Κόπα Αμέρικα: Πρόκριση στα πέναλτι για Αργεντινή (video)

Κόπα Αμέρικα: Πρόκριση στα πέναλτι για Αργεντινή (video)

Αφορά τον αγώνα ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ


Η Αργεντινή είχε μεγάλες ευκαιρίες και δύο δοκάρια κόντρα στη Κολομβία και τελικά πήρε την πρόκριση μέσω της ψυχοφθόρας διαδικασίας των πέναλτι (0-0, 5-4). Με Βραζιλία ή Παραγουάη στους «4» της διοργάνωσης.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα μέσω της διαδικασίας των πέναλτι πήρε η Αργεντινή. Η «αλμπισελέστε» έμεινε στο 0-0 με την Κολομβία στην κανονική διάρκεια και προκρίθηκε στα πέναλτι (5-4), με τον Κάρλος Τέβες να «σφραγίζει» το εισιτήριο.

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο είχε την πλήρη υπεροχή στην κανονική διάρκεια, έχασε απίστευτες ευκαιρίες και η Κολομβία κατάφερε να κρατήσει το μηδέν χάρη στα δοκάρια και τον απροσπέλαστο Οσπίνα.

14 εκτελέσεις πέναλτι χρειάστηκαν για να προκύψει νικητής. Μουριέλ, Ζούνιγκα, Μουρίγιο δεν σκόραραν για τους «καφετέρος», όπως και οι Μπίλια, Ρόχο για την Αργεντινή.

Το ματς:


Κόπα Αμέρικα: Πρόκριση στα πέναλτι για Αργεντινή (video)Η Αργεντινή είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και θα μπορούσε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ο Οσπίνα πραγματοποίησε την πρώτη απόκρουση στο 6ο λεπτό μετά από «τσίμπημα» του Παστόρε, ενώ στο 8’ ο Ρόχο δεν μπόρεσε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Το παιχνίδι είχε αρκετά νεύρα και πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Αγκουέρο να ζητάει πέναλτι στο 20ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά μετά ο Αργεντινός έχασε νέα ευκαιρία με κεφαλιά και στο 26’ ο Οσπίνα πραγματοποίησε την απόκρουση της διοργάνωσης. Ο γκολκίπερ της Άρσεναλ νίκησε τον Αγκουέρο με τα πόδια και στη συνέχεια απόκρουσε και την κεφαλιά του Μέσι, κρατώντας το μηδέν.

Μπίλια (39’) και Παστόρε (43’) είχαν νέες ευκαιρίες για την Αργεντινή, σε ένα πρώτο μέρος όπου η Κολομβία βρίσκονταν κλεισμένη στην περιοχή της προσπαθώντας να σταματήσει με κάθε τρόπο τις προσπάθειες της «αλμπισελέστε».

Πιο χαμηλός ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Η Αργεντινή δεν ήταν το ίδιο επιβλητική, ωστόσο η Κολομβία δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να απειλήσει σημαντικά τον Ρομέρο. Στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα του Μαρτίνο ανέβασε ξανά ρυθμούς, όμως δεν κατάφερε να πετύχει γκολ.

Στο 78’ ο Μπανέγα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και δύο λεπτά μετά ο Οσπίνα απόκρουσε την προβολή του Οταμέντι, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι. Η τελευταία φάση σημειώθηκε στο 88’, με τον Μουρίγιο να διώχνει στη γραμμή τη μπάλα, κρατώντας το 0-0.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου Μουριέλ, Ζουνίγκα αστόχησαν για την Κολομβία, όμως Μπίλια και Ρόχο δεν μπόρεσαν να χαρίσουν την πρόκριση για την Αργεντινή. Ο Μουρίγιο έχασε νέο πέναλτι για την Κολομβία και ο Τέβες δεν έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη, διαμορφώνοντας το τελικό 5-4 υπέρ της «αλμπισελέστε».

Φάσεις και πέναλτι:




Η διπλή απόκρουση του Οσπίνα:








Στοιχεία για τον αγώνα: ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ
1Χ2OverUnder12X2
1.324.008.001.851.651.132.67
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.752.256.501.901.55
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.901.803.2517.00

Σχολιασμός

56 σχόλια:

στις 27/06/2015 11:29
fasis kanun goal de vazun k me ti xili na ine stin edra tis na exi ti dipsa gia to tropeo na exi k mia kali mada perni k ta sfirigmata tis :p malon tis aniki :p

στις 27/06/2015 11:49
Άριας τώρα κλαψε λίγο χαχα

στις 27/06/2015 11:53
τι εβγαλε ο οσπινα ρε; ποπο. νομιζω πως ηταν δικαιο το αποτελεσμα

στις 27/06/2015 12:10
mono auta evgale e; 2 fashs exei kanei h kolomvia.. k autes den htan kan kales 2 dokaria auth tin eukairia 2 fwres SOSANE GOAL APO TIN GRAMMI ase ase apla trelathika xtes...!

