Σαμπιονά: Με το… δεξί η Παρί Σεν Ζερμέν (video)

8/8/2015 00:11
Η Παρί έπαιζε με δέκα παίκτες από το 28’ λόγω αποβολής του Ραμπιό, ωστόσο κέρδισε με 1-0 την Λιλ στο «Πιέρ-Μορουά» και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο Σαμπιονά.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Παρί Σεν Ζερμέν στο νέο πρωτάθλημα. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν με 1-0 της Λιλ στο «Πιέρ-Μορουά» και πήραν την πρώτη εκτός έδρας τους νίκη σε πρεμιέρα μετά από 19 χρόνια!

Το παιχνίδι για την ομάδα του Λοράν Μπλαν «στράβωσε» από νωρίς, αφού ο Ραμπιό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 22ο λεπτό για φάουλ στον Κορσιά, αφήνοντας την Παρί με δέκα παίκτες.

Η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ (ντεμπούτο) δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και η Παρί πήρε το προβάδισμα στο 57’ με ωραίο γκολ του Λούκας Μόουρα. Ματουιντί, Καβάνι και Λούκας άλλαξαν ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ενιεάμα, «γράφοντας» το 1-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Παρί Σεν Ζερμέν διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Σαμπιονά.