Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό η Ξάνθη (video)

Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό η Ξάνθη (video)



Ιστορία έγραψε η Ξάνθη, η οποία έμεινε στο 0-0 με τον Ηρακλή στα Πηγάδια και εξασφάλισε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Καυταντζόγλειο. Αποβλήθηκε στο 59' ο Ρομάνο.

Η Ξάνθη θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον φετινό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Ακρίτες έμειναν στο 0-0 με τον Ηρακλή στα Πηγάδια και σε συνδυασμό με τη νίκη (1-0) στο πρώτο ματς, «σφράγισαν» το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 6ο λεπτό με κεφαλιά του Καπετάνου που πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Στο 34’ ο Κυριακίδης έδιωξε δύσκολα το σουτ του Πασά, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε και πάλι «όχι» στο 42’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Ηρακλή ο οποίος έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα στο 59’ λόγω αποβολής του Ρομάνο για μαρκάρισμα στον Λουσέρο. Ακολούθησε πεντάλεπτη καθυστέρηση, καθώς σημειώθηκε ένταση στην κερκίδα των οπαδών των φιλοξενούμενων και ο Στυλιάρας διέκοψε το ματς.

Η αποβολή του Ρομάνο επηρέασε τον Ηρακλή, ο οποίος δεν κατάφερε στη συνέχεια να απειλήσει και η Ξάνθη είχε ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ. Στο 71΄ και στο 79’ ο Χουάντερσον απέκρουσε τα σουτ των Μπέρτου και Σολτάνι, ενώ στις καθυστερήσεις ο γκολκίπερ ων φιλοξενούμενων πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του Κλέιτον, κρατώντας το 0-0 μέχρι το φινάλε.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΞΑΝΘΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
1Χ2OverUnder1X12X2
2.253.002.801.901.601.291.251.45
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
2.801.753.401.551.90
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
2.701.753.5020.00

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 30/04/2015 01:18
Συγχαρητήρια στην ακριτική μας ομάδα,αν και Σαλονικιός και θα ήθελα τον Ηρακλή στον τελικό.Άλλα τι ρόλο παίζει;Σιγά μην αφήσει ο χοντρός.Πάλι βλέπω τους παίκτες του να πανηγυρίζουν και τους οπαδούς του να φεύγουν από το γήπεδο γεμάτοι αηδία για την ίδια τους την ομάδα.Ναι ναι,έχει ξαναγίνει.Πρόσφατα κιόλας,πρόσφατα.Μπράβο και στους τίμιους οπαδούς που το έπραξαν τότε.

στις 30/04/2015 01:41
esena ti se noiazei ti noiazei ama efygan oi opadoi kai gia pio logo fygan? kai to kypello 8a to parei autos pou mporei

στις 30/04/2015 09:34
Με διαφορά ο πιο αδιάφορος και αντιτηλεοπτικός τελικός των τελευταίων ετών .

στις 30/04/2015 10:31
ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕΙ Η ΞΑΝΘΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΑΚΑ.Ο ΓΑΒΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΠΝΟΗΣ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΠΑΛΙΑ.ΘΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΗ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ.ΘΑ ΤΟΥ ΣΚΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΤΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΟΙ ΒΑΡΥΠΟΙΝΙΤΕΣ.

στις 30/04/2015 11:33
Σοβαρά ρε φιλαράκι RED_KOZANH_7,ρωτάς τι με νοιάζει; Το ποδόσφαιρο που έχετε καταστρέψει,ιδιοκτησία σας είναι; Έχετε ρημάξει τα πάντα και μιλάτε ακόμα.Εσύ δηλαδή είσαι υπερήφανος για την ομάδα σου και λες πως ό,τι κατέκτησες,το άξιζες;Τέλος,δεν ξέρω αν φέτος πάρει το κύπελλο αυτός ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ και όχι αυτός που το αξίζει μέσα στο γήπεδο,πάντως πρωταθλήματα και κύπελλα τόσα χρόνια,δεν έπαιρναν πάντα αυτοί που το αξίζανε,άλλα πολύ σωστά το λες ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ,με κάθε τρόπο.

στις 30/04/2015 12:06
pame re iraklara tou xronou parea a na taraksoume ligo auto to mounto prwtathlima

στις 30/04/2015 13:50
entaksi o telikos itan gnostos apo tous 8 akoma...me aravidi stin a dn pas pouthena file..pagkitis ston arh p pas ore stin a me afton?ahahahahaha

στις 30/04/2015 14:05
Gt poios aksize na parei prota8lhma ola ayta ta xronia kai sas to sterise o olympiakos fetos dld pou o paok htan protos kai to diaikdikouse tou ftaiei o olympiakos pou o phgene etroge triares kai tessares kai meta mou les gt ta pernei o olympiakos ka8e xrono afou oloi oi alloi eiste aniparktoi na fantasteis o xiroteros olympiakos edw kai 20 xronia gia plaka to phre...gi auto afhste authn karamela ta peri diaitisias kai loipa ftiakse omada parto

στις 30/04/2015 14:26
Kai gia thn omada mou eimai kai 8a eimai gia panta gt me exei dosei polles xares kai yperifania gia auta pou exei katafererei kai den milaw mono gia to podosfairo gia ola ta a8lhmata to lew ka8e xrono sikonei sikonei titlous pantou

στις 30/04/2015 14:26
ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΓΑΥΡΟΥΣ ΣΑΣ ........... ΦΛΩΡΙΑ ΑΦΡΟΨΑΡΑ !!

