Γιουρόπα Λιγκ: Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός (video)

Γιουρόπα Λιγκ: Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός (video)



Ο Ολυμπιακός πλήρωσε για ακόμα ένα παιχνίδι τα λάθη στην άμυνα και ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Ντνίπρο στο «Γ. Καραϊσκάκης», με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ. Μήτρογλου (14’) και Τσόρι (89’ πεν.) τα γκολ των «ερυθρόλευκων», ισοφάρισαν με Φεντέτσκι (22’) και Κάλινιτς (90+2’) οι Ουκρανοί που έπαιζαν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 51’ λόγω αποβολής του Μιλιβόγιεβιτς.

Εκτός Ευρώπης έμεινε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Ντνίπρο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα στο Κίεβο, έμειναν εκτός Γιουρόπα Λιγκ, με την ουκρανική ομάδα να εξασφαλίζει την πρόκριση για τους 16 του θεσμού.

Το γρήγορο γκολ του Μήτρογλου (14’) έδωσε ελπίδες πρόκρισης στον Ολυμπιακό, ωστόσο αυτές αποδείχθηκαν φρούδες, καθώς η Ντνίπρο εκμεταλλεύτηκε ξανά τα μεγάλα αμυντικά προβλήματα των «ερυθρόλευκων» και απάντησε στο 22’ με γκολ του Φεντέτσκι, «κλειδώνοντας» την πρόκριση.

Η απευθείας αποβολή του Μιλιβόγιεβιτς στο 51’ ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή. Η ομάδα του Περέιρα ξαναπήρε το προβάδισμα στο 89’ με πέναλτι του Τσόρι, ωστόσο η Ντνίπρο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, με γκολ του Κάλινιτς (90+2’), έπειτα από νέο τραγικό λάθος της άμυνας.

Το ματς:


Γιουρόπα Λιγκ: Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός (video)Ο Ολυμπιακός χρειάζονταν ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να μπει δυνατά στο κυνήγι της πρόκρισης. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αφού προειδοποίησαν στο 10’ με εξ’ επαφής πλασέ του Μήτρογλου, τέσσερα λεπτά ο Έλληνας φορ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, αξιοποιώντας την εξαιρετική κάθετη του Μιλιβόγιεβιτς.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει το πρώτο βήμα για την ανατροπή της ήττας στο Κίεβο, όμως όπως συνηθίζουν στα τελευταία παιχνίδια, πλήρωσαν τα φτηνά λάθη στην άμυνα. Στο 22’ ο Φεντέτσκι βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή του Ολυμπιακού και με δεύτερη κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να χρειάζονταν τρία γκολ για να προκριθούν.

Η ισοφάριση της ουκρανικής ομάδας επηρέασε ψυχολογικά τον Ολυμπιακό και εάν δεν ήταν ο Ρομπέρτο, οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να δεχτούν ένα δεύτερο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Με την άμυνα των «ερυθρόλευκων» να είναι… εξαφανισμένη, ο Ισπανός πορτιέρο κράτησε μόνος του την ομάδα του, αποκρούοντας δύσκολα το σουτ του Κονοπλκιάνκα στο 34’, ενώ στο 40’ μπλόκαρε και την εξ’ επαφής κεφαλιά του Τσεμπεριάτσκο, ο οποίος βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή!

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ολυμπιακό στην επανάληψη, καθώς ο Μιλιβόγιεβιτς άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 51’ για σκληρό μαρκάρισμα στον Ματέους.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, η Ντνίπρο αποφάσισε να παίξει με το χρόνο, έχοντας ωστόσο κάποιες καλές στιγμές για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ με σουτ των Κάλινιτς (73') και Κανκάβα (79'). Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός πίεσε στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη. Μήτρογλου (84’) και Σιόβας (87’) είχαν μεγάλες ευκαιρίες, ώσπου στο 89’ ο Τσόρι κατάφερε να «γράψει» το 2-1 με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Ωστόσο αυτό δεν ήταν το τελικό σκορ. Η άμυνα του Ολυμπιακού πιάστηκε ξανά στον… ύπνο και η Ντνίπρο κατάφερε να ισοφαρίσει για το τελικό 2-2 με γκολ του Κάλινιτς στις καθυστερήσεις. «Αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό» το σύνθημα των φίλων της ομάδας μετά το σφύριγμα της λήξης

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Σαντάνα, Μαζουακού, Εντινγκά, Μιλιβόγεβιτς, Τσόρι, Αφελάι (65’ Φορτούνης), Ντουρμάζ (65’ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

Ντνίπρο: Μπόικο, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εγκίντιο, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Φέντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Ζοζούλια (62’ Κάλινιτς).




