Γιουρόπα Λιγκ: Έχασε αλλά ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Γιουρόπα Λιγκ: Έχασε αλλά ελπίζει ο ΠΑΟΚ



Ζωντανός για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ έμεινε ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του Βορρά» εμφανίστηκε ανέτοιμος και ηττήθηκε με 2-1 από την Λοκομοτίβα στο Ζάγκρεμπ, ωστόσο ελπίζει στην πρόκριση χάρη στο εκτός έδρας γκολ του Μακ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης!

Το γκολ Ρόμπερτ Μακ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από μια καθαρή ήττα με 2-0 στο Ζάγκρεμπ κόντρα στην Λοκομοτίβα και πλέον ο «δικέφαλος του Βορρά» μπορεί να ελπίζει σε ανατροπή του 2-1 στη ρεβάνς της Τούμπας.

Η ομάδα του Τούντορ παρουσιάστηκε ανέτοιμη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της, εμφανίζοντας προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο με αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να ελπίζει σε ανατροπή και πρόκριση στην επόμενη προκριματική φάση.

Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν τις χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και δέχτηκαν δύο γκολ από τους Κόλαρ (30’) και Αντριάσεβιτς (45+1’). Προσπάθησαν να αντιδράσουν στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, όμως οι προσπάθειες τους δεν ήταν εύστοχες και η Λοκομοτίβα έφτασε κοντά σε ένα τρίτο γκολ που θα έβαζε… ταφόπλακα στις ελπίδες του ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να μείνει ζωντανός χάρη στο γκολ του Μακ στην εκπνοή και καλείται πλέον να ανατρέψει το σκορ στη ρεβάνς της Τούμπας για να αποφύγει το σενάριο να μείνει εκτός Ευρώπης από τον Ιούλιο.

Το ματς:


Γιουρόπα Λιγκ: Έχασε αλλά ελπίζει ο ΠΑΟΚΟ ΠΑΟΚ ξεκίνησε επιθετικά και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με σέντρα σουτ του Μακ, η οποία κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Τούντορ αναζητούσαν το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους.

Στο 15’ ο Πέλκας έκανε ωραίο γύρισμα, όμως ο Σαλπιγγίδης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, χάνοντας την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ. Δύο λεπτά μετά ο Ζελένικα πρόλαβε τον Μακ, διώχνοντας εγκαίρως τη μπάλα και στο 22’ οι δύο παίκτες ήρθαν αντιμέτωποι σε τετ-α-τετ, με τον γκολκίπερ της Λοκομοτίβα να βγαίνει ξανά νικητής.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» έλεγχε πλήρως το παιχνίδι, ωστόσο στο 30’ βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Η άμυνα του ΠΑΟΚ βρέθηκε ανοργάνωτη και ο Κόλαρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να απαντήσουν στο 36’ όταν ο Κίτσιου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ζελένικα, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο. Η Λοκομοτίβα είχε καλή στιγμή στο 40’ με τον Μάριτς και κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αντριάσεβιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Τούντορ διατήρησε το ίδιο σχήμα και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στην επίθεση, ψάχνοντας το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν την Λοκομοτίβα και στο 55’ «άγγιξαν» το 2-1, όμως τα σουτ των Σαλπιγγίδη και Κίτσου εξουδετερώθηκαν από τον Ζελένικα και τους αμυντικούς.

Ένα λεπτό μετά ο Τζιόλης έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Τζαβέλλα, όμως ο Πρένγκα έσωσε την ομάδα του. Στο 71’ ο Αλβανός αμυντικός σταμάτησε σωτήρια τον Μακ, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολή ενώ στο 74’ ο Κάτσε επιχείρησε το σουτ, όμως αυτό ήταν πολύ κακό.

Η Λοκομοτίβα άντεξε την πίεση και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη-πρόκριση. Στο 75’ ο Όλσεν πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του Μπεγκόνια και ένα λεπτό μετά ο Μίσιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει εκτός εστίας.

