Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ο Μέσι έριξε τη Ρεάλ από την κορυφή (video)

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Ο Μέσι έριξε τη Ρεάλ από την κορυφή (video)

Αφορά τον αγώνα ΕΪΜΠΑΡ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ


Με τον Λιονέλ Μέσι να πετυχαίνει χατ-τρικ σε 12 λεπτά στο δεύτερο μέρος (56’ πεν., 63’, 68’) και να φτάνει τα 40+ γκολ σε όλες τις διοργανώσεις για 6η διαδοχική σεζόν, η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 6-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο «Καμπ Νου» και ανέβηκε στην κορυφή της Πριμέρα με +1 από τη Ρεάλ. Δύο γκολ ο Σουάρες (6’, 90+1’), σκόραρε και ο Πικέ (49’), μείωσε στο 81’ ο Μπουένο (81’ πεν.).

Σε… μεσημεριανό περίπατο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Ράγιο Βαγιεκάνο η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Μέσι και Σουάρες, διέλυσαν με 6-1 την αντίπαλο τους στο «Καμπ Νου» και ανέβηκαν στην κορυφή της Πριμέρα, μετά τη χθεσινή ήττα της Ρεάλ στο «Σαν Μαμές» από τη Μπιλμπάο του Βαλβέρδε.

Πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ σε 12 λεπτά και έγινε αυτόματα ο παίκτης με τα περισσότερα χατ-τρικ (32) για μία ισπανική ομάδα σε όλες τις διοργανώσεις, ρίχνοντας στη δεύτερη θέση τον Τέλμο Θάρα.

Μάλιστα ο Αργεντινός έχει πλέον τα περισσότερα χατ-τρικ στην ιστορία της Πριμέρα με 24 στο σύνολο έναντι 23 του Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ έπιασε τον Πορτογάλο στην πρώτη θέση των σκόρερ στο φετινό πρωτάθλημα με 30 γκολ. Παράλληλα, έφτασε τα 40+ γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, κάτι που καταφέρνει για 6η διαδοχική χρονιά!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του ανεβασμένου Λουίς Σουάρες. Η Μπαρτσελόνα πίεσε για ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Πικέ να «γράφει» το 2-0 στο 49’.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στο 56’ με διπλή εκτέλεση πέναλτι (απέκρουσε το πρώτο ο Κρίστιαν Άλβαρες αλλά δόθηκε επανάληψη), ενώ στο 63’ «έγραψε» το 4-0, σκοράροντας με κοντινό πλασέ. Η Ράγιο έπαιζε με δέκα παίκτες από τη φάση του πέναλτι για αποβολή του Ρίκο και στο 68’ ο Μέσι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ με όμορφη ατομική ενέργεια.

Στο 81’ ο Μπουένο κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Άλβες και ο ίδιος πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Ράγιο από την άσπρη βούλα, φτάνοντας τα 13 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σουάρες σκοράροντας το 2ο γκολ του στο παιχνίδι, μετά από ασίστ του Μέσι (έφτασε τις 14 στο πρωτάθλημα).

Στο +1 από τη 2η πλέον Ρεάλ η Μπαρτσελόνα, δύο εβδομάδες πριν το «κλάσικο» στο «Καμπ Νου» (22/3), ενώ στον αντίποδα η Ράγιο έμεινε στην 11η θέση με 29 βαθμούς.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΕΪΜΠΑΡ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ2OverUnder1X
17.508.001.051.302.605.49
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
12.003.001.202.001.50
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

27 σχόλια:

στις 08/03/2015 14:58
ελα ρε ομαδαρα ρεαλ παλι εσυ θα παρεις πρωταθλημα φετος παμε για το δεκατο συνεχομενο. παμε ρε πεναλντο η αλλιως ροναλντο χαχα

στις 08/03/2015 14:59
exei kruo e3w -1 nomizw oti einai....BARCA OMADARA MOU...PAME KALA MPOREIS PARE KAI TO KUPELLO KIOLAS...ANTE GIATI PERSI MAS KOROIDEUANE POU DEN PIRAME TIPOTA...TWRA DOSTA OLA!

