Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε στα πέναλτι η Χιλή (video)

Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε στα πέναλτι η Χιλή (video)



Πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής για πρώτη φορά στην ιστορία της στέφθηκε η Χιλή. Οι διοργανωτές κέρδισαν στα πέναλτι την Αργεντινή (4-1, 0-0 κ.δ) και σήκωσαν το τρόπαιο μέσα στο σπίτι τους! Μοιραίοι Ιγκουαϊν και Μπανέγα για την «αλμπισελέστε».

Μετά από τέσσερις χαμένους τελικούς, η Χιλή ανέβηκε για πρώτη φορά στην κορυφή της Νότιας Αμερικής. Οι διοργανωτές απέκλεισαν στα πέναλτι την Αργεντινή (4-1) και έγιναν η 8η διαφορετική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο.

Φερνάντεζ, Βιδάλ, Αράνγκις και Σάντσες νίκησαν τον Ρομέρο από την άσπρη βούλα, με τον τελευταίο να ευστοχεί στο καθοριστικό πέναλτι με εκτέλεση αλά Πανένκα.

Αντίθετα, η Αργεντινή είχε μόλις μια εύστοχη εκτέλεση με τον Λιονέλ Μέσι στο πρώτο πέναλτι. Ιγκουαϊν και Μπανέγα δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν για την «αλμπισελέστε», η οποία γνώρισε νέα ήττα σε τελικό ένα χρόνο μετά το Μουντιάλ στα γήπεδα της Βραζιλίας.

Χωρίς γκολ η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση, σε ένα παιχνίδι με πολύ πάθος, σκληρά μαρκαρίσματα (ο Μεδέλ γλίτωσε κόκκινη στο 33’) αλλά χωρίς πολλές κλασικές ευκαιρίες.

Η Χιλή είχε την υπεροχή, όμως δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Αργεντινής, που ήταν άφαντη επιθετικά στο δεύτερο μέρος. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μαρτίνο πήγε να... κλέψει το τρόπαιο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, όμως ο Ιγκουαίν αστόχησε από κοντά.

Έτσι, η «αλμπισελέστε» έμεινε στα 14 τρόπαια (15 έχει η πολυνίκης του θεσμού Ουρουγουάη), έχοντας τρεις χαμένους τελικούς στις τέσσερις τελευταίες διοργανώσεις(2004, 2007, 2015). Τελευταία της κατάκτηση αυτή του 1993, όταν κέρδισε με 2-1 το Μεξικό χάρη σε γκολ του Μπατιστούτα!

Το ματς:


Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε στα πέναλτι η Χιλή (video)Η Χιλή είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο και προσπαθούσε από τα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Αργεντινής, ωστόσο η «αλμπισελέστε» ήταν αυτή που είχε τις κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι με το 3-5-2 του Σαμπάολι και τη βοήθεια του κόσμου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν την πρώτη καλή στιγμή στο 11ο λεπτό, με τον Ρομέρο να αποκρούει το γυριστό σουτ του Βιδάλ.

Η Αργεντινή άντεξε την πίεση της «Ρόχα» και είχε μεγάλη στιγμή για να πάρει το προβάδισμα στο 20ο λεπτό. Ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ, ο Αγκουέρο πετάχτηκε για την κεφαλιά στη μικρή περιοχή, όμως ο Μπράβο έδιωξε ενστικτωδώς στη γραμμή, κρατώντας το μηδέν.

Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία για την Αργεντινή, η οποία κατάφερε να ισορροπήσει το ματς ωστόσο στο 25’ έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Ντι Μαρία.

Τη θέση του στο παιχνίδι πήρε ο Λαβέτσι, ο οποίος είχε σημαντική στιγμή για να χριστεί σκόρερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Μετά από γύρισμα του Παστόρε, ο άσος της Παρί είχε χώρο για το σουτ, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπράβο.

Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε στα πέναλτι η Χιλή (video)Δύο λεπτά νωρίτερα ο Σάντσες είχε καλή στιγμή για την Χιλή, η οποία έριξε ρυθμό μετά το πρώτο 20ο λεπτό και μάλιστα θα μπορούσε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 33’ για κλωτσιά του Μεδέλ στο στομάχι (!) του Μέσι (είδε κίτρινη).

Όπως και στο πρώτο μέρος, η Χιλή μπήκε φουριόζα στο ξεκίνημα της επανάληψης και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 46’ με κεφαλιά του Βιδάλ. Οι γηπεδούχοι είχαν μπλοκάρει τον Μέσι και τους μεσοεπιθετικούς της Αργεντινής, ωστόσο δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της «αλμπισελέστε», η οποία είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο.

