Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ

Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΚ



Με πολύ όμορφο γκολ του Βάργκας (30’), η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον Λεβαδειακό στη Λιβαδειά και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ (13/1).

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε η ΑΕΚ. Η «Ένωση» πέρασε με 1-0 από την έδρα του Λεβαδειακού και απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο ΟΑΚΑ στις 13 Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι των δύο ομάδων διεξήχθη 15 ημέρες μετά το σπουδαίο «διπλό» των Βοιωτών στο ΟΑΚΑ (2-1) για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Σε σχέση με τα ματς πρωταθλήματος, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές και η ΑΕΚ έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να φύγει με τη νίκη από τη Λιβαδειά.

Η «Ένωση» είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη και αδυνατούσε να απειλήσει τον Λεβαδειακό, ο οποίος από την πλευρά του προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των φιλοξενούμενων, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι Βοιωτοί έψαχναν συνεχώς τον εγκλωβισμένο Μάντζιο και η μοναδική τους ευκαιρία ήρθε στο 12’ με ένα δυνατό σουτ του Μερεμπασβίλι, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Ανέστης.

Η ομάδα του Πογιέτ απείλησε για πρώτη φορά στο 26’ με ένα άστοχο σουτ του Μπουονανότε και τέσσερα λεπτά μετά ο Βάργκας έδωσε τη λύση, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Μπαρμπόσα, Μπουονανότε και Βάργκας συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τρίτο να πιάνει εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Μετά το γκολ, η ΑΕΚ είχε την απόλυτη υπεροχή, ωστόσο προτίμησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων και δεν απείλησε ιδιαίτερα για ένα δεύτερο γκολ. Ο δυνατός αέρας δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε μόλις μια καλή στιγμή, όπου η «Ένωση» θα μπορούσε να πετύχει το 2-0.

Στο 86’ ο Μπακάκης βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώτα, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ απόκρουσε το πλασέ του, κρατώντας το 1-0. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ φωνάζει δικαιολογημένα για οφσάιντ-εφεύρεση του επόπτη, ο οποίος έκοψε λανθασμένα τον Αραβίδη, την ώρα που αυτός έβγαινε σε τετ-α-τετ!

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Μανωλάς (78’ Μεντί), Στάθης, Νικολάου (67’ Μαχαίρας), Γιακουμάκης, Ντομοβίτσκι (46’ Μπεν), Μερεμπασβίλι, Μάντζιος

ΑΕΚ : Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Κορδέρο, Γιόχανσον, Μπουονανότε (75’ Πλατέλλας), Βάργκας, Μπαρμπόσα (73’ Σιμόες), Τζεμπούρ (67’ Αραβίδης)




Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

[+]  nikosgtr στις 06/01/2016 19:56

στις 06/01/2016 19:58
Ενω εσενα ρε κλαψομουνη σου εκατσε η ρεαλ βρε κοιμισμενε... Ποσο κλαψες και μιζεροι ειστε ρε πουστη μου...

στις 06/01/2016 20:05
Εμενα φιλε με πανε κοντρα...Δεν με παιρνει απο το χερακι ο διαιτητης Παππας να με περασει απο τον απολλωνα με γκολ οφσαιντ του Φουστερ και με 100-0 διαιτησια...Εμενα με σφαζουν καθε φορα και δεν με Παιρνει ο Καλογεροπουλος απο το χερι να νικησω με γκολ χερι του Χαρα στους 4 του κυπελου με αεκ σονι και καλα...Θες να σου πω κι αλλα αρχιδι??

στις 06/01/2016 20:08
θες να σου πω για παναιτωλικο μες στην εδρα σου που μονοι σας γιουχαρατε στην ληξη??

στις 06/01/2016 20:19
θες να σου πω για το Ατρομητος-Ολυμπιακος που οι εποπτες ειχαν παρει φωτια και κοψαν 7 φορες απο κανονικοτατη θεση Λεταλεκ,Μπριτο,Μαρσελινιο??

στις 06/01/2016 20:23
Θες να σου πω ρε αρχιδι για το Βεροια-Ολυμπιακος που ο Ιντεγε βαζει το πρωτο γκολ με τις παλαμες του λες και παιζει βολλευ και το κορακι δειχνει σεντρα??

