Τσάμπιονς Λιγκ: Βαριά ήττα και αποκλεισμός για Παναθηναϊκό (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: Βαριά ήττα και αποκλεισμός για Παναθηναϊκό (video)



Ό Παναθηναϊκός πλήρωσε το κακό δεύτερο μέρος και ηττήθηκε με 3-0 από την Μπριζ στο Βέλγιο κάτι που σημαίνει πως θα συνεχίσει στα πλει-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ένα χρόνο ακριβώς μετά τον αποκλεισμό από την Σταντάρ Λιέγης, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 από την Μπριζ στο Βέλγιο και δεν κατάφερε να προκριθεί στα πλει-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα μετά το 2-1 της Λεωφόρου και πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην επανάληψη οι Βέλγοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και πέτυχαν τρία γκολ με τους Κουλς (53’), Βάθκεθ (57’) και Ουλαρέ (82’).

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω και θα διεκδικήσει την πρόκριση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Την Πέμπτη το βράδυ το «τριφύλλι» θα μάθει τους αντιπάλους τους ενώ την Παρασκευή θα γίνει η κλήρωση.

Το ματς:


Ο Παναθηναϊκός, έχοντας σκορ πρόκρισης μετά το 2-1 της Λεωφόρου, μπήκε στο παιχνίδι με διάθεση να παίξει άμυνα και έκανε πολύ καλή δουλειά στο ανασταλτικό κομμάτι. Οι «πράσινοι» απειλήθηκαν ελάχιστα στο πρώτο μέρος από την Μπριζ, η οποία είχε καλή ευκαιρία στο 26’ με άστοχη κεφαλιά του Ντε Σούτερ και δέκα λεπτά μετά ο Κοτσόλης έδιωξε σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Κόουλς.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου θα μπορούσε να πετύχει ένα γκολ, έχοντας τρεις καλές ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Μπρουζές είπε «όχι» δύο φορές στα σουτ του Νίνη (16', 45'+1), ενώ στο 44’ ο Καρέλης δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον πορτιέρο των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» πατούσαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και διαχειρίζονταν άψογα το σκορ του πρώτου αγώνα, ωστόσο όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος.

Οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρία να «κλειδώσουν» την πρόκριση στο 50’ με πλασέ του Καρέλη και τρία λεπτά μετά η Μπριζ απέκτησε σκορ πρόκρισης. Ο Ντιιρκς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Κόουλς νίκησε τον Ζέκα στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη, «γράφοντας» το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν πρόλαβε να συνέλθει και στο 57’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Ο Βάθκεθ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Κουτρουμπή, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Το «τριφύλλι» θα μπορούσε να απαντήσει άμεσα, όμως η κεφαλιά του Καρέλη στο 61’ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Μπριζ.

Οι αλλαγές του Αναστασίου (Πέτριτς, Κλωναρίδης και Λουντ) δεν βοήθησαν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία. Η Μπριζ είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 63’ έφτασε κοντά σε 3ο γκολ, όμως ο Κοτσόλης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Ντιαμπί.

Το τρίτο γκολ των γηπεδούχων ήρθε στο 83’ με τον Ουλαρέ, ο οποίος «σφράγισε» την πρόκριση της Μπριζ με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Όπως και πέρσι, ο Παναθηναϊκός έχασε την πρόκριση και τα 7 εκατ. ευρώ που θα έμπαιναν στα ταμεία του και θα επιχειρήσει να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ μέσω των πλει-οφ της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Μπριζ: Μπρουζέζ, Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μέχελε, Κουλς, Σίμονς, Βάθκεθ (83' Βανάκεν), Φόρμερ, Ντε Σούτερ (77' Ουλαρέ), Ντιαμπί, Ντιρκς (67' Εμ'Μπομπό).

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Πράνιτς, Κουτρουμπής (60' Πέτριτς), Ζέκα, Λαγός, Νίνης (73' Λουντ), Μπεργκ, Καρέλης (73' Κλωναρίδης).




Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

37 σχόλια:

στις 05/08/2015 23:27
ΟΕΟΕΟΕ ΟΕΟΕΟΕ ΟΙ ΠΟΥΤΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΕ...ΕΥΡΩ-ΠΕΟΣ

ΥΓ:MVP Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ ΕΣΣΙΕΝ.

στις 05/08/2015 23:30
elaaaaaaaaaaaa

στις 05/08/2015 23:31
ti mou lete...

στις 05/08/2015 23:35
Ti xerese re malaka paksare trixokoli otan se glentouse i giouventus me tis 7 ares eklekes kqimenekrima gia ton vazelo mpotouse nq pati ti prokrisi upotimisas tin mpriz peksan anixta

στις 05/08/2015 23:39
Τι λενε τωρα στην μπριζ πουτσα ξυδι και καλο ταξιδι αντε γεια

στις 05/08/2015 23:40
ELLAS EYRWPH KAI TA ARXIDIA MOU FLOROBAZELIA.ENA MPOURDELO EISTE

στις 05/08/2015 23:50
krima re bazele.

