Football League: Νίκη στο 90’ για ΑΕΚ, πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ (video)

Football League: Νίκη στο 90’ για ΑΕΚ, πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ (video)



Με τρομερό γκολ του Σοϊλέδη στο 90’ η ΑΕΚ κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και διατηρήθηκε στην κορυφή των πλει-οφ μαζί με τον Ηρακλή, ο οποίος κέρδισε με 2-0 την Παναχαϊκή και έκανε το 3x3. Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι η ΑΕΛ, 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η ΑΕΚ εμφάνισε κακό πρόσωπο, ωστόσο με… σέντρα σουτ του Σοϊλέδη στο 90’ κέρδισε με ανατροπή (2-1) τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ και πήρε τη δεύτερη νίκη της στα πλει-οφ.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είχε από την αρχή του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως αδυνατούσε να απειλήσει τον Απόλλωνα. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων και δημιούργησαν μόλις μία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος με σουτ του Μπαρμπόσα (42’) που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Απόλλωνας απείλησε για πρώτη φορά στο 45’ με άστοχη κεφαλιά του Αρσιτς και στο ξεκίνημα της επανάληψης κατάφερε να προηγηθεί, «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ. Στο 47’ ο Ανγκούλο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε τον Ανέστη, που έκανε τραγική έξοδο, και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το αρχικό σοκ, οι παίκτες της «Ένωσης» ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να απαντήσουν στο 60’ με τον Μπαρμπόσα. Από γύρισμα του Αραβίδη, ο Κρισάντους έκανε την προβολή με τον Ταΐρη να διώχνει, όμως ο Μπαρμπόσα πήρε το ριμπάουντ και «έγραψε» το 1-0 με δυνατό σουτ.

Στο 68’ ο Ανγκούλο έφτασε κοντά σε 2ο γκολ σημαδεύοντας το δοκάρι του Ανέση με σουτ και τέσσερα λεπτά μετά ο Ταΐρης απόκρουσε το σουτ του Μπακάκη, κρατώντας το 1-1. Η ΑΕΚ πίεζε για την ανατροπή και είχε νέα ευκαιρία στο 75’ με τρομερό σουτ του Αραβίδη, όμως και πάλι ο Ταΐρης κατάφερε να αντιδράσει σωστά.

Ωστόσο στο 90’ η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, γλιτώνοντας την πρώτη της εντός έδρας γκέλα. Ο Σοϊλέδης επιχείρησε τη σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Ταΐρη για το τελικό 2-1!

«Τρένο» ο Ηρακλής, «άλωσε» τον Βόλο η ΑΕΛ


Football League: Νίκη στο 90’ για ΑΕΚ, πήρε το ντέρμπι η ΑΕΛ (video)Στην κορυφή των πλει-οφ διατηρήθηκε ο Ηρακλής, ο οποίος κέρδισε με 2-0 την Παναχαϊκή στο Καυτανζόγλειο και έκανε το 3x3 στο μίνι πρωτάθλημα της Football League.

Ο «Γηραιός» είχε την υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες για να προηγηθεί και το κατάφερε στο 40’ με τον Πορτουλίδη, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κυριακίδης. Η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 82’ ο Πορτουλίδης πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στην 3η θέση με 6 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΛ η οποία κέρδισε με 1-0 στην έδρα του Ολυμπιακού Βόλου.

«Χρυσός» σκόρερ για τους «βυσσινί» ήταν ο Μπόγιοβιτς, ο οποίος «έγραψε» το 1-0 στο 49’ μετά από λάθος του Γιαλούση. Οι Βολιώτες είχαν δοκάρι στο 57' με πλασέ του Διαμαντόπουλου και στα υπόλοιπα λεπτά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να μείνουν με ένα βαθμό.