Η κούραση έκανε την εμφάνιση της στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ και όλα έδειχναν πως το 2-0 θα έμενε μέχρι το φινάλε. Ωστόσο, ο Μακ έδωσε το… φιλί της ζωής στην ομάδα, σκοράροντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 2-1. Μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Μυστακίδη, ο Σλοβάκος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ζελένικα και κατάφερε να βρει δίχτυα, δίνοντας ελπίδες πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.

Λοκομοτίβα: Ζελένικα, Μπαρτόλετς, Μρτσέλα, Πρέγκλα, Σόβσιτς, Μπεγκόνια, Μπρούσιτς, Αντριάσεβιτς, Λέκο, Μάριτς (73’ Μίσιτς), Κόλαρ (65’ Ντολεζάλ)

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτρο, Κίτσιου, Σκόνδρας (79’ Ρατς), Κάτσε, Τζιόλης (61’ Μαντούρο), Μακ, Πέλκας, Σαλπιγγίδης (68’ Μυστακίδης)





Στοιχεία για τον αγώνα: ΠΑΟΚ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΠ
1Χ2OverUnderX2
1.205.159.501.452.153.34
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.452.808.001.801.65
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.002.102.206.50

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 16/07/2015 23:23
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΠΛΑΚΑ...Ο ΠΑΟΚ ΕΧΑΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΟΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΑΦΟΥ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ!

στις 16/07/2015 23:24
4.50 Ο ΑΣΣΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΠΑΠ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΑΤΕ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΜΕ ΚΑΛΑ ;)

στις 16/07/2015 23:31
i omada tou paok ponaei mines twra k dn anamenete na vrei thn iremia ths akoma k an perasei mia kapoia lokomotiva..metaggrafes miden gia thn wra,kakes sxeseis metaxy tudor paixtwn (kapoiwn ex aytwn),amuna gia klamata,dedomenh grinia apo toon kosmo k exoume akoma kalokairi..k rwtw uparxei giatriko??

στις 17/07/2015 00:07
ρε παοκτζιδες δεν σχολιαζετε βλεπω.Που ειναι ο ετοιμος παοκ που κερδισε την ντνιπρο σε <<φιλικο>> και εγινε ομαδα.Τυχεροι ειστε που σκοραρατε στο 90φευγα και εχετε καποιες ελπιδες...χαρης εσας και τις βαζελες βλεπω την ελλαδα να κατεβαινει πιο κατω απο το γιβραλταρ στην κατατξη της ουεφα.Παλι καλα που υπαρχει ο θρυλος και θυμιζει σε ολους πως ειναι να νικας στην ευρωπη.(για οποιον δεν θυμαται την πουτσα που ριξαμε σε γιουβε και ατλετικο)

στις 17/07/2015 00:12
Σιγά και τι έγινε αφού θα περάσουμε.

στις 17/07/2015 00:21
ελληναρα κοβεσαι για δυο λογους.πρωτον για το ονομα σου.τα λεει ολα...ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ.και δευτερον γιατι μας λες για τον γαυρο.χα-χα-χα.ας παει καμια φορα στα ημιτελικα ποσο μαλλον στον τελικο που μονο ο βαζελος το εχει καταφερει αυτο και μετα ας βγουν να μιλησουν και αυτοι.επειδη νικησαν την ομαδα του πλατινι αυτο δεν σημαινει τιποτα φιλε ή μαλλον σημαινει πολλα

στις 17/07/2015 00:32
Με Τζαβελλα , Τζιολη , Μαντουρο , Σαλπιγγιδη σοβαρη ομαδα δεν προκειται να φτιαξει

Και να περασει τωρα (που θα περασει μεσα στην τουμπα) θα αποκλειστει στον επομενο γυρο αν δεν κανει μεταγραφες

στις 17/07/2015 00:38
Αφου θα περασουμε. Εκ του συσταδην εχουμε ηδη περασει

στις 17/07/2015 00:43
να μας το πεις αυτο την αλλα βδομαδα.Το ελπιζω να περασεται για το καλο του ελληνικου ποδοσφαιρου

