Πρέμιερ Λιγκ: Η Γουέστ Χαμ άλωσε το «Έμιρειτς» με τη βοήθεια του… Τσεχ (video)

Πρέμιερ Λιγκ: Η Γουέστ Χαμ άλωσε το «Έμιρειτς» με τη βοήθεια του… Τσεχ (video)



Με δύο γκολ-δώρο του Πετρ Τσεχ, η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 2-0 την Άρσεναλ στο «Έμιρειτς» και ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ.

Εφιαλτικό ήταν το ξεκίνημα της Άρσεναλ στο νέο πρωτάθλημα. Οι «κανονιέρηδες» πλήρωσαν τα λάθη του Πετρ Τσεχ και ηττήθηκαν με 2-0 από την Γουέστ Χαμ στο «Έμιρειτς», ξεκινώντας με το χειρότερο τρόπο τις φετινές υποχρεώσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ.

Τα «σφυριά» προηγήθηκαν στο 43’ με κεφαλιά του Κουγιατέ, έπειτα από αδιανόητα κακή έξοδο του Τσεχ, ενώ στο 56’ ο Ζάρατε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέχου γκολκίπερ, ο οποίος δεν είχε καλή τοποθέτηση και αιφνιδιάστηκε.

Οι μεσοεπιθετικοί του Αρσέν Βενγκέρ βρέθηκαν σε κακή ημέρα, η Γουέστ Χαμ ήταν πολύ καλή ανασταλτικά και το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Εξαιρετικό παιχνίδι για τον νεοαποκτηθέντα Παγιέτ, όπως και για τον 16χρονο (!) Όξφορντ, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην Πρέμιερ Λιγκ και «έσβησε» τον Οζίλ.

Το ματς:


Με την ψυχολογία στα ύψη από την προ ημερών κατάκτηση του Κουμιούνιτι Σίλντ, η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς κόντρα στην Γουέστ Χαμ, ωστόσο δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες στην εστία του Αντριάν.

Η απουσία του ανέτοιμου Σάντσες (πέρασε στο 2ο μέρος αλλά δεν βοήθησε) ήταν εμφανής για την Άρσεναλ, η οποία είχε ανούσια κατοχή. Οι «κανονιέρηδες» δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Γουέστ Χαμ και η σημαντικότερη ευκαιρία τους ήρθε στο 31’ όταν το μακρινό σουτ του Ράμσεϊ βρήκε στο Κρέσγουελ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Το πλάνο του Μπίλιτς δούλευε εξαιρετικά! Η Γουέστ Χαμ κράτησε το μηδέν και στο 43’ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Κουγιατέ. Ο Παγιέτ εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσεχ έκανε έξοδο… Μεσολογγίου και ο Σενεγαλέζος «έγραψε» το 1-0, «παγώνοντας» το «Έμιρειτς».

Στην επανάληψη, η Άρσεναλ είχε δύο καλές στιγμές με τον Ζιρού (55’, 56’) για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο η Γουέστ Χαμ έφτασε σε δεύτερο γκολ στο 57’. Ο Τσάμπερλειν έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του και ο Ζάρατε με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ, ο οποίος αιφνιδιάστηκε.

Το δεύτερο γκολ επηρέασε τη ψυχολογία των παικτών Άρσεναλ! Παρά τις αλλαγές του Βενγκέρ, οι «κανονιέρηδες» δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο για να διασπάσουν την άμυνα της Γούεστ Χαμ, η οποία μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει ένα 3ο γκολ από αντεπιθέσεις. Το 2-0 έμεινε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Μπίλιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.






