Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα με μάγκικη ανατροπή (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα με μάγκικη ανατροπή (video)



Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς (10’) πίσω στο σκορ κόντρα στην Μπριζ και έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 43’ λόγω αποβολής του Σάντσεθ, ωστόσο οι «πράσινοι» έφεραν… τούμπα το ματς (2-1) στη Λεωφόρο και πήραν προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στο Βέλγιο. Μπεργκ (30’) και Καρέλης (65’ πεν.) τα γκολ των γηπεδούχων, με τον πρώτο να είχε και χαμένο πέναλτι.

Με προβάδισμα πρόκρισης θα ταξιδέψει στο Βέλγιο ο Παναθηναϊκός. Με ψυχομένη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» κέρδισαν με 2-1 την Μπριζ στη Λεωφόρο, σκορ που καλούνται να υπερασπιστούν στη ρεβάνς της Τετάρτης (5/8) ώστε να εξασφαλίσουν την πρόκριση για τα πλει-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα λάθη στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 10’ χάρη σε γκολ του Μπομπό. Ωστόσο η ομάδα του Αναστασίου αντέδρασε, είχε χαμένο πέναλτι με τον Μπεργκ (34’) και έφτασε στην ισοφάριση στο 37’ χάρη σε κεφαλιά του Σουηδού φορ.

Η αποβολή του Σάντσεθ στο 43’ (παρότι ο διαιτητής έδειξε αρχικά κίτρινη!) έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στην Μπριζ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός άντεξε την πίεση και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 65’ χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Καρέλη.

Το ματς:


Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα με μάγκικη ανατροπή (video)Η Μπριζ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, απείλησε πρώτη με κεφαλιά του Ντουάρτε στο 5ο λεπτό και πέντε λεπτά μετά κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Βανάκεν έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μπομπό βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους.

Δύο λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός πήγε να πληρώσει ξανά τα λάθη στην άμυνα του, καθώς ο Βανάκεν βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή, όμως… κατάφερε να αστοχήσει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός κέρδιζε μέτρα και στο 23’ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Νίνη κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Έλληνας άσος ήταν ο κορυφαίος του πρώτου μέρους για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου και από δική του ενέργεια στο 33’ ξεκίνησε η φάση απ’ όπου οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρέλη.

Ο Μπεργκ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Μπρουσέζ απόκρουσε με το πόδι στο κέντρο της εστίας, κρατώντας το μηδέν. Παρόλα αυτά, ο Σουηδός επιθετικός πήρε το… αίμα του πίσω στο 37’, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με κεφαλιά, έπειτα από συστημένη μπαλιά του Νίνη.

Παρά το γκολ τα ισοφάρισης, το ημίχρονο τελείωσε άσχημα για τον Παναθηναϊκό. Στο 43’ ο Σάντσεθ έπεσε άτσαλα πάνω στον Ντιαμπί και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, παρότι ο διαιτητής έδειξε αρχικά κίτρινη. Μάλιστα οι «πράσινοι» γλίτωσαν τα χειρότερα στις καθυστερήσεις, με τον Κοτσόλη να αποκρούει το σουτ του Ντιαμπί.

Στο δεύτερο μέρος ο Αναστασίου έριξε στο ματς τους Τριανταφυλλόπουλο και Λαγό αντί των Ατζαγκούν και Νίνη. Η Μπριζ είχε την υπεροχή και έψαχνε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων για να πετύχει δεύτερο γκολ.

Οι Βέλγοι «άγγιξαν» το 2-1 στο 61’, όταν ο Ντιαμπί ξέφυγε από τα πλάγια και πλάσαρε τον Κοτσόλη, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ κράτησε το μηδέν. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε δημιουργήσει κανένα κίνδυνο στην εστία της Μπριζ, όμως στο 65’ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Εμπομπό στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή τη φορά ο Καρέλης, ο οποίος νίκησε τον Μπρουσέζ και έφερε… τούμπα το σκορ. Η Μπριζ είχε την υπεροχή στα υπόλοιπα λεπτά, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογη ευκαιρία και ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει με προβάδισμα πρόκρισης στο Βέλγιο για τη ρεβάνς των δύο ομάδων.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Πράνιτς, Κουτρουμπής, Ζέκα, Ατζαγκούν (46’ Τριανταφυλλόπουλος), Νίνης (46’ Λαγός), Καρέλης (74’ Λουντ), Μπεργκ.

Μπριζ: Μπρουσές, Ντε Φο (80’ Κουλς), Ντουάρτε, Ντε Μποκ, Μεσελε, Μπομπό (71’ Ντε Σουτερ), Σίμονς, Βάσκεθ (59’ Ισκιέρντο), Βάνακεν, Βόλμερ, Ντιαμπί.

