Σούπερ Λιγκ: Την διέλυσε!

Σούπερ Λιγκ: Την διέλυσε!



Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 4-0 την ΑΕΚ στο «Καραϊσκάκη» και με εφτά νίκες σε ισάριθμα ματς παραμένει μόνος στην κορυφή του πρωταθλήματος! Μποτία, Ιντέγε και Φορτούνης (2) οι σκόρερ των ερυθρόλευκων.

Επίδειξη δύναμης έκανε κόντρα στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός. Μετά τη νίκη στην Τούμπα, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν… περίπατο απέναντι στην «Ένωση», την οποία νίκησαν με το εμφατικό 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Μποτία «έγραψε» το 1-0 στο 28ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Τσόρι, ενώ η επιλογή του Δέλλα να βγάλει τον Σιμόες στο 63’ και να βάλει τον Μπουονανότε έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Σίλβα βρήκε αρκετούς χώρους, είχε δοκάρι με τον Τσόρι και πέτυχε ακόμα τρία γκολ με τους Ιντέγε (70’) και Φορτούνη (78’, 90+4’ πεν.)!

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα έκανε το 7x7 στο πρωτάθλημα και θα ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Ζάγκρεμπ για το ματς της Τρίτης με την Ντιναμό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον αντίποδα, η ΑΕΚ κατέρρευσε μετά το δεύτερο γκολ και γνώρισε δεύτερη ήττα σε ντέρμπι μετά από αυτό της Τούμπας, μένοντας στην 4η θέση με 13 βαθμούς.

Αρκετά λάθη από τον διαιτητή Κύζα και τους βοηθούς του, οι οποίοι έκαναν λάθος υποδείξεις οφσάιντ σε επιθέσεις της ΑΕΚ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς:


Σούπερ Λιγκ: Την διέλυσε!Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο γήπεδο και έψαξε το γρήγορο γκολ, ωστόσο η ΑΕΚ δεν έδωσε χώρους και στο 12’ είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με σουτ του Αραβίδη το οποίο μπλόκαρε ο Ρομπέρτο. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα με μακρινό σουτ του Τσόρι, το οποίο δεν ανησύχησε τον Μπαρόχα.

Ο ρυθμός του αγώνα κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ, η οποία δεν επέτρεπε στον Ολυμπιακό να κάνει παιχνίδι και παράλληλα έφευγε ταχύτατα στις αντεπιθέσεις. Από μια τέτοια φάση, έφτασε κοντά στο γκολ στο 26’, όταν μετά από σέντρα του Ντίντακ, ο Πλατέλλας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά ήρθε η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Ιντέγε επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, αναγκάζοντας τον Μπαρόχα να διώξει με απόκρουση σε κόρνερ. Ο Δέλλας είχε προειδοποίησε την ομάδα του για τις στημένες φάσεις και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη τους ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε! Ο Τσόρι ανέλαβε την εκτέλεση στο 29’, ο Μποτία έμεινε μόνος στην «καρδιά» της άμυνας και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, βάζοντας… φωτιά στο «Καραϊσκάκη».

Σούπερ Λιγκ: Την διέλυσε!Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όμως δεν ανησύχησαν την εστία του Ρομπέρτο. Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε σε αργό ρυθμό και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 58’ με ένα σουτ του Μπαρμπόσα, το οποίο κόντραρε στον Μποτία.

Στο 63’ ο Δέλλας επέλεξε να ρισκάρει, ρίχνοντας στο ματς τον Μπουονανότε αντί του κόφτη Σιμόες. Η επιλογή άλλαξε πλήρως τις ισορροπίες, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να βρει πάρα πολλούς χώρους στις αντεπιθέσεις. Στο 66’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Τσόρι και στο 70’, έπειτα από ωραία αντεπίθεση, πέτυχαν το δεύτερο γκολ με τρομερό τελείωμα του Ιντέγε.

