Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δεν τα κατάφερε στο «Μεστάγια» η Ρεάλ

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Δεν τα κατάφερε στο «Μεστάγια» η Ρεάλ



Η Ρεάλ προηγήθηκε δύο φορές στο «Μεστάγια», αλλά αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βαλένθια, που είχε χαμένο τετ-α-τετ στις καθυστερήσεις για να πάρει και τη νίκη! Μπενζεμά (16’) και Μπέιλ (82’) τα γκολ της Ρεάλ που έπαιζε με δέκα από το 68’, απάντησε με Παρέχο (45+1’ πεν.) και Αλκάθερ (83’) η Βαλένθια.

Την ευκαιρία να πιάσει την Μπαρτσελόνα στην 2η θέση έχασε η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη κόντρα στις «νυχτερίδες» από τον Δεκέμβριο του 2013. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρίσκεται πλέον στο -4 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο και στο -2 από την Μπαρτσελόνα που έχει και παιχνίδι λιγότερο.

Η Ρεάλ χρειάζονταν τη νίκη για να μειώσει τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα και ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ανοίγοντας το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Μπέιλ, Ρονάλντο και Μπενζεμά έκρυψαν τη μπάλα, με τον Γάλλο να πλασάρει εύστοχα για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν για ένα δεύτερο γκολ και μετά το 30’ η Βαλένθια βγήκε μπροστά. Στο 31’ η κεφαλιά του Αλκάθερ από την καρδιά της άμυνας πέρασε άουτ, ενώ στο 37’ ο Γκόμες βγήκε τετ-α-τετ με τον Νάβας, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοσταρικανό γκολκίπερ. Ένα λεπτό μετά, ο Αμπντενούρ βρέθηκε σε πλεονεκτική αλλά ούτε αυτός κατάφερε να ευστοχήσει, χάνοντας ακόμα μια ευκαιρία για τη Βαλένθια.

Στο 44’ η Ρεάλ δεν πήρε πέναλτι σε ανατροπή του Ράμος από τον Ορμπάν και ένα λεπτό μετά ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα υπέρ της Βαλένθια σε άτσαλο μαρκάρισμα του Πέπε στον Γκόμες. Ο Παρέχο ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το σκορ στα ίσα στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ έψαξε το γκολ για να ξαναπάρει το προβάδισμα και θα μπορούσε να το πετύχει στο 66’, όμως ο Ρονάλντο από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Κόβατσιτς πήγε επικίνδυνα πάνω στον Κανσέλο και αντίκρισε απευθείας κόκκινη, αφήνοντας τους Μαδριλένους με δέκα παίκτες.

Η Βαλένθια δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 82’ η Ρεάλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με υπέροχη κεφαλιά του Μπέιλ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κρόος.

Ωστόσο οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν για πολύ, μιας και η Βαλένθια ισοφάρισε στο αμέσως επόμενο λεπτό… Ο Ντε Πάουλ έβγαλε τη σέντρα, ο Ροδρίγο έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Αλκάθερ με δεύτερη ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρονάλντο δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά και στη συνέχεια η Βαλένθια έχασε τεράστια ευκαιρία στην κόντρα. Ο Νεγρέδο βγήκε τετ-α-τετ με τον Νάβας, ο Κοσταρικανός απέκρουσε και στη συνέχεια το σουτ του Γκόμες πέρασε δίπλα από το δοκάρι της ανυπεράσπιστης εστίας!




Ομάδες που αφορά: ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Σχολιασμός

24 σχόλια:

στις 04/01/2016 00:00
χοντρε πανε κανε καμια λιποαναρροφηση καια ασε την ρεαλ ακομη και η κουτση μαρια θα μας γλεντησει εαν παραμεινεις στην ομαδαν φετος ηλιθιε τζαμπατζη

στις 04/01/2016 00:19
afou ta xoume pei ..! na xanei i real kai ola komple

στις 04/01/2016 00:44
Πουτανα ρεαλ..αλλα και μεγαλη βαλενθια... Μεγαλη ομαδα οι νυχτεριδες.. Οσο ειναι ο χοντρος στον παγκο σας χαρα δεν θα δειτε... Η τιτικα με το ζελε αφαντη...

στις 04/01/2016 01:28
Εκ του συσταδην η γκελα ηταν καπως αναμενομενη...

Και στην γλωσσα των γαυρων:

Ι ραιαλ φενωταν ωτη θα κανι γγαιλα .

στις 04/01/2016 02:30
re asxeti oloi sas den eidate pos gamise i diatisia tin real simera 2 penalti den tis edose

στις 04/01/2016 02:59
i dietisia ontos den itan kali den dini penalty katharo sto bale k kapaki dini sti valebthia ala de tha mino eki i omada den me pithi k kirios o beniteth 2 megala lathi proton afini exo james k isco k pezi o covasits o xiroteros olo mesa sto gipedo k deutero k tragikotero lathos kani alagi ton benzema k vazi lucas anti na vgali covasits k na vali i games i isco afou thes na petixis goal epitelous autos o pereth tiflos ine dioxton k pare piso anceloti na diorthosi to lathos pou ekne twra pou ine noris k den exi krithi tpt.....

στις 04/01/2016 06:12
vamos Atleti

puta real

στις 04/01/2016 11:06
Την αλήθεια δεν την λεει ο γαμημενος που μετα τον περιμένει η Βαλένθια (3/1) και θα φάει μια πουτσα τεράστια

Ασε να πω καμια μαλακια τωρα για να εχω καβάτζα την επόμενη αγωνιστική που θα με γαμησει η Βαλένθια

stakman

στις 29/12/2015 16:39

στις 04/01/2016 11:09
αυτες τις μαλακιες ελεγες παπαρα. τυχερη η Ρεαλ που επαιζε με 10 παίκτες για το ημισυ του 2ου ημιχρονου ρε? πας καλα?

