Προκριματικά Euro: Έκανε το 10x10 η Αγγλία

Προκριματικά Euro: Έκανε το 10x10 η Αγγλία



Η Αγγλία κέρδισε με 3-0 στην Λιθουανία και κατάφερε να ολοκληρώσει τα προκριματικά μόνο με νίκες, όντας η 6η ομάδα που πετυχαίνει κάτι ανάλογο.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τα προκριματικά η Αγγλία. Τα «τρία λιοντάρια» κέρδισαν με 3-0 την Λιθουανία στο Βίλνιους και έφτασαν τις δέκα νίκες σε ισάριθμα ματς.

Οι Άγγλοι είχαν τον έλεγχο και στο 29’ πήραν το προβάδισμα με μακρινό σουτ του Μπάρκλει. Το 2-0 ήρθε στο 36’ όταν το σουτ του Χάρι Κέιν χτύπησε στο δοκάρι και στην πλάτη του Αρλάουσκις, προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Αυτό ήταν το 50ο αυτογκόλ υπέρ της Αγγλίας, όσα γκολ έχει πετύχει ο πρώτος της σκόρερ, Γουέιν Ρούνεϊ.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 62’ ο Οξλέιντ-Τσάμπερλέιν, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε προκριματική φάση. Μάλιστα, μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Λιθουανίας, Ιγκόρ Πανκρατιέβας υπέβαλε την παραίτηση του.

Η Αγγλία τερμάτισε στην πρώτη θέση με 30 βαθμούς, εννέα περισσότερους από την 2η Ελβετία, η οποία κέρδισε με 1-0 στην Εσθονία χάρη σε αυτογκόλ του Κλάβαν στο 90+4’. Στην 3η θέση η Σλοβενία, η οποία κέρδισε με 2-0 στο Σαν Μαρίνο χάρη στα τέρματα των Μπόστιαν Σέζαρ (54’) και Πέτσνικ (74’) και θα δώσει αγώνες μπαράζ.

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:


1. Αγγλία 30
2. Ελβετία 21
--------------------
3. Σλοβενία 16
--------------------
4. Εσθονία 10
5. Λιθουανία 10
6. Σαν Μαρίνο 1



Ομάδες που αφορά: ΑΓΓΛΙΑ, ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

Σχολιασμός

8 σχόλια:

στις 13/10/2015 00:41
Auta einai...

στις 13/10/2015 01:26
και η ελλαδα

στις 13/10/2015 09:42
pes ta re karafouzos ..! me ta karagkiozakia pou krazoun tin elladara .! euro 2004 dn 3exno ..! ante les kai exoume aguero kai messi stin 11ada kai dn pezou3ame mpala..! 3ekoliste me tin elladara ..!

στις 13/10/2015 09:54
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ!

στις 13/10/2015 21:03
ΘΑ ΠΟΝΤΑΡΩ 200€ NA KATAKTΗΣΕΙ ΤΟ EURO.ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΓΛΙΑ ΕΝΑΝ ΤΙΤΛΟ.

στις 13/10/2015 22:36
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ατάκα Μελισσανίδη: "Το γήπεδο θα ονομαστεί Δούρου Αρένα"

Μετά τη συνάντηση των εκπροσώπων της ΑΕΚ με τη Ρένα Δούρου και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Δημήτρη Μελισσανίδη, προφανώς υπήρξε ταύτιση απόψεων σχετικά με το γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια εξ ου η απίστευτη ατάκα που εκστόμισε ο "Τίγρης".

Συγκεκριμένα, εξερχόμενος της συνάντησης, ο κ. Μελισσανίδης είπε λίγα... και καλά: "Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τη συνάντηση. Το μόνο που θέλω να πω είναι αυτό: το νέο γήπεδο θα το ονομάσουμε Δούρου Αρένα".

Από την πλευρά της, η Περιφειάρχης Αττικής, Ρένα Δούρου εξέδωσε ανακοίνωση, ύστερα από τη συνάντηση που είχε με τους ανθρώπους της ΑΕΚ, επαναλαμβάνοντας τη πάγια θέσης της, ότι δηλαδή όλα θα περάσουν μέσα από διαβούλευση με τις τοπικές κοινωνίες και τις ερασιτεχνικές ομάδες.

Πάντως, αυτό που βγαίνει από την ΑΕΚ σχετικά με το περίφημο θέμα του γηπέδου είναι η διάθεση της Περιφέρειας να βοηθήσει για το μεγάλο έργο της ομάδας. Σύμφωνα με αυτά που άκουσαν οι άνθρωποι της ΑΕΚ, όλα

στις 14/10/2015 08:28
perimente na deite ghpedo apo ton kavoyrakia...160.000 gia metagrfaes a-ethnikh!!

στις 14/10/2015 16:53
καθε χρονο η Αγγλια κανει 10χ10 αλλα στην επομενη φαση δεν κανει τιποτα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.