Η βαθμολογία:

1) Ηρακλής 16
2) ΑΕΚ 16
3) ΑΕΛ 6
4) Απόλλων Σμύρνης 4
5) Ολυμπιακός Βόλου 1
6) Παναχαϊκή 0






Ομάδες που αφορά: ΑΕΚ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

22 σχόλια:

στις 09/05/2015 21:46
Συγχαριτιρια στην ΑΕΚ και στην ΑΕΛ.

στις 09/05/2015 21:55
Ηρακλης και ΑΕΚ ανεβηκαν ουσιαστικα. Μακαρι να αναιβει και το τριτος (αν πεσει η Βεροια) και να ανεβουν η ΑΕΛ η ο Απολλωνας!

στις 09/05/2015 22:14
ΚΟΠΙΑΣΤΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΩΡΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ... Η ΒΕΡΟΙΑ, ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΕΙΣΑΣΤΕ

στις 09/05/2015 23:09
αν ισχυει αυτο που λεει ο ναπολιτανος τοτε προτιμαω απολλωνα, η λαρισα ειναι γτπ

στις 10/05/2015 00:12
ΓΤΠ ΕΙΜΑΣΤΕ? ΕΜ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΑΕΛ, Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ @@ Κ ΣΠΑΕΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ! ΒΟΛΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΠΛΑΤΑΝΙΑΚΑΛΛΟΝΗΛΕΒΑΔΕΙΑΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΒΕΡΟΙΑΕΡΓΟΤΕΛΗΤΡΙΠΟΛΕΣ κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΘΗΝΑΪΚΕΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ, ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΜΑΓΙΑ. Υ.Γ. ΑΠΟ ΤΟ 2007, ΠΟΥ ΠΗΡΕ Η ΑΕΛ ΤΟ ΚΥΠΕΛΟ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΕΚΤΟΣ ΠΟΚ ΚΑΠΟΙΟ ΤΙΤΛΟ

στις 10/05/2015 00:15
mono iraklis psaxnon

στις 10/05/2015 00:47
Traxwnes alimou reeeeee!!!

στις 10/05/2015 03:22
Τι κατεστημένο έχεις σπάσει ρε τυρογαλά;Έχεις πάρει πρωτάθλημα από την ΑΕΚ με ντοπαρισμένο παίχτη και έκαψες την λάρισα για να στο δώσουν και στο δώσαν ενώ ο κανονίσμος λέει άλλα...

στις 10/05/2015 04:13
Καλα ρε jordan ....κλαψε ακομα εσυ...!!! Αελαρα στην Α, Αελαρα στην Β, Αελαρα σ'ολη την Αλφαβητα.......γιατι μονο εμεις μπορουμε να φερουμε ξανα τον κοσμο στα γηπεδα.....!!! Αααα και που εισαι Jordan.....οταν ξαναβρεθουμε εκει στα σαλονια ετοιμασου για την ταριφα σου.....4-1..!!!!

στις 10/05/2015 09:14
Jοrdan21=ΑΜΑΘΗΣ ΒΛΑΞ

στις 10/05/2015 11:44
Εγώ τους πάω τους Αελτζηδες κι ας είναι ασχετοι απο στοιχημα

στις 10/05/2015 12:05
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ... ΤΡΟΜΠΑΣ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ, ΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5ΕΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΔΩΡΟ...

στις 10/05/2015 12:08
ΩΣ ΤΟΤΕ ΡΙΞΕ ΚΑΜΙΑ ΨΗΦΟ ΕΔΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΟΔΟ ΚΙΟΛΑΣ

στις 10/05/2015 14:02
chiolove kanekorso μαλλον εσεις ειστε αμαθείς καθώς "βρίζετε" που δείχνει την έλλειψη επιχειρημάτων.......(δεν είμαι αεκτζης)

