Κύπελλο Ισπανίας: Νταμπλ με την υπογραφή του… μάγου (video)

Κύπελλο Ισπανίας: Νταμπλ με την υπογραφή του… μάγου (video)



Με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ (το πρώτο από... άλλον πλανήτη), η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 την Μπιλμπάο, κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας για 27η φορά στην ιστορία της και θα έχει την ευκαιρία να κάνει τρία τα φετινά της τρόπαια, εφόσον επικρατήσει της Γιουβέντους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ!

Μετά το πρωτάθλημα, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε και το Κύπελλο Ισπανίας! Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 3-1 της Μπιλμπάο στον τελικό του «Καμπ Νου» και θα ταξιδέψουν ως νταμπλούχοι στο Βερολίνο, όπου θα διεκδικήσουν το 5ο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού ήταν ο Λιονέλ Μέσι! Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ με ένα ασύλληπτο γκολ στο 20’, ενώ ο ίδιος «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του στο 74’. Ο Νεϊμάρ «έγραψε» το 2-0 στο 36’, ενώ ο Γουίλιαμς μείωσε για το τελικό 3-1 στο 79’, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Αυτό ήταν το 27ο Κύπελλο για την Μπαρτσελόνα, η οποία έγραψε ιστορία, αφού κατέκτησε το τρόπαιο κάνοντας μόνο νίκες στην διοργάνωση, κάτι που έχει πετύχει μόνο η Βαλένθια την σεζόν 1953-1954. Ιστορία έγραψε και η επιθετική τριάδα της Μπαρτσελόνα. Μέσι, Νεϊμάρ και Σουάρες έφτασαν τα 120 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και «έσπασαν» το ρεκόρ των Ρονάλντο, Μπενζεμά και Ιγκουαΐν με 118 τέρματα.

Με τη νίκη της, η Μπαρτσελόνα έκανε το νταμπλ για 6η φορά (ρεκόρ) και πλέον είναι έτοιμη για το δεύτερο τρεμπλ στην ιστορία της, καθώς σε μία εβδομάδα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα και η ιταλική ομάδα διεκδικεί το τρεμπλ, κάτι που έχει συμβεί ξανά μόνο μια φορά, το 2010 στον τελικό ανάμεσα σε Μπάγερν και Ίντερ.

Το ματς:


Κύπελλο Ισπανίας: Νταμπλ με την υπογραφή του… μάγου (video)Η Μπαρτσελόνα πήρε από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα και θα μπορούσε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε για οφσάιντ καθαρό γκολ του Νεϊμάρ.

Η απόφαση του διαιτητή δεν επηρέασε τους Καταλανούς, οι οποίοι απείλησαν στο 11’ με σουτ του Σουάρες από πλάγια θέση (απόκρουσε ο Ιάγο) και στο 20’ κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ-αριστούργημα του Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός μάγος πέρασε από τρεις παίκτες της Μπιλμπάο, απέφυγε άλλον έναν και «έγραψε» το 1-0 με εξαιρετικό τελείωμα.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, δημιούργησαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 36’ με τον Νεϊμάρ. Ράκιτιτς, Μέσι και Σουάρες άλλαξαν υποδειγματικά την μπάλα πριν ο Ουρουγουανός σπάσει ιδανικά στον Νεϊμάρ για το 2-0.

Η Μπιλμπάο θα μπορούσε να επιστρέψει στο ματς στο 41’, ωστόσο το σουτ του Γουίλιαμς στην κίνηση βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Η Μπαρτσελόνα έλεγξε το ρυθμό στο δεύτερο μέρος, δεν επέτρεψε στους Βάσκους να απειλήσουν και στο 74’ πέτυχε ακόμα ένα γκολ με τον Μέσι. Η άμυνα της Μπιλμπάο πιάστηκε στον… ύπνο και ο Αργεντινός «έγραψε» από κοντά το 3-0.

Πέντε λεπτά μετά ο Γουίλιαμς κατάφερε να μειώσει σε 3-1 με εξαιρετική κεφαλιά, ενώ στο 83’ ο Ιμπάι είχε ευκαιρία να «ζωντανέψει» τον τελικό, όμως δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από πλεονεκτική θέση. Το 3-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Τσάβι σήκωσε (με τη βοήθεια του Ινιέστα) τη κούπα στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Καμπ Νου»

Τα γκολ:




Το γκολ του Μέσι:






Στοιχεία για τον αγώνα: ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ2OverUnder1X12
5.503.901.501.751.752.281.18
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
5.002.152.051.701.75
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.501.903.0014.00

Σχολιασμός

40 σχόλια:

στις 31/05/2015 00:34
Απλα ασταματητος!

στις 31/05/2015 00:35
CAMPEONES CAMPEONES OLEEOLEEEOLEEEE

ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΜΕΙΝΕ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ! VAMOS BARCA VAMOS MESSI EL MAGO DE FUTBOL

στις 31/05/2015 00:35
O MAGOS EINAI APO ALLO PLANITH...! VAMOS BARCAAAA PAME DUNATA KAI GIA TO TSOULOU DEN MAS STAMATAEI TIPOTA...NA MATHOUN NA MILANE GIA PERSI..TA REALAKIA POU FETOS PIRANE TON MPULO!