Η ΑΕΚ «άγγιξε» το 2-1 στο 75’, ωστόσο ο Μποτία κράτησε το μηδέν, σώζοντας δύο φορές την ομάδα του σε σουτ του Μπαρμπόσα. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βρίσκει χώρους και στο 77’ «κλείδωσε» τη νίκη με τον νεοεισελθέντα Φορτούνη. Ο εξαιρετικός Ιντέγε έφυγε στην κόντρα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Φορτούνη, ο οποίος «έγραψε» το 3-0, λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ερνάνι από τον Γκάλο. Ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγάλη νίκη, έκανε το 7x7 και θα ταξιδέψει με ψυχολογία στο Ζάγκρεμπ για το κρίσιμο ματς με την Ντιναμό.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Μποτία, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Τσόρι (76’ Φορτούνης), Σεμπά (79’ Ερνάνι), Ιντέγε, Ντουρμάζ (64’ Πάρντο)

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Γκάλο, Ντιντάκ, Σιμόες (63’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Πλατέλλας (75’ Κριστάντους), Μάνταλος (82’ Κορδέρο), Μπαρμπόσα, Αραβίδης




Στοιχεία για τον αγώνα: ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.553.102.401.901.601.41.241.35
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
3.051.853.001.721.78
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.951.683.4530.00

Σχολιασμός

39 σχόλια:

στις 17/10/2015 22:37
Εύκολη επικράτηση του ολυμπιακού παρότι μέτριος στο πρώτο ημίχρονο. θα μπορούσε κάλλιστα το σκορ να ήταν μεγαλύτερο. τέλος πάντων Συνεχίζουμε 7/7 και καλή επιτυχία στο Ζάγκρεμπ.

στις 17/10/2015 22:38
Χαχαχαχαχα felane nikh ta xanoumia etsi me ton kolo hrthate sthn prwth ethiniki paidia h omadara mas einai astamathth 3 klaseis kaluterh apo thn deuterh omada marinaki ekanea thn aek aekaki

στις 17/10/2015 22:38
Η ΚΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΝΕΟ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΝ ΙΝΤΕΓΕ!!! ΜΑΣ ΛΕΙΨΑΤΕ ΡΕΣΕΙΣ ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΜΗ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑΞΩ!!! ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΤΙΓΡΗ,ΣΤΟΝ ΑΡΑΒΙΔΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ Η ΖΩΗ

στις 17/10/2015 22:43
Έφυγε από τη Super League ως Αεξάρα και επέστρεψε ως Αετεσσάρα

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

στις 17/10/2015 22:45
4 ήταν και τα οφσαιτ της αεκ που δεν ήταν τελικά...

Γειά σου Κοντονή...

στις 17/10/2015 22:50
Υγ.Να μας ξανάρθετε

στις 17/10/2015 22:54
elate arxiste pali gia ta offside kai gia ta penalti pou den itan giati den borite na paradextite tin anoterotita kai tin piotita tou thrilou ala tha to katalavete otan to paroume me 20 vathmous diafora pali kai otan tha gamame stin europi a kai euxaristoume gia tin proponisi pou mas xarisate simera naste kala xanoumia taleme se ligous mines pali

στις 17/10/2015 22:59
oli tin bdomada eisastan edo tora xauikate poutanakia tourko lago boulgari

στις 17/10/2015 23:01
gavrosg 8a to doume eipes 20 ba8moi mprosta .egw blepw omws o pana8hnaiokos na einai anwteros kai auto 8 fanei sthn leoforo

στις 17/10/2015 23:05
ΜΩΡΗ ΚΑΡΙΟΛΑ αεκ,ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΑ ΛΑΣΤΙΧΟ,ΕΛΕΟΣ

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 17/10/2015 23:11
ang11 apo tin deuteri omada 8-10 vathmous sigoura kai min pernis orko gia panathinaiko giati tha spasei to seri den tha nikaei sinexia vlepeis oti zorizete den leo bori na vgi deuteros ala den paei gia protia me tipota min leme oti theloume

στις 17/10/2015 23:12
0-3 ΕΠΡΕΠΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΡΕ ΣΚΑΤΟΓΑΥΡΟΙ ,ΠΩΣΑ ΔΩΣΑΤΕ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΤΗΤΗ?

στις 17/10/2015 23:13
Ang που είδες ότι ο παναθηναϊκός είναι ανώτερος ρε φίλε, πιο μεγάλο παιχνίδι έχει παίξει ο παναθηναϊκός φέτος; Εκτός από τα 2 ματς με την Μπριζ και τα Δύο με την γκαμπαλα, από τις οποίες δύο αποκλειστικε

στις 17/10/2015 23:18
PAXARE PSOFA

στις 17/10/2015 23:56
me diaithsies mia zwh kerdisete re kologauroi kai xereste? to idio egine kai shmera. oso tha exete th diaithsia kai to paraskinio mazi sas mia zwh tzampa magakes tha eiste xaxa

στις 18/10/2015 00:06
ASTO LUCA MIN MILAS ME GAUROUS VLAMENA EINAI ETSI K ALLISO DEN VLEPOUN TIN ALHTEIA K TIS VRISIDIA K GELIA TRONE K FTUSIMATA APO OLOUS 3 OFFSIDE EDOSE 2 SE TETATET POU EVGAINE KANONIKA KAI ENA ME TO GOAL PALI KAI EKEI OFFSIDE OTAN LEW EGW DIAITHTES KWLO GAUROISAS EIXAME 3ENOUS RE PUSTH MOU DIAITITES NA VLEPATE META TIN GLUKA!

