Σούπερ Λιγκ: «Καθάρισε» στο δεύτερο ο Ολυμπιακός

Σούπερ Λιγκ: «Καθάρισε» στο δεύτερο ο Ολυμπιακός



Με γκολ των Τσόρι (57’) και Αφελάι (69’) στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 τη Ξάνθη στο άδειο «Καραϊσκάκη» και ανέβηκε ξανά στην κορυφή με +3 από τον Παναθηναϊκό. Σωτήρια απόκρουση του Ρομπέρτο σε σουτ του Καπετάνου στο 1-0.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ξάνθη, πετώντας στα… σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο «καθάρισε» τη νίκη στην επανάληψη χάρη στα γκολ των Τσόρι και Αφελάι.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φλύαρη υπεροχή στο πρώτο μέρος, καθώς δεν μπορούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Ξάνθης και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε μία αξιόλογη ευκαιρία.

Η Ξάνθη αμύνονταν αποτελεσματικά, κλείνοντας τους διαδρόμους, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ρομπέρτο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην επανάληψη και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 48’ με σουτ του Κασάμι που έδιωξε δύσκολα ο Κυριακίδης.

Στο 53’ ο Χάρα έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά και στο 57’ ο Τσόρι κατάφερε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, γιορτάζοντας με γκολ το νέο του συμβόλαιο. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Ντοσεβί, ο Αργεντινός «έγραψε» το 1-0 από το ύψος της μικρής περιοχής, λύνοντας το γόρδιο δεσμό.

Δέκα λεπτά αργότερα η Ξάνθη «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Ρομπέρτο να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Καπετάνου μέσα από την περιοχή και στο 69’ οι «ερυθρόλευκοι» «κλείδωσαν» τη νίκη με γκολ του Αφελάι. Ο Ολλανδός έκλεψε τη μπάλα από τον Καρυπίδη και από κοντά δεν αστόχησε, «γράφοντας το 2-0.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +3 από τον Παναθηναϊκό με παιχνίδι λιγότερο αν και εκκρεμεί η απόφαση του τριφυλλιού για το -3 που του επιβλήθηκε για τα επεισόδια στη Λεωφόρο.




Στοιχεία για τον αγώνα: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Α.Ο.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑ
1Χ2OverUnderX2
1.076.7515.001.302.604.66
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.203.4012.002.201.40
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.201.756.00

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 15/03/2015 22:46
μακαρι να του μειωθει οι βαθμοι απο την νεα χρονια για να γινει ωραιο πρωταθλημα...παντως πιστευω οτι πρεπει να τιμωρηθει και ελπιζω να μην ξαναγινουν ποτε τετοια στα γηπεδα ξανα

στις 15/03/2015 22:46
μειωθουν*

στις 15/03/2015 22:47
As einai ...toulaxiston to prwtathlimataki mas kai to kypello tha ta paroume kai fetos...elpizw oi doihkountes na exoun mathei apo ta fetina lathi kai tou xronou na diekdikoume kai kati parapanw....poly parapanw...

στις 15/03/2015 22:48
tou xronou tha trwte xontrh poutsa APO THN AEKARA gay-roi

στις 15/03/2015 23:02
aekaraaaaa

στις 15/03/2015 23:24
erxosaste?

στις 15/03/2015 23:41
'' ΓΑΥΡΟΙ ΜΟΥΝΙΑ ΓΑΜΩ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΣΑΣ '' ...... ΛΑΜΟΓΙΑ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΒΟΛΕΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ!!! ΜΕΓΑΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ !!!!!!!!!

στις 15/03/2015 23:59
Σε κανεναν ρε ΛΑΓΕ ............. Εσυ τωρα τι............... Τραβας κανα ζορι ???

στις 16/03/2015 00:02
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa ELEOS DN BORW ALLO APISTEUTI ILI8IOTITA APO PAOKITZI DN BORW NA MIN TO SXOLIASW GT MALLON PITSIRIKO DN 3RS TPT... O MEGAS KUPELOUXOS PAOK POU LES PIRE TO PRWTO KUPELO STIN ISTORIA TOU VODIIIIIII....

στις 16/03/2015 00:04
XAXAXA 8ELETE NA LEGESTE K ANTIPALOI MAS RE OUSTTTT KOLOZWA

στις 16/03/2015 00:18
Ισα ρε ΜΠΟΥΛΗ ..... που ανοιγεις και στομα....... χθεσινο Βλαχακι !! Κανε την ΠΙΠΑ σου και ΝΑΝΙ ΡΕΕΕΕΕΕ ....... κλανιαρικο γατι

στις 16/03/2015 08:08
ΕΙΠΕ Ο ΧΟΝΤΡΟΣ, ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 60 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΠΙΑΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟΥΣ.., ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΣΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΧΑΝΕΙΣ!!!

στις 16/03/2015 14:22
με τα παντελονια κατω ...χωρις να θελει να δημιουργησει ουτε μια ευκαιρια..χτυπησε το παιχνιδι η ξανθη...δεν πειραζει!!!!!!!!

στις 16/03/2015 16:15
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Π....Α ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΡΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΠΑΡΤΑΛΙΑ

ΑΛΑΦΟΥΣΑΒΒΙΔΟΤΙΓΡΗΔΕΣ ΜΑΡΦΙΝ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ

Ο ΧΟΝΤΡΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Κ ΧΟΝΤΡΗ

ΤΟΥΒΛΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΝ 10 ΕΚΑΤΤΟΜΥΡΙΩΝ ΘΕΛΕΤΕ Κ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

ΣΤΗΝ ΟΥΓΚΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ ΑΝ

στις 16/03/2015 16:16
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

στις 16/03/2015 23:15
Εσυ ρε tsiko7 ανετε ...... εχεις παει ποτε Ουγκαντα ρε ζαχαρωτε, πολυλογα ?? Αν ο βλακας ο Χοντρος σας, την εχει χοντρη παρακαλεστε τον να την βαλει στον πατο σας, να γουσταρουν οι ζοχαδες σας ....... ΑΝΕΤΟ ΑΦΡΟΨΑΡΟ ΕΣΥ !! Στη μιζερη Ελλαδιτσα πουλας την κολομαγκια σου ρε Κατινιτσα που παιζεις με τα κλεμμενα εκατομμυρια, του ντεμεκ χουβαρδα Προεδρου σου ...... βλακα ΝεοΕλληνακο, ασημαντε ανθρωπακο...... που εχεις γνωμη για τα παντα !! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ........

στις 17/03/2015 03:44
αστικαντζη αντε γεια

στις 18/03/2015 13:10
Αντε γεια και σε σενα ρε genike

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.