Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα η Γιουβέντους (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα η Γιουβέντους (video)

Αφορά τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΚΑΛΙΑΡΙ


Προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Γιουβεντους. Με γκολ των Μοράτα (9’) και Τέβες (58’ πεν.) η «Γηραιά Κυρία» νίκησε με 2-1 την Ρεάλ στο Τορίνο και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη. Ισοφάρισε προσωρινά με Ρονάλντο (27’) η «βασίλισσα», η οποία είχε και δοκάρι με τον Χάμες για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η Γιουβέντους κέρδισε με 2-1 την Ρεάλ στο Τορίνο και έκανε το πρώτο βήμα για να επιστρέψει σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά από 12 χρόνια.

Μοράτα (9’) και Τέβες (58’ πεν.) ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι που καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα της στον επαναληπτικό της Μαδρίτης. Ισοφάρισε προσωρινά με τον Ρονάλντο (27’) η Ρέαλ, γκολ που δίνει πολλές ελπίδες στους πρωταθλητές Ευρώπης ενόψει της ρεβάνς στο «Μπερναμπέου».

Στα αξιοσημείωτα πως ο Ρονάλντο έφτασε τα 76 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης, αφήνοντας δεύτερο τον Μέσι με 75.

Τσάμπιονς Λιγκ: Πήρε προβάδισμα η Γιουβέντους (video)Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Βιδάλ (1’) και Στουράρο (3’) είχαν καλές στιγμές για τους γηπεδούχους, ενώ στο 7’ ο Μοράτα επιχείρησε να κρεμάσει τον Κασίγιας, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.

Ωστόσο δύο λεπτά μετά ο Ισπανός φορ κατάφερε να σκοράρει, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του. Ο Τέβες βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ, ο Κασίγιας απόκρουσε ασταθώς και ο Μοράτα έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της «Γηραιάς Κυρίας».

Η Ρεάλ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και απείλησε με σουτ των Κρόος (12’) και Ίσκο (15’) που μπλόκαρε ο Μπουφόν. Στο 23’ ήταν η σειρά του Ρονάλντο να απειλήσει με διαγώνιο σουτ και τέσσερα λεπτά μετά ο Πορτογάλος κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα.

Μετά από σέντρα του Χάμες, ο Ρονάλντο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, «γράφοντας» το 1-1. Μάλιστα η «βασίλισσα» θα μπορούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 41’, ωστόσο η εξ’ επαφής κεφαλιά-ψαράκι του Χάμες βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι των Ιταλών.

Πιο προσεκτικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, το οποίο δεν είχε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Ωστόσο χρειάστηκε μια φάση ώστε η Γιουβέντους να ξαναπάρει το προβάδισμα. Στο 57’ ο Τέβες έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Καρβαχάλ τον ανέτρεψε στην περιοχή και ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 2-1.

Η Ρεάλ προσπάθησε να απαντήσει, ωστόσο η Γιουβέντους κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμα της. Με εξαίρεση ένα άστοχο σουτ του Κρόος και μια προσπάθεια του Ρονάλντο με προβολή, η «βασίλισσα» δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Μάλιστα η Γιουβέντους θα μπορούσε να πετύχει ένα 3ο γκολ, με τον Κασιγιάς να πραγματοποιεί απόκρουση σε κεφαλιά του Γιορέντε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Μπερναμπέου», όπου η Ρεάλ καλείται να γυρίσει το σκορ εάν θέλει να βρεθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για 2η σερί φορά.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Μαρκίζιο, Στουράρο (64' Μπαρτζάλι), Βιδάλ, Τέβες (86' Περέιρα), Μοράτα (78' Γιορέντε).

Ρεάλ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Βαράν, Πέπε, Μαρσέλο, Σέρχιο Ράμος, Κρόος, Χάμες, Ίσκο (63' Τσιτσαρίτο), Μπέιλ (86' Χεσέ), Κριστιάνο Ρονάλντο.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΚΑΛΙΑΡΙ
1Χ2OverUnder12X2
1.404.006.001.601.901.142.4
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.802.405.501.651.80
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
3.751.902.6010.00

Σχολιασμός

31 σχόλια:

στις 05/05/2015 23:45
έτσι ρε Juventus

στις 05/05/2015 23:45
xarite oso borite juvedinoi-barceloneoi -adirealites oloii xarite mia vdomada emine 2 poso eminana toso kolofardi juve pote xana to1 o goal pano sto morata h bala to 2o penalty k ixame k dokaria pexte lotto k doste ta fraga na xexreosume

στις 05/05/2015 23:46
Πάντως,όσοι έχουνε την ηλικία και την τύχη να έχουν παρακολουθήσει αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων στο παρελθόν,θα συμφωνήσουν ότι σήμερα δεν είχε την ίδια αίγλη και απόλαυση.Δεν ξέρω γιατί,άλλα τουλάχιστον εγώ,αυτό ένιωσα.