στις 10/05/2015 14:39
larisee ton mpoulo exases apo ton

apollona enw egw ton kerdisa ;)

posa xronia prospa8eis na aneveis

enw h aek se dio xronia anevike

dio katigories...ta ipoloipa

ta leme tin tetarth

στις 10/05/2015 15:38
αυτο που τσακωνεστε οι αεκτζηδες με τους λαρισαιους με ξεπερνα χαχαχχα.Ρε αεκτσηδες ελατε πειτε την αληθεια ουτε εσεις οι ιδιοι δεν πιστευετε οτι θα κανετε πορεια πρωταθλητισμου του χρονου.για σεντρα πηγαινε ο αλλος γκολ του βγηκε ειστε και κολοφαρδοι.με το να χανετε απο τον ηρακλη και να νικατε με χιλια ζορια τον απολλων το κατεστημενο δεν το νικας.τωρα εσεις οι λαρισαιοι τι βγαινετε και μιλατε?σας χαρισε εκει ο ηρακλης το διπλο για να μπειτε play off και...θεσσαλικο ντερμπυ ηταν υποτιθεται και παιζατε με τον βολο σε ενα γηπεδο 3.000 θεσεων και ουτε καν ηταν γεματο.τωρα αν νομιζεται οτι επειδη νικατε εκει στην β την επισκοπη,τα ψαχνα και οποιο αλλο χωριο υπαρχει θα ερθετε και θα παρετε το πρωταθλημα στη σουπερλιγδα τι να πω ευπροσδεκτοι.Πηρατε εκει ενα κυπελλο με τον βαζελο και τον πιλαβιο ανταρτες του ελληνικου ποδοσφαιρο που μου πατε και κοντρα στο κατεστημενο.

στις 10/05/2015 16:19
Η ΦΑΝΕΛΑ ΜΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ ΗΔΗ 1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, 2 ΚΥΠΕΛΛΑ, 4 ΤΕΛΙΚΟΥΣ, ΜΙΑ 2η ΘΕΣΗ Κ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ ΟΥΕΦΑ, ΚΑΜΙΑ 15ΑΡΙΑ ΦΟΡΕΣ ΕΥΡΩΠΗ Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ 60 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΝΟ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΣΤΗΝ Α'. ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΜΠΕΚΙ Κ ΟΜΟΡΦΑ! Κ ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 30 ΑΠΛΑ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΟΙ ΑΜΑΘΕΙΣ Υ.Γ. 1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ, 10 ΔΙΚΑ ΣΑΣ

στις 10/05/2015 16:27
Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΠΕΝΙΧΡΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΟΚ, ΠΑΟΚ, ΑΡΗ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΜΑΔΑΡΕΣ Κ ΠΑΙΚΤΑΡΕΣ Υ.Γ. 6 ΟΜΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕVΕR ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΑΕΛ! ΑΛΛΟΙ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΑ Κ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Υ.Γ.2. ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΑΕΛ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ 6 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ (ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ Κ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ) ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ κ ΑΝΙΔΕΟΣ

στις 10/05/2015 16:36
se 91 xronia istorias:11 prwta8limata,14 kipella kai kaliteri poreia stin evropi mazi me ton pana8inaiko...esi re larisee erikses 6 stin porto?4 stin rossenmporgk?3-3,2-2,1-0 tin real??1-0 tin milan?kai alla polla?

στις 11/05/2015 00:52
Omadara h Ael me pollous titlous.ante kai a ethniki via name doume omadares

στις 11/05/2015 01:05
Λαρισαίοι πως τολμάτε και συγκρίνεται την ΑΕΚ με το χωριό σας ρε τυρόβλαχοι;Άντε μαζέψτε τις γυναίκες,τις κόρες,τις μανάδες και τις αδερφές σας που κάνουν όργια με φοιτητές.Όποιος πάει φοιτητής στη Λάρισα καλοπερνάει.

στις 11/05/2015 01:35
παντως με αυτα και με εκεινα μου φαινεται οτι ολοι οσοι μπηκαν play-off θα ανεβουν πακετο.Τους περνει ολους σιγα-σιγα η μπαλα στην syperλιγδα κερκυρα-βεροια-πανιωνιο

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.