Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τον Παναθηναϊκό σε νίκες στην Ευρώπη

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τον Παναθηναϊκό σε νίκες στην Ευρώπη



Ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός με τη νίκη του απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 97 νίκες στην Ευρώπη και κατέρριψαν το ιστορικό ρεκόρ του Παναθηναϊκού!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έγινε αυτόματα η ελληνική ομάδα με τις περισσότερες νίκες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ρίχνοντας στη δεύτερη θέση τον Παναθηναϊκό!

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 97 νίκες σε 243 αγώνες στην Ευρώπη (41 ισοπαλίες, 105 ήττες) και ξεπέρασαν την επίδοση του Παναθηναϊκού με 96 νίκες σε 273 αγώνες (67 ισοπαλίες, 110 ήττες).

Συγκρίνοντας μόνο τα παιχνίδια των δύο ομάδων στο Τσάμπιονς Λιγκ και εδώ ο Ολυμπιακός είναι πρώτος με 53 νίκες σε 146 ματς, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει 49 νίκες σε 157 αγώνες.

Όσον αφορά την βαθμολογία των δύο ομάδων στην κατάταξη της UEFA, η διαφορά είναι πλέον τεράστια αφού οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην 21η θέση, ενώ οι «πράσινοι» έχουν πληρώσει τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα στην Ευρώπη, όντας στην 117η.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 05/11/2015 15:17
ηταν θεμα χρονου... και με τον καιρο θα γινονται ακομα καλυτερα τα πραγματα..το μελλον μας ανηκει... τελειωσε και η καραμελα της ευρωπης

στις 05/11/2015 15:22
paei h karamela ton vazelos krimaaaaaa ti 8a lene twra

στις 05/11/2015 15:29
117 8esh sthn uefa exoun ta vazelia xa0ax0axa0ax0ax0ax0ax0

στις 05/11/2015 15:36
και που χαρακτηριζουν τον βαζελο ακομα ομαδα παλι καλα να λενε οι ζελες

στις 05/11/2015 16:20
ακομη ειμαστε η πιο διακεκριμενη ομαδα στην ιστορια του ελληνικου ποδοσφαιρου.Τιποτα δεν ακυρωνει το μεγαλυτερο διπλο του ελληνικου ποδοσφαιρου μεσα στο αμστερνταμ για τα ημιτελικα του τσαμπιονς λιγκ το 1996 με τον τεραστιο κριστοφ βαζεχα.Θελετε αιωνες για να φτασετε εκει που εφτασε ο Παναθηναικος.

στις 05/11/2015 16:40
Δεν υπάρχει κάποια καραμέλα φιλαράκο. Ο Παναθηναϊκός έτσι και αλλιώς έχει κάνει τις μεγαλύτερες πορείες στο Κύπελλο Πρωταθλητριών και στο Champions League. Οι νίκες δεν μετράνε και τόσο. Αφαιρώ το Wembley γιατί θα γκρινιάζετε για χούντες και μούντες. Ακόμα και έτσι έχω πάει 2 φορές ημιτελικά τσου λου, 2 φορές προημιτελικά τσου λου, και 2 φορές προημιτελικά ουέφα καπ. Εσείς τι να μας πείτε για ευρώπη;; Μόνο οι νίκες με ατλέτικο και γιούβε και το ότι απλά συμμετέχετε κάθε χρόνο και δεν κάνετε κάτι παραπάνω??

στις 05/11/2015 17:11
Η παναθα αξιζει. Ο γαυρος οχι. Ειναι η μεγαλη ταναπου της Ευρωπης.

στις 05/11/2015 18:35
Εχουν περάσει τα χρονάκια παιδία πλέον...ΟΚ,μπορεί να έχετε κάνει 2 καλές πορείες,αλλά δεν είναι δικαιολογία αυτό για την ανυπαρξία σας...Και θα έπρεπε να το παραδέχονται και βάζελοι αυτό!

στις 05/11/2015 18:53
μπραβο στον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ.

