Υποβιβάστηκε η Ιντεπεντιέντε!

Υποβιβάστηκε η Ιντεπεντιέντε!



Η ιστορική Ιντεπεντιέντε με τις περισσότερες κατακτήσεις του Κόπα Λιμπερταδόρες, υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στην δεύτερη κατηγορία του αργεντίνικου ποδοσφαίρου!

Οι «κόκκινοι» χρειάζονταν ένα μίνι θαύμα για να σωθούν, ωστόσο η ήττα στους με 0-1 από τη Σαν Λορέντζο μέσα στην έδρα τους, υποχρέωσαν τον ιστορικό αυτό σύλλογο να υποβιβαστεί για πρώτη φορά στην 2η κατηγορία, καθώς στη βαθμολογίας 3ετίας βρίσκεται στην 19η θέση.

Να σημειωθεί πως η Ιντεπεντιέντε μετρά 16 πρωταθλήματα Αργεντινής, ενώ παράλληλα έχει στη κατοχή της το ρεκόρ των περισσότερων κατακτήσεων του Κόπα Λιμπερταδόρες, μετρώντας 7 τρόπαια!

Έτσι, δύο χρόνια μετά τον υποβιβασμό της Ρίβερ Πλέιτ -η οποία επέστρεψε δριμύτερη-, ακόμα ένας ιστορικός σύλλογος στην αργεντινή παίρνει τον δρόμο για την 2η κατηγορία, με αποτέλεσμα η μόνη ομάδα που να μην έχει βιώσει τον υποβιβασμό να είναι η Μπόκα Τζούνιορς.



Ομάδες που αφορά: ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 16/06/2013 03:11
kai anevenoun stin A katigoria meta apo ta apotelesmata tis teleutaias agonistikis tis b katigorias oi:

1.ROSARIO CENTRAL-CAMPEON ME 74 BATHMOUS

2. GYMNASIA DE LA PLATA-2H ME 73 BATHMOUS.

3. OLYMPO-3H ME 66 BATHMOUS

στις 16/06/2013 03:23
oso gia tin intepentiete ti na pw itan grafto na pesei to synolo ton ponton pou eixe tin teleutaia 3etia htan 128 bathmoi 9 pontous pio kato apo tin argentinos juniors pou exei 137...mexri stigmis pesane i union kai i intepentiente kai opos pame tin teleutaia agonistiki tha dosei maxi i argentinos me tin niouels alla den nomizw na parei kati peftei kai i argentinos liges oi pithanotites na minei...

στις 16/06/2013 03:25
kai ti diladi mas kanete istoriko sullogo tin intepentiente epidi exei 7 copa libertadores? i boca na kserete exei 6 copa libertadores allo ena kai spasame to recor tis intepentiente ante kali epitixia stin primera b nacional

στις 16/06/2013 03:28
kai oso lete gia tin boca pou den exei pesei pote H BOCA EINAI ENA ONEIRO EINAI ENAS THRYLOS EINAI MIA ISTORIA AN PESEI H BOCA PROTATHLIMA STHN ARGENTINH DEN MPOREI NA GINEI VALTE TO KALA STO MYALO SAS

H BOCA DEN PEFTEI POTE MONO APO OIKONOMIKA PROVLHMATA PEFTOYME.A KAI GIA NA PESEI MIA OMADA DEN METRAEI H THESH THS STO TORNEO INICIAL & FINAL ALLA H EIKONA THS DLD TO SYNOLO BATHMON THS THN TELEYTAIA 3ETIA H BOCA EXEI 176 BATHMOYS SYGKENTROMENOYS APO TO 2010 MEXRH SHMERA KAI BASILEYEI MESA STHN 9ADA.

στις 16/06/2013 13:21
ok

στις 16/06/2013 14:26
istorikos sillogos me 7 kopa libertadores? akou ti lene oi malakes. ti asxetoi pou einai! me ekpliseis oloena kai perisotero. dilladi poso megaliteri malakeia mporeis na peis apo edw kai pera? anipomonw na dw!

στις 16/06/2013 14:42
(!)

στις 16/06/2013 17:42
Από: JasonTrelobest 16/06/2013 14:42

(!)

Πείτε τη γνώμη σας:

Από: stepbetboy

Σχόλιο:



Μη διαφημίζετε άλλα site Μη βρίζετε υπερβολικά Μη γράφετε ασταμάτητα το ίδιο μήνυμα

στις 16/06/2013 20:36
gt 7 copa libertadores eine ligo?ti thelate esis as poume gia na peite mia omada istorikia?pagmosmio na exei parei?apo intepetiente ksekinise kai o messi omos tsakalia

στις 18/06/2013 00:55
re morakia otan bgalete tis panes sas kai pioite kai to gala sas olo omos na piasete sto stoma sas to ierotero onoma sti latina.. idepentiede buenos aires ale amigos

στις 18/06/2013 01:06
to oneiro kathe paidioy stin argentina idepetiede champion team otan imoyna sta karabia sto buenos kapote alaniaa

στις 20/06/2013 01:10
bilbao

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.