Ομάδες που αφορά: ΓΙΟΥΡΟΠΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

37 σχόλια:

στις 27/02/2015 00:04
ΕΜ ΔΕΝ ΕΙΑΝΙ ΟΛΑ ΕΛΛΑΔΑ..!!!

στις 27/02/2015 00:07
ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΟΟΟΟ ΑΛΛΙΏΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...

στις 27/02/2015 00:08
ΜΕ ΠΑΡΑΓΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!!!! ΠΟΛΛΑ ΘΕΛΕΤΕ!!!

στις 27/02/2015 00:11
σκατογυφτοι κωλοτουρκοι και λοιπα μαζευτε τα και ουστ αχρηστοι

στις 27/02/2015 00:15
ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ!!!!!

στις 27/02/2015 00:15
etsi me diaitisia na goustaroume

στις 27/02/2015 00:20
Και αποδεικνύεται περίτρανα για άλλη μια φορά η κλεψιά και η ψευτιά αυτής της ομάδας στο "Ερυθρό" ελληνικό πρωτάθλημα, ένα πρωτάθλημα που το παίρνει όποιος έχει περισσότερα χρήματα...ένας ολυμπιακός που χωρίς να αξίζει το πρωτάθλημα καν αφού χάνει από τους μπαογκτζήδες και βάζελους κι όμως βρίσκει τρόπους να ξαναβγεί πρώτος μέσω μέσων! Συγχαρητήρια στους "ΘΡΎΛΟΥΣ" ... εγώ θα ντρεπόμουν

στις 27/02/2015 00:20
Καλή επιτυχία στην άεκ... μπορεί πολύ εύκολα να προκριθεί... παρτούζες κάνουν οι πειραιώτες

στις 27/02/2015 00:25
outi einai omada me 2 ellines stin arxiki endekada i opioi den kanan tpt enan santana ton opion ton feran gia kalo kai den ekane tpt enan kasami o opios epeze les kai to pexnidi ksekinaei meta to 85 kai enan proponiti o opios apo tote pou eirthe exase apo dripno kai pao kai efere isopalia me aek

i moni pou axizan simera itan roberto mazuakou afelay kai furtounis

στις 27/02/2015 00:31
sto prwto gkol ths ntnipro h amina t olimpiakou leitourghse apsoga apla etixe na einai ekei t gamidi t terma,atixia...h omada ths oukranias apla tragikh ,mporw na pw pio tragikh kai apo t osfp!!mia sobarh omada 8a tn eixe ka8arhsei apo t prwto meros

στις 27/02/2015 00:34
MAGKES? 2 KALA BGAINOUN APO TO SHMERINO. 1ON EFAGE POUTSA O GAYROS! 2ON EXOUME ENA SIGOURO MATS STHN EPOMENH FASH ME TO NA BALOUME NA XASEI AUTO TO MPOURDELO POU LEGETAI NTNIEPR

στις 27/02/2015 00:38
τον αντρα τον θελω οπως στην αρενα ο ταυρος

και εγω τη γυναικα οπως στην ευρωπη ο γαυρος

στις 27/02/2015 00:46
Egzecutor εγραψες με την ατακα

στις 27/02/2015 02:23
Αντε θα παιξει με τα παραρτηματα τωρα θα παρει το πρωταθλημα και ολα μελι γαλα..τους δουλευει ο μπουλης τους γαυρους

στις 27/02/2015 02:56
Μου βγαλατε ολοι γλωσσα βρε ατιτλοι.Εσυ ρε αεκακι ονειρευεσαι παραρτηματα;Δεν φταιει ο ολυμπιακος που εφαγε τις τεσσαρες ο παοκ και εχασε μεσα απο τα χερια του το πρωταθλημα.Μηπως να κατσουμε να χασουμε απο τις ομαδουλες της σουπερ λιγκ για να σε κανουμε να χαρεις;

στις 27/02/2015 03:21
kala na pathete re geloioi!!!! diwxate ton proponhtara ton mitsel pou ton paradexotan kai ton sevotan oli i ellada kai pirate to apexono blakes.... etsi pan auta.... an eixate ton mitsel mexri teliko tha ftanate.... upirxe sigrisi me ta macth me atletico juventus me auth tin papara simera????

στις 27/02/2015 06:48
dioxte ton pereira ree

στις 27/02/2015 08:54
TO MICHEL TON EDIOXAN GIA ENA PAIXNIDI POY DEN EPAIXAN KALA.

TOTE AYTOS PREPEI NA FYGEI NYXTA.

