Έχασε τη μάχη με τον καρκίνο ο Φούλοπ

Έχασε τη μάχη με τον καρκίνο ο Φούλοπ



Έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 32 ετών, ο πρώην γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης, Μάρτoν Φούλοπ έπειτα από μάχη με την επάρατη νόσο.

Την άνιση μάχη με τον καρκίνο έχασε ο Μάρτoν Φούλοπ, ο οποίος άφησε την τελευταία του πνοή το πρωί της Πέμπτης (12/11), σε ηλικία μόλις 32 ετών…

Ο Ούγγρος γκολκίπερ πέρασε τον τελευταίο χρόνο της ποδοσφαιρικής του καριέρας στον Αστέρα Τρίπολης και από τον Φεβρουάριο του 2013 έδινε μάχη με την επάρατη νόσο. Μάλιστα τον περασμένο Φλεβάρη είχε εκφράσει την ελπίδα του να επιστρέψει στο ποδόσφαιρο, ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν κατ' ευχήν...

Ο Φούλοπ ξεκίνησε την καριέρα του στην ΜΤΚ Βουδαπέστης και το 2004 υπέγραψε συμβόλαιο στην Τότεναμ. Ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να παίξει στους Λονδρέζους και τα επόμενα χρόνια αγωνίστηκε δανεικός σε διάφορες αγγλικές ομάδες, ώσπου το 2007 συμφώνησε να συνεχίσει την καριέρα του στην Σάντερλαντ.

Με τις «μαυρόγατες» σημείωσε 51 συμμετοχές ωστόσο τα επόμενα χρόνια παραχωρήθηκε δανεικός σε Λέστερ, Στόουκ και Μάντσεστερ Σίτι. Το 2010 υπέγραψε συμβόλαιο στην Ίπσουιτς και μετά από ένα μικρό πέρασμα από την Γουέστ Μπρομ, βρέθηκε στη χώρα μας υπογράφοντας συμβόλαιο με τον Αστέρα Τρίπολης. Με τους Αρκάδες αγωνίστηκε για ένα χρόνο (2012-13), κρατώντας ανέπαφη την εστία του στα 13 από τα 30 παιχνίδια που αγωνίστηκε.

Ο ίδιος σημείωσε 24 συμμετοχές με την Εθνική ομάδα της Ουγγαρίας και μάλιστα βρέθηκε απέναντι στην Ελλάδα στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2008.

Η ανακοίνωση του Αστέρα:


Η οικογένεια του ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ εκφράζει τα θερμά της συλλυπητήρια για το θάνατο του Márton Fülöp

Ο Ούγγρος τερματοφύλακας αγωνίστηκε στον ΑΣΤΕΡΑ τη σεζόν 2012-2013 και αποτέλεσε βασικό μέλος της ομάδας η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία και έφτασε στον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδας το Μάιο του 2013.

Ο Márton πέρα από θαυμάσιος τερματοφύλακας, ήταν μία από τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές προσωπικότητες που φόρεσαν και τίμησαν τη φανέλα της ομάδας μας.

Το ήθος και ο επαγγελματισμός του αποτελούν οδηγό για όλους εμάς στον ΑΣΤΕΡΑ.

* Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ θα αιτηθεί προς τη Super League να αγωνιστεί με μαύρα περιβραχιόνια και να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή, στον εντός έδρας αγώνα με τον Ατρόμητο στις 21 Νοεμβρίου.



Ομάδες που αφορά: ΜΤΚ, ΤΟΤΕΝΑΜ

Σχολιασμός

17 σχόλια:

στις 12/11/2015 14:37
RIP

στις 12/11/2015 15:02
ευχαριστουμε για ολα παικταρα αθανατος για εμας εδω στη τριπολη σταθερος τερματοφυλακας και πανω απο ολα ηθος,για εμας δεν εφυγε γιατι θα ειναι στις καρδιες μας ... συγχαρητηρια για την ανακοινωση της ομαδας περιμενουμε το ιδιο στο ματς με τον ατρομητο απο ολους τους φιλαθλους μας γιατι πρεπει να ειμαστε ανθρωποι πανω απο ολα

στις 12/11/2015 15:08
RIP

στις 12/11/2015 15:58
Κριμα...συλληπητηρια στην οικογενεια του... Και οσοι μισανθρωποι ευχονται αυτη την αρρωστια ευχομαι καποτε να καταλαβουν το μεγεθος της βλακειας τους

στις 12/11/2015 16:53
κριμαααα τα καλυτερα παιδια, περνει αυτη η πουτανα αρρωστια

στις 12/11/2015 17:03
κριμα ! ελεως γιατι ηταν πολυ μικρος!