στις 17/07/2015 00:45
αα και κριστιανοροναλντο αντε βαζε να βλεπεις τα βιντεο της χουντας που πηγατε τελικο γιατι δεν προκειται να ξαναγινουν..ΑΑ εχετε και 6 ευρωλιγκες και ο οσφπ στηνει παιχνιδια ξεχασες να τα αναφερεις οπως συνηθιζουν να λενε οι ατιτλοι εδω και χρονια βαζελοι

στις 17/07/2015 01:55
ellinaras kala pou exoume kai sena kai gelame....ti dineis esy;;vathmous stin ellada;;apo to 95 mexri kai to 2010 champions epaizes pe tous vathmous pou sou diname emeis ..mias kai to mpourdelo sou tote den eixe afisei xwrio gia xwrio na min ton pinei...alla xexasa..o theios xoxo itan sto elladistan kai katharize

στις 17/07/2015 04:46
paokara h omada pou pigaine gia prwta8lima apoklistike s kuppelo k europa perisu k exase k sta play offs.. OMADARA!! k o pio pistos fila8los paoktzis euxetai na termatisei panw apo to aekaki fetos.. ekei ftasate

στις 17/07/2015 04:48
undisputed13 mias pou milas gia xwrio 8umasai mia estoril?? h mia marimpor??

στις 17/07/2015 09:46
jimakos;;;an metrisw tid dikes sou estoril apo to 1900-mexri to 2010 pou den ipirxes eyrwpi thelw tous 10 tomous tis ellinikis istorias....gataki...piase kana gavro

στις 17/07/2015 12:25
undisputed εγω ομως απο τοτε που ζω βλεπω μια ομαδα που κερδιζει πρωταθλημα και δεν καθομαι να λεω μεχρι να πεθανω πως πηγα cl...πηγαινε στις μερες μας εστω στος 8 του cl και θα σε παραδεχτω που καλες ομαδες ειναι απειρες πια και οχι μια δυο.Αντε σημερα θα μαθεται και τον μπαμπα σαας στις 13:00

στις 17/07/2015 13:53
pigaine kai sy ws tous 8 kai tha se paradextw...symfwnw...pigaine kai sy mia fora an thes na se paradextw re gataki.oso gia prwtathlimata xarisma sou..egw thelw na vlepw ton panathnaiko na paizei omorfo podosfairo...esy theleis tn omada sou na sikwnei koupes.ayti einai i diafora mas ..egw agapw to podosfairo kai sy ta tropaia.

στις 17/07/2015 18:50
εε ναι φιλε γιατι για να σηκωσεις τροπαια και να εισαι υπολογισιμος πρεπει να παιζεις ωραιο ποδοσφαιρο.Οσο για τους 8 εμεις προπερσι παραλιγο να βγαλουμε μαντσεστερ και φετος απο ισοβαθμια με γιουβε δυστυχως βγηκαμε 3οι.Οπως και να χει διαγραφουμε επιτυχεις πορειες στην ευρωπη και ανεβαζουμε το ελληνικο ποδοσφαιρο σε αντιθεση με εσας και τον παοκ που το υποβαθμιζετε(γατακι)

στις 17/07/2015 19:54
tryleon 7 epeidi eisai pitsirikas...otan i omadara tou kyrasta sas patouse kai evgene kaliteri omada makran apo ton deytero...tote i paragka itan kali...to oti ta teleytaia xronia exeis kales emfanseis stn eyrwpi ayto den simainei oti mporeis na akyrwneis tous allous....anevazeis to enniniko podosfairo;;vlepw ti metagrafares kanei kai fetos i proedrara sou...koita tin fener an thes na moiaseis se kapoia omada...se asteria.twra katse me gianniwta kapino kai ton gouta kai peise ton eayto sou oti exeis paiktarades