στις 05/11/2015 20:35
ρε loupan,που το ειδες το 2,του παοκ,ρε φαντασμενε,δε ξερετε τι σας γινεται,μεσα στο 1997,στο λονδινο,με τον βριζα στο 1-1.μαλλον εχασες τη μπαλα,μπαοκι,το 11''στη τοτεναμ,για το europa lega.to 1-2''ουστ απο κοπροσκυλα.να οριστε.μετα του παναθηναικου,στα ημητελικα το 1996,στο 0-1,του βαζεχα.η μεγαλυτερη νικη μετα απο αυτη ειναι του ολυμπιακου,για με τα σημερινα δεδομενα,της ανυπαρξιας του παο-αεκ-παοκ,κλπ.το 2-3'με'στην αρσεναλ.για τους ομιλους champion.

στις 05/11/2015 20:38
οριστε πρεπει να τους τα υπενθυμιζουμε εμεις,εχει alcaixaimer o κοσμος.και κοντη μνημη ειχε ενας πολιτικος,με το ονομα,γκαντεμης.χαχαχαχαχαχαχχοχχοχο..να το βιντεο,με τον βριζα.https://www.youtube.com/watch?v=na0umazw3Fs

στις 05/11/2015 20:46
η μεγαλυτερη νικη στην ιστωρια του ελληνικου ποδοσφαιρου,ηταν του παναθηναικου,του παλαι ποτε παναθηναικου.που εγινε ανυπαρκτος,και που@@@..οτι μας λεγανε αυτοι παλια.για την ιστωρια ο ολυμπιακος θυμιζει παλιες κοπιες του παο,αλλα αυτα εχουν περασει,και σημερα οι καιροι απαιτουν αλλα πραγματα,και οποιος εχασε το τρενο,ερχεται τελευταιος.με τα σημερινα δεδομενα,περναει ο ολυμπιακος μπροστα απο τον παναθηναικο.και ετσι μετα του βαζεχα,αναδεικνυεται ο ολυμπιακος,με την μεγαλυτερη νικη του στην αρσενα,και με σκορ,μεγαλο,2-3.οσοι μενουνε στο παρελθον,εχουνε μεινη πισω,και αναπολουν ακομα κολλυμενοι το παρελθον,δε λεω να ξεχασουμε,αλλα προχωραμε μπροστα σε οτι εμποδια και δυσκολιες υπαρχουνε,μα'ρεσουν τα δυσκολα,ειμαστε μαζοχες,αλλα δικαιονομαστε.

στις 05/11/2015 21:44
θελετε ακομη ψωμια για αν αμς φτασετε

στις 06/11/2015 03:25
Min malonete re vazelia kai gayroi afou mia mera oloi tha pethanete kai oi omades tha einai akoma kai oi proedroi tha ta konomane min gineste koupoukia xalaroste kai agapithite kai ama laxi ksekoliastite mia fora zoume

στις 06/11/2015 06:19
h xronia poy erxete ua brh ton olympiako protaulhth sto tsampion link

στις 06/11/2015 18:42
Μεγάλη νίκη paxios δεν είναι φίλε μου σε όμιλο του τσου λου, αλλά σε φάση νοκ άουτ. Μην λες κάτι μόνο και μόνο επειδή σε συμφέρει. Σαφώς είναι μεγάλο διπλό αυτό που κάνατε στο Λονδίνο... οκ φυσικά. Και όσο για την ιστορία, είναι αυτή και δεν αλλάζει. Φυσικά έχει αρκετά χρόνια από τότε. Αυτό δεν μειώνει σε κάτι την προσπάθειά μας τότε, ούτε τη δικιά σας προσπάθεια τώρα. Απλά προσπαθήστε να κάνετε κάτι παραπάνω, γιατί δυστυχώς μένετε σε νίκες με άρσεναλ, γιούβε, ατλέτικο, ενώ κάτι παραπάνω δεν έχετε να επιδείξετε.

kamariza κατούρα ρε φίλε και λίγο... έλεος χαχαχαχαχ

στις 06/11/2015 18:44
BRYKOLAKAS ο πιο σωστός από όλους!!

