Σούπερ Λιγκ: Λύτρωση με… σπόντα!

Σούπερ Λιγκ: Λύτρωση με… σπόντα!



Χάρη σε δύο γκολ με αρκετή δόση τύχης στα τελευταία λεπτά (89’ Μιλιβόγιεβιτς, 90+1’ Φορτούνης), ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2x2 στην Σούπερ Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον μαχητικό Λεβαδειακό και χρειάστηκε δύο γκολ από σπόντα για να φύγει με τη νίκη (2-0) από το ΟΑΚΑ.

Οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, είχαν δύο δοκάρια στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκαναν το 2x2 στο πρωτάθλημα χάρη στα τέρματα των Μιλιβόγιεβιτς (89’) και Φορτούνη (90+1’).

Σούπερ Λιγκ: Λύτρωση με… σπόντα!Με τους Φινμπόγκασον, Μαζουακού και Μπουχαλάκη εκτός αποστολής αλλά τον Καμπιάσο να κάνει ντεμπούτο ως βασικός, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Στο 3’ το σουτ του Ντουρμάζ δεν ανησύχησε τον Τσιντώτα, ενώ στο 8’ ο Έλληνας γκολκίπερ έκοψε τον Πάρντο, που βγήκε στην κόντρα, μετά από υπέροχη πάσα του Φορτούνη.

Ο Έλληνας άσος πραγματοποίησε ακόμα μια πολύ καλή εμφάνιση και στο 28’ έβγαλε τον Χάρα σε τετ-α-τετ με σπουδαία κάθετη πάσα, όμως ο Αργεντινός δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιντώτα, που ήταν εξαιρετικός. Τέσσερα λεπτά μετά ο Πάρντο απείλησε με κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, ενώ στο 38’ ο Φορτούνης βρήκε τον Ομάρ με όμορφη ψηλοκρεμαστή μπαλιά, όμως ο Νορβηγός δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Μάντζιου στο 41’, ο Λεβαδειακός δεν απείλησε την εστία του Ρομπέρτο, αν και ο βοηθός έκοψε δύο φορές τον Έλληνα επιθετικό χωρίς να είναι οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σίλβα θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, ρίχνοντας στο ματς τους Σεμπά και Τσόρι. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πλήρη υπεροχή όμως δυσκολεύονταν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα του Λεβαδειακού και οι μόνες καλές στιγμές που είχαν να επιδείξουν μέχρι το 80’ ήταν ένα δυνατό σουτ του Φορτούνη (57’) που μπλόκαρε ο Τσιντώτας και ένα πλασέ του Χάρα (69’), το οποίο έδιωξε ο Τριποτσέρης.

Οι Πειραιώτες αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και είχαν δύο δοκάρια με πλασέ του Ντοσεβί (81’) και σέντρα-σουτ του Τσόρι (85’). Στο 87’ το φάουλ του Αργεντινού έφυγε λίγο άουτ, όμως δύο λεπτά μετά η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα του Σίλβα! Ο Ρομέου προσπάθησε να διώξει έξω από την περιοχή της ομάδας του, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μιλιβόγιεβιτς και κατέληξε με δύναμη στα δίχτυα!

Αυτό δεν ήταν το μοναδικό γκολ στο ματς, αφού στο 90+1’ ο Φορτούνης έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε τον Ουόν, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα για το τελικό 2-0.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

13 σχόλια:

στις 29/08/2015 21:24
ΣΤΗΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΣΠΟΝΤΑ

στις 29/08/2015 21:29
Αντε βρε κωλόφαρδοι.

στις 29/08/2015 21:32
Παραλιγο να κοψει βαθμους το παραρτημα.. Τυχερα γκολ αν και του Μιλιβογεβιτς ηταν γκολαρα

Ντουρμαζ και Χαρα χαλια μαυρα θυμισαν ετσι οπως επαιζαν περυσι

στις 29/08/2015 21:32
κλασικος ολυμπιακος που βαζει γκολ μετα το 80'........ κοιταξτε τα τελευταια του παιχνιδια και θα το καταλαβαιτε....