Η μοναδική μεγάλη ευκαιρία της Χιλής ήρθε στο 81’, με τον Σάντσες να πιάνει το σουτ στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ρομέρο. Η Αργεντινή γλίτωσε το γκολ και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε «χρυσή» ευκαιρία για να πάρει τη νίκη και το τρόπαιο!

Ο Μέσι έβγαλε την ομάδα του στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Λαβέτσι, ο οποίος δεν έκανε σωστά το γύρισμα και ο Ιγκουαίν δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Θα μιλούσαμε για… buzzer beater!

Κόπα Αμέρικα: Το σήκωσε στα πέναλτι η Χιλή (video)Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου η Χιλή είχε καλή στιγμή στο 98’ με σουτ του Ντίας και στο 105’ έφτασε μια «ανάσα» από το 1-0. Ο Σάντσες βγήκε στην αντεπίθεση μετά από λάθος του Μασεράνο, όμως το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

Ο Μέσι ευστόχησε στο πρώτο πέναλτι, όμως δεν έκαναν το ίδιο οι Ιγκουαϊν και Μπανέγα. Ο πρώτος έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ ο δεύτερος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρομέρο. Αντίθετα, η Χιλή ευστόχησε σε όλα τα πέναλτι με Φερνάντεζ, Βιδάλ, Αράνγκις και Σάντσες, ο οποίος «σφράγισε» το τρόπαιο, διαμορφώνοντας το 4-1 με εκτέλεση αλα Πανένκα!

Η διαδικασία των πέναλτι:

Φερνάντεζ: 1-0, Μέσι: 1-1, Βιδάλ: 2-1, Ιγκουαϊν: Ψηλά άουτ, Αράνγκις: 3-1, Μπανέγα: Απόκρουση Μπράβο, Σάντσες: 4-1



Χιλή (Σαμπάολι): Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Σίλβα, Μποσεζούρ, Ντίας, Αρανγκίς, Βιδάλ, Βαλδίβια (74' Φερνάντες), Αλέξις Σάντσες, Βάργκας (95' Ενρίκες)

Αργεντινή (Μαρτίνο): Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Ρόχο, Μπίλια, Μασεράνο, Παστόρε (81' Μπανέγα), Μέσι, Αγουέρο (74' Ιγκουαΐν), Ντι Μαρία (29' Λαβέτσι)



Ομάδες που αφορά: ΧΙΛΗ, ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Σχολιασμός

69 σχόλια:

στις 05/07/2015 01:56
No barca no party for messi...Anuparktoi shmera, me thn Aksia ths xilh bravo

στις 05/07/2015 01:57
ΚΛΑΜΑΑΑ

στις 05/07/2015 01:58
Ο μεσσι ανυπαρκτος για ΑΛΛΗ μια φορα (barca4ever paxare που ειστε τωρα? Αχαχχαχαχαχαχ)

Ο μεδελ για καρδιακο παει

στις 05/07/2015 01:58
Μεσσι τα καλοκαιρια το μονο κυπελλο που σηκωνεις ειναι παγωτο

στις 05/07/2015 02:00
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΠΛΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΜΕ ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ 2 ΣΕΡΙ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΤΙΤΛΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΠΟ ΠΑΙΧΤΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΓΚΟΥΑΙΝ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΝΕΓΑ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΣΗ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΧΙΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΕ ΟΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ Ο ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΤΟΥ ΜΠΑΝΕΓΑ(Ο ΙΓΚΟΥΑΙΝ ΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ).ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗ ΧΙΛΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

στις 05/07/2015 02:01
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΕΤΣΙ ΡΕ ΧΙΛΗ ΕΓΩ ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!

στις 05/07/2015 02:02
ΚΛΑΜΑΑΑΑ

στις 05/07/2015 02:09
simera odos itan afados o messi tu vgike oli h kurasi daxi de borusa alo mats ayti ti season ... den itan stimeno pados etsi pezun sto kopa amerika toso xilo.. k oi 2 ixan tis fasis tus tus axize afto to scor k meta sta penalty opios vgike vgike nikitis

στις 05/07/2015 02:10
boruse*

στις 05/07/2015 02:11
itan k h ora tis xilis mesa stin edra tis me tin akliteri furnia pekton tis e de tha boruse na mi to eperne ute tr

στις 05/07/2015 02:12
Ariad pou eisai ela na sou desw xartomantilo gia ta dakria caxac

στις 05/07/2015 02:12
Arias

στις 05/07/2015 02:18
ΚΛΑΜΑΑΑΑΑ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΤΕ ΤΩΡΑ? ΑΧαχαχαχαχχ

στις 05/07/2015 02:18
pia dakria ? pada chile imun

στις 05/07/2015 02:19
αριας τρολαρεις αγρια ρε μαλακα χαχαχααχα

στις 05/07/2015 02:21
Ετσι ρε χιλη ομαδαρα! Παναξια πρωταθλητρια!ανυπαρκτος ο μεσσι οπως και η αργεντινη.

