Πρέμιερ Λιγκ: «Άλωσε» το «Άνφιλντ» με Ρούνεϊ η Γιουνάιτεντ (video)

Πρέμιερ Λιγκ: «Άλωσε» το «Άνφιλντ» με Ρούνεϊ η Γιουνάιτεντ (video)



Με γκολ του Ρούνεϊ στο 78’, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 1-0 την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» και μείωσε στο -2 τη διαφορά της από την τετράδα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στην Λίβερπουλ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν με 1-0 στο «Άνφιλντ», με τον Λουίς Φαν Χαάλ να πανηγυρίζει την 4η σερί νίκη του απέναντι στην ομάδα του Μέρσεσάϊντ.

Η Λίβερπουλ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο 10’, μετά από βαθιά του Λούκας, ο Λαλάνα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντε Χέα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Φιρμίνο έφυγε δίπλα από το δοκάρι της Γιουνάιτεντ.

Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά στην κόντρα, όμως το σουτ του Μίλνερ ήταν άστοχο. Η Γιουνάιτεντ αδυνατούσε να απειλήσει (δεν είχε ούτε σουτ εντός εστίας στο πρώτο μέρος) και στο 30’ η Λίβερπουλ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για γκολ... Μετά από τρομερή συνεργασία των «κόκκινων», η μπάλα έφτασε στον Χέντερσον, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Και αν το πρώτο ημίχρονο ήταν ήρεμο, χωρίς τις πολλές ευκαιρίες, το ξεκίνημα του δεύτερου ήταν εντυπωσιακό. Στο 50’ ο Τσαν μπήκε μέσα στην περιοχή και επιχείρησε το πλασέ, όμως ο Ντε Χέα έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά ήταν η σειρά της Γιουνάιτεντ να απαντήσει, με το σουτ του Μαρσιάλ να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Μινιολέ.

Στο 67’ ο Ντε Χέα πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση σε δυνατό σουτ του Τσαν, ενώ στη συνέχεια είπε «όχι» και σε σουτ του Φιρμίνο από πλάγια θέση. Στη συνέχεια, ο Φαν Χάαλ έριξε στο ματς τους Μάτα και Ντεπάι, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του και στο 78’ οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ…

Μετά από κόρνερ του Μάτα, ο Φελαινί σημάδεψε στο δοκάρι, όμως ο Ρούνεϊ πήρε το ριμπάουντ και με γυριστό σουτ «έγραψε» το 1-0, πετυχαίνοντας το 100ο γκολ της Γιουνάιτεντ μέσα στο «Άνφιλντ»!
Ο Κλοπ έριξε στο ματς τον Μπεντέκε, όμως η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να βρει απάντηση, γνωρίζοντας 4η σερί ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Με τη νίκη, η ομάδα του Λουίς Φαν Χαάλ έφτασε τους 37 βαθμούς και μείωσε στους -2 τη διαφορά από την 4η Τότεναμ. Στον αντίποδα, η Λίβερπουλ γνώρισε νέα απώλεια και έμεινε στην 9η θέση και τους 31.




Ομάδες που αφορά: ΤΣΕΣΤΕΡ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

15 σχόλια:

[+]  t4sos στις 17/01/2016 18:06

[+]  alex68 στις 17/01/2016 18:09

στις 17/01/2016 18:15
Τσιμπουκαδωρε μπαναναααααα... Περαστικα σου... Πουτσαααααα λουζερπουλ...υποταγη πουτανες... Τασουλα κομπλεξικη βουλγαρα σκασε γαμω τον χριστο σου..

στις 17/01/2016 18:19
H Liverpool όντως θέλει και άλλες μεταγραφές και το μπεντεκε μου το βάζει στο 80+. Ο Κλόπ είπαμε είναι προπονητάρας αλλά τι περιμένει να τελειώσει η σεζόν για να πρωτοκλασσάτους παίκτες γιατί μετά θα πρέπει να τους ταιριάξει. Δηλ να προσαρμποστούν εύκολα.

στις 17/01/2016 18:28
πιο πεθαμενη λιβερπουλ δε μπορω να θυμηθω...

στις 17/01/2016 18:28
αν δεν ηταν ο ντε χεα θα σου ελεγα ποσο θα πηγαινε

στις 17/01/2016 18:31
Πηγε και πρωτη φορα ταμειο ο t4sos και χαρηκε λιγο! αντε και του χρονου!

στις 17/01/2016 18:40
ναι μωρη ομαδα τιποτα δεν εχει τελειωσει ακομα.......πμε για τον τιτλο

στις 17/01/2016 18:55
Δε μας άξιζε η ήττα σήμερα. Η Man Utd. ήταν κατά τη γνώμη μου τυχερή καθώς σχεδόν σε όλο το ματς ήταν ανύπαρκτη σε αντίθεση με την Liverpool που έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες. Μετά το γκολ υπήρξε η αναμενόμενη παγωμάρα και δεν καταφέραμε καν την ισοπαλία. Περιμένουμε πολλά περισσότερα από την Ομάδα μας.

YNWA!

στις 17/01/2016 19:19
pelatopool

στις 17/01/2016 19:37
Που είσαι τσιμπουκαδόρε τώρα? Μπουκωμένος είσαι από την τσπού του Ρούνεϊ εεε? Μούγκα τώρα Λιβερπουλάκια μου θέλατε και πρωτάθλημα.

στις 17/01/2016 20:14
Glory glory Man.United. Aπο ππαλια επαιρνε σπουδαιες νικες με αυτη την αντιπαλο, ακομα κι αν δεν ηταν στις καλες χρονιες της οπως φετος ας πουμε...

στις 17/01/2016 20:33
ΟΙ ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΙ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ...ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΗΜ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΠΑΛΑ,ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΝΤΑ!!!YNWA LIVERPOOOL

στις 17/01/2016 20:56
τσιμπουκαδωρε ..μωρη αδερφαρα, παλι σε ηττα του μπουρδελου σου κρυβεσαι στην σπηλια σου και δεν βγαινεις εξω..; σχολιασε μωρη κοτα παναθεμασε... πες τι εφταιξε και για αυτη την ψωλια.. μιλα για το ενδοξο παρελθον ενω εδω και 25 χρονια εχεις χορτασει σπερμα απολο το νησι.. μιλα μας για το σημερινο γλεντι... αν σεβεσαι το ξεχειλομενο μουνακι που εχεις βγες μωρη και πες τιποτα.. μια ζωη στην φαπα θα ειναι η γαμημενη ΛΟΥΖΕΡπουλ σου.. ανοιξε τα ματια σου και ΞΥΠΝΑ

στις 18/01/2016 15:01
τυχερη η γιουναιτετ! αδικο το σκορ. αρε τσελσι κοιτα τι μαλακιες κανεις θα μπορυσες να ησουν στην 3αδα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.