στις 31/05/2015 00:37
DEN TON STAMATAEI KANEIS RE FILE..OTAN LEW EGW MONO ME ASXHMO TAKLIN...OPWS EKANE O MURINHO ME TIN REAL NA KANEI O PEPE KAI O RAMOS SE AUTON ALLIOS DEN...!

στις 31/05/2015 00:37
o anthrwpos einai YPERTHEAMA ama monos toy

στις 31/05/2015 00:42
BARCA BARCA BAAAAARCAAAAAAAAAAA

στις 31/05/2015 00:42
SUAREZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ

στις 31/05/2015 00:52
120 τμχ και ο Σουάρεζ δεν έπαιζε από την αρχή.Ρεκόρ και στα νταμπλ,έξι το σύνολο.Έρχεται και το τρεμπλ..........Ρεεεεεεεεεεεεεεεεε εκεί στη Μαδρίτη,μην τολμήσετε να ξανασυγκρηθείτε με την Μπάρτσα και την αδερφάρα την κλαψιάρα,με τον Μέσσι.

στις 31/05/2015 01:16
Σιγα το γκολ ρε .στο χωριο μου μονο τετοια βαζω

στις 31/05/2015 01:24
xrushhh bala ston messi sigura pragmata kai opios diafoni ine telios trobas

στις 31/05/2015 01:42
Μπραβο ρε μπαρτσα μας κανεις ολους περηφανους!!!!

στις 31/05/2015 02:27
t4sos asto asxete trava sto xwrio kai pai3e me katsikes ekei kai min milas re file rezilh ginese mono pou to les sugkrinei epaggelmaties paixtes me to xwrio tou kai tis katsikes fantasou poso xazo eisai asto den xreiazete allo na sxoliazeis tetoia einai san na min ta vlepei kaneis giati les pipes pragmatika anuparkte!

στις 31/05/2015 02:46
stefane MONO SUAREZZZZZZZZZZZZZZZZ

στις 31/05/2015 08:33
ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΑ.Η ΦΟΝΙΚΗ ΤΡΙΑΔΑ ΜΕΣΣΙ,ΝΕΙΜΑΡ,ΣΟΥΑΡΕΖ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑ 2 ΠΟΥΛΜΑΝ ΚΑΙ 3 ΤΡΙΑΞΟΝΙΚΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ.ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ ΣΟΥΑΡΕΖ ΣΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΔΕΝ ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΠΑΣΕΣ ΓΙΑ ΓΚΟΛ.ΕΔΩ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΧΕ 2-3 ΑΚΟΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΤΕΣ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.ΑΠΛΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΤΑ.ΤΟ ΤΡΕΜΠΛ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΡΤΣΑ.

στις 31/05/2015 09:20
MESSI=O KALYTEROW OLVN TVN EPOXV

PERIMENΩ:Puskas award 2015,Ballon D'Or και Treble.

στις 31/05/2015 09:21
*Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

Γαμω το shift alt μου

στις 31/05/2015 10:56
ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ''Ο ΜΑΓΟς''ΤΟΥς ΕΚΑΨΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥς ΧΑΧΑΧΑΧΑ

στις 31/05/2015 11:44
Χρυσή μπάλα ο Ροναλντο θα την επάρει χαρτ-τρίκ ένα μετά το άλλο κάνει. 48 γκόλ πέτυχε. Δε λέω ο Μέσι δε πιάνεται τους πέρασε σαν μην υπήρχαν αλλά όχι και χρυση μπάλα. Τέλοσπάντων Δίκαια το κέρδισε η Μπατσελόνα.

στις 31/05/2015 13:00
σε περιμενα και σενα barca που δεν μπορεις να καταλαβεις την ειρωνια πανιβλακα ζωο .ορεξη ειχα να βρισω τον γκομενο σου τον μεσσι.ζωο ελεος καντην απο εδω ολο μαλακιες λες

στις 31/05/2015 13:01
Με φανατιστες σαν εσενα δεν μιλαω να ξες . βρισε αν θες δεν θα απαντησω.

στις 31/05/2015 13:14
πάμε Βερολίνο

στις 31/05/2015 13:15
40 βαθμοί λιώνει το κορμί η λύση είναι μια πάμε Γερμανία

στις 31/05/2015 14:15
anastasi ligo mlkia ayto :p an k vgazi rima alla den exi kamia paralia eki :p

στις 31/05/2015 14:24
gia t xrisi bala tha gini maxi pados opos persi gia to puskas pados de mu arese k poli to goal tha iparxun kalitera pistevo :p

στις 31/05/2015 16:14
από τον Σεπτέμβριο που άρχισε η σεζόν ο Ρονάλντο έχει 59 γκολ ενώ ο Μέσσι έχει 58 και έχει ακόμα και τον τελικό και έχει και παραπάνω ασίστ

στις 31/05/2015 16:15
με αυτά τα δεδομένα την παίρνει αυτός την χρυσή μπάλα

στις 31/05/2015 16:16
τώρα άμα αυτά μετρούν από τον Ιανουάριο και μετά δεν ξέρω πόσα έχουν σε αυτό το διάστημα

στις 31/05/2015 16:17
(γκόλ και ασιστ)

στις 31/05/2015 16:59
TocheGuevara αυτο που ειπες φιλε για τον μεσσι ειναι ιεροσυλια.οκ μαζι σου παικταρα ειναι αλλα οχι και ο καλυτερος ολων των εποχων.