στις 27/06/2015 13:05
Παιχνιδι για γερα νευρα χθες μαγκες. Απ την μια η Αργεντινη το χε μονοτερμα και απο την αλλη η Κολομβια με αμυνες-7 κιτρινες- τερματοφυλακα στο κοκκινο. Παλι καλα ειχαμε και το live steam και το ειδαμε ολο.

στις 27/06/2015 13:06
sta arxidia mu gia tin colombia utos h alos trolaro pos tin ipostiriza epidi ixe ena sinonomato mu

στις 27/06/2015 13:08
a k mi xexasi h mana su simera to radevu mas pestis na plithi 1a

στις 27/06/2015 13:24
στην αρχη του βιντεο που δειχνει 11καδες τον αγκουερο τον εχουν και στις δυο ομαδες..χαχαχα..

στις 27/06/2015 13:27
omg xaxaxaaxxaxaxa

στις 27/06/2015 13:44
forza argentina

στις 27/06/2015 14:01
ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΑΦΑΝΤΟΣ ΠΑΛΙ? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

PUTA ARGENTINA ΚΟΛΟΦΑΡΔΗ. Ο ΜΟΥΡΙΓΙΟ ΓΤ ΒΑΡΑΕΙ ΠΕΝΑΛΤΥ? ΑΣ ΒΑΡΟΥΣΕ Ο ΑΡΙΑΣ ΕΛΕΟΣ.

στις 27/06/2015 14:24
AFANTOS LEEI T4SOS PANE NA SE DOUN SE PSUXIATREIO RE FILE GENIKA EISAI VLAMENO ANTE SUKW FUGW APO TO CHAT EDW NA ISUXASUME APO ESENA RE MALAKA SE EXW KANEI BLOCK K ISUXASA KAIRO TWRA!

στις 27/06/2015 14:31
kl ama varuse o arias 100 % goal :p

στις 27/06/2015 14:41
eipa kai gw den 8a elege kapoios oti o messi einai afados epidi den evale gkol?xaxax ok o messi einai aniparktos(parolo pou pire treble fetos),to oti exei paixei tosa mats olh th sezon se ola ta 90lepta den exei kamia simasia,oti einai ena vhma prin ton teliko kai fabori g enan akomi titlo fetos oute pou to sizitame,paizei mono sth barca kala gt tou dinoun gkol sto piato kai gnk einai ampalos...kai g na katalhxoume sto exis sumperasma o cr7 htan fetos makran kaliteros!!!afou ayto 8elete na akousete orismenoi edw mesa na to kai pistepste to!!!kai to xipnitiri stis 7 e...:P

στις 27/06/2015 14:52
Θα παει και το σηκωσει λες. ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ? ΚΑΙ ολοι οι αλλοι τεβεζ αγκουερο παλι στην σκια του ( και τι σκια 1,47)

στις 27/06/2015 14:53
Βαρτσα εσενα σου γαμαω την μανα ετσι κιαλλιως. ΣΕ ΕΒΛΕΠΑ ΤΙ ΕΛΕΓΕΣ ΧΘΕΣ ΑΤΟ ΤΣΑΤ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ACC. ΝΑΙ ΘΑ ΨΗΦΗΣΕΙΣ Ε ΜΟΥΛΟΧΤΟ ΦΙΔΙ?

στις 27/06/2015 14:54
Τους 2-3 εκατομυρια συνανθωπους σου τους σκεφτεσε?

στις 27/06/2015 14:54
Που ζουν ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ YPΟΣΤΟΥΝ ΚΑΙ PART 3 MNHMONIO

στις 27/06/2015 15:20
ΤΙ 1,47 ρε τ4σο??

Ρε ξερω οτι trollareis πλεον αλλα απλα το τονιζω.

Συμφωνα με ολα τα site mvp χτες ηταν ο Ospina και ο MESSI.

Tους εκανε κουδουνια .Δες φασεις.

https://www.youtube.com/watch?v=3PTHvoItOYU

στις 27/06/2015 15:32
Έτσι ρε Αργεντινή!!!!

