Στη δημοσιότητα το πόρισμα Κορέα για την εγκληματική οργάνωση στο ποδόσφαιρο

Στη δημοσιότητα το πόρισμα Κορέα για την εγκληματική οργάνωση στο ποδόσφαιρο



Ο τηλεοπτικός σταθμός «ΣΚΑΪ» έβγαλε το βράδυ της Δευτέρας σε δημοσιότητα το πόρισμα του εισαγγελέα Αριστείδη Κορέα, μαζί με τις εισηγήσεις του για τις ποινικές διώξεις εις βάρος 16 προσώπων, για την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Στη δημοσιότητα βγήκε το πόρισμα του εισαγγελέα Αριστείδη Κορέα για την υπόθεση της εγκληματικής οργάνωσης στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το πόρισμα αποκάλυψε η εκπομπή «Δική στον ΣΚΑΪ» και σε αυτό περιλαμβάνονται οι εισηγήσεις του εισαγγελέα για ποινικές διώξεις εις βάρος 16 προσώπων, εκ των οποίων και κορυφαίοι παράγοντες του ποδοσφαίρου, ενώ κατονομάζονται οι διευθυντές και οι συμμετέχοντες της οργάνωσης.

Το πλήρες κείμενο 173 σελίδων, με όλα τα στοιχεία και τους διαλόγους δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του «ΣΚΑΪ».

Η έρευνα του κ. Κορέα έχει ολοκληρωθεί και είναι στα χέρια της Εισαγγελίας, ενώ έχουν ασκηθεί ήδη οι κακουργηματικές διώξεις και ο ανακριτής διαφθοράς Γιώργος Ανδρεάδης έχει αυξήσει τον αριθμό των κατηγορούμενων σε 25.

To agones.gr σεβόμενο τις διατάξεις του νόμου δεν δημοσιοποιεί τα ονόματα όσων δεν έχουν κληθεί από τον ανακριτή και δεν τους έχουν απαγγελθεί κατηγορίες.




Σχολιασμός

12 σχόλια:

στις 07/04/2015 17:41
Βαγγελης μαρινακης

στις 07/04/2015 17:55
Ο ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?? ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.. ΜΕ ΑΡΧΙΔΙ@ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΕΙ!

στις 07/04/2015 22:05
μαρινακης σαρρης κουριδης :P

στις 07/04/2015 22:06
ο Ηλίας Σπάθας, ο Αλέξανδρος Αρετόποπουλος, ο Γιώργος Δασκαλόπουλος, ο Σταύρος Μάνταλος, ο Δημήτρης Θάνος, ο Σταύρος Τριτσώνης, ο Γιώργος Κομίνης, ο Θανάσης Γιάχος, ο Μιχάλης Κουκουλάκης και ο Δημήτρης Στυλιάρας.

Πηγή: http://www.skai.gr/news/sports/article/279064/diki-ston-skai-idou-to-porisma-korea-gia-tin-eglimatiki-organosi-sto-podosfairo/#ixzz3WeTwtnvG

Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook

στις 07/04/2015 23:35
ΜΕΣΑΑΑΑ ΣΤΗΝ ΜΠΟΥΖΟΥ ΛΕΧΡΙΤΕΣ!!!ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΛΟ ΟΙ ΒΑΡΥΠΟΙΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΝ ΜΠΟΥΧΕΣΑ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝΑΚΗ.ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΡΤΟΥΖΑ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ.Η ΒΡΩΜΙΑΡΑ Η ΕΠΟ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΧΟΝΤΡΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ ΠΡΟΕΔΡΕΙΟΥ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΣΑΣ ΛΕΩ.

στις 08/04/2015 00:25
Επομενος προεδρος της ΕΠΟ ο Μαρης ΕΠΣ Λασιθιου .... Καλος φιλος της οικογενειας Βαρδιλογιαννη

