Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε με τεσσάρα η Άρσεναλ (video)

Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε με τεσσάρα η Άρσεναλ (video)



Κυπελλούχος Αγγλίας για 2η συνεχόμενη φορά και 12η στην ιστορία της έγινε η Άρσεναλ! Οι «κανονιέρηδες» διέλυσαν με 4-0 την Άστον Βίλα στον τελικό του «Γουέμπλει» και έγιναν η ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στο θεσμό. Στην Ευρώπη η Σαουθάμπτον!

Την κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας για 2η συνεχόμενη φορά γιορτάζει η Άρσεναλ! Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κέρδισε με το εμφατικό 4-0 την Άστον Βίλα στο «Γουέμπλει» και έγινε η ομάδα με τα περισσότερα τρόπαια στη διοργάνωση (12), αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (11).

Οι Λονδρέζοι μετέτρεψαν τον τελικό σε παράσταση για ένα ρόλο, προσθέτοντας ακόμα έναν τίτλο στην τροπαιοθήκη τους. Η Άστον Βίλα δεν έδειξε σε κανένα σημείο πως μπορεί να κοντράρει την Άρσεναλ και η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ έφτασε στην εύκολη επικράτηση χάρη στα τέρματα των Γουόλκοτ (40’), Σάντσες (50’), Μέρτεσάκερ (62’) και Ζιρού (90+3’).

Κύπελλο Αγγλίας: Το σήκωσε με τεσσάρα η Άρσεναλ (video)Οι «κανονιέρηδες» είχαν την απόλυτη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν με Κοσιελνί (15’), Ράμσεϊ (17’, 20’) και Γουόλκοτ (24’) και ο τελευταίος κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό στο 40’. Μετά από σέντρα του Μονρεάλ και κεφαλιά του Σάντσες, η μπάλα στρώθηκε στον Γουόλκοτ, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ «έγραψε» το 1-0.

Η Άρσεναλ ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη στο 50’ με γκολάρα του Σάντσες. Ο Χιλιανός βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Γκίβεν.

Η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 62’ δέχτηκε ακόμα ένα γκολ. Μετά από κόρνερ του Καθόρλα, ο Μερτεζάκερ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην μικρή περιοχή και «έγραψε» το 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζιρού, ο οποίος σκόραρε με ωραίο πλασέ στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τη νίκη της Άρσεναλ πανηγυρίζει και η… Σαουθάμπτον. Από φέτος ο φιναλίστ του τελικού δεν παίρνει εισιτήριο για Ευρώπη και αυτό πηγαίνει στα χέρια της ομάδας που τερμάτισε 7η στο πρωτάθλημα, δηλαδή της Σαουθάμπτον.

Έτσι, η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν θα παίξει στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η Λίβερπουλ γλιτώνει την… ταλαιπωρία των προκριματικών, εξασφαλίζοντας θέση για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Να σημειωθεί πως η Άρσεναλ θα επιστρέψει τον Αύγουστο στο «Γουέμπλει», καθώς θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Τσέλσι σε αγώνα για την κατάκτηση του Κομιούνιτι Σίλντ (Σούπερ Καπ Αγγλίας).






Ομάδες που αφορά: ΑΡΣΕΝΑΛ, ΑΣΤΟΝ

Σχολιασμός

28 σχόλια:

στις 30/05/2015 21:33
Αντιπαθητικη ομαδα , τον εβλεπα τον αγωνα στο eurosport ολοι κατσικια.

στις 30/05/2015 21:54
BRAVOOO OMADARAAAA MOUUU!!!

στις 30/05/2015 22:24
Mono paok real united schalke inter lyon fenerbaxtse αγιαξ

στις 30/05/2015 22:25
ζενιτ μποκα τζ. σαχταρ

στις 30/05/2015 22:53
maresi pou eipes mono

στις 30/05/2015 23:06
αχαχαχαχχ

στις 30/05/2015 23:40
mono barca aek bayern benfika galata pari psv fiore united river zenit saxtar galaxy klp.... XDD

στις 31/05/2015 00:02
ολα αντιθετα αριας. γαμιεσε. :P

στις 31/05/2015 00:18
Μάλιστα,το είδαμε κι αυτό.Η Άρσεναλ=κατσίκια και ο Μπαουγκ=ομάδα.Απλά μαθηματικά,λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μαθηματικά!!!!!!!!!!!

στις 31/05/2015 00:25
o allos einai manchester kai leei thn arsenal antipa8htikh...hahahahahaha chelsea kai united oi 2 pio misites omades sthn agglia!!!lewforio h mia kai peftoyles oi alloi!!!axrhstoi ekatommyriwn!

στις 31/05/2015 00:32
Αχρηστοι εκκατομυριων! Χαχαχα το ακουσαμε και αυτο! Ρε φιλε εισαι η 3η ομαδα με το πιο ακριβο μπατζετ στην αγγλια και δεν μπορεις να παρεις ντερμυ! Η τσελσι εχει το 4ο πιο ακριβο μπατζετ και πηρε φετος 2 τιτλους! Αχρηστοι μια ζωη! Μεχρι και ο αλεφαντος σας κοροιδευει

στις 31/05/2015 00:36
Τασο να ξερεις πως δεν σε τιμαει που εισαι παοκ και εχεις το σημα της σαλκε ενω οι κολοοπαδοι της σας εκραξαν τοσο αλλα σηκωναν και σκοπιανικες σημαιες φωναζωντας αυτη ειναι οι πραγματικοι μακεδονες