στις 05/08/2015 23:54
Kρίμα θα ήταν καλό να έπαιζε ακόμα μιαν ελληνική ομάδα στο champions league. και εσάς από πάνω γαμω τα οπαδιλικια σας. Ελληνική ομάδα έπαιζε γαμω το φελέκι μου. Αυτά

στις 05/08/2015 23:59
Για το πουτσο ηταν οι ζελες

στις 06/08/2015 00:02
μαθημενοι στην πουτσα ειναι.. σιγα

στις 06/08/2015 00:05
kala tha itan na pernage alla me tetoia mpala p epe3e, mpike mesa me 10 pextes amuna les kai pezei me thn tselsi

στις 06/08/2015 00:07
poytsa bazelia

στις 06/08/2015 00:10
Κριμα δεν πειραζει

στις 06/08/2015 00:45
ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΡΙΖΙΚΟ ΜΑΣ, ΦΤΑΙΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΙΣΕΙ...

στις 06/08/2015 00:48
Μόνο ο Αστέρας βγήκε κερδισμένος.

στις 06/08/2015 00:48
Θα'πρεπε να έχετε πολύ ντροπή απάνω σας όλοι όσοι βρίζετε την Πανάθα.Είδατε ο "MitsosAEL-1-" που τα λέει ωραία,υποστηρίζει ΑΕΛΑΡΑ και τον συμπαθώ.Αλλά κάποιοι ανθέλληνες,Ολυμπιακοί,Αρειανοί κ.λ.π. παραρτημάτων βρίζουνε.Εγώ όταν ο γαύρος κέρδισε 1-0 Τη Γιούβε (παρόλο που από Ιταλία είμαι Μίλαν και Γιούβε) και 3-2 την Ατλέτικο είπα και τις 2 φορές πάρα μα πάρα πολλά μπράβο.Πόσο μάλλον για την Πανάθα.Σαββίδης,Αλαφούζος,Μελισσανίδης και Κωστούλας συμμαχία κατά Κόκκαλη,Μαρινάκη και Κοσκωτά.Το ματς καταρχάς ήταν στημένο.0-0 ημίχρονο και τελικό 3-0;Γελάνε και οι πέτρες.Ε όχι τώρα ο κάθε "Κομπότ" να κερδίζει με ανατροπή 3-1 ολόκληρο Αστέρα τη στιγμή που το σκορ στο ημίχρονο ήταν 1-1!

στις 06/08/2015 00:57
Εγώ σήμερα με το πτωχό μου μυαλό λέω 1 θα βγει.Για 1-0 και μικρή διαφορά.Μετά λέω 2-0 ακόμα κι αν υποστήριζα Πανάθα.Τώρα λέω σούπερ στημένο!

στις 06/08/2015 00:57
σκασε ρε αντιχουλιγκαν παλιομαλακα μας εχεις ζαλισει τα αρχιδια... επιτελους ρε ανιδεε

στις 06/08/2015 01:00
Σιγα μην στεναχωρηθουμε για τις βαζελες ρε .Αυτοι εττεξαν να κραξουν οταν χασαμε απο την ντουκλα και ηταν και φιλικο

στις 06/08/2015 01:09
Και γιατί "thryleon7" παρακαλώ;Αν θες να είσαι στα αλήθεια Έλληνας θα υποστηρίζεις ΠΑΟ ακόμη κι αν στην Ελλάδα τον μισείς.Εγώ δε χονεύω απλά Ολυμπιακό και Άρη αλλά έαν έβγαιναν Ευρώπη αυτούς θα υποστήριζα έστω κι αν δεν τους συμπαθώ.Δεν τους μισώ όμως.

στις 06/08/2015 01:10
Ποιά είναι η "Ντούκλα";

στις 06/08/2015 01:15
δεν γουσταρω να τον υποστηριξω δικαιωμα μου ειναι ρε μπουγατσοκιμα εσυ τι ζορι τραβας;

στις 06/08/2015 01:18
Αν θες να θεωρείσαι Έλληνας τότε θα πρέπει να υποστηρίζεις ελληνικές ομάδες.Κι εγώ το γαύρο στο Τσου.Λου. τόσα χρόνια τον υποστηρίζω.Και το παράρτημά του το ρούλη το υποστήριζα.Κι ας μην τους συμπαθούσα αυτούς τους δύο (Ολυμπιακάρη).

στις 06/08/2015 01:34
λες μαλακιες φιλε μου και το ξερεις

στις 06/08/2015 03:21
Ρε φιλε υποστηριζε οποια θες εγω δεν ηποστηριζω ουτε μπουγατσες ουτε ζελες.Και δεν σημαινει οτι δεν ειμαι ελληνας επειδη δεν υποστηριζω τα καφενεια που ονομαζεται ομαδες

στις 06/08/2015 04:03
ρε παχαρουλη σαβουρογαμη αεργε παλι μεθυσες?