στις 06/01/2016 20:35
Θες να σου πω για τον κακομοιρο τον Πανθρακικο που τον σφαξατε σονι και καλα να νικησετε με πεναλτι ανυπαρκτο στον Φιμπογκασον που πεφτει ολομοναχος και στο καπακι κι αλλο πεναλτι ο Καμπιασο αλα Τζορτζεβιτσ που εφερνε σβουρα πριν τον ακουμπισει ο αμυντικος..??και με το που γινεται το 3-4 γινεται πεναλτι για τον Πανθρακικο και το κορακι ο Καλογεροπουλος λεει παιζεται???

στις 06/01/2016 20:36
Τι αλλο θες να σου πω ρε ΑΡΧΙΔΙ ΤΡΙΜΑΛΑΚΑ ΓΑΜΗΜΕΝΕ???ΕΧΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΘΕΣ..

[+]  stasoumugdala στις 06/01/2016 21:14

[+]  stasoumugdala στις 06/01/2016 21:14

στις 06/01/2016 21:43
Ενταξει ζησε στο παραμυθι σου..Εγω φλωρε οταν δεν παιζω οπως λες παρα πανω ΧΑΝΩ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΩ ΣΟΝΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ...ΟΠΩς ΚΑΝΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΣΟΥ...Αν θες να βγαλεις λιγο παροπιδες ακου σε με σε αυτο και πες μου αν εχω αδικο..Εχεις εννοειτε το πιο καλο ροστερ στην Ελλαδα και ειναι ευνοητο με τοσο χρημα να εχεις καλο και ποιοτικο ροστερ(οχι ολες οι μοναδες γιατι πηρατε κι εσεις φολες οπως κι εμεις)Αλλα εφοσον εχεις αυτο το πιο καλο ροστερ εχεις και την πιο καλη ομαδα στο Πρωταθλημα..Αλλα πες μου σε εκλιπαρω..Νομιζεις Οτι και τα 16 παιχνιδια που επαιξες αξιζες την νικη και στα 16??

στις 06/01/2016 21:52
ρε αμυγδαλε δε βαριεσε να γραφεις? σε ολα μεσα εισαι σε ολα εχεις δικιο εισαι ο λεγομενος ''αρχιδοζαλάδας'' .λυπησουμας κανε ενα οφ πιτσιρικο

στις 06/01/2016 21:55
nikosgtr

λοιπον για να τελειωνω μια και καλη με καποιους εδω μεσα.. ακου λοιπον την γνωμη μου για την μπαλα ..(γενικοτερα..οχι μονο για την ελλαδα)

ο πρωτος και αυτος που εχει και σπρωχνει χρημα αυτος θα εχει και την διαιτησια.. ΤΕΛΟΣ.. αν γυρισουν τα πραγματα με τον γατουλη ελπιζω να εχεις τα αρχιδια να το παραδεχθεις.. πες οτι δεν επρεπε να παρω 2-3 αγωνες.. αντε.. απο το -20 , σου ριχνω την διαφορα στο μισο.. την γυμνια της ομαδας σου γιατι δεν θες να την δεις..; για σφαγη στην διαιτησια κατα την αποψη μου μπορει να μιλησει καποιος οταν εχει ισοδυναμο ροστερ, και η διαιτησια με τις αποφασεις της καταδικαζει την αλλη ομαδα οταν αυτο βγαζει ματια.. δες το παραδειγμα στην αγγλια επι φεργκισον.. οι διαιτητες παιζαν την μαντσεστερ 100-0.. οταν εμφανιστηκαν οι αραβες να σου θυμισω οτι τελευταια αγωνιστικη που παιζοταν το πρωταθλημα στον αγωνα της σιτυ αργησε να βγουν οι ομαδες στο δευτερο ημιχρονο με αποτελεσμα να ληξει πιο μπροστα ο αγωνα της γιουναιτεντ και να το βαλει στο 95 ο αγκουε

στις 06/01/2016 22:00
αγκουερο.. παντα η διαιτησια παιζει το παιχνιδι του ισχυρου.. δεν ειναι βλακες οι διαιτητες να πανε κοντρα στον ισχυρο φιλε μου..καριερα εχουν και αυτοι..την κονομα κοιτανε... δες στην ιταλια τι γινετε..; κραζανε την γιουβε για στημενα κλπ.. πεφτει.. και εκει που πιστευεις οτι δεν θα ξανασηκωσει κεφαλι..τσουπ.. παλι δεν εχει αντιπαλο.. γιατι..; γιατι φτιαχνει ομαδα.. παιζει μπαλα.. να παω και ισπανια.. εκει εναλλαξ... μια η μπαρτσελονα σπρωχνεται και μια η ρεαλ.. αλλα μιλαμε για σπρωξιμο οχι αστεια.. ασχετα οτι παιζουν και μπαλαρα.. μιλαμε για ευνοια διαιτησιας..