στις 06/11/2015 22:54
Βρε βαζελες οταν τα κανατε αυτα οι καλες ομαδες ητανε λιγες τωρα τα χρηματα κανουν παιχνιδι και υπαρχουν τουλαχιστον 15 σουπερ ομαδες ενω τοτε υπηρχαν 2-3...ακομα παλια δεν υπηρχε φαση των 16 ενω τωρα για να πας ημητελικο πρεπει να αποκλισεις 2 σουπερ ομαδες συν οτι στον ομιλο πρεπει να βγαλεις ακομα μια σουπερ ομαδα οπως αρσεναλ...απλα σκεφτειτε οτι η μπαρτσα θα δωσει 260μυρια για τον πογκμπα το ποδοσφαιρο παιζει με χρηματα πια οπως εχει περισσοτερα σχεδον παντα κερδιζει.οσο για τους παοκτζιδεν ουδεν σχολιο

στις 06/11/2015 22:56
Με αυτες τις ομαδες δεν πατε πουθενα

στις 07/11/2015 12:08
Kανεις μεγαλο λαθος αξιοτιμε σεβαστε φιλε barkallon...Ξερεις ποσο σε εκτιμω και ανα καιρους εχω αναφερθει για την αξιοπρεπεστατη παρουσια σου στο αγονες θεωροντας σε εναν απο τους σοβαρους αντικειμενικους και δη γνωστες του αθληματος...Φιλε ο ΟΣΦΠ μπορει να μην εχει φτασει σε τετραδες πρωταθλητριων οπως ο ΠΑΟ αλλα μην λησμονουμε οτι οταν εφτανε ο ΠΑΟ στους 4 στο πρωταθλητριων τοτε υπηρχε μια ομαδα απο καθε χωρα (βλεπε Αγγλια,Γαλλια,Ιταλια,Ισπανια,Γερμανια)...Αυτη την στιγμη φτανοντας στους 16 του θεσμου η στους 8 πλεον αν αφαιρεσεις τις τρεις Ισπανικες,Γερμανικες,Αγγλικες που προκρινονται καθε χρονο μεχρι τα προημιτελικα υπολογισε τι επιτυχεια ειναι να φτανεις στους 16 ´η στους 8 οπως ειχε φτασει για τελευταια φορα ο ΠΑΟ στους 8 το 2001-2002 οπου ειναι και ξεκαθαρα με απλη ορθολογικη θεωρηση η μεγαλυτερη επιτυχια του ΠΑΟ στην ευρωπαικη ιστορια του!!Θα σου θυμισω λοιπον τον αποκλεισμο στης Σελτικ την δεκαετια του 70 που ηταν σε δυναικοτητα τοτε οπως ειναι η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ σημερα....Σε οσες

στις 07/11/2015 12:08
Σε οσες πορειες εχεις κανει τετοιου μεγεθους ομαδα δεν εχεις πεταξεο ποτε εξω...Οταν την συναντησες στα ημιτελικα βλεπε ΛΙβερπουλ εφαγες 4 .....Να ειμαστε λιγο κριτικα αντικειμενικοι φιλαδελφε....Καλη σου ημερα αδελφε....

στις 07/11/2015 12:14
ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΝΙΚΕΣ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ

στις 07/11/2015 15:00
beavis Πως γίνεται να μετράς τις νίκες? Τέλος πάντων δεν θα μείνω σε αυτό.

Η κάθε εποχή της είχε την δυναμική της. Δεν μπορούν να συγκριθούν οι εποχές. Σαφώς δεν ήταν όπως τώρα με τις ομάδες γίγαντες που παίζουν στο τσάμπιοςν λιγκ. Και πάλι αυτό μερικές νίκες στον όμιλο και που και που στους 16 της ευρώπης δεν λέει πολλά πράγματα για τον ολυμπιακό. Φέτος απλά έτυχε να κάνετε 2 νίκες με την θεωτηρικά ασθενέστερη ομάδα του ομίλου. Άλλες χρονιές είχατε απώλειες όπως με την μάλμε πέρσυ.

Και μπεαβίς δεν ξέρω πως με γνωρίζεις φίλε μου, αφού μια στο τόσο κάνω σχόλια. Ούτε έχω κάποια πορεία στο αγώνες κτλ κτλ. Προσπαθώ να μην προκαλώ, προσπαθώ να λέω την άποψή μου με ότι επιχειρήματα μπορεί να έχω. Δέχομαι τα αντεπιχειρήματα οκ. Δεν έχω δει αν έχεις αναφερθεί ή όχι για μένα εδώ. Δεν έχω δει κάτι, αλλά δεν είναι και το θέμα μου να δω κάτι τέτοιο.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.