Προκριματικά Euro: Εθνική… κατάντια

Προκριματικά Euro: Εθνική… κατάντια



Τελικά πάει και πιο κάτω! Η Εθνική πραγματοποίησε ακόμα μια τραγική εμφάνιση και ηττήθηκε με 1-0 από την Φινλανδία μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης», γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα της σε επτά παιχνίδια στον όμιλο.

Ακόμα μια μαύρη σελίδα στην ιστορία της έγραψε η Εθνική ομάδα. Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 1-0 από την Φινλανδία στο «Γ. Καραϊσκάκης» με αποτέλεσμα να παραμείνει στην τελευταία θέση του ομίλου της με μόλις δύο βαθμούς μετά από εφτά παιχνίδια.

Οι παίκτες του Κώστα Τσάνα είχαν την κατοχή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες. Και αν στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν κάποιες καλές στιγμές για γκολ, στην επανάληψη η εικόνα της ομάδας ήταν (τουλάχιστον) αποκαρδιωτική. Ομάδα χωρίς αρχή μέση και τέλος, παίκτες στατικοί, χωρίς όρεξη να πιέσουν, να κάνουν κινήσεις και γενικά να… παίξουν ποδόσφαιρο!

Η Φινλανδία κράτησε το μηδέν για πρώτη φορά στη φάση των ομίλων και στο 75’ εκμεταλλεύτηκε τα… παιδικά λάθη της άμυνας, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης με τον αμαρκάριστο Πογιάνπαλο.

Αποδοκιμασίες και γιουχάισμα στο φινάλε του αγώνα από τους περίπου 10.000 θεατές που βρέθηκαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» και είδαν ακόμα μια κάκιστη εμφάνιση από την Εθνική ομάδα. Αυτή ήταν η 4η σερί εντός έδρας ήττα για την Εθνική, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της σε προκριματική φάση.

Φυσικά μετά απ’ αυτό το αποτέλεσμα, χάθηκαν και οι μαθηματικές ελπίδες για την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016. Πως άλλωστε να διεκδικήσεις πρόκριση σε τελική φάσης διοργάνωσης όταν σε τέσσερα ματς στην έδρα σου δεν έχεις καταφέρει να πετύχεις ούτε ένα γκολ;

Ελλάδα: Καρνέζης, Βύντρα, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Τζιόλης, Σάμαρης (86’ Ταχτσίδης), Αραβίδης (68’ Κονέ), Φορτούνης, Καρέλης (77’ Φούντας), Μήτρογλου.

Φινλανδία: Χραντέσκι, Αρκιβούο, Χάλστι, Αραγιούρι, Ούρονεν, Ρινγκ, Σπαρβ, Τοΐβιο, Χετεμάι, Χαμαλάινεν (46’ Σαντίκ, 79’ Ματίλα), Πούκι (67’ Πογιανπάλο)

Μια νίκη μακριά από το Euro η Β. Ιρλανδία, διατήρησε το προβάδισμα η Ρουμανία


Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου, η Β. Ιρλανδία κέρδισε με 3-1 τα Ν. Φερόε στο Τόρσχαβν και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2016. Από την άλλη, η Ρουμανία έφυγε ισόπαλη 0-0 με την Ουγγαρία στην Βουδαπέστη και διατήρησε το +3 από την 3η θέση.

Η βαθμολογία του ομίλου:


1. Β. Ιρλανδία 16
2. Ρουμανία 15
3. Ουγγαρία 12
4. Φινλανδία 7
5. Ν. Φερόε 6
6. Ελλάδα 2




Ομάδες που αφορά: ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

19 σχόλια:

στις 04/09/2015 23:44
tha kani pola xronia na ksanadoume tin ethini pou gnorisame stin portigalia kai tha prepi na to paroume apofasi ante gis ethiniki ....

στις 04/09/2015 23:45
o holebas kai to dydimo pap mono oloi oi alloi tsantiraoi ti napw apsoges sentres tou vyntra? ta sout tou mhtroglou h tis kinhseis tou karelia kasetina kai tou aravidh? skata kai aposkata

στις 04/09/2015 23:47
Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΞΕΦΤΙΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΠΛΕΟΝ.Η ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΥΣΟΥΜΕ ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟ ΠΙΑ ΤΟ ΡΕΖΙΛΙΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ Η ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΟΥΝΕ ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΓΙΟΥΧΑ...ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΗΓΑΝ ΓΗΠΕΔΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ...