στις 18/10/2015 00:06
GIATI KAI KATI TETOIA TA KANEIS K C.L KAI DEN PERNEIS KAI TIPOTA NOMIZEIS KAI EKEI ELLADA EINAI...KAI EKEI GELANE MAZI SOU!

στις 18/10/2015 00:06
TA PESIMATA * ENNWUSA GIA FAOUL H PENALTY *

στις 18/10/2015 00:07
tetoia gamisia mas eixane leipsei .kalos irthate poutanakia ................

στις 18/10/2015 00:34
Ρε μαλακες τι χαίρεστε τους νεοφωτιστους γαμησαμε.

στις 18/10/2015 00:42
Μόνο με διαιτησία κερδίσει. Σφάξανε την ΑΕΚ στο γόνατο όπως και τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα την περασμένη εβδομάδα κι έτσι θα πάνε και θα σφάξουνε στο γόνατο και τη Βέροια όπως είχανε σφάξει πριν από εμάς και τα Γιάννενα στο γόνατο. Γενικώς όλες τις ομάδες το κοράκι που πληρώνει ο Μαρινάκης με οδηγίες του Κόκκαλη τις οποίες εκτελεί πιστά ο Βαγγέλας τις σφάζει και πάει υπέρ 100-0 το γαύρο γιατί αλλιώς λεφτά δεν...

στις 18/10/2015 00:53
siga ton olumpiako mono panathinaikos

στις 18/10/2015 01:09
eetsi χανουμάκια παοκακια και βαζελάκια θα σας γαμάει ο θρύλος και θα χειροκροτάτε για την καλή προσπάθεια που κάνατε και ποσο σας αδίκησε ο διαιτητής

στις 18/10/2015 01:11
Αρκετά λάθη από τον διαιτητή Κύζα και τους βοηθούς του, οι οποίοι έκαναν λάθος υποδείξεις οφσάιντ σε επιθέσεις της ΑΕΚ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΑΛΙ ΜΕ ΔΙΑΤΗΣΙΑ.

στις 18/10/2015 05:49
Emena sta arxidia m to ellhniko prwta8lhma alla epeidh etyxe na dw to match... Exete omada re aektzhdes gia na kodrarete olympiako? Ftiaxte omada kai meta miliste. O OSFP htan me svhstes mhxanes kai me to 1 mati sto paixnidi me thn zagreb. Fate sano Melisanidh gia diaithsies kai min kanete metagrafes kai krathste ton Dela.

στις 18/10/2015 07:21
lpn ta xa pei sto mats me tn paok ta xanalew twra k edw..osoi xeroun mpala dn mporoun na lene gia diathsies k alla tetoia..i anwterothta tou olumpiakou fainetai xekathara gia thn wra..oi paikts kanoun thn diafora..se ena mats p i aek moxthise eftoiaxe efkairies k se kapoies stigmes tou agwna epaize isws k kalutera dn katafere na skorerei thn stigmh p o gayros kanontas mono ta vasika ebale 4...san panathinaikos euxomai na tous kontraroume fetos alla ayth th stigmh einai anwteroi k as to katalaboume epitelous..sigoyra euxomai na allaxei ayto alla kaka ta psemmata mono emeis an allaxoun kapoia pragmata isws kataferoume na to kanoume auto..panathinaikos k dn xenerwnoume pote panw ap ola i omada

στις 18/10/2015 07:27
Παιδια ο Ολυμπιακος εχει πολυ καλη ομαδα και το δηχνει καθε μερα μεγαλη παιχτες εχτες αμα σοβαρευτουμε λιγο εμεις μπορουμε να παρουμε την δευτερη θεση ευχομαι τα καλητερα στο Ολυμπιακο απο ενα Παοκτση οσο για την Αεκ σας χαλανε τα ερχομαστε τι τα θελετε οκ παιξε μπαλα και μην μηλας ακομα δεν εδεσες θεμα τυχης θα ειναι να μηνεις στην τετραδαδεν μπορει η Αεκ να παιξει το ολυμπιακο ακομα αντε να δουμε εμεις τωρα με τον Ηρακλη και μετα με τοω Παναθηναικο τι θα κανουμε πηστευω οτι με τα τον Ολυμπιακο καλητερα πατηματα εχει ο Παοκ αν σοβαρευτει εχει το κορμο και το υλικο !!!!!!!!