Τα γκολ:










Στοιχεία για τον αγώνα: ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
1.703.404.001.601.901.131.191.84
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
2.201.954.251.502.00
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.751.902.6010.00

Σχολιασμός

34 σχόλια:

στις 28/07/2015 23:05
ΤΥΧΕΡΟΙ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

στις 28/07/2015 23:08
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΟ Η ΜΠΡΙΖ!ΑΛΛΑ Η ΠΑΝΑΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ.ΕΠΕΙΔΗ Ο ΠΑΟΚ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΒΑΖΕΛΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ.ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΤΟΝ ΠΑΟ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΤΣΟΥ.ΛΟΥ.

στις 28/07/2015 23:08
Αντί για 1-3,2-1

στις 28/07/2015 23:12
Αυτο το χωριο οπως ειπες περσυ ηταν στους 8 του Europa League...

στις 28/07/2015 23:14
Geia sas ellinares ekei ipostirikste ksenes omades kai krakste ellinikes toso zwa kai toso provata iste gia auto den tha prokopsete pote stin zwh sas kafri e kafri...

στις 28/07/2015 23:16
Για να μην παρεξηγηθω το σχολιο μου ηταν απλα δειγμα για το ποσο μαλακας ηταν ο γαυρος πανω..Μακαρι να περασει ο Παο

στις 28/07/2015 23:18
παρτα......

στις 28/07/2015 23:20
re flwroi otan paizei o thrylos sto champions league dn ton upostirizetai pote k emeis gt n eimaste mazi sas?

στις 28/07/2015 23:26
τον θρυλο κανεις δεν τον υποστηριζει γιαυτο

στις 28/07/2015 23:39
ego plirouika to epeza ober giati den milate gia diatisia tora 90 -10 iper toy lagoy gamo toys lago toyrko boylgaroys

στις 28/07/2015 23:46
o pasxaros prin to mats makari na kerdisei i ellhnikh omada... molis kerdizei omws ton tsouzei to kolotripidaki

στις 28/07/2015 23:54
σε πονεσε παχαρε?

στις 29/07/2015 00:18
KOLASHHHHHHH PAOO OLEE OLEEE !!!!!

στις 29/07/2015 00:30
wrea anatropi ala mages pola provlimata piso autos o pranic mono aristero mpak den itan sto proto imix tha trogame 3 goal se 15 lepta eksetias tou to rna to fagame to alo prepi na ide kana fantasma o pektis tis mpriz k to estile exo k mia akoma tin ekopse ena seder back ala pranic pouthrna eleos anastasiou min xanagini kalitera xouxoumi...oninis poli ligos antza gun ta idia tavlaridis pio argos apo pote sanceth apoliti metriotita theloume doulia akoma diskolo mats mesa sti mpriz......

στις 29/07/2015 00:32
αλλος ειπε την μπριζ χωριο ΕΛΕΟΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ χαχχχαχααχα ειστε για τα μπαζα γαυροι

στις 29/07/2015 00:33
θελω τον undisputed13 να επιβεβαιωσει τα λεγομενα μου προ μιας βδομαδας που ειχα προβλεψει βαζελο 2-1.ΤΑΜΕΙΟ BITCHES

στις 29/07/2015 00:46
Bravo vazele etsi na synexisete na pernete vathmous gia na synexisoume na mpainoume apeutheias stous omilous...Autos prepei na einai apoteros skopos olwsn twn ellinikwn omadwn sta evrwpaika kypella...

στις 29/07/2015 01:11
Μπραβι στον παο παρολο που το παιχνιδι του πηγε στραβα ειδειξε χαρακτηρα και κερδισε. Μακαρι να περασει στους ομιλους!

στις 29/07/2015 01:32
ΤΡΙΦΥΛΛΑΡΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΕΝΟΜΕ <3

στις 29/07/2015 03:19
ρε παλιοζωα και εγω ολυμπιακος φανατικος ειμαι αλλα πανω απο ολα υποστηριζω ελληνικες ομαδες και φυσικα χαρηκα που νικησε ο παναθηναικος αποψε. απο το πως μιλατε και το τι λετε φαινεται η παιδεια και η μορφωση που εχετε. γιαυτο παει ετσι η ελλαδα γιατι οι περισσοτεροι σκεφτεσται με τον λαθος τροπο. συγχαρητηρια στον παναθηναικο και παλι για την γενναια νικη του

στις 29/07/2015 05:01
mpravo ston vazelo

στις 29/07/2015 05:52
ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟ 39 ΛΕΠΤΟ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΞΕΦΤΛΙΣΜΕΝΑ ΓΕΛΟΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΤΣΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΑ 2 ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΤΑΥΛΑΡΧΙΔΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ 1 ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΑΛΤΑΡΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΤΩ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1 ΦΑΣΗ ΣΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΜΠΡΙΖ ΣΤΟ Β ΜΕ ΣΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ 1 ΚΕΦΑΛΙΑ ΠΟΛΥ ΑΟΥΤ ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ Ο ΤΑΥΛΑΡΧΙΔΗΣ ΠΕΤΑΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΤΩ.