στις 27/06/2015 15:41
ΡΕ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΟ ΣΑΙΤ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΡΥΒΟΥΝΕ ΒΛΕΠΩ 1 ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΙΠΛΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ 39Ν ΛΕΠΤΟ ΚΑΙΛΕΩ Ε ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΝΤΙ ΜΑΡΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΚΟΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΝΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ?ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΙΕ ΠΑΛΙ 1 ΦΑΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ 1 ΛΕΠΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ 1 ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 1 ΠΟΛΥ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟ ΦΑΟΥΛ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΚΟΛΟΜΒΙΑΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΘΙΘΑΝΟ ΑΠΟ ΕΚΙΕ Ο ΜΕΣΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣΤΕΛΩΣΕΙ ΕΤΣΙ?ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΟΛΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΕΥΚΕΙΡΙΕΣ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΣΤΟ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΗΤΑΝ 11-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ.ΜΕΤΑ ΣΤΟ Β ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΔΟΚΑΡΙΑ ΤΗΣ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΧΑΘΗΚΑΝΕ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΑΝΑΝΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΕΤΣΙ?ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 1 ΜΑΤΣ ΜΑΓΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ 6-0 Η 7 ΗΡΘΕ 0

στις 27/06/2015 16:20
toche ειδα τον αγωνα μvp eprepe o ospina enoite kai o mourigio

στις 27/06/2015 18:25
ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΝ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΙΚΑΜΕ 6 ΠΕΝΑΛΤΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΚΡΙΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ...MVP ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΑΚΡΑΝ Ο ΟΣΠΙΝΑ ΠΟΥ ΞΕΣΚΗΣΤΙΚΕ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΤΑ ΑΠΙΑΣΤΑ ΑΠΟ ΜΕΣΣΙ ΑΓΚΟΥΕΡΟ ΚΑΙ ΝΤΙ ΜΑΡΙΑ-ΛΑΒΕΤΖΙ!

στις 27/06/2015 20:42
re magges o arias ekane tpt kalo h katastrefi to name mu ?

στις 27/06/2015 20:53
Καλα επαιξε, αν και του αλλαξε θεση γτ πηρε κιτρινη γρηγορα.

στις 28/06/2015 00:14
krima :/

στις 28/06/2015 02:19
τελικα οι ματσαρες σε τετοιες διοργανωσεις ΣΠΑΝΙΑ παιζονται μεταξυ μεγαθυριων του ποδοσφαιρου.η ματσαρα ηταν προχθες με το περου και την βολιβια.πραγματικα λατρεψα περου

Υ.Γ τονισα το σπανια για να μην πεταχτει κανενας μαλακας και με πει την μαλακια του

Υ.Γ1 δεν νομιζω οτι σταθηκε κολοφαρδοι η αργεντινη ισα-ισα του το ματς επρεπε να ειχε ληξει στην κανονικη περιοδο 3-0,ας ειναι καλα ο οσπινα.Αυτα να τα βλεπει ο βενκερ ο οποιος τον τσεχ δεν ξερω για ποιο λογο τον εφερε στην ομαδα

στις 28/06/2015 13:34
t4sos mou gamas tin mana etsi k allios salonika den meneis re flwre; POUTANAS GIE ELA STA MUNHMATA NA SE DW TI MAGAS EISIA MPSTARDOMENO PAIDIA POU MONO APO TO PC KATHESE SE KATHE MATCH SXOLIAZEIS K VRIZEIS ALLOUS SKATOMWRO ELA NA DW TI MAGKAKI EISIA SKATOFLWRE GAMW TIN FARA SOU!

στις 28/06/2015 13:34
APO KONTA*

στις 28/06/2015 14:01
Me anomalous den milao... ANTE GEIA

στις 28/06/2015 14:58
ama ton exis kani block pleon de bori na su stili minima o admin to ekane :p

στις 28/06/2015 15:35
^

στις 28/06/2015 16:59
den tha les den asxolume me anomalus giati kai esu o idios kathisterimeno eisai KAI ENA MEGALO FLWRAKI TOU PC PSEUTOMAGAS DHLADH K PITSIRIKI POU VRIZEI MANES PISW APO PC EPEIDH DEN EXEI SXOLEIO TWRA APLUTE POU NA ERTHEIS VEVAIA K TIN ALLH FWRA DEN EMFANISTHKES KAN EUOSMO PLATEI SKATOFLWRE SPORE me manes pou vrizeis apo edw nomizeis thoreise magas

στις 28/06/2015 18:52
Ti MALAKIES LES PALI? TI EUOSMO LES RE PSEUTI?