στις 08/03/2015 15:01
ki alla rekor gia messi,protia gia barca.Pame re omada.An paroume to classico mporoume to double.Apo kei kai pera vlepoume.

στις 08/03/2015 15:04
kai twra mporeite na pa na ....koureyteitai.me nivea......xerete eseis gatakia..pou mou thelete kai sygkriseis.mesi esy superstar

στις 08/03/2015 15:14
Ακομα παει αυτη η καραμελα μεσσι με ροναλντο?? Ρε παλικαρια στον αγωνιστικο χωρο φεναιτε ποιος ειναι καλυτερος ΜΠΑΜ Κανει ο μεσσι ειναι! ΟΧΙ ΟΤΙ Ο ΡΟΝΑΛΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ! φυσικα και χερεσαι να τον βλεπεις Τεραστιος παικτης κανεις δεν το αμφισβητει αλλα ο μεσσι ειναι ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ!! και δεν ειμαι μπαρτσα........ αλλα η αληθεια ειναι αυτη λογικος φιλαθλος του ποδοσφαιρου και οχι βλακωδεις φανατισμος καταλαβαινει οτι ο Μεσσι ειναι ενα κλικ καλυτερος απο το ροναλντο!

στις 08/03/2015 15:15
na kerdisi k i atletiko na doume pali trelo protathlima opos persi k as to pari o kaliteros.......

στις 08/03/2015 15:16
arias poustraki ths real exete 1 prwtathlima ta teleutraia 6 xronia fetos pate gia 1 sta 7 . toso polh uperomada mikrh omada katantisate kai exete agorasei olo to sympan xaxaxa

στις 08/03/2015 15:19
lipon se oti afora messi cr7 ena exo na po o enas ine ena fusiko talento etimo doro theou pou lene k o alos ine o megaliteros douleutaras k epagelmatias k gia mena protypo athliti twra anamesa stous dio ine thema goustou kathara ine i dio kaliteri olon ton epoxon apo ki k pera sigoura mas aresoun k i dio xerese na tous vlepi opoios pi to antitheto ine apla asxetos apo mpala apo ki k pera ti aresi sto kathena gia na vali ena klik ton ena apo ton alo.......

στις 08/03/2015 15:43
syggnomh authn thn karamela me ton athlhtara doyleutara,protypo kopste thn.Otan meta thn htta me thn atletico ekane party???Otan exas prin apo to mats proponhsh gia na kanei diafhmish gia esorouxa?O athlhths me tis perissoteres diafhmiseis kanei pollh proponhsh???Syggnomh alla kai o ronaldo den egine me thn proponhsh psilos.O messi eixe na doulepsei perissotero.Eixe provlhma apo mirkos!

στις 08/03/2015 16:01
o messi pire ormones me voithei tis barcelonas k tis oikogeneias tous...giati apo mikros pou ton eidane stin barca ton eidane oti tha GINEI MEGALO TALENTO KAI DEN TOUS AMFISVMITISE TIN BARCELONA OPOTE GIA EMENA EINAI O KALUTEROS TON EPOXON PANTA K THA EINAI K STIS ASSIST AKOMA GIATI TO PAIDI DEN PAUEI NA DINEI K ASSIST OXI NA THELEI MONO AUTOS NA VAZEI GOAL!

στις 08/03/2015 16:14
paidia enas paixtis diaferi o messi

στις 08/03/2015 16:21
o messi se thema talentou upertairei tou cr7 o ronaldo einai kathara proion proponhshs to xei doulepsei para polu apo olous kai asta parti kai tis malakies tocheguevara o ronaldo einai athlitaras

στις 08/03/2015 16:22
ΕΧΕΙ ΚΡΥΟ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΕ 1 ΒΑΘΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΧΑΧΑ. ΑΡΑΞΤΕ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ

στις 08/03/2015 16:32
otan ta eleges esu sapie me to -4 kala htane alex vlaka pou tha peis o allos kaneis pws den to eipes esu e?

