Τσάμπιονς Λιγκ: Ένα ήταν αρκετό για τη Μπαρτσελόνα (video)

18/3/2015 23:54
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Καμπ Νου» και εξασφάλισε την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ για 8η συνεχόμενη φορά. Το γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ράκιτιτς (31’), με τους «μπλαουγκράνα» να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Έπιασε πέναλτι του Αγκουέρο στο 78' ο Τερ Στέγκεν.

Όπως και πέρσι, η Μπαρτσελόνα απέκλεισε την Μάντσεστερ Σίτι στη φάση των «16», καθώς η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε τη νίκη με 1-0 στο «Καμπ Νου» και «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά μετά και το 2-1 του πρώτου αγώνα.

Το γκολ του αγώνα πέτυχε στο 33’ ο Ράκιτιτς μετά από ωραία ασίστ του Μέσι. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Τζο Χαρτ, ο οποίος βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και δεν επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να πάρει μια άνετη νίκη.

Μάλιστα οι «μπλαουγκράνα» λίγο έλλειψε να πληρώσουν την αστοχία τους, καθώς στο 78’ η Σίτι κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τερ Στέγκεν απόκρουσε την εκτέλεση του Αργεντινού, βάζοντας τέλος στις ελπίδες της αγγλικής ομάδας για να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, με τον Νεϊμάρ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Χαρτ στο 6ο λεπτό του αγώνα, ενώ στο 11’ ο Άγγλος γκολκίπερ έδιωξε με το πόδι το σουτ του Μέσι.

Ο Αργεντινός είχε ακόμα δύο καλές στιγμές (15’, 28’) για να ανοίξει το σκορ ώσπου στο 32’ βρήκε με τρομερό γέμισμα τον Ράκιτιτς, και αυτός από κοντά «έγραψε» το 1-0 με ωραία τελείωμα.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε την υπεροχή και θα μπορούσε να πάει με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια αν το σουτ του Σουάρες στο 44’ δεν χτυπούσε στο δοκάρι του Χαρτ.

Όπως και στο πρώτο μέρος, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη ωστόσο ο Χαρτ κράτησε στο παιχνίδι της πρόκρισης την Σίτι πραγματοποιώντας διπλή απόκρουση σε σουτ των Μέσι και Άλμπα στο 49’.

Τα χρονικά περιθώρια στένευαν για την Μάντσεστερ Σίτι η οποία χρειάζονταν δύο γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η αγγλική ομάδα κέρδισε μέτρα και στο 57’ έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Αγκουέρο να κλέβει τη μπάλα από τον Τερ Στέγκεν αλλά Άλβες και Πικέ «καθάρισαν» στη συνέχεια τη φάση. Το παιχνίδι είχε πάρει εντυπωσιακό ρυθμό, με τον Σουάρες να απειλεί με σουτ στο 63’ και ένα λεπτό μετά η Σίτι «άγγιξε» το 1-1, με τους παίκτες της αγγλικής ομάδας να επιχειρούν απανωτά σουτ στην περιοχή αλλά την άμυνα της Μπαρτσελόνα να τα εξουδετερώνει.

Μάλιστα στη συνέχεια της φάσης οι «μπλαουγκράνα» βγήκαν στην κόντρα, με τον Χαρτ όμως να νικάει σε τετ-α-τετ τον Μέσι. Στο 67’ ο Τουρέ βρήκε χώρο για σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 71’ ο Χαρτ είπε «όχι» και σε κοντινό πλασέ του Νεϊμάρ.

Ο Πελεγκρίνι αποφάσισε να ρισκάρει ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μπονί αντί του Τουρέ και στο 77’ ο Αγκουέρο κέρδισε πέναλτι από τον Πικέ. Ωστόσο ο Αργεντινός δεν κατάφερε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό πορτιέρο να κρατάει το μηδέν.

Κάπου εκεί όλα τελείωσαν για την Μάντσεστερ Σίτι, με το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε χάρη στον εντυπωσιακό Χαρτ, ο οποίος είπε νέο «όχι» σε προσπάθειες των Σουάρες (86’), Μέσι (89’) και Νεϊμάρ (90+1’), πραγματοποιώντας συνολικά 10 αποκρούσεις στο ματς (ρεκόρ στη φετινή διοργάνωση).