στις 05/05/2015 23:48
Ωραίο μάτς ήταν, Η Γιουβέντους έπαιξε ποιό καλά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Τώρα στην Ρεάλ μέσα θα γίνει ΠΑΝΙΚΟΣ. Ο Μπέιλ γιατί πάλι άφαντος??? Τι έχει πάθει.

στις 05/05/2015 23:50
ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΕΜΦΑΝΗΣΗ ΤΟΥ ΤΕΒΕΖ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΟΡΑΤΑ!!!! ΤΩΡΑ Η ΡΕΑΛ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ 1 ΓΚΟΛ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΜΠΕΡΝΑΜΠΕΟΥ..ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΗΝ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ.ΕΠΕΞΕ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΡΕΑΛ ΣΤΙΣ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΕΙΣ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΜΠΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΚΟΛ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΓΙΟΥΒΕ ΕΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΥΣΤΟΧΙΑ!

στις 05/05/2015 23:52
paxare mallon evlepes allo mats file sorry kiolas alla auto den to eides me tipotaaaa

στις 06/05/2015 00:05
Paxare επειδή έβαλαν γκολ ο μοράτα και ο τέβεζ δεν σημαίνει ότι παίξανε καλά,ο Βιδάλ έπαιξε καλά.

στις 06/05/2015 00:10
το παιδί που κλαίει τι έκανε;

στις 06/05/2015 00:35
anastasismessi10 εσυ να φανταστω εισαι πιο πολυ αντι-ρεαλ παρα μπαρτσελονα και αυτο δεν τιμα την ομαδα που υποστηριζεις και paparantzas θα συμφωνησω μαζι σου φτανει να θυμιθεις τον τελικο του 1998 και τι παικταραδες παιζαν τοτε μπαλα οπως περουτσι ζινταν νταβιτς ιντζαγκι ντελ πιερο-μιγιατοβιτς ραουλ σεεντορφ και αλλοι που αν τους γραψουμε τωρα θα μας παρει ολοη την σελιδα.χρυσες σελιδες για το ευρωπαικο ποδοσφαιρο πραγματικα

στις 06/05/2015 00:39
anceloti to exases to mats simera me to 4 4 2 pou pas to dinato simio tis giouve ine to kedro k pezis me 2 sin tis alis oti o bale k o ronaldo mprosta idika o mpeil itan akindini k i dio theloun na trexoun sto xoro k ronaldo ine pio epikindinos otan erxete apo piso k klini mesa gt den mpori na ton akoulithisi o antipalos tou tera itan stimenos mprosta k itan 2 kolimeni pano tou o mpeil anousios entelos oxi k for o mpeil k an den pexi 4 4 3 sto bernabeou den pernai i real vlaka anceloti....

στις 06/05/2015 01:34
H Real sto deutero hmixrono fanhke omadoula giati h juventus epaikse peitharxhmena kai htan pio apeilhtikh.

στις 06/05/2015 01:50
h juve epai3e kalytera antikeimenika... k enw eixe ginei to 2-1, h real parado8hke entelws, etsi fanhke toulaxiston...

στις 06/05/2015 02:20
Στγχαρητηρια στη Γιουβε για την μεγαλη νικη και εμφανιση !!! Φανηκε στον αγωνα πιο πεινασμενη και κερδισε το πρωτο ματς, απο την αλλη ομως και το γκολ του Ροναλντο εσωσε την βραδια για την Ρεαλ. Ολα θα παιχτουν στον επαναληπτικο. Μικρο προβαδισμα για Γιουβε αφου παιζει για 2 αποτελεσματα, ισοπαλια ή νικη. Ομως θα περασει δια πυρως και σιδηρου στο Μπερναμπεου. Ανοιχτη η προκριση και για τις δυο.

