Πριμέρα Ντιβιζιόν: Αντίο με νίκη για Μουρίνιο

1/6/2013 20:15
Στο τελευταίο παιχνίδι του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο τα Ρεάλ Μαδρίτης, οι «μερέγχες» επικράτησαν με 4-2 της Οσασούνα.

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, το «αντίο» του «Special One» μονοπωλούσε το ενδιαφέρον και αυτό φάνηκε από το πρώτο λεπτό, όταν οι φωτογράφοι διέκοψαν το παιχνίδι για να απαθανατίσουν την τελευταία παρουσία του στον πάγκο της «βασίλισσας».

Από την άλλη, στην κερκίδα υπήρχαν ανάμεικτα συναισθήματα, με μερίδα οπαδών να αποθέωναν τον Μουρίνιο, ενώ αντίθετα άλλοι τον αποδοκίμαζαν.

Στα του αγώνα, το σκορ άνοιξε ο Ιγκουαίν στο 35’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Εσιέν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, αφιερώνοντας το γκολ στον προπονητή του. Ωστόσο η απάντηση ήρθε από την Οσασούνα η οποία μείωσε αρχικά με τον Τόρες (52’) ενώ ο Κεχούδο στο 63’ ισοφάρισε σε 2-2.

Παρόλα αυτά οι Μπενζεμά στο 69’ και Καγιεχόν στο 87’, επέτρεψαν στον Μουρίνιο να πει αντίο με νίκη, με τον ίδιο να χαιρετά τον κόσμο με τη λήξη της αναμέτρησης.