Προκριματικά Euro: Προκρίθηκε με… δώρο η Κροατία

14/10/2015 00:09
Με γκολ του Πέρισιτς, η Κροατία κέρδισε με 1-0 στην Μάλτα και πήρε την απευθείας πρόκριση για τα τελικά του Euro, αφού στο άλλο παιχνίδι, η Νορβηγία ηττήθηκε στην Ιταλία (2-1) και υποχώρησε στην 3η θέση!

Η Ιταλία έκανε τη… χάρη στην Κροατία και η «χρβάτσκα» τερμάτισε στην 2η θέση του ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα τελικά του Euro, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Μάλτας.

Οι Κροάτες χρειάζονταν μόνο νίκη στο Τα’ Κάλι και την πήραν χάρη στο γκολ του Πέρισιτς στο 25ο λεπτό. Στον πάγκο έμεινε ο Ντανιέλ Πράνιτς, όπως και ο Λούκα Μόντριτς με θλάση στους προσαγωγούς.

Στο άλλο παιχνίδι, η Νορβηγία χρειάζονταν μόνο νίκη και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί μέσα στο «Ολίμπικο», ωστόσο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έκανε την ανατροπή (2-1) και την έριξε στην 3η θέση.

Ο Τετέι άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό για την Νορβηγία, η οποία είχε βασικό τον Ομάρ Ελαμπντελαουί. Η Ιταλία ωστόσο έφερε… τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος χάρη στους Φλορέντσι (73’) και Πελέ (82’), κάνοντας μεγάλο δώρο στους Κροάτες.