Ομάδες που αφορά: ΑΡΣΕΝΑΛ, ΟΞΦΟΡΝΤ

Σχολιασμός

29 σχόλια:

στις 09/08/2015 17:34
Δεν λεει οτι δεν βοηθησαν τα λαθοι του τσεχ αλλα οποιος ειδε τον αγωνα καταλαβε οτι η γουεστ χαμ εχει ψυχη..και τωρα με το καθαρο μυαλο του παγιετ εχει και τεχνικη

στις 09/08/2015 17:35
λεω*

στις 09/08/2015 17:59
Re file sigoura o tsex ekane malakia alla eisai arsenal mesa sto spiti s dixe kati ...les k pezan prwti fora mazi kanan..k oloi einai panw apo 2 xronia sthn omada.an h goues xam kratisei authn thn apodosi s oloi thn xronia tha thn paei makria thn valitsa ase p edixan k tromeri omoiogenia

στις 09/08/2015 18:00
Me to spathi ths h goues xam tou gamise k tous to akoumpise k kolo!

στις 09/08/2015 18:13
otan bazeis sxedon se olh thn proetoimasia walcott cf kai 3afnika bazeis giroud ti perimeneis?allazei o tropos paixnidioy teleiws!!kai nomizw fanhke...oi misoi paixtes afantoi logo giroud(den lew oti ftaiei ekeinos!!)

στις 09/08/2015 18:15
Γαμω την πουτανα μ και αληθεια ηθελα να ριξω 5€ στο διπλο αλλα δεν προλαβα να παω πρακτορειο

στις 09/08/2015 18:15
δεν πειραζει θα το δειτε φετος ειναι η χρονια της αρσεναλ σημερα εισασταν ατυχοι

στις 09/08/2015 18:18
De peirazei to prwta8lhma einai diko mas!!! mia htta einai. Kai osoi vrizoyn thn arsenalara moy na pan na @@@@

στις 09/08/2015 18:26
αντιπαθω την αρσεναλ αλλα οταν ακουω παπαρες σαν και σας να τη χλευαζεται και να λετε ομαδαρα τη γουεστ χαμ με ξερπερνα

στις 09/08/2015 18:35
Re file dn einai to thema h gouest xam oute k h hta mesa sto spiti einai o tropos pou prosegkisan to paixnidi kapoih pextes ths arsenal an eides to game tha xereis g poious lew alla epidi edw mesa oloi lene pola k mpala vlepoun mono apo stigmiothpa h akoun tous papares tous dimosiografous pou h plithwra apo autous doulevoun tn kosmo.

στις 09/08/2015 18:39
ωραια παιξαν μπαλα δε λεωω ρε φιλε και η λεστερ μπαλαρα επαιξε φετος αλλα την εσωσε ο θεος στο τελος για να μη θυμηθω νιουκαστλ που ειχε ξεχασει τι σημαινει νικη

στις 09/08/2015 18:41
Girou ramsey tsex monreal htan 0 k o ozil upo tou midenos pws na mhn tous xlevazis otan ginete oloklhros ntoros epidei fetos einai etoimi na gamisoun to joje opws k to kanan k pezoun premiera me gouest p exei new!proponiti k ton pinoun 0-2 k me to zori vgalan duo fasis..auth pou pezoun panw apo 2 xronia mpala mazi t perimenis dld na pei o kosmos k eidika auth pou dn einai arsenal k apla goustaroun na vlepoun mpalitsa k anti na doun auto vlepoun thn gouest na pernei apotelesma easy sto emirate?

στις 09/08/2015 18:41
περσι* οχι φετος λαθος

στις 09/08/2015 18:42
1 lew gatakia glory glory man utd!!!!!! <3 tha pame brosta fetos htan o monos adipalos pou fovomoun h arsenal alla telika alla deixnei...afta einai tora diskolos adipalos tha einai h chelsea alla den nomizw na mas krathsoun!!!!!!!glory glory man utd!

