Γιουρόπα Λιγκ: Τον… «ξέρανε» στην παράταση

26/2/2016 00:40
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 κόντρα στην Άντερλεχτ με πέναλτι του Φορτούνη (29’), ωστόσο δεν πέτυχε δεύτερο γκολ στην κανονική διάρκεια και οι Βέλγοι πήραν την πρόκριση με 2-1 στην παράταση, χάρη σε δύο τέρματα του Ατσεαμπόνγκ (103’, 111’).

Ευρώπη τέλος για Ολυμπιακό! Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-1 από την Άντερλεχτ στην παράταση και έμειναν εκτός συνέχειας στο Γιουρόπα Λιγκ, με τους Βέλγους να «σφραγίζουν» την πρόκριση μετά και το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και είχε κλασικές ευκαιρίες κόντρα στην Άντερλεχτ, ωστόσο χρειάστηκε ένα πέναλτι-«δώρο» του διαιτητή για να πάρει το προβάδισμα με τον Φορτούνη (29’).

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες «άγγιξαν» ένα δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, ωστόσο ευκαιρίες για να σκοράρει είχε και η Άντερλεχτ, με κορυφαία το δοκάρι του Ναχάρ (64’). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στον έξτρα χρόνο, εκεί όπου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι (92’) για κράτημα στον Μποτία (ο Ισπανός γλίτωσε σε δύο περιπτώσεις την κόκκινη στο πρώτο μέρος).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και στο 103’ πλήρωσε τα λάθη της άμυνας του, με τον Ατσεαμπόνγκ να ισοφαρίζει το σκορ σε 1-1. Η ομάδα του Σίλβα ήθελε πλέον δύο γκολ για να πάρει αυτή την πρόκριση, ωστόσο τα πάντα τελείωσαν στο 111’, με τον Ατσεαμπόνγκ να πετυχαίνει δεύτερο γκολ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην Άντερλεχτ.

Με το 1-0 στην πλάτη, ο Ολυμπιακός πίεσε από τα πρώτα λεπτά την Άντερλεχτ, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο ματς, ωστόσο τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά εάν στο 6’ ο διαιτητής δεν χάριζε την κόκκινη κάρτα στον Μποτία για μαρκάρισμα στον Ατσεαμπόγνκ, που έβγαινε τετ-α-τετ με τον Ρομπέρτο!

Οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυχτικά την Άντερλεχτ ωστόσο ο Προτό τους αρνήθηκε τρεις φορές το γκολ! Στο 8’ ο γκολκίπερ των Βέλγων νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ιντέγε και στο 9’ πραγματοποίησε διπλή μεγάλη επέμβαση σε σουτ των Φορτούνη και Ντουρμάζ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 29 κέρδισε πέναλτι για χέρι του Κάρα, το οποίο όμως είδε μόνο ο διαιτητής. Ο Φορτούνης εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά μέχρι το ημίχρονο, ενώ στον αντίποδα, η Άντερλεχτ δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο τον Ρομπέρτο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι Πειραιώτες έχασαν με τραυματισμό τον Ντουρμάζ (49’) και στο 52’ σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, με τον Πουλίδο να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Πέντε λεπτά μετά, ο διαιτητής έδειξε κίτρινη και όχι κόκκινη στον Μποτία, ο οποίος ανέτρεψε τον Τζούρισιτς πριν αυτός βγει απέναντι στον Ρομπέρτο. Δύο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Φορτούνη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά άργησε να εκτελέσει και ο Ναχάρ του έκλεψε τη μπάλα.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η ομάδα του Σίλβα έδειξε σημάδια κούρασης και η Άντερλεχτ έφτασε μια «ανάσα» από το 1-1. Στο 63’ ο Ρομπέρτο πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε προσπάθεια του Τζούρισιτς και ένα λεπτό μετά ο Ναχάρ σημάδεψε το δοκάρι του Ισπανού γκολκίπερ.

Στο 67’ ο Σίλβα αναγκάστηκε να βγάλει τον εξαιρετικό Καμπιάσο για λόγους κούρασης, ενώ λίγο αργότερα έριξε στο ματς τον Σεμπά αντί του Πουλίδο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να απειλήσουν όπως στο πρώτο μέρος και στο 89’ ο Ρομπέρτο γλίτωσε την ομάδα του, αποκρούοντας το κοντινό πλασέ του Ατσεαμπόνγκ.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Μποτία στην περιοχή (92’). Ο διαιτητής έδειξε παίζεται και στο 107’ ήρθε το γκολ της Άντερλεχτ. Οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν τα παιδικά λάθη της «ερυθρόλευκης» άμυνας και ο Ατσεαμπόνγκ με εξαιρετικό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός χρειάζονταν πλέον δύο γκολ, ωστόσο οι παίκτες του Σίλβα είχαν μείνει από δυνάμεις. Ο Προτό απόκρουσε το μακρινό σουτ του Τσόρι στο 106’ και τέσσερα λεπτά μετά η Άντερλεχτ «κλείδωσε» την πρόκριση με δεύτερο γκολ του Ατσεαμπόνγκ. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι Πειραιώτες αποχαιρέτησαν την Ευρώπη.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμεπνταλεουί, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (67΄Ζντιέλαρ), Φορτούνης, Ντουρμάζ (50’ Τσόρι), Πουλίδο (83’ Πουλίδο), Ιντέγε

Άντερλεχτ: Προτό, Ναχάρ, Ντέσχαχτ, Εμποτζί, Μπούτνερ (91’ Νότινγκ), Ντεντόνκερ (97’ Ντεφούρ) , Μπατζί, Τζούριτσιτς (82΄Σουάρες) , Πρατ, Ατσεαμπόνγκ, Οκάκα.