στις 04/09/2015 23:49
kai diplo mesa sto karaiskakh epsase kai to seri tou thrylou mas me ta mpourdela

στις 04/09/2015 23:49
Το τρενο χαθηκε ( οχι οτι αν κερδιζαμε θα καναμε τιποτα ) το θεμα ειναι να μπουν οι βασεις για την επομενη διοργανωση και να μην ερχεται ο καθε πικραμενος στην Εθνικη .. Φυσικα πρεπει να ερθει και ενας ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

στις 04/09/2015 23:51
espase*

στις 04/09/2015 23:52
simfwnw milko7.kalos kai o Tsanas xanei i omada kai sinexizei na vazei kentrikous anti na valei platela i fetfa.. mou vazei Fountaaaa o mastouromenos!!!!

στις 05/09/2015 00:13
Ελληνοποιηση Ζεκα και Νάνο ΧΘΕΣ

στις 05/09/2015 00:14
Τί ήταν αυτό; θα πρέπει να βρούμε έναν καλό προπονητή ο Γκιρτζίκης να πάει να κλείσει μια συμφωνία με κάποιον προπονητή. Δεν πειράζει πάμε για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 τώρα διπλό στη Ρουμανία!

στις 05/09/2015 00:16
Αφήστε τους Τσάνες και τους Τσανίνηδες κατά μέρους και κοιτάξτε να βρείτε έναν καινούργιο Σάντος ή καινούργιο Ρεχάγκελ. Στο χέρι σας είναι όχι στο δικό μας.

στις 05/09/2015 00:26
προπονητης τωρα, φιλε, μετα τις γιορτες των Χριστουγεννων ! να ψαξουν να βρουν εναν καλο ...να ξερει να χτιζει ομαδες ... γιατι αυτη η Εθνικη θελει χτισιμο απ'την αρχη !!! εχει χρονο... μεχρι του χρονου το Σεπτεμβριο που θα ξεκινησουν τα προκριματικα του μουντιαλ..

Υ.Γ. αα , και μη ξεχνας... η Εθνικη -μαλλον-στο 3ο γκρουπ δυναμικοτητας !!!

στις 05/09/2015 01:14
Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΡΧΙΣΕ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ, ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΧΟΥΝΤΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΣΑΠΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΚΙ ΟΛΑΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΘΝΙΚΗ. ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Η ΦΑΛΗΡΟ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΕΔΩ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΠΑΝΤΩΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΑΙΖΕ ΣΕ ΓΕΜΑΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΝΙΚΕΣ!!!! ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑ ΚΕΡΔΑΝΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ

στις 05/09/2015 02:59
Poutsa kai ksilo

στις 05/09/2015 03:37
DISTIXOS OTI ANEVAINEI MIA MERA KATEVAINEI KAI AKOMA DEN EXOUME PIASEI PATO APO OTI VLEPO OUTE O GAYROS STIN EUROPI DEN EXEI TETOIA POREIA TA TELEUTAIA XRONIA KALITERA TA PAEI ENTOS EDRAS ME MITROGLOU KAI KARELI BROSTA OUTE ME AITISI DEN VAZOUME GOAL...IPARXEI TERASTIO PROVLIMA STIN EPITHESI OSOUS PROPONITES KAI NA PAREI I ETHNIKI DEN PROKEITE NA ALLAKSEI KATI AN DEN LITHEI AUTO FISIKA OPOS LEEI O RANGER FTAINE KAI ALLA APORO POS DEN EXEI PARAITITHEI AKOMA O EIKONIKOS PROEDROS POU EXEI I EGKLIMATIKI PODOSFAIRIKI ORGANOSI...POUTANAS GIE ALVANE ETSI KAI NA KSANAGRAPSEIS EDO THA SOU ALLAKSO TA FOTA TO MOUNI TIS MANAS SOU XREIAZETAI POUTSO KAI KSILO GIATI DEN EPREPE NA SE VGALEI APO EKEI...

στις 05/09/2015 12:23
Ο Ρανιέρι φταίει.Μπεεεε, Μπεεεεεεεεεε

στις 05/09/2015 13:09
Και το μουρινιο να φερουνε παλι ετσι θα παιζουν.Ο μητρογλου πιο στατικος και απο αγαλμα ο καρελης γνωστος αμπαλος.ο αραβιδης κακιστος ο τζιολις ασχετος ο βυντρα νο κομεντ ο καρνεζης μονο στην ουντι παιζει καλα.Μονο ο σαμαρης ο χολεβας ο παπαδοπουλος και ο σωκρατης μονο αυτοι προσπαθησαν

στις 05/09/2015 13:31
auta exei to podosfero magkes..! opos tote mas dosane to euro twra mas pernoun kai ti paramikri a3ioprepia pou exoume san omada..!

στις 05/09/2015 18:35
ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ milko7,ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΚΑΤΑ ΑΔΕΡΦΕ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΙΝΑΙ.

στις 07/09/2015 20:40
ΠΑΛΟΥΚΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΛΟΥΚΙ!!!!!!!ΠΑΛΟΥΚΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.