Μέσι, Ρονάλντο και Νεϊμάρ για τη «Χρυσή Μπάλα»

Μέσι, Ρονάλντο και Νεϊμάρ για τη «Χρυσή Μπάλα»



Λιονέλ Μέσι, Κριστιάνο Ρονάλντο και Νεϊμάρ είναι οι τρεις ποδοσφαιριστές που θα διεκδικήσουν το βραβείο της φετινής «Χρυσής Μπάλας», στο γκαλά της FIFA στις 11 Ιανουαρίου.

Η FIFA ανακοίνωσε την τελική τριάδα υποψηφίων που θα μονομαχήσουν για τη «Χρυσή Μπάλα». Για 5η σερί χρονιά και 8η συνολικά, οι Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο είναι οι δύο από τους τρεις «εκλεκτούς», ενώ την τριάδα συμπληρώνει ο Νεϊμάρ.

Εκτός έμεινε ο Λουίς Σουάρες όπως και οι Σέρχιο Αγκουέρο, Γκάρεθ Μπέιλ, Καρίμ Μπενζεμά, Κέβιν ντε Μπρούινε, Εντέν Αζάρ, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, Αντρές Ινιέστα, Τόνι Κρόος, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, Χαβιέρ Μαστσεράνο, Τόμας Μίλερ, Μάνουελ Νόιερ, Πολ Πογκμπά, Ιβάν Ράκιτιτς, Άριεν Ρόμπεν, Χάμες Ροντρίγκες, Αλέξις Σάντσες, Γιάγια Τουρέ και Αρτούρο Βιδάλ.

Τα υπόλοιπα βραβεία


Όσον αφορά τον καλύτερο προπονητή, το βραβείο θα διεκδικήσουν οι Λουίς Ενρίκε (Μπαρτσελόνα), Πεπ Γκουαρδιόλα (Μπάγερν) και Χόρχε Σαμπαόλι (Εθνική Χιλής).

Το βραβείο «Πούσκας» για το γκολ της χρονιάς διεκδικούν τα τέρματα που σημείωσαν οι Αλεσάντρο Φλορέντζι (Ρόμα εναντίον της Μπαρτσελόνα), Γουεντέλ Λίρα (Γκοϊανέσια εναντίον της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε) και Λιονέλ Μέσι (Μπαρτσελόνα εναντίον Αθλέτικ Μπιλμπάο). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μέσι μπορεί να γίνει ο πρώτος που θα κατακτήσει και τα 2 βραβεία την ίδια χρονιά!

Στο γυναικείο ποδόσφαιρο, Κάρλι Λόιντ (ΗΠΑ), Άγια Μιγιάμα (Ιαπωνία) και Σίλια Σάσιτς (Γερμανία) διεκδικούν το βραβείο της καλύτερης παίκτριας, ενώ Σίλια Σάσιτς (Γερμανία), Μαρκ Σάμπσον (Αγγλία) και Νόριο Σάσακ (Ιαπωνία) της καλύτερης προπονήτριας.



Ομάδες που αφορά: ΛΟΥΙΣ, ΜΑΡΚ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 30/11/2015 16:29
RONALDO.

στις 30/11/2015 16:30
ΚΑΘΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΟΣ.

στις 30/11/2015 16:36
ti prototipo

στις 30/11/2015 16:39
ΤΑΣΟ ,ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΕΦΤΑΣΑΝ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΑΙΞΙΜΟ.

στις 30/11/2015 16:43
οσο και an den thelete o messi tha pari xrisi bala kai puskas.....opios pi to antitheto den kseri bala aplo

στις 30/11/2015 16:44
na anagnorizete ayta pu prepi o messi ekane papades to aksizi telos

στις 30/11/2015 17:14
o messi θα την παρει!

στις 30/11/2015 18:43
nta3ei o stasou dinei resta ..! dn ton xalase ton apopano xaxaxax ..! ENNOEITE MESSI ...!

στις 30/11/2015 18:45
justice 357 fenete oti den exis ides apo bala re kseftila...messi tha tin pari re axriste alla ksekasa den kseris apo bala

στις 30/11/2015 18:47
esi ke o vlakas nightvisitor

στις 30/11/2015 19:13
Ο Μέσσι είναι μακράν ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο και θα πάρει την χρυσή μπάλα,αυτό εννοείτε!Σκοράρει με κάθε τρόπο,μοιράζει ασσίστ και είναι ποδοσφαιρική ιδιοφυία,σε αντίθεση με τον Ρονάλντο που σκοράρει μόνο πάνω από την γραμμή ή με πέναλτυ...Χωρίς να υπολογίσω το κλάμα που ρίχνει όταν δεν σκοράρει!

στις 30/11/2015 19:35
νευμαρ πολυ καλος φετος αφου και ομεσι εχει τραυματισμο

στις 30/11/2015 21:55
mesi και ξερό ψωμί!

στις 30/11/2015 22:15
Ο Φορτούνης θα την πάρει χαχαχα στα σοβαρά τώρα ο Suarez έπρεπε να είναι αντί του Neymar.

στις 01/12/2015 00:52
O alos o paixtaras apo pano me tin terastia empiria tou pou exei dei 10 paixnidia apo konta k 10 dvd sxoliazi k leei ampalo ton Ronaldo,e malakes ellinares...

στις 01/12/2015 18:56
Ο Λεβαντόφσκι που σκόραρε 5 γκόλ σε 9 λεπτά είναι χειρότερος? Ο Ρόμπεν ο αλάνθαστος είναι χειρότερος? ο Ιμπραίμοβιτς? ο Πάρντο του γαύρου? ο Φορτούνης? καλά το τελευταίο ήταν χούμορ...

στις 01/12/2015 19:25
messi tha tin pari i o ronaldo giana xtipxiete me ton messi logo media kai ales malakies ala o messi einai makran o kaliteros pextis aftos kai o ronaldo o brazilianos apla kai i 2 astamatiti o enas texnitis kai o alos dinami kai texni

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.