στις 05/07/2015 02:22
ΑΧΧΑΨΑΨΑΧΑ ΑΡΙΑΣ ΘΕΟΥΛΗΣ.

ΚΛΑΜΑΑΑ

στις 05/07/2015 02:23
Τον μεντελ πρεπει να τον δει γιατρος!η καρδια του πρεπει να χτυπαει 10000000 παλμους το λεπτο!φιλι στο στομα στον γιο του εδωσε!τρελε!

στις 05/07/2015 02:24
xaxaxa arias ela to gamhses re file :P

στις 05/07/2015 02:24
Se 12 omades poy eixe ta kopa amerika o aria allaje 4 fantadtite ti tha ginotan ena eitan mountial me 36 omades

στις 05/07/2015 02:25
Η ναπολη ζηταει 90εκ για ποιον για τον μαλακα τον χαζογκολη που εστειλε την μπαλα στη ελληνικη βουλη και στο κεφαλι του τσιπρα κατευθειαν!ρεζιλια

στις 05/07/2015 02:25
12

Xaxxaxa

στις 05/07/2015 02:25
pio troll r mlkes ? ego evgena sto dromo k fonaza kathe mera me simea chile vamos chile

στις 05/07/2015 02:27
Αυτος ο τατα μαρτινο αφησε παλι εξωτπν τεβεζ! Μαλακας!ουτε για εραδυτεχνικη ομαδα δεν κανει

στις 05/07/2015 02:37
ΧΑΧΑΧΑΧ ΚΛΑΜΑΑΑ

ΑΡΙΑΣ ΣΤΟ GOLD CUP ΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΗΣ?

στις 05/07/2015 02:38
manolis.S3 με προλαβες φιλε για higuain.μα ειναι δυνατον ρε μαλακες και οχι 90 αλλα 95 ζηταει.να παρει και αλλα 5 να τα κανει 100

στις 05/07/2015 02:38
Υποστηριζεις*

ΚΛΑΜΑΑΑ

στις 05/07/2015 02:38
εγω αυτο που ξερω,περαν του οτι η Χιλη αξιζε τη νικη,ειναι οτι ο κοντος παραμενει ατιτλος οσον αφορα την εθνικη αντρων(*γτ οπως ειπε και ο σχολιαστης του σκαι εχει παρει τιτλο με τον u20)

στις 05/07/2015 02:39
poutsa ston aniparkto mono me neymar souares k iniesta k dani alves xemitizi alios mi ton idate ton panai....

στις 05/07/2015 02:41
στο gold cup θα ξεκινησει ελαφρα με μια βολιβια,στην συνεχεια θα πεταξει μια ουρουγουαη,μετα κολομβια,μετα χιλη,μετα βραζιλια και τελος αργεντινη.σε εβαλα 6 διαφορετικες οσες και οι ταχυτητες του αυτοκινητου

στις 05/07/2015 02:51
poso paei o higuain telika? eleos o vlakas...pantws oyte k oi 2 omades entupwsiasan na poyme tin alitheia...

στις 05/07/2015 02:54
aaa kt allo mia o xara me ton cavani mia o allos filaei ton gio tou sto stoma...ti dialo oloi anwmaloi einai ekei mesa! :P

στις 05/07/2015 02:55
Αχααχαχαχα

στις 05/07/2015 02:56
Gay amerika

στις 05/07/2015 04:05
pio ine to gold cup na arxizo na ipostirizo omades ?

στις 05/07/2015 04:05
ti omades exi dld

στις 05/07/2015 04:10
Παιδια σας παρακαλω παρα παρα παρα πολυ πολυ πολυ πιτε τις ομαδεσ στο gold cyp σιμιωστ τιν ομαδα που θα ιποστιριξι ο αριας

στις 05/07/2015 04:10
Να μιν χασιυμε το μεττιμα χαχαχ

στις 05/07/2015 04:52
mexri k acc gia ton pektara ton vargas ekan to kalitero goal universe evale <3

στις 05/07/2015 04:52
pu tha mu pire oti den ime fanatikos xili

στις 05/07/2015 04:53
oust

στις 05/07/2015 05:10
ΑΜΕΡΙΚΗ

ΠΑΝΑΜΑΣ

ΑΙΤΗ

ΟΝΔΟΥΡΑ

στις 05/07/2015 05:11
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ

ΤΖΑΜΑΙΚΑ

ΚΑΝΑΔΑΣ

στις 05/07/2015 05:12
ΜΕΞΙΚΟ

ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ

ΚΟΥΒΑ

Trinidad and Tobago(ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟΥΣ)

στις 05/07/2015 05:14
σου τα'χω βαλει σε ομιλους φιλτατε αριας-βαργκας-απο οποιον τελος παντων λογαριασμο μπαινεις.διαλεγεις και παιρνεις

στις 05/07/2015 06:13
kleo.. lipon ameriki kosta rika k mexiko gia arxi apo kathe omilo.. meta vlepume

στις 05/07/2015 11:48
Oxi oti oli tin xronia i barcelona vasizete se auton den exei xasi pexnidi kai ine psofios tora. Alla prepei oi podosferistes na kanoun kathe mera kala oaixnidia gt amesos na tin peite

στις 05/07/2015 12:19
146 - Şili - Arjantin [ 0 / 0 ] 4.50

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΛΙ!

