με το σπέρμα που συλλέξατε και εχθές....Γειά σου ρε fortounis-17.τρομερή κουβέντα είπες.Τύφλα να 'χει ο Σωκράτης.

στις 27/02/2016 02:48
ντορτμουντ - τοτεναμ επρεπε να ειναι ο τελικος ρεεεεεεεεεεε!!! ουτε μια κληρωση της προκοπης δεν ξερετε να κανετε. χαχαχα!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.