στις 29/08/2015 22:20
δεν βαδιζουμε σωστα λιπουν παιχνιδια ερχονται δυσκολα παιχνιδια μας περημενει τοch,τι αλλο θα δουμε κ. ΜΑΡΙΝΑΚΗ???ΕΛΕΟΣ!!!

στις 29/08/2015 23:33
"Theooo" με παράρτημα έπαιζε γι'αυτό.Και στις 12-13 του Σεπτέμβρη πάλι με παράρτημα θα παίζει.Άλλο ένα φιλικό καταφθάνει.Αυτήν την φορά ο γαβρουά θα φιλοξενήσει την Ξάνθη στο Κοκκαλισκάκι.Μετά το επόμενο Σ/Κ 19-20 Σεπτεμβρίου ο γαβρουά παίζει και πάλι φιλικό τούτη τη φορά στη Ξάνθη.Μετά ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΦΙΛΙΚΑ...Έρχεται η ώρα σας γαύροι!Έρχεται η Γιαννενάρα στο Κοκκαλισκάκι και σας κερδίζει μετά πάτε στην Τούμπα και γίνεστε ρόμπες μετά τη διακοπή για τον Οκτώβριο πάει στο Κοκκαλισκάκι η ΑΕΚ και θα σας κερδίσει.Μετά παίζεις στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο.Αμφίρροπη αναμέτρηση δαύτη.Μετά παίζεις στη Βέροια όπου άλλη μία αμφίρροπη αναμέτρηση σε περιμένει γαυράκο.Άλλη μια δύσκολη αποστολή η Βέροια για το γαύρο.Μετά παίζεις εντός με Ηρακλή άλλο φιλικό και δαύτο όπου θα κερδίσει η πόπη της Ευρώπης.Μετά έχει ντέρμπι αιωνίων αλλά εκτός έδρας μακριά από το Κοκκαλισκάκι.Εκεί θα κάνεις διπλό φέτος γιατί ο ΠΑΟ δεν έχει ομάδα.Στη συνέχεια έχει εντός έδρας αγώνα με Αστέρα όπου θα δυσκολευτεί.Δύσκολα ματς

στις 29/08/2015 23:50
Παντως μπραβο σου που ξερεις το προγραμμα του Ολυμπιακου

στις 30/08/2015 01:27
Ta idia mats exoume oloi vodi alla me diaforetiki seira lol......

Tuxera goal alla k pl omorfa k ta 2

στις 30/08/2015 03:08
δεν φτανουν διαιτησιες και παραγοντες εχει και κολοφαρδια αυτη η ομαδαα χαχα

στις 30/08/2015 04:00
Προπόνηση κανουν για να ειναι έτοιμοι με την bayern!!!!!ρε θα πέσουν τα τσιμεντα....λέτε οι

Γερμανοί να σταματήσουν στα 4 ή θα δουμε

Το 0-8 στην οθόνη;;;;Άγιε Ρομπέρτο κανε το

Θαύμα σου!!!!!!!

στις 30/08/2015 10:11
ΓΑΒΡΟΙ ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΑΓΙΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΥΧΕΛΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΠΑΓΕΡΝ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΡΑ.ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΣΕΡΕ ΑΛΕΞ ΦΕΡΓΚΙΟΥΣΟΝ ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ Η ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

στις 30/08/2015 10:40
DLD EINAI EKSEYTELISTIKO NA FAS 5 APO THN BAYERN??LOGIKO DEN EINAI BASEI DIAFORAS DYNAMIKOTHTAS ME AYTOUS TOUS YPERPAIXTES POU EXEI?EDW ERIKSE 4 STH BARCELONA PROPERSI..KAI TWRAEINAI K PIO DYNATH

στις 30/08/2015 15:13
Ο antihooliganos δεν υπολογισε τα μαυρα κορακια και τα λεει ολα αυτα.Οσο για τα γκολ ας ειναι καλα ηθεα τυχη αλλιως θα υπηρχαν παλι ανυπαρκτα πεναλτυ για να γινει το διπλο'

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.