στις 05/07/2015 13:11
oti kai na lete kapoioi o lio einai o megalyteros paiktis poy exei perasei apo ta gipeda toy kosmoy ta teleytaia 100 x

στις 05/07/2015 13:14
Χρισπιν εκατο χρονια ειναι δηλαδη 1915 μηπως εννοεις ολων τον εποχων? Ή επαιζε μπαλα ο καραισκακης ο μποτσαρης ο μεγας αλεξανδρος και ο λεωνιδας?

στις 05/07/2015 13:15
Και οχι δεν εινα

στις 05/07/2015 13:15
Μαραντονα - πελε -fan basten για μενα πολυ καλυτεροι

στις 05/07/2015 13:16
xronia.apla atyxos giati i argentini den exei paiktes poy mporoyn na ton stiriksoyn.o monos poy tha ton eixe kseperasei an epaize se alli xora einai o vasia poy prepei na anagnorisoyme oloi tin terastia podosfairiki toy aksia. symparastasi telos ston mpati gool poy pernaei dyskola kai perastika.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 05/07/2015 13:17
file prota diavase olo to minyma kai ta lame .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 05/07/2015 13:19
kai o pele pote epaize t4sos ?prin 60 me 70 xronia.i kano lathos?

στις 05/07/2015 13:32
Ακριβως. Ο μεσσι εχει ντι μαρια παστορε μασερανο μπιγλια ρομερο . Τι να πει ο ροναλντο δλδ?

στις 05/07/2015 13:43
Δεν τον θεωρω καν στους top 5 ολων τον εποχων τεσπα αποψη σου

στις 05/07/2015 13:43
ΚΛΑΜΑΑΑΑ

στις 05/07/2015 14:47
απλα ο μεσσι δεν μπορει να σηκωσει ολη την εθνικη αργεντινης μονος του. δεν το εχει με την εθνικη. νομιζω πως ο μαραντονα και ο πελε αλλα και ο φαν μπαστν οπως ειπε και ο τασος μπορουσαν να σηκωσουν ολομοναχοι τις εθνικες τους ομαδες

στις 05/07/2015 15:08
To symiosate olli kosta rika mejiko kai amerikh xxaxax

στις 05/07/2015 16:44
Bravo στη Χιλή.

στις 05/07/2015 17:51
gamisteton ton taso ton kathisterimeno apla to atomo DEN PAIZETE PALAVIARIKO PAIDAKI POU 3ESPAEI STON MESSI...epeidh einai vlamenos autos ftase TON MESSI ESU K MEETA MILA 5 XRUSES MPALES THA EXEI TWRA ESU OUTE STO XWRI SOU AUTA XWRIATH!

στις 05/07/2015 17:51
XWRIO*

στις 05/07/2015 17:54
bahf araxe re trele trolaro perisotero usa k mexico ime alla eprepe ik apo ton alo omilo

στις 05/07/2015 17:57
BARCA POSO EKLAPSES XTHES? GIA PES ACAXCACACCCAAXAXAXAXXAXAXA

KLAMAAA

στις 05/07/2015 17:58
ΠΩΣ ΠΟΝΑΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΠΑΛΙ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΟΟΟΟ

ΚΛΑΜΑΑΑ

στις 05/07/2015 20:12
ti na to kaneis an dn fainotan o messi sto paixnidi, tin stigmi p to mats krithike sta penalties...proswpika thewrw vlakeia tou proponiti i stasi tou, na kanei tis lanthasmenes allages...me alla logia, vale tevez mesa mwre!

στις 05/07/2015 20:43
KAI ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ ΚΤΥΠΗΣΕ Ο ΙΓΚΟΥΑΙΝ.Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ 82 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΝΑΛΤΥ ΘΑ ΚΤΥΠΑΓΕ.ΟΥΣΤ ΒΡΕ ΠΑΡΤΑΛΙ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ.ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΟΣΑΣΟΥΝΑ ΚΑΛΟΣ ΕΙΣΑΙ.

στις 05/07/2015 21:07
file bookadore kt psithirous akousa pws ta tsepwse gia na to steilei sto feggari...an isxuei, toulaxiston evgale lefta!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.