στις 30/04/2015 14:53
sto telos tou video mu fanike oti akousa den eimai sigouros olympiakos apo olo to gypedo olympiakos olympiakos (exw k mia apanthzh ston red kozanh 7 otan pezeis bala me ta pararthmata fisiko den einai na min ta perneis ta kippela sou alla min fovase o xontros efige na doume poios 8a er8ei na stysei pali k an ginh h poinh ths ueffa tote ksexna ta europaika pexnidia gia 3 xronia k to prota8lhma giati pedi eisai k paidh 8a meinhs sto mialo an xeraise me to sthmeno pou perneis ka8e xrono)

στις 30/04/2015 15:11
efyge? An den sas...den feygei 8a sas sinfere na fygei alla 8a einai edw kai 8a proskinate ton olympiako gia xronia akoma

στις 30/04/2015 15:45
ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ Η ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΊ ΔΕΝ ΦΗΜΊΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΟΥΣ!! ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΧΑΛΑΤΕ ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΣΑΣ.

στις 30/04/2015 16:07
Ntaksei ainstain esy xalarose

στις 30/04/2015 16:40
sto mono pou 8a simfonisw me tn RED_KOZANH_7 einai oti den iparxei kamia omada sobarh na mporei na parei prwta8lima...leme kai leme g pararthmata kai diethsies(me to dikio mas fisika mn parexigi8oume kiolas) alla re magkes kamia sobarh omada sthn ellada dld...dld ama htan mia sobarh omada st elliniko prwta8lima 8a katalabene apo pararthmata kai diethsies?aplws 8a to eperne xalara...to kako einai oti nomizoun merikoi merikoi oti o osfp exei kamia sobarh omada,xalia einai k aytos!!g to an prepei n nio8oun iperifanoi den t sxoliazw!!!:)filika panta ola ayta...tr vriste eleu8era

στις 30/04/2015 16:43
alla ennoeite oti aytoi kata kirio logo exoun gamhsei to elliniko podosfero

στις 30/04/2015 17:09
42 monoi mas 37 oloi sas auto ta leei ola

στις 30/04/2015 17:41
kala tha to po gia alli mia fora..! koimaste me ta tsarouxia.. tsakothite amorfota zwa .. etsi auto thelounn.. ZWA e ZWA

στις 30/04/2015 17:57
Το φιλικο...ριχνει 4αρες η Ξανθη σε ΠΑΟΚ,ΠΑΟ και με τον γαυρο τρωει 3 σε 20 λεπτα...

στις 30/04/2015 18:22
Ακριβως Mezzox !!!!

42 μονοι σας και 37 ολοι οι υπολοιποι αυτο τα λεει ολα ... ενω στα μεταξυ τους παιχνιδια ο γαυρος παει απο πιπα σε πιπα !!!

στις 30/04/2015 18:37
... α και συγχαρητηρια στη Ξανθη, αν και επρεπε να μεινει ο Ηρακλης με 10 παικτες για μισο αγωνα.

στις 30/04/2015 20:48
Αγαπητά και νοστιμότατα γαυράκια.Πρώτα απ΄όλα,δε νομίζω να αμφισβήτησε κανείς τους τίτλους σας στα άλλα αθλήματα.Αυτό δείχνει ότι δεν έχουμε πρόβλημα με τους τίτλους που καθαρά και τίμια πήρατε ή θα πάρετε,σαν σύλλογος.Συγχαρητήρια κιόλας.Άλλα για τη μπάλα......ΡΕ ΜΗ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ.Ακόμα και όταν υπήρχαν διεκδικητές,δεν τους άφηνε η παράγκα σας.Φέτος ναι,το αξίζατε.Στους τυφλούς,ο μονόφθαλμος,κυριολεκτικά όμως.Για τα 42 εσείς και 37 οι υπόλοιποι,απλά.....no comment.Το πράμα μιλάει μόνο του.Αναρωτιέμαι αν η Μπάρτσα,η Ρεάλ,η Μπάγερν και η ΜΑΝ UTD,όλες μαζί έχουνε 42!!!!!!!!!.Μήπως είσαστε και ανώτεροι αυτών;....Ρε εσείς δεν παίζεστε με τίποτα.

στις 30/04/2015 22:13
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ Η ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΣ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...

στις 30/04/2015 23:19
Den kserw ama eimaste anoteroi apo barca kai real alla apo esas eimaste sigoura anoteroi kai den to lew egw oi ari8moi h istoria to lene kseka8ara paredexeste den to paredexeste

στις 30/04/2015 23:23
A kai na mhn ksexasw prota8lhma mesa sto spitaki sas vazelakia ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

στις 01/05/2015 03:05
Oταν παληκάρι λες,δεν ξέρω αν είμαστε ανώτεροι από Μπάρτσα και Ρεάλ,τι εννοείς; Ειλικρινά μπαίνεις και σε διαδικασία να το σκεφτείς;Ε, ρε θα γελάσουνε και οι πέτρες.'Οσο για αυτά που λένε οι αριθμοί,δεν πα να λένε.Το τι λέει το κοινό αίσθημα και η λογική μετράει.Θα στο πω μία και τελευταία φορά.Δε σας ζηλεύουμε κακομοίρηδες...........σας σιχαινόμαστε και δεν πα να λέτε ό,τι θέλετε.Χαρείτε την παντοκρατορία του ΤΙΠΟΤΑ.

στις 01/05/2015 16:12
ΚΡΙΜΑ ΡΕ ΗΡΑ. ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΝΤΙ. ΚΡΙΜΑ....

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.