στις 31/05/2015 18:01
Omada oneiro den singrinete kamia mazi tis

στις 31/05/2015 19:17
2.2.2.2. sugnwmh file alla me auto pleuro na koimase...xrush mpala o asxetos pou den ekane tipoto to wraio fetos mono na einai atomisths k na koitaei na vazei mono autos goal..den pernei xrush enw h barca me messi ta assist tou k ta goal k protathlima k kupello k tsoulou pame opote asto kalutera ;) eidika meta apo auto pou ekane stin bayern k boateng oute na to skeftesai na tin parie cr7 ;) xruso pappoutsi k polu tou einai !

στις 31/05/2015 20:14
Αυτα βλεπει ο κλαψας και κλαιη ασταματητα

στις 31/05/2015 22:51
CristianoRonaldo ..! kai omos einai ..! apla ama dn isoun anti barcha tha to evlepes :)

στις 31/05/2015 22:57
Ti eipe re o 2.2.2.2.2 . Και επειδη ςβαλε 48 γκολ. 5 γκολ περισσοτερα απο τον μεσσι σιγα τα πολλα ρε. Επεισης ο μεςσσι 1 κυπελλο 1 πρωταθλημα ισως 1 τσαμπιονς λιγκ και τελικο παγκοσμιου κυπελλου ενω η πορτογαλια αποκλιστηκεπριν τους προιμιτελικους . Επεισης εχει σπασει και καπια ρεκορ φετος μην ξεχνιομαστε . Αν νομιζεις οτι οπιος βαζει περισσοτερα γκολ ειναι ο καλυτερος κανεις μεγαα λαθος. Οκ εισαι ρεαλ αλλα ενα οριο .

στις 31/05/2015 23:55
σοβαρα τωρα ρε MitsTheGreek ??? δηλαδη εσενα ο μαραντονα δεν σου λεει κατι που πηρε μουντιαλ μονος του και εκεινο το γκολακι οι αγγλοι ακομα το φυσαν και δεν κρυωνει,ουτε ο κροιφ να φανταστω,ουτε ο πελε πιο παλια.επισης παιδια οκ μην τσακωνεστε ο μεσσι θα την παρει την χρυση μπαλα χωρις αντιπαλο ηταν φετος(απο τον γεναρη)με ρομπεν-ριμπερυ νοκ-αουτ και τον ροναλντο ανυπαρκτο απο τα μισα της χρονιας τι περιμενετε?? το πολυ-πολυ να συμπεριλαβουν και τον νοιερ μεσα αλλα μπουρδες ο μεσσι θα την παρει

στις 01/06/2015 00:28
chris to mudial metrai gia persi.. o ronaldo fetos pire super cup ispanias k pagosmio silogon o messi treble exun idia goal chl ton pernai o cr sto protatlima tha gini maxi iparxi k to fthinoporo bori na xanaxekinsii fadastika o cr pote de xeris min to exete siguro gia messi

στις 01/06/2015 07:05
αυτα να τα βλεπει ο ανυπαρκτος της ρεαλ και να σταματησει την κλαψα που την δινουνε την μπαλλα στον εξωγηινο...

στις 01/06/2015 14:45
mou lene kati ..! apla katse kai des ligo tin poria tou messi ..! ti ilikia exei kai ti exei kanei ..! opos kai na to pareis einai o kaliteros olon ton epoxon ..! Ennoeite oti ta onomata pou aneferes einai thryloi tou podosferou ..! apla o messi 3efige ..! i gnomi mou einai auti ..! :)..!

στις 01/06/2015 22:20
ok σεβαστη η αποψη σου απλα εγω θελω να συμπληρωσω κατι τωρα που το ξανασκεφτηκα πως κατα την γνωμη μου ειναι να λαθος να λεμε 'ο καλυτερος παικτης ολων των εποχων'γιατι σκεψου οτι το ποδοσφαιρο συνεχως αλλαζει και οι συνθηκες κατω απο τις οποιες αγωνιζονται οι ποδοσφαιριστες ανα δεκαετια οποτε βγαινουν και ταλεντα που στη συνεχεια γινονται παικταραδες πορευομενοι βαση αυτων των συνθηκων. δηλαδη ο πελε ανηκει στην δικια του εποχη,ο μαραντονα στη δικια του και ο μεσσι στην δικια του οποτε ειναι λαθος να τους ταυτιζουμε (και δικο μου)

στις 02/06/2015 17:07
μηδενα προ του τελικου μακαριζε

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.