στις 18/10/2015 08:38
Συγγνωμη χανουμια φημες λεγαν οτι θα βλεπαμε ντερμπυ

στις 18/10/2015 09:31
den blepo na exete er8i,akoma isaste sto"erxomaste".pera apo plaka gia na ksagini pali AEK exi poli doulia akoma.Kalimera se olous!

στις 18/10/2015 09:32
sori gia to la80s,ksanagini i8ela na grafo

στις 18/10/2015 09:46
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΚΙ ΑΠΟΨΕ! ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΙΡΑ ΜΕ ΑΕΚ ΚΑΙ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 4-0 ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ. Η ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΑΡΑ ΧΑΝΟΝΤΑΣ ΜΕ 2-0.

στις 18/10/2015 09:48
ΧΤΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΕ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΗΡΥ 4-0 ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΡΑΚΗ. ΚΕΡΔΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΤΗΝ ΑΕΛΚΑΡΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΣΤΗ Β Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΑΚΟ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚ. ΔΥΟ ΑΚΟΜΑ ΕΝΕΡΓΑ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ.

στις 18/10/2015 10:03
ΠΟΥΤΣΑ ΠΑΛΙ ΠΟΥΤΣΑ ΠΑΛΙ ΟΕΟΕ.

στις 18/10/2015 10:08
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ.ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑ ΜΑΤΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΚΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ.Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΑΕΚ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ.

στις 18/10/2015 12:17
As 3ekinisoume ap ta vasika. Otan paizetai agonas pou thewreitai derby sinithos i diaitisia dinei perissotera sfirigmata stin edra ( vlepe karaiskaki, toumpa, leoforo klp) einai logiko ws ena simio. Apo kei k pera afou o olympiakos katafere na perasei mesa apo toumnpa, i Aek eixe sxedon apeiroelaxistes pithanotites na parei apotelesma ston peiraia, k kirios oxi gia ton formarismano kai pliri olympiako, alla gia tis dikes tis adunamies propantwn. O olympakos dn ekviase tis faseis, tirise ta vasika eite se organomeni epithesi eite se antiithesi, i Aek apenantias poly katw ton prosdokiwn amintika. Ti k an valeis 6 goal an einai na fas 7?

στις 18/10/2015 12:20
antiithesi = antepithesi ***

στις 18/10/2015 15:49
την αεκουλα την καταφερατε..για να δουμε με καμια σοβαρη ομαδα τι θα κανετε γαυρακια??

στις 18/10/2015 17:58
Vazeis ton eauto sou mesa se autes tis 'sovares' omades?

στις 18/10/2015 20:11
Η Αεκ για ακομα ενα παιχνιδι επαιξε φοβισμενα...Ο Ολυμπιακος αξιζε την νικη γιατι οταν δεν μπορεις να διαχειριστεις ενα ηρεμο κι ολας παιχνιδι που σου αφηνει και χωρους ο Ολυμπιακος τοτε εισαι αξιος της μοιρας σου..Δεν θα με εσωναν ουτε 2-3 οφσαιντ αν δεν τα εδινε ουτε ενα πεναλτι..Αυτο που θα ηθελα ηταν ενα σωστο προπονητη που να ξερει τι παιχτες εχει και να διαχειριστει καλυτερα το ματσ..Και οχι εφοσον στο 60 εισαι στο 1-0 να μου βγαζεις τον καλυτερο σου παιχτη εκεινη την στιγμη και να βαζεις επιθετικο...Μπορουσες ΜΑΛΑΚΑ Δελλα να το αφησεις ετσι και ισως να κυνηγουσες μια ισοπαλια η εστω μια ηττα οπως σου αξιζει οχι ετσι...Καλη συνεχεια στον Ολυμπιακο που θα την εχει και ελπιζω η δικη μου ομαδα να απαγκιστρωθει απο τους οποιους ειναι απο πισω και της ρουφαν το αιμα και να βρεθει ενας σωστος ανθρωπος να βοηθησει πραγματικα...Γιατι σαν Αεκτζης δεν μου αξιζει κατι τοσο κακο...

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.