στις 18/07/2015 00:48
ελληναρα πραγματικα γελαει ο κοσμος.ποιος σου ειπε ρε γκαζμα οτι ειμαι βαζελος και γενικα οτι γουσταρω να ασχολουμε εγω με το γαμημενο ελληνικο ποδοσφαιρο το οποιο ετσι κι'αλλιως και στημενο ειναι και αδιαφορο σε εμενα.ο γαυρος θα παρει το πρωταθλημα.ο βαζελος κανα κυπελλο ο παοκ 3-4 θεση και ολοι ειναι ευχαριστημενοι.και μην μιλας εσυ για την ρεαλ.εσυ εισαι η ομαδα της χουντας και του δημοσιου οπως πολυ καλα γνωριζεις.τα ονοματα Κοσκωτας και Κοκκαλης φανταζομαι ολο και κατι θα σου λενε.αα και κατι τελευταιο μην αρχισεις να μας λες παλι για τον φρανκο αυτη η ιστορια εχει κουρασει.αντε θρηνε της σουπερ-λιγδας

στις 18/07/2015 12:18
για να μην παρακολουθεις ελληνικοποδοσφαιρο πιθανον θα εισουν βαζελος η αεκτζης ισως και παοκ.Παντως και ρεαλ που εισαι ατιτλος εμεινες τα σαρωσαν ολα οι μπλαουγκρανα αδερφε

στις 18/07/2015 12:23
undisputed συμφωνω οτι καποτε διαγραφατε και εσεις καλες πορειες στην ευρωπη ωστοσο αν δεν το εχεις καταλαβει μας εχουν προσπερασει και οι ελβετοι στην καταταξη της ουεφα που εχουν μολις 12 ομαδες στο πρωταθλημα.Συνεπως απο του χρονου ο πρωταθλητης ελλαδος ειτε ειναι ο ολυμπιακος που ειναι το πιθανοτερο ειτε καποιος αλλος δεν θα πηγαινει απευθειας στους ομιλους αλλα στα play-off..και αν συνεχιστουν οι αδιαφορες συγχρονες πορειες βαζελου και παοκ,,,μας βλεπω να παιζουμε 60 προκριματικους για να μπαινουμε στο γιουροπα

στις 18/07/2015 22:46
οχι ολυμπιακος ημουν.αλλαξα επειδη μου ερχονταν συχνα εμετοι.δεν ηταν γαστρεντεριτιδα ομως η γαμημενη παραγκα εφτεγε τελικα.και οταν ποτε με φτασουν τα κλαψελονακια στους ευρωπαικους τιτλους 10 εχω αν θυμασαι περσυ σηκωσα το 10ο και το μπουρδελο σου ουτε τους ομιλους δεν μπορει να περασει που θα μιλησετε εσεις θρηνοι του ελληνικου ποδοσφαιρου που εχετε μαζεψει τα εκατομμυρια των εκατομμυριων τοσα χρονια απο τους ομιλους και μια οχι δυο ΜΙΑ γαμημενη μεταγραφαρα δεν αξιωθηκατε να κανετε.η φενερ πηρε φαν περσυ και νανι και η γαλατα εχει σναιντερ και παιζει δανεισμος τουραν.παντε να τον παρε εσεις δανεικο εστω δανεικο που μου πηρατε τον παρντο και χαρηκατε

στις 18/07/2015 22:48
και σε γαμησα και στην ευρωλιγκα μαλακα γαυρε.το κολαρακι του σπανουλη ακομα τσουζει σας βολεψε καλα ο μεγαλος rudy και η παρεα του

στις 18/07/2015 23:01
και γι'αυτο που εγραψες στο δευτερο σου σχολιο αν κατσεις και το σκεφτεις εσεις φταιτε που τοσα χρονια επι κοκκαλη γονατισατε ολες τις ομαδες οικονομικα βγαινατε καθε χρονο ευρωπη και μαζευατε 7αρες απο την γιουβε και 5αρες απο την ροζενμποργκ.κανατε 2-3 αξιοπρεπεις εμφανισεις τα τελευταια χρονια στην ευρωπη νικωντας την ομαδα του πλατινι την ντορτμουντ και τα δευτερα της αρσεναλ και νομιζετε κατι κανατε.και οι βαζελοι τα ιδια σκατα ειναι μονο που αυτοι εχουν να δουν χαρα απο την εποχη του βαρδηνογιαννη 20 χρονια+ γι'αυτο σκουζουν ετσι αλλιως τα ιδια και χειροτερα θα εκαναν

