Τσάμπιονς Λιγκ: Κέρδισε την Τσέλσι και ανέβηκε κορυφή η Πόρτο

30/9/2015 01:17
Η Πόρτο κέρδισε με 2-1 την Τσέλσι στο Ντραγκάο και την προσπέρασε στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Ντιναμό Κιέβου, η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο επέστρεψε στο γήπεδο που έφτιαξε το όνομα του, ωστόσο η Τσέλσι ηττήθηκε με 2-1 από την Πόρτο και υποχώρησε στην 3η θέση του ομίλου.

Οι «μπλε» πλήρωσαν ξανά τα αμυντικά τους προβλήματα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 39’, όταν ο Αντρέ πήρε το… ριμπάουντ από απόκρουση του Μπέγκοβιτς σε σουτ του Μπραχίμι και «έγραψε» το 1-0.

Η Τσέλσι ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουίλιαν, όμως στο 52’ ο Μαικόν «έγραψε» το 2-1 μετά από νέα κακή αντίδραση των αμυντικών των φιλοξενούμενων.

Παρά τις προσπάθειες των «μπλε», το 2-1 υπέρ της Πόρτο έμεινε μέχρι το φινάλε και οι «δράκοι» ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου.

«Διπλό» για Ντιναμό

Εκεί βρίσκεται και η Ντιναμό Κιέβου, η οποία κέρδισε με 2-0 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ και έφτασε τους 4 βαθμούς.

Οι Ουκρανοί πήραν από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Γιαρμολένκο στο 4ο λεπτό, ενώ ο Μόραες «έγραψε» το 2-0 στο 50’ μετά από δεύτερη ασίστ του Γκονζάλες.

Η ομάδα του Ρεμπρόφ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της σκορ και πήρε την πρώτη της νίκη στους ομίλους.