αυτη ειναι η γνωμη μου...

φτιαξε ομαδα ναναι στα ισα με τον ολυμπιακο, και μετα προστατεψετην απο τυχον αδικιες.. ( που μην τρελαθουμε..κανενας παραγοντας δεν θελει 50-50..να παρει τα κορακια υπο την ευνοια του θελει.. ) ΑΥΤΑ...

στις 06/01/2016 22:03
γενικοτερα το ποδοσφαιρο σε οποιαδηποτε κατηγορια ,σε οποιαδηποτε χωρα ΒΡΩΜΑΕΙ... επειδη εχω φιλο που παιζει σε περιφερειακα, ακομα και απο κει ξεκιναει η βρωμια.. ποσο μαλλον οσο ανεβαινεις που ειναι μεγαλυτερα τα ποσα και τα συμφεροντα.. οποτε μην το ψαχνεις..τζαμπα σκοτωνομαστε

στις 06/01/2016 22:07
Δεν σου ειπα οτι εχω ομαδα..Εγραψα οτι πρεπει να νικαει και την διαιτησια του εκαστοτε παιχνιδιου..Θελει πολλα ψωμια η Αεκ για να ανεβει σε καλα επιπεδα...και ενα ριμαδι γηπεδο...Αλλα εφοσον μου απαντησες ντομπρα πως εχουν τα πραγματα παω πασο..Γιατι ο τιγρακος μας δεν παει πισω την Γ και την Β τις περασαμε τραινο ενω δεν επρεπε...Αλλα μην λεμε και παπαρολογιες και εσεις ευνοειστε και εμεις σε αλλα πιο μικρα ματσ...Δεν λεω οτι θα ειμασταν διπλα στη Βαθμολογια αλλα οχι και 16 τραινο ρε συ..Ουτε Μπαρτσα ουτε Ρεαλ ετσι...Δεν κανει καλο ουτε στην Ομαδα ουτε πουθενα αυτο...Αλλα εφοσον τα ειπες σωστα την σβηνω..

στις 06/01/2016 22:15
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΏ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΓΑΥΡΟΥ ΔΕΝ ΈΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 4-5 ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ ΑΠΌ ΤΟΝ ΧΈΡΙ ΤΟΝ ΠΉΡΑΝ ΤΑ ΚΟΡΆΚΙΑ ΚΑΙ ΝΊΚΗΣΕ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΑΠΌ ΑΥΤΆ..

ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΉΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΣΟΥ ΑΜΥΓΔΑΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠΌΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΤΑ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΟΡΑΚΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΒΝΟΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΠΛΩΣ ΒΟΥΛΩΣΤΕ ΤΟ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΛΑΚΕΣ.

ΗΡΕΜΗΣΤΕ..

στις 06/01/2016 23:14
Να παει στο διαολο ο μακαρος...

στις 06/01/2016 23:21
αντε ρε γαμω τον ολυμπιακο σου

στις 06/01/2016 23:56
Το αλλο το ζωο τ βλεπει οπαδικα... Αλλα ειναι τοσο μαλακας και προβατο που ουτε αυτο κανει σωστα.. Ζωο γαμω τα μυαλα σου αυτος χαμτακωσε την κουλα σου...την φεσωσε 21μυρια...

Χωμενος στα σκατα μεχρι το λαιμο.. Ενα φασισταριο λιγοτερο...

στις 07/01/2016 03:35
οποιος σας γαμαει ειναι αεκ!! πουσταρια γαυροι!!

στις 07/01/2016 18:06
ρε στασου πουτσα εισαι πρεζακι??σε εχει ποτισει καλα ο προεδρας εεε???

στις 07/01/2016 18:21
στεναχωρηθηκες και συ για τον μακουλη ρε ιαπωνεζικο ανταλλακτικο;

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.