στις 18/07/2015 23:09
τωρα οσον αφορα τον παοκ η κατασταση μιλαει απο μονη της. ο αστερας να την επαιζε αυτη την ομαδα πριν 4 χρονια τοτε που δεν ειχε παρει ακομα τα πανω του στην ευρωπη ενα Χ θα το επαιρνε.ειστε τραγικοι οι παοκτσηδες σας εφερε τον αρνεσεν για να σας κανει ομαδα και μονο ομαδα δεν ειναι αυτο το εκτρωμα.σπουδαιος αθλητικος διευθυντης σε οποια ομαδα παει κουβαλαει παικτες απο την προηγουμενη τα εχει καλα με ολους τους σκανδιναβους παικτες οποτε μπορει να παιχτει καμια μεταγραφη σαν το πλατο που σας κουβαλησε στο τερμα και δεν εχει ανοιξει ρουθουνι γιατι?επειδη μας πληωσε τα χρεη ο ποντιος ΟΥΑΟΥ που θα ελεγε και ο βαρουφακης αυτο τι σημαινει ρε παοκια οτι δεν πρεπει να τον κραξετε αν συνεχισετε ετσι χειροτερα και απο περσυ θα καταληξετε

στις 19/07/2015 12:42
συγκρινεις τη ρεαλ με τον ολυμπιακο ρε αμπαλε ανθρωπε;;;την πιο πλουσια ομαδα του κοσμου με τον ολυμπιακο;;και αφου μιλας για μπασκετ ξεχασες μαλλον το τσουξιμο απο το γαμησι των 100 ποντων.αφου δεν ασχολεισαι με το ελληνικο ποδοσφαιρο κατσε με την ρεαλ σου αλλα μην τις συγκρινεις με οσφπ,παο και παοκ συγκρινε την με μπαρτσα που σε γαμησε φετος οι MSN.εγω ειμα οσφπ και τσελσι και ειμαι περηφανος και για τους 2 δεν ειμαι πουλημενος οπως εσυ που μας το επαιζες ολυμπιακος και τωρα τον βριζεις.

στις 20/07/2015 00:45
εισαι τσελσι και εισαι περηφανος...μαλιστα προφανως δεν εισαι πανω απο 20 γιατι αν ρωτουσες καποιον για την τσελσι πριν το 2005 θα ελεγε ποια ειναι αυτη???που θα μας πεις οτι διαγραφετε και λαμπρες πορειες στην ευρωπη.την ελλαδα διαγραφετε απο τον ποδοσφαιρικο χαρτη και τιποτα παραπανω.σας φτυνουν και σεις νομιζετε οτι βρεχει και αυτο με το μπασκετ το ειπα γιατι με λες οτι ειμαι ατιτλος σιγα μην κατσω να ασχοληθω με εσας.και δεν με γαμησαν οπως λες φιλε οι MSN τριαρα τους εριξα μεσα στο μπερναμπεου και στο κοτετσι τους εχασα ναι μεν 2-1 αλλα με ακυρωθεν γκολ κανονικο εισ βαρος μου ως οφ-σαιντ με 2 δοκαρια και πολλες αλλες φασεις και μετα το 70 που η ομαδα εκατσε φαγαμε το δευτερο εκει καπου στο 80 οποτε NOT δεν με γαμησαν τα κλαψελονακια το πρωταθλημα χαθηκα μετα τα χριστουγεννα οταν η ομαδα στην κυριολεξια κατερευσαι για διαφορους λογους τους οποιους αν θες μπορω ανετα να σου τους πω και ακολουθησε αυτο το εκτρωμα το οποιο οπως φαινεται θα συνεχιστει δυστυχως και την επομενη σεζον

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.