στις 09/08/2015 18:42
united fetos.....gatakia

στις 09/08/2015 18:44
etsi prepei ora na tremoun pali sthn agglia epeidh kaname 2 kakies xronies logo ths apoxorhshs tous sir alex kai meta thn kakh xronia tou vlaka tou moyes oloi mas krazan...na sas doume fetos

στις 09/08/2015 18:46
μαγκια τους για το διπλο και μπραβο μεγαλο συμφωνουμε στα σημεια απλα δε πιστεω η γουεστ χαμ εχει κατι ιδιαιτερο ουτε και η αρσεναλ σαφως περα απο τη μεταγραφη του τσεχ τπτ αλλο δε εκανε,σημερα βγηκαν ολοι σταυρωσανε το τσεχ για τη λαθος εξοδο του και πριν μια βδομαδα στο super cup τον ειχανε θεο τον τσεχ απο ενα και μονο παιχνιδι δε γινεται να τον καταδικαζεις ειναι μεγαλος keeper αυτο ηθελα απλα να το πω εγω δε ισχυει σε σενα προσωπικα απλα ετυχε να απαντησεις εσυ που δε ειπες κατι κακο απλα αναφερες οτι εχει κανει κατι καλο η γουεστ χαμ κατι που εγω δε πιστευω και μακαρι να διαψευστω γιατι στοιχηματικα θα συμφερει να τη εμπιστευομαι

στις 09/08/2015 18:49
den paiksan kala , ta valan amesws me ton tsex . eleos !

στις 09/08/2015 18:49
sovareuteite. kai apla peite oti to aksize kai to pire h west ham, an kerdize o osfp thn united ti tha legate ? oti einai kaluterh omada ?

στις 09/08/2015 18:50
μπες στο sport 24 βγαλαν μεχρι και αρθρο να κραξουν τον τσεχ ελεος οι ανυπαρκτοι τωρα πριν 10 λεπτα μπες δες

στις 09/08/2015 18:50
δημοσιογραφοι κουφαλες

στις 09/08/2015 20:05
Oloi h omada htan kato tou metriou k eidika h maestri twra g tous dimosiografous oloi xerou thn mpinedes einai apla etyxe na einai h petra tou skandalou o tsex alla dn fteh mono autos.einai terastia morfi sigoura! Dn akous t lene h alli mantsester gamaei k tetoia ..enw k auth mhden mpala pexan g auto sou lew ase th lene des to esu me ta matia sou k vgale sumperazmata..g kathe omada..katse na doume ligo akoma exoume xrono!tha ta xana poyme milko suntoma

στις 09/08/2015 20:56
XAXAXAXAXAXAX OI ΣΦΑΛΙΑΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΜΑΓΚΕΣ

στις 09/08/2015 21:23
em to pistepsan poly kai htan san na mhn mphkan kan sto ghpedo...oso gia ton tsex...an8rwpos einai kai aytos!!!oloi la8h kanoyme..ama kanei la8os o termatofylakas kai faei gkol h omada amesws na ton brisoyn..ama kanei kapoios amyntikos kai mpei gkol 8a poyn den peirazei...genika htan skata shmera h arsenal opws kai ka8e premiera sthn agglia..makria gia prwtes 3 agwnisthkes to ligotero!!!

στις 09/08/2015 21:31
Η Άρσεναλ πρέπει να λέει μια ήττα ήταν και να συνεχίσει δυναμικά για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.Η δε Γουέστ Χαμ μετά από τον αποκλεισμό-σοκ από την Άστρα Κινουρίου θα πρέπει να κοιτάξει να κάνει μια καλή πορεία στο πρωτάθλημα κάνοντας παιζνίδια σαν κι αυτό.Η Άρσεναλ θα έπρεπε να πεισμώσει μετά απ'αυτό και να κυνηγήσει δυναμικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.Η δε Γουέστ Χαμ να κυνηγήσει την Ευρώπη.

στις 09/08/2015 21:54
Kala ta les hooligkan niki k othisei g thn goues ham!hta k xenera g thn arsenal =pizmoma!

στις 10/08/2015 00:47
Δεν περιμενα τετοιο χαλι από την αρσεναλ , λογικα θα συνελθει μετα την σφαλιαρα .

στις 10/08/2015 03:15
ποτε ειπα οτι ειμαι αρσεναλ ρε φιλε?

στις 11/08/2015 08:58
Στοιχηματική Μπόμπα 1ης Αγωνιστικής= ΑΡΣΕΝΑΛ.

Στοιχηματική Μπόμπα.2ης

Αγωνιστικής= ? ? ?