στις 08/04/2015 00:53
προέδρου και ιδιοκτήτη ΠΑΕ, για τις πράξεις της: α) ένταξης σε εγκληματική οργάνωση και διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης, β) ηθικής αυτουργίας σε απόπειρα εκβίασης με απειλή βλάβης δραστηριότητας που ασκεί ο εξαναγκαζόμενος από υπαίτιο που διαπράττει τέτοιες πράξεις κατά συνήθεια και κατ' επάγγελμα, τελεσθείσης κατά συνήθεια, κατ' επάγγελμα και κατ' εξακολούθηση γ) ηθικής αυτουργίας σε έκρηξη, από την οποία μπορούσε να προκύψει κίνδυνος για άνθρωπο και δ) ηθικής αυτουργίας σε κατά συναυτουργία και κατ' εξακολούθηση δωροδοκία - δωροληψία για αλλοίωση αποτελέσματος αγώνα, που περιλαμβάνεται σε στοιχηματικές διοργανώσεις, από την οποία επιτεύχθηκε ο σκοπός που επεδίωκσε ο δράστης (άρθρα 13στοιχ.στ, 26 παρ.1.εδ.α, 27, 42 παρ.1, 45, 46 παρ.1στοιχ.α, 94, 98, 187 παρ.1,3, 270στοιχ.β, 385 παρ.1στοιχ.β ΠΚ και 132 παρ.1,4 Ν. 2725/1999, όπως συμπληρώθηκε με άρθρο 78 παρ.6 Ν. 3057/2002 και αντικ. με άρθρο 13 Ν. 4049/2012).

στις 08/04/2015 00:54
προέδρου και ιδιοκτήτη ΠΑΕ, για τις πράξεις της: α) ένταξης σε εγκληματική οργάνωση και διεύθυνσης εγκληματικής οργάνωσης, β) ηθικής αυτουργίας σε απόπειρα εκβίασης με απειλή βλάβης δραστηριότητας που ασκεί ο εξαναγκαζόμενος από υπαίτιο που διαπράττει τέτοιες πράξεις κατά συνήθεια και κατ' επάγγελμα, τελεσθείσης κατά συνήθεια, κατ' επάγγελμα και κατ' εξακολούθηση γ) ηθικής αυτουργίας σε έκρηξη, από την οποία μπορούσε να προκύψει κίνδυνος για άνθρωπο και δ) ηθικής αυτουργίας σε κατά συναυτουργία και κατ' εξακολούθηση δωροδοκία - δωροληψία για αλλοίωση αποτελέσματος αγώνα, που περιλαμβάνεται σε στοιχηματικές διοργανώσεις, από την οποία επιτεύχθηκε ο σκοπός που επεδίωκσε ο δράστης (άρθρα 13στοιχ.στ, 26 παρ.1.εδ.α, 27, 42 παρ.1, 45, 46 παρ.1στοιχ.α, 94, 98, 187 παρ.1,3, 270στοιχ.β, 385 παρ.1στοιχ.β ΠΚ και 132 παρ.1,4 Ν. 2725/1999, όπως συμπληρώθηκε με άρθρο 78 παρ.6 Ν. 3057/2002 και αντικ. με άρθρο 13 Ν. 4049/2012).

στις 08/04/2015 00:55
προέδρου και ιδιοκτήτη ΠΑΕ, για την πράξη της κατά συναυτουργία δωροδοκίας - δωροληψίας για αλλοίωση αποτελέσματος αγώνα, που περιλαμβάνεται σε στοιχηματικές διοργανώσεις, από την οποία επιτεύχθηκε ο σκοπός που επεδίωκε ο δράστης (άρθρα 45 ΠΚ και 132 παρ.1,4 Ν. 2725/1999, όπως συμπληρώθηκε με άρθρο 78 παρ.6 Ν. 3057/2002 και αντίκ. με άρθρο 13 Ν. 4049/2012).

στις 08/04/2015 01:22
Μαγκες μην τρελαινεστε το ελλαδισταν ειναι η χωρα της ατιμωρησίας σε ολους τους τομείς και για αλλη μια φορά δεν θα γίνει τιποτα!!!

στις 08/04/2015 11:58
Φυλακη το παιδοβουβαλο και τον πουστροσυλλογο του Πειραια στην Γ' Εθνικη να γουσταρουμε !!

στις 10/04/2015 13:08
Οπου βρωμια κλεψια και απατη πως γινεται ρε κολογαυροι πρωτομαστορες να ειναι οι γυφτοπροεδροι σας ?? Αυτοι οι κοπριτες που ξεπουλανε και απειλουν το κρατος εδω και πολλα χρονια Ανθελληνες ειναι τα αφεντικα σας ρε ΛΙΜΑ .......... γι αυτο τουμπεκι ρεεεεε ........... μη μιλατε γιατι δεν σας παιρνει απ' ολες τις αποψεις, ΣΚΑΤΟΦΛΩΡΟΙ ΜΠΙΝΕΔΕΣ !!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.