στις 08/03/2015 16:32
k trava des k edw to psifisa 1 hmi 1 teliko mpilmpao k to epai3a xtes k to epiasa etsi gia na gustarume :)!

στις 08/03/2015 16:36
opoioi tsakwneste gia to poios einai kalyteros eiste apla tragikoi , aytoi arazoyn gamane paizoun thn balitsa tous kai pernoyn ta ekatomuria enw eseiw trwgosaste gia to ean o cristiano ton pairnei apo pisw h apo brws

στις 08/03/2015 16:40
den perimena diaforetiki apopsi apo kathara kolimenous otan den paradexese oti o cr7 ine o kaliteros athlitis k oti douleui sklira kathe mera gia na ine se ato to epipedo asto ne pesmou oti gia sena metrai to talento k oxi i skliri doulia k gi auto protimas mesi na po ok ala auta pou lete gia cr7 afiste to gelai o kosmos to oti kani diafimisis mpori k tis kani exalou asxolite exi dikia tou sira esorouxon ti thelete na kani k oson afora to party to ixe klisi prin 5 meres eixe dosi 500 xiliarika ixe pai kosmos k apo ektos ispanias ti thelete na ta akirosi ola epidi exase i omada tou xipnate re k mi lete malakies na lete ime kolimenos me to messi k oti kani o cr7 to vlepo stravo mi lete tis mlk ama gino k go san esas mporo na sou 100 malkies tou messi ala den ginome gt xero apo mpala k exo pexi ki olas mexri ena epipedo auta pou lete ine katharos fanatismos xekolateeeeeeeeeeeeee

στις 08/03/2015 17:36
an katalaves apo ta misa pou les, emena grapse me...!

στις 08/03/2015 18:03
mono osi kseroun mpala katalavenoun esi de xes ....

στις 08/03/2015 18:25
den erixe o messi th Real ap'th koryfh...monh ths epese meta thn tragikh xtesinh ths eikona

στις 08/03/2015 18:31
Nai gt o messi den douleui re paidia koimatai oloi mera ti malakies lete? otan exoun proponisi gimnastirio ktpl me tin omada pane . mi m peite oti o ronaldo kai o messi meta pane kai trexoun monoi tous anti na pane na gamisoun

στις 08/03/2015 18:54
mages iparxi kai el klasiko iparxun kialoi agones bori kai h barca na stravopatisi bori kai h real bori na to pari kai h atletiko an malaistume kai oi 2 iparxi keros akomi

στις 08/03/2015 19:30
chris doukas o CR7 doulevei perissotero kai omadika kai atomika afou eixa diavasei oti perna 4 wres sto gym

στις 08/03/2015 19:30
vres mou enan!!!!!!!!!!

στις 08/03/2015 21:28
O MESSI KAI OLOI OI ALLOI!!!! AFTH EINAI H ALHTHIA KAI OPOIOS DEN TO VLEPEI SHMAINEI OTI DEN THELEI NA TO DEI!!!

στις 09/03/2015 16:40
o Messi otan einai sta kala tou thelei treis ronaldo mazi...

στις 09/03/2015 21:29
Re opoios den kserei mpala theorei oti o messi einai xeiroteros podosfairisths.Oso gia athlitis pou kserete eseis ti kanei o kathenas??Me thn omada den kanoun proponhsh?Kai sou anefera kai paradeigma tou ronaldo pou exase proponhsh gia diafhmish.Ego olo se diafhmiseis kai eksoagonistikous titlous ton vlepo.Esy tora pou ksereis ti kanei den ksero.Carmelo apla den zeis spiti tou kathenos.Kai an to pame etsi mporei kapoios agnosotos se emas paikths na proponeitai pio poly apo olous.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.