Στο Euro η Αλβανία!

Στο Euro η Αλβανία!



Η Αλβανία νίκησε 3-0 στην Αρμενία και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα τελικά ευρωπαϊκού πρωταθλήματος!

Ιστορία έγραψε η Εθνική Αλβανίας, καθώς η ομάδα του Ντε Μπιάσι έφυγε με τη νίκη (3-0) από την έδρα της Αρμενίας και παράλληλα με το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2016!

Η Αλβανία ήθελε μόνο νίκη στο Γερεβάν για να ξεπεράσει την Δανία (που είχε ρεπό) και τα κατάφερε με πανηγυρικό τρόπο, πετυχαίνοντας τρία τέρματα με τους Χοβνανισιάν (9’ αυτ.), Τζιμσίτι (23’) και Σαντίκου (76’)!

Με τη νίκη, η Αλβανία έφτασε τους 14 βαθμούς και τερμάτισε στην 2η θέση του 9ου ομίλου με -7 από την πρωτοπόρο Πορτογαλία αλλά με +2 από την Δανία, η οποία θα διεκδικήσει την πρόκριση μέσω μπαράζ.

Φυσικά, πρόκειται για την πιο ιστορική ημέρα στο ποδόσφαιρο της Αλβανίας, αφού οι γείτονες δεν έχουν παίξει ποτέ ξανά σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Πορτογαλία κέρδισε με 2-1 την Σερβία στο Βελιγράδι και ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε άλλους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Νάνι (5’) και Μουτίνιο (78’), ενώ η Σερβία ισοφάρισε προσωρινά με τον Τόσιτς (65’).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες λόγω αποβολής των Κολάροφ (79’) και Μάτιτς (81’).

Η τελική βαθμολογία του 9ου ομίλου:


1. Πορτογαλία 21
2. Αλβανία 14
---------------------
3. Δανία 12
---------------------
4. Σερβία 4
5. Αρμενία 2






Ομάδες που αφορά: ΑΛΒΑΝΙΑ, ΔΑΝΙΑ

Σχολιασμός

26 σχόλια:

στις 11/10/2015 21:03
χαχα οι ανυπαρκτοι πηγανε μια φορα στα 100 χρονια euro και κανουνε λες και πηρανε τσαμπιονς λιγκ....εμεις το εχουμε παρει ενω εσεις θα αποκλειστειτε απο το πρωτο γυρο καθαριστριουλες

στις 11/10/2015 21:04
μπράβο τους αλλα απο εδώ και πέρα δεν φτάνει η θέληση

στις 11/10/2015 21:09
mallon to alvanoi kai tourkoi mas pernete tsibouki den isxiei pia toulaxiston sto podosfero giati sta alla akoma sta gonata peftoun ;)

στις 11/10/2015 21:18
O qifsha ropt te gjitheve grekeve tis manes sas telos

στις 11/10/2015 21:33
πουσταρα γαμω τον οφη σου αρχιδι μην μιλας για την αλβανια ρε βλακα φλωρε παιξε με τους ψαραδες εσυ για την τελευταια θεση

στις 11/10/2015 21:37
ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟ ΕΓΩ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ!ΟΥΤΟΣ Η ΑΛΛΟΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΟΧΙ ΟΛΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ(ΓΕΡΜΑΝΙΕΣ,ΙΣΠΑΝΙΕΣ,ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΕΣ,ΙΤΑΛΙΕΣ,ΑΓΓΛΙΕΣ ΚΤΛΠ).ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ,ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ,ΤΗΝ Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΚΤΛΠ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΣΤΟ ΜΟΝΟΤΟΝΟ ΓΙΟΥΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ!

στις 11/10/2015 21:39
mpravo stin albania,!!!kai eitan omilos fotia

στις 11/10/2015 21:45
An einai pote dynaton!Se ti epoxes exoume ftasei...

στις 11/10/2015 21:45
sygxarhthria k apo mena, mpravo stn alvania, mpravo stoys geitones mas p ta kataferan k as mn to vlepoume antagwnistika oti ekeinoi perasan enw emeis oxi, dn paei etsi k na mn vrizoume gt deixnei hli8iothta apla... sygxarhthria apo mena k pali, epishs, sygxarhthria gia tn shmerinh nikh ths e8nikhs, polla mpravo sta paidia mas.

στις 11/10/2015 22:02
Ponese pollous ellhnares frapedomaxous klarinogamprous h nikh ths albanias

στις 11/10/2015 22:18
Άντε μπράβο εγώ χάρηκα να πω την αλήθεια^^

στις 11/10/2015 22:27
ALLH PANE GALIA KAI ALLH MUKONO ADE GEIA POYTANAKIA :D

στις 11/10/2015 22:30
bravo re albania....rruga per ne france u hape.

στις 11/10/2015 22:50
Ένα μεγάλο μπράβο στα παλικάρια διότι το αξίζουν!! Κ όσοι βρίζουν ξυδάκι παιδιά!

στις 11/10/2015 22:50
*Ξιδάκι

στις 11/10/2015 23:19
ετσι ετσι ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ!!!!ΜΠΡΑΒΟ..ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΓΑΛΛΙΑ!!

στις 11/10/2015 23:55
Bravo shqipria na kernace.Skojme ne France dhe te lozim sa mir.Μπραβο αλβανια μας εκανες υπερήφανους.Παμε για μια καλη πορεια στη Γαλλια.

στις 11/10/2015 23:58
kala na leme kai tin alithia pirate kai tris vathous sta xartia alios den pernagate

στις 12/10/2015 00:26
mprabo albania ftani poy ftsan edho

στις 12/10/2015 00:47
Τι τους υποστηρίζετε ρε μαλακες αυτοι ονειρεύονται τη μεγάλη αλβανια που φτάνει μέχρι τη Λάρισα και σεις τους δίνετε συγχαρητήρια κολοπαιδα ξεφτίλες

στις 12/10/2015 01:39
ti einai ayta p les re kmni777? p kollaei re file ayto p les me to podosfairo, ti mlkies les? eisai se lathos site, dn milame gia politikh edw, mono gia podosfairo. gt omws tetoio misos? oi alvanoi oses fores peerasame k mundial alla k eyro, dn mas ekrazan, esy gt etsi? mn les mlkies k mn vrizeis gt me ayto deixneis to poso se enoxlei kati gi ayto mn ekti8esai gt me tn tropo p milas deixneis polla, gia sena to lew k panta filika...

στις 12/10/2015 05:01
sto poutso mas

στις 12/10/2015 07:58
bravo malakes opos panta ratcises imate...dixnume pso poli masonai pou perase ialvania ke zilevume ti na po ....den taafinume emes ayta ke timorumaste...brvostin alvania kaikalamiala se emas

στις 12/10/2015 11:52
Μαγκακια τ' αλβανα ........ τα δικα μας τα φλωρια που ειναι ??? ...... Μονο λεζαντα και μαλακια ...... Καλοπληρωμενα ολα ....... του συστηματος κι αυτα ......... Ρε δεν γαμιομαστε ...... παλιοπουσταρια !! Οσο για τ' αλβανα ........ ευχομαι να εχουν διαρκεια κι επιτυχιες αλλιως ...... στην ακρη και τουμπεκι !!

στις 12/10/2015 14:02
bravo stin alvania!!!

στις 13/10/2015 00:27
mpravo stin albania

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.