στις 04/01/2016 14:20
ποια ρεαλ ρε; τοσα εκκατομυρια μεταγραφες και τιποτα! μονο ατλετικο ρε

στις 04/01/2016 15:13
i barcelona pu irthe 0-0 den lete tipota gia auto kseftiles e kseftiles kai gia tin atletiko mono 1-0 kseri na nikai diladi me to zori

στις 04/01/2016 15:19
ti real kai atletiko more patates apo piso tha sas ton sfiriksi Forca Barca!!

στις 04/01/2016 18:01
πολύ από εδώ είσαστε βλάκες πηγαίνετε και παίζετε το 1,40 της ρεαλ και το 1,1ο το οβερ της μπάρτας.

αυτές οι ομάδες φέτος δεν αξίζουν..

και όσο που λένε κάποιοι για την διαιτησία για γυρίστε λίγο πίσω ΡΕΑΛ-ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ θα κλάψετε

στις 04/01/2016 19:47
real pali tipota den tha paris mori palio kariola real kseftilismeni

στις 05/01/2016 18:40
profanws paidia gia ola ftaei prwta apo ola o proponitis

pepe pigene gia kinigi kalitera para na skotwneis an8rwpous

o benite8 afou eide o malakas oti o kovacic den paizei kala na ton ebgaze apo tin arxi den itan kalo i pitsirikades den fenontai ka8olou sta krisima paixnidia 8a mporouse na valei ton james i ton isco stin 8esi tou pou exoun pio poli empeiria apo ekeinon

to na bgalei ton benzema gia ton vasquez itan poli la8os ekei i omada i8ele amina ekeinos evale epi8etiko anti gia kentriko gia paradeigma

se dilwseis eipe << ebgala ton benzema kai evala ton vasquez epidi i8ela na exoume pio poli kikloforia balas sto kentro >> enw upirxan idi 2 kentriki ( james isco )

meta apo ton pepe kai ton benite8 eftege o kovacic epeidi esaitias tou i real emeine me 10 paiktes kai fisika i balen8ia eixe tin eukairia na kerdisei

gia ta sxolia sas paidia kai eseis me tin balen8ia isopalia ferete me goal offside enw emeis ferame isopalia me paikti ligotera kanenan omws den eida na sxoliazei eidat

στις 05/01/2016 18:49
den eida kanena na sxoliazei eidate tis tou ekane to BBC kanontas to 1-0 gia tin real

zwa pou mono na sxoliazete kserete o ronaldo scorarei se mikres omades o ronaldo omws karfwse 5 balakia stin espaniol kai efige me to 6-0 i real enw i MSN 0 goal stin espaniol kai ferate isopalia me mia mikroomadoula .....

στις 05/01/2016 18:52
exoume tin kaliteri epi8esi stin la liga den to kserete omws i megaliteri entos edras niki sto prwta8lima Real Madrid 5-0 Real Betis i megaliteri ektos edras niki sto prwta8lima Espaniol 0-6 Real Madrid voulwste to tr gt kai eseis den eisaste kai i kaliteri

στις 05/01/2016 18:55
mpompafc i atletico pou les exei tin kaliteri amina stin la loga kai i real tin kaliteri epi8esi

oso oti mas to sfiras ston kolo den diafonw ta teleutaia 8 xronia me gamas alla egw se gamousa 50 xronia 50 xronia sou erixne poutso ka8e fora pantou

στις 06/01/2016 03:00
HALLIA MADRID και τιποτα αλλο!

στις 06/01/2016 13:48
tolara αστο καλυτερα το αθλημα! η καλυτερη επιθεση στην λα λιγκα η ρεαλ η ρεαλ! η ρεαλ!? χαχαχαχχα γελανε και οι πετρες! Δες λιγο χοκευ σου παει!

50 χρονια μας γαμουσες τι λε ρε? ποσο εισαι 100χρονων? ή μηπως δεν υπηρχες ουτε σαν σπερμα?

HALLIA M4DRID-

στις 06/01/2016 14:54
genius agori mou se tsouzei trava psaxto malaka tin kaliteri epi8esi exw se sinolo goal ili8ie auto ennow oxi to BBC

posa prwta8limata exeis cl kai classico ? gt ta ksexnaw

στις 06/01/2016 17:49
Τι να με τσουξει ρε πονεμενε η 4αρα που εφαγες μεσα στο μπερναμπεου και το οτι θα σε ξαναγλεντησω στο καμπ νου?!?!?

Εχεις 10 τσου λου και ουτε σπορος ησουν ...! στην ρεβανς θα τα ξαναπουμε ,να μου πεις τον πονο σου hallia madrilene

στις 06/01/2016 18:04
Goals in 2015...

MSN: Leo Messi, Luis Suarez, Neymar Jr. (137)

FC Bayern München (132)

BBC: Karim Benzema, Gareth Bale, Cristiano Ronaldo (79)

στις 06/01/2016 18:58
Πριν λιγο εγινε μια γκαφα στην uefa η οποια ανεδειξε αυτον που θα παρει την χρυση μπαλα φετος! Αναλυτικα: Ο 1,60 και βιαστης της ρεαλ μαδριτης ειναι ο φετινος κατοχος της χρυσης μπαλας για 5η συνεχομενη φορα καθως ο κλαψιανο κοιταει ακομα τον κωλο ή την πλατη (οπως θελετε πειτε το) του 1,60 <-(ανθρωπος)!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.