στις 31/05/2015 00:36
Να ξερεις για καλο στο λεω

στις 31/05/2015 00:41
........και πάμε τώρα στην ουσία για να καταλάβουμε γιατί οι Άγγλοι έχουνε ποιοτικό ποδόσφαιρο κι εμείς σκουπίδια.Ο πρώτος τελικός του FA παίχτηκε το 1872.Από τότε μέχρι σήμερα και αν βγάλεις έξω τους δύο παγκόσμιους πολέμους,έχουνε παιχτεί 135 τελικοί και η Άρσεναλ,μαζί με τον σημερινό,έχει την πρωτιά κατακτήσεων,με μόλις 12 από τα 135.Ομάδες που ούτε καν τις ξέρετε το έχουν κατακτήσει.Πριν δύο χρόνια,η Γουίγκαν των κάποιων χιλιάδων λιρών,το πήρε από την Μαν Σίτυ των εμίρηδων.Στο Ελλαντιστάν-παραγκιστάν ντεν υπάρκει πηρίπτουση να του ντεις αυτό πουτέςςςςςςς!!!!!!!!!

στις 31/05/2015 01:20
Σαλκε ειμαι εδω και 10 χρονια. Γτ οι παοκτσιδες δεν κανανε τπτ δηλαδη?

στις 31/05/2015 03:00
paparantzas ξέρεις τι μου άρεσε αυτό το {η Γουίγκαν των κάποιων χιλιάδων} μπες και δες λίγο πιο καλά πόσο κόστιζε.

στις 31/05/2015 09:19
ta leme ton aygoysto

στις 31/05/2015 11:12
manolis..ti den mporw na parw derby bre kakomoirh?2 tropaia phra fetos kai esy den phres tipota!!anti8etws edwses tosa ekatommyria kai phres ta arxidia mas!!!me thn city epai3e 3 fores(2 nikes mia isopalia)me thn chelsea epai3a 2(mia htta mia isopalia)me thn utd epai3a 3(mia htta mia isopalia mia nikh)me thn liverpool epai3a 2 fores(1 nikh mia isopalia)..eides poy prospa8eis na kaneis ton e3ypno kai den to petyxaineis???bghkate kai 4oi...8ayma!!!nomizw xalase 150 ekatommyria se metagrafes(nomizw!)kai bghkate 4oi..emeis phrame ton sanchez bghkame 3oi kai phrame kai 2 kypella..ante geia!!!

στις 31/05/2015 11:15
Alexis.Di.....Το ακριβές μπάτζετ της Γοιυίγκαν,άλλα και της Σίτυ,δεν το ξέρω,άλλα αυτό που ξέρω είναι ότι οι διαφορές είναι τεράστιες.Τέτοιες,που μπορείς κάλλιστα να συγκρίνεις,έστω και μεταφορικά,μύρια με χιλιάρικα.Ακόμα και σήμερα στην Αγγλία,αναφέρεται σαν τελικός "ζάμπλουτων-φτωχών".Ζω Λονδίνο και στο λέω υπεύθυνα.Ακόμα εχθές είχε η τηλεόραση τις 50 κορυφαίες στιγμές του FA και αυτός ο τελικός αναφέρθηκε σαν τέτοιος......παρένθεση..ήμουνα WEMBLEΥ εχθές.....να ζουλεύεται. :P

στις 31/05/2015 12:56
Πουστιιιιι σε ζηλευωω

στις 31/05/2015 14:36
τασο εισαι μεγαλη αδερφη

στις 31/05/2015 17:20
τι λες ρε μλακα που ζεις; τι πηρες; εεεεε 2 τροπαια; χαχαχαχαχχααχαχα και εγω τιποτα. πρωταθλημα και FA CUP πηρα και εσυ ενα κυπελλο αγγλιας. ρε κοψτε να ναρκωτικα γιατι πολλες μαλακιες λετε

στις 31/05/2015 17:22
ρε μαλακα ποτε πηρες 2 κυπελλα φετος και ποιος βγηκε τεταρτος; ποια βαθμολογια ειδες του 2012;

στις 31/05/2015 17:22
γελαει ο κοσμος μαζι σου γελιε

στις 31/05/2015 19:38
manolis......μάλλον εσυ πρέπει να κόψεις τις μαλακίες. Η Τσέλσι πήρε το λιγκ καπ και φυσικά το πρωτάθλημα. Η Αρσεναλ πήρε το σουπερκαπ στην αρχή της σεζόν και το FA που είναι και ο δεύτερος σε ιεραρχία τίτλος του αγγλικού ποδοσφαίρου.Πολλοί βρετανοί,ειδικά παλαιότεροί, θεωρούν το κύπελλο "ιερό θεσμό" και προτιμούν αυτό απ' ότι το πρωτάθλημα. Μιλάω ειλικρινά. Εννοείται ότι αν μπορούν,τα θέλουν και τα δύο.Δεν είναι τυχαίο ότι είναι το μόνο τρόπαιο που τηντην απονομή την κανει μέλος της βασιλικής οικογένειας.

στις 31/05/2015 21:05
re manoli profanws nomizei oti eisai utd...alla bravo gia to 4o sas se 120 xronia xaxaxa

στις 31/05/2015 21:23
φιλε οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια! το πρωταθλημα ειναι το σημαντικοτερο και δεν εχουμε 4 πρωταθληματα αλλα 5! ααα εσυ ποσα χρονια εχεις να παρεις πρωταθλημα;

στις 01/06/2015 04:30
ekanes 50 xronia na pareis prwtathlima...den nomizw na se ftasw

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.