στις 28/06/2015 18:53
Min s gamiso prosexe poustraki. Paoktsis se gamaei. Ante geia den asxoloume allo alla ta psemata den maresoun

στις 28/06/2015 18:53
Εγω μιλαω με στοιχεια. Γαμηαα την ξερεις ποια στις 23/1

στις 28/06/2015 18:56
k oi 2 paktzides iste :p

στις 28/06/2015 19:59
Πακτζιδης κανεις μας δν ειναι παοκτσης εγω ειμαι αυτος ειναι γαυρινα

στις 28/06/2015 20:22
GAURINA; EINAI H MANA SOU POUTSOZWO ELA THA SE VGALW PAO BLOCK K ELA STA MUNHMATA NA MILEISUME META3U MAS AUTA TA MANES K AUTA PU LES NA MOU DOSEIS THL NA TA PEIS APO MPROSTA ARIAS..ASTON FILE GAURINA EIMAI NA DOUME EGW EIMAI EUOSMO ALLA ARISTOTELOUS THA TA PUME!

στις 28/06/2015 20:23
h moni malakia einai oti den mporw giati ithela k ton aria ton trelo na vgalw apo palia k dn mporw...alla kane kanena new acc!

στις 28/06/2015 20:28
Δεν ασχολουμε αλλο. Εχουμε καθαρα αντιθετεςαποψεις και

στις 28/06/2015 20:28
Απαξιω απλα. Σταματα να σχολιαζεις καθε σχολιο μου και τελος.

στις 28/06/2015 20:29
Εσυ υποστηριζεις μπαρτσα εγω ρεαλ εγω παοκ εσυ γαυρος. Φτανει πια

στις 28/06/2015 21:32
PAOK EIMAI RE TFULA pas kala? to 4 k gia auton ton logo to exw ston lemmy eimai grammenos kairo twra kai diarkeias pernw ti GAUROS ME LES; tha protimusa na AUTOKTONISW PARA NA GINW TETOIO SKATOOOMADA pou einai poulimeni k panta ta vgazei pera me ton xontro pas kala twra; kai eimai barca nai EMENA TO MONO POU MOU TIN SPAEI SE ESENA EINAI OTI TO MONO POU LES GIATI EIMAI POIO FANATIKOS ME BARCANA LES O MESSI AFANTOS PANTA ENW EKEI STO TELEUTAIA MATCH EKANE TA PANTA..KAI + 3EXASES TI KOURASI EIXE APO C.L KUPELLO TELIKO K OLA AUTA K META 3ANA PROPONISHS GIA KOPA AMERIKA NOMIZEIS EUKOLO EINAI K AUTUNU E; EIDIKA ME DIAFORETIKH OMADA OPWS EINAI H BARCA POU EKEI ME KLEISTA MATIA SUNGERGAZETE..KAI KATHESE K LES OLO PUTA BARCA K PUTA BARCA K TETOIA EGW EIDES NA VRIZW REAL STO AKURO? H TON CR7 ANTIKEIMENIKA MILAW PANTA..AN PW KATI DEN THA VRISW PANTOS SAN ESENA POU KANEIS SAN PAIDAKI NA PETAXEIS OTAN GINETE DHMOSIEUMA GIA ARGETINH H BARCA!

στις 28/06/2015 21:41
ΑΝ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ ΠΑΛΙ Ο ΜΕΣΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΕΙ? ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ Ο ΜΕΣΣΙ , ΚΤΛ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ ( ΓΤ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ) ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΠΟΥ 100% ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΘΕΟ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙ.

στις 28/06/2015 21:41
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ .

στις 28/06/2015 21:58
Και επειδη βλεπω το τσατ απο αλλο acc κουραγιο. Ξες γτ το λεω.

στις 28/06/2015 21:58
molis vro email tha kano :p

στις 28/06/2015 22:05
Αριας χδ εδω η ελλαδα καταστρεφετε και εσυ εμαιλ

στις 29/06/2015 00:17
xaaxax t4sos apo tin fush einai etsi k dn lew mono gia auton oti ta kanei ola stin barca..den topn kanw theo apla lew oti einai apo allon planith k eimai tuxeroi pou ton vlepume k mono auton vevaia! apla eimai barca fan terma k upostirizw auton ennoeite opws kaneis esu cr7!

στις 29/06/2015 00:25
Βαριεμε να γραψω αλλο... τα λεμε στο επομενο ποστ που θα νε η αργτινη

στις 29/06/2015 00:25
Αργεντινη*

στις 29/06/2015 02:33
ama psixisume PASOK tha sothume ( trolaro mi parexigite .. :p )

στις 29/06/2015 02:39
Λ.α.ο.ς χαχαχα

στις 29/06/2015 03:05
pu tous thimithikes aytus XD

στις 29/06/2015 14:06
αγιοι ανθρωποι

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.