στις 29/07/2015 11:12
O pranits den paizei aristero back . Sto epomeno tha pexi o nano. Kai o triadafilopoulos einai asta na pane . Eleeeos . Mia xara pexame kai kata diastimata eixame katoxi tosu pezame sto miso gipedo me 10 pextes . O river leei gia dietisia eno den mas exei dosi ena penalty ston koutroubi pou meta vevea egine goal alla den me niazei eprepe na dothi . Katia nyparkta ar aout giautous ena of side tet a tet o berg . OTI SAS SYMFERI GIA NA PITE TIN BOURDA SAS LETE. Xeftilizeste monoi sas . Oi dietisia kakistimkai gia tis 2 omades .

στις 29/07/2015 11:15
File anthony o ninis ligos xeligos itan o kaliteros sto proto meros . To eipe kai o spiker. Eno i alli itan metrioi autos kati ekane . Evvea protimo loud ekei

στις 29/07/2015 11:23
Για μενα το 2-1 ειναι το χειροτερο σκορ

στις 29/07/2015 12:23
"manolis.S3" μπράβο πάντως.Δεν το περίμενα Αρειανός να υποστηρίζει ΠΑΟ.Δε θα μιλάς είσαι ο μεγαλύτερος ΔΟΥΛΟΣ του χοντρού!

στις 29/07/2015 13:10
Kopste tis vlakies re eleos diladi kaneis den katalavenei oti nikisame me tin a3ia mas ???? Ante na to xone3ete IDIKA ESEIS OI KOLOGAVROI na peite ston koloxontro oti pane ta prota8limata kai ta kipela pane ta lefta kai C.L. me to zori XONE3TE TO kai ta lefta fetos apo to C.L. den 8a ta parete gt eimai sigouros oti kai emeis 8a perasoume!!!!!

στις 29/07/2015 13:15
μπραβο στον παο

στις 29/07/2015 14:01
oso zwa eiste eseis oi vazeloi toso zwa 8a ginoume k emeis,,tosa xronia elega opote epeze ellhniki omada eyrwph makary na kerdisei k otan epeze o olumpiakos oi alloi vazelompaokia elegan makary na xasei.e oxi re magkes gt na sas yposthrizw akoma??/ makary na sas gamisei h mpriz sto velgio,kai 8a to kanei

στις 29/07/2015 14:02
ριβερ πουταναρα παιζαμε με 10 ενα ολοκληρο ημιχρονο δε λες τπτ? αλλα τι λεω εισαι μεγαλη πουτανα

στις 29/07/2015 15:03
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΠΑΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ.ΚΑΙ 3-1 ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΑΝ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΕΙΧΑΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΟΧΗ ΚΙ ΑΝ Ο ΜΠΕΡΓΚ ΔΕΝ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ.Ο ΓΑΥΡΟΣ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΕΤΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΥΤΕ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΣΟΥ.ΛΟΥ. ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ.ΚΙ Ο ΠΑΟ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ 2ΠΛΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΝΑΘΑ ΜΟΥ!ΠΑΟΚΤΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ!

στις 29/07/2015 17:19
mia zoi sas gamane i lagi sas stinoyne kai tois kanete kai tsipoyki

στις 29/07/2015 17:22
oso gia to pexnidi 90-10 i diatisia maimoy penalti kai ena kauaro den edose tin priz ante poystarades

στις 29/07/2015 18:21
"lazo66" καλή η πλάκα αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.Μη σου πω πως τον ψιλοαδίκησε η διαιτησία τον Παναθηναικό.Το ότι ο ΠΑΟΚ κι ο ΠΑΟ δέχονται τόσα χρόνια σφαγές και καθε φορά που μια υγιής ομάδα αντιμετωπίζει τον γαύρο ή κάποιο παράρτημά του μπαίνει σε χειρουργίο χωρίς αναισθησιογόνο.Φροντίζει από πριν πάντα ο Βαγγέλας ώστε ο Μπέος κι ο Κομπότης να βγαίνουν Ευρώπη,ο ΟΣΦΠ να είναι κάθε χρόνο νταμπλούχος και να ρίχνει στη Β' και στη Γ' τον Κωστούλα.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.