στις 06/08/2015 09:07
ΟΤΙ Ο ΒΑΖΕΛΟΣ ΘΑ ΕΜΕΝΕ ΕΚΤΟΣ CHAMPIONS LEAGUE Ή ΤΩΡΑ Ή ΣΤΑ PLAY OFF ΗΤΑΝ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΙΚΤΩΝ (ΚΑΡΕΛΗ, ΜΠΕΡΓΚ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ),ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ (Ο ΚΟΥΤΣΟΣ ESIEN ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΥΤΕ 10 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ).ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΑΙΚΤΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΕΤΣΙ;ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE (ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΑ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ),ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΒΑΖΕΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΑ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ)!

στις 06/08/2015 09:52
oso o malakas o anastasiou....aytos o super ouaou koouts kanei aw katw tin omada me mpourdelo sximatismous taktikes tis kakias wras kai vismaties podosfairistes...xairi den tha doume ......kai poli fovamai pws me ayton ton papara tha xasoume kai tin eisodo sto uefa....tweety xypna kai fersou epitelous san proedros kai oxi san politikantis..aman pleon me ton xaidemeno sou...aman...ai sta tsakidia

στις 06/08/2015 10:01
Για να γίνει αυτό "undisputed13" θα πρέπει η ομάδα να δουλέψει λογικά κι ο Αλαφούζος ο πρόεδρός μας να επενδύσει όπως έκαναν παλαιότερα οι Βαρδινογιάννης και Πατέρας.Κι ο Αναστασίου με τους νέους παίχτες να κάνει σχεδιασμό σωστό,να συνεργαστεί η διοίκηση του ΠΑΟ με Σαββίδη και Μελισσανίδη καθώς και με τον Κωστούλα και να κάνουν μέσω μεταγραφών ομάδες άξιες,δυνατές κι ανταγωνιστικές.Εύχομαι από καρδιάς το πρωτάθλημα φέτος να μην καταλήξει στον ΟΣΦΠ.

στις 06/08/2015 10:04
Άμα σοβαρευτούμε στο UEFA θα μπούμε.Το θέμα είναι να δούμε την κληρωση,να τους μάθουμε και να πατήσουμε γκάζι.Όπως πέρσι με τη Μιλντιλαντ έτσι και φέτος.Εύχομαι από καρδιάς να περάσουμε στο Europa League καθώς τα ίδια εύχομαι σε όλες τις ελληνικές ομάδες.

στις 06/08/2015 11:43
Καθε χρονο τα ιδια ... Αποκλεισμος απο το Champions League μετα θα μπει στους ομιλους του Europa oπου δεν θα παρει νικη ( αντε να νικισει καμια ομαδα τυπου Εστοριλ ) ε και στο τελος θα βγει πρωτος στα play off και ξανα παλι τα ιδια

στις 06/08/2015 11:46
Συν οτι του χρονου ο πρωταθλητης θα δωσει προκριματικα και δεν θα μπει κατευθειαν στους ομιλους ( ο δευτερος θα δινει προκριματικα για Europa ή Champions League ? )

στις 06/08/2015 14:13
*Μίντιλαντ*

στις 06/08/2015 15:25
3-0 pottanes sas to elega exues kai toy xronoy

στις 06/08/2015 18:41
Συγνώμη αν και δεν θέλω να κοροιδέψω.Αυτό που λέτε στον ΠΑΟ αυτό είστε.Βλέπτε;Eγώ δε βρίζω!Άλλο αν πω καμιά φορά κανένα "να πάρει η ευχή να πάρει".Εδώ θα πω πως αυτό που λέει κι ο Τσουκαλάς το "ταναπού" κι εννοεί την πολύ κακιά αυτή λέξη με την οποία αποκαλείτε τους συμμάχους μας στον αγώνα παράγκα-κάθαρση.Και ποιός είναι το χάλι της Ευρώπης;Ποιός έφαγε 7 απ'τη Γιουβέντους το Δεκέμβρη του 03';Ξέρετε τί έχει βγει κι έχει πει εκείνο το απόβρασμα ο Τσουκαλάς;"Εσείς τα βαζελάκια είστε οι @@@@@@@@ της Ευρώπης".Είναι ντροπή να βγαίνεις στην τηλεόραση και να λες τέτοια πράγματα.Εκτός απ'το ότι βρίζει μάνες κι όποιος τον βλέπει μαθαίνει άσχημα μια μέρα μετά την 7άρα της ομαδούλας του έχοντας στο σπίτι μωρό α40ιστο και παιδί 7 χρονών (αυτά ίσχυαν το 2003) να βγαίνει και να λέει στους εχθρούς του και φίλους μας πως είναι οι @@@@@@@@ της Ευρώπης.ΑΠΛΑ ΣΚΕΤΗ ΝΤΡΟΠΗ ΘΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ!

στις 06/08/2015 20:29
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΤΕ ΜΕ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ Η ΑΕΚ ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΕ..ΜΕ ΖΕΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ..ΜΕ ΠΡΑΝΙΤΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΦΑΟΥΛ ΚΑΙ Η ΜΠΑΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ...ΜΕ ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑΧΙΛΙΑ ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ...ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΤΟΝ ΠΑΟ...ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΤΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΑΛΕΒΕΙ ΓΙΑ 5ΑΔΑ...

στις 06/08/2015 23:56
Να δω εσάς που θα παλέυετε να μείνετε στην Ά.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.