στις 12/11/2015 17:05
αναπαυσου εν ειρηνη!

[+]  topuser2014 στις 12/11/2015 17:36

στις 12/11/2015 18:37
i poutana i koloarrwstia ..! makari na 3ekourastike to palikari ..! RIP

στις 12/11/2015 20:51
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ...ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΓΑΜΗΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑΣ...RIP ΡΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ

στις 12/11/2015 22:24
Μόνο συλληπητήρια μπορώ να πω...Και κακός παίκτης να ήταν είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και λυπάμαι...Μακάρι να μην ταλαιπωρήθηκε!

στις 12/11/2015 23:44
ΚΑΛΗ ΑΝΑΠΑΥΣΗ! RIP ΡΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑ! ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ! ΜΙΑ [email protected] ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΔΙΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΘΕΡΙΣΕ!

στις 12/11/2015 23:48
RIP-3/5/1983-12/11/2015-32 χρόνια και 6,5 μήνες ζωής μόνο! ΚΡΙΜΑ ΠΑΝΤΩΣ! ΑΝΑΠΥΣΟΥ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ!

στις 13/11/2015 14:34
Μάνο η ανάπτυξη της τεχνολογίας έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που φάρμακο μπορεί εύκολα να βρεθεί...΄Όμως από την στιγμή που μόνο η Αμερική βγάζει 400 δις τον χρόνο από εξετάσεις,θεραπείες κλπ πολύ πιθανό είναι ο εγωισμός των επιστημόνων να φτάνει σε ακραίο επίπεδο...Τα ευκόλως εννοούμενα,παραλείπτονται!

στις 13/11/2015 17:06
επειδη πανω απο ολα ημαστε ανθρωποι συλληπητηρια

στις 13/11/2015 17:38
Εφυγε ενας ωραιος Αθλητης!!! Τα συλληπητηρια στην οικογενεια του!

στις 14/11/2015 23:25
Αυτά μαθαίνω καθημερινά και λέω ότι η ζωή είναι άδικη για κάποιους ανθρώπους. Έφυγε ένας νέος άνθρωπος μόλις 32 ετών και ένας γέρος περίπου 75 ετών καθόταν στο πρακτορείο δίπλα μου και κέρδισε στο ξυστό 100.000 €. Σας περιγράφω τις κινήσεις του και το ύφος του. Κοιτάει το ξυστό πολλές φορές μου λέει κέρδισα. Του λέω πόσα καλό ποσό? Μου λέει 100.000€ και σηκώνεται λες και τον χτύπησε ρεύμα κατευθύνεται προς τον καράφλα πράκτορα που εκείνη τη στιγμή είχε πήξει με το κίνο μπόνους και φώναζε άλλος-άλλος. Του δείχνει βιαστικά το ξυστό και φεύγει σαίτα σαν τους ρουφιάνους της κατοχής όπως στις ελληνικές ταινίες. Ο πράκτορας τηρεί τους κανόνες εχεμύθειας και το λέει σε όσους γνωρίζει. Μετά από 10 λεπτά γυρίζει ο γέρος με τον γιο του προφανώς ο οποίος μου θύμισε ρινόκερο της Αφρικής αφού σίγουρα ζύγιζε 150 κιλά. Τους κοιτάζω και λέω από μέσα μου. Αν υπάρχει Θεός γιατί δεν άφηνε το παλικάρι του Αστέρα να ζήσει και να μην κερδίσει ο κωλόγερος. Αλλά μάταια πήρα την απάντηση από την εμπειρία της

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.