στις 06/05/2015 05:09
ΣΤΥΜΕΝΟ..!!

στις 06/05/2015 09:44
o ancheloti katafere kai to exase to mats.tha symfwnise me ton filo parapanw 4-4-2 voutiro sto jwmi tou myrwdia alegri.me box to box sergio ramos kai epithetiko bale den pas pouthena.poniro mats i epanaliji.i juve manoula sta x tha paei gia skopimotita kai mallon tha to parei.anceloti an xaseis prokrisi kai prwtathlima sikw feyga.ase kanan allon na dokimasei tin real

στις 06/05/2015 10:51
dn eixe gavles o ronaldo apla tis krataei gia to bernabeouuuuuu...

στις 06/05/2015 11:51
ναι δεν είχε κάβλες η κωλοτρυπίδα του ρονάλτο.τις κρατάει για το μπερναμπέου που θα φάει κι άλλες πούτσες.

στις 06/05/2015 12:19
Μακάρι να περάσει η Ρεαλ, γιατί θέλω να τύχει με την Μπάρτσα αλλά με την άμυνα που είδα να παίζει η Γιουβέντους........δεν ξέρω.

στις 06/05/2015 13:08
Καλο πρωτο ημιχρονο,αδιαφορο το δευτερο.Και τα 2 γκολ που δεχτηκαμε ηταν απο λαθοι της αμυνας τιποτα παραπανω,εγω δεν φοβηθηκα στο ελαχιστον την γιουβεντους και ακομα και τριτο να τρωγαμε ξερω οτι στο μπερναμπεου τα πραγματα θα ειναι αλλιως και θα παρουμε την προκριση.Ειμασταν αρκετα ατυχοι και ακομα και αν δειτε η φαση απο την οποια προηλθε το πεναλτυ της Γιουβεντους ειμασταν ατυχοι.Ο Μαρσελο κανει ενα καλο σουτ που ισως κατεληγε και γκολ,αλλα αντι αυτου χτυπησε πανω στον μπειλ και απο την κοντρα εφυγε η μπαλα μακρια προς την μερια της Ρεαλ.Για ακομα μια φορα αφαντος ο Μπειλ και δεν ξερω αμα ημουν ο μοναδικος που ηθελα να ειναι τραυματιας μεχρι το τελος της χρονιας για να μην ξαναπαιξει.Τελος παντων συγχαρητηρια στην Γιουβεντους για την νικη

στις 06/05/2015 13:08
λαθη*

στις 06/05/2015 14:07
Δεν εχει τελιωσει ΑΚΟΜΑ...εχει δευτερο ματς...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΡΕΑΛΑΡΑ, ΠΑΜΕ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!! REAL-MADRID vs JUVE.....!

στις 06/05/2015 14:55
Στο Μπερναμπέου μπορεί να κλάψει πιο πολύ ο λαλάκης και να τον λυπηθεί ο διαιτητής να του δώσει κανένα πέναλτι!

στις 06/05/2015 15:54
kl otan to sikosume mi klete esis omos

στις 06/05/2015 16:37
μπραβο ρε γιουβεντους! σου ευχομαι την προκριση!

στις 06/05/2015 16:40
η ρεαλ πηρε αρκετα σφυριγματα και ευνοιθηκε απο τον διαιτητη ! στο πεναλτυ ο καρβαχαλ επρεπε να παρει κοκκινη καρτα γιατι ηταν τελευταιος παικτης και ο τεβεζ ηταν σε προφανη θεση για γκολ. επισης ο ροναλντο επρεπε να παρει καρτα για διαμαρτιριες και ο τσιτσαριτο για θεατρο. ο βινταλ δεν επρεπε να δεχτει καρτα

στις 06/05/2015 16:50
sti madriti omos i giouve den exi elpides

στις 06/05/2015 17:18
manoli ok pada evnoite h real y stimena pada ou re

στις 06/05/2015 18:43
Όσο υπάρχει ΜΠΑΡΤΣΑ ότι αφήνει θα σηκώνεται αγαπητέ arias34567!

στις 06/05/2015 20:54
arias34567 αφου εισαι ασχετος μωρε τι μιλας;

στις 06/05/2015 21:03
10 ch l exume 4 esis 20kati protathlimata esis 30kat emis kipela pali sas pername k mu les oti afini h barca tha sikonume ? kimisu

στις 06/05/2015 21:03
manoli mi vrizis to patera su

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.