στις 27/02/2015 09:08
Σχεδόν έκλαψε ο γελοίος Σπικερ του Αντέννα χθες βράδυ οταν έλεγε ότι χάθηκε απο τον παραπάνω χρόνο η κατευθείαν θέση στα γκρουπ. Στα παπαρια μας ρε βλάκα δημοσιογράφε. Και τόσα χρόνια υπήρχε για να συντηρεί το μαφιοζικο καθεστώς του Μαρινάκη. Τώρα που ξέρει ότι και να βάλει λεφτα θα μείνει απ έξω μια χαρα θα σας αφήσει στο έλεος. Θα δείτε πως θα θα φαίνεται η ομάδα σας σε 2 χρόνια απο σήμερα. Ουτε την Λάρισα θα μιλάτε. Μπραβο στην ντιπρο. Μεγάλη προσφορά στο ελληνικο ποδόσφαιρο.

στις 27/02/2015 09:10
gauroi poytsa re mouniaa.....na psofhsete oloi re provata....pate twra na kanete fiesta gia thn prwta8lhmatara poy phrate re zwa,oloi sto thgani gia to 42 prvta8lhma..naiiii,olympiakara re,naiiii.....provataaa!!

στις 27/02/2015 09:14
Όσο για την ντιπρο δεν ειναι καλύτερη ουτε από Παναιτωλικό η αστέρα. Απλα εκει ο διαιτητής ειναι άλλος και υπάλληλος του κυρίου Μαρινάκη. Ο Ολλανδός χθες βράδυ δεν καταλάβαινε απο τέτοια. Και μπορει και να ήθελε να αποκλειστειτε. Αλλα καλα έκανε. Τέτοιες ομάδες καλυτερα να κάνουν ενα τοπικό με Ξάνθη,Εργοτελη,Κέρκυρα,Γιάννενα,Καλλονη κτλ. Μόνο τον Αστέρα τον Παναιτωλικό τον ΠΑΟ τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ δεν καταφέρατε να αγοράσετε και μιλάτε για πρωτάθλημα. Ντροπή.

στις 27/02/2015 09:28
paidia tha elega oti olympiakos den einai kaki omada alla gt na xasei egw pisteuw oti a3ize tin niki gnwmh mou parolo pou eimai aekara egw thelw na blepw opoiadipote omada stin eurwpi.omos i aek tha to eixe kleisei tin prokrisi apo tin oukranias tespa

στις 27/02/2015 10:42
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΛΛΙΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΣ ΣΚΑΣΟΥΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΝΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΘΕΛΩ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΑΔΟΙ ΤΗς ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ ΕΣΕΙς ΠΕΤΡΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΤΗς ΠΛΑΚΑΣ..ΟΣΟΥς ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΑ ΣΑΙΤ..ΟΙ ΗΤΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ....ΚΑΡΓΕΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΤΕ ΜΥΑΛΟ..ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ...ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΧΑΙΡΙ.

στις 27/02/2015 11:20
SANSAN1 σταμάτα να πετάς κοτσάνες. Ντροπιάζεις όλους όσους έχουν λίγο νιονιό στο κεφάλι τους.

Η αλήθεια είναι πώς ήμασταν τραγικοί. Κερδίσαμε 2 -3 καλά παιχνίδια στην Ευρώπη και νομίζαν οι ανεγκέφαλοι οπαδοί ότι ήμαστε Μπαρτσελώνα, Ρεάλ ή κάποια αυτού του επιπέδου. Και διώξανε τον αρχιτέκτονα αυτών τον νικών τσάμπα και βερεσέ. Χέστηκε ο Μαρινάκης και ο κάθε Μαρινάκης αν θα πετύχει η ομάδα σε βάθος χρόνου. Τώρα που θα παίζουμε από τη σεζόν 2016-2017 όλοι προκριματικά να δώ τι ώραία που θα είναι. Προσωπικά θα ήθελα έναν Ολυμπιακό με τουλάχιστον 7-8 Έλληνες παίκτες, τους υπόλοιπους ξένους που έχουν παίξει σε μεγάλα πρωταθλήματα, οι οποίοι θα προσφέρουν με την εμπειρία τους στους νέους παίκτες του Ολυμπιακού. Σωστές ακαδημίες που να αξιοποιούν τα ταλέντα και ένα καθαρό πρωτάθλημα με σοβαρούς αντιπάλους. Να κερδίζουμε με την αξία μας και όχι με αυτά τα χάλια. Θα ήθελα να μπορώ να πηγαίνω σε οποιοδήποτε γήπεδο έπαιζε η ομάδα μου και να μην κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα. Έχω φίλους απ

στις 27/02/2015 11:22
από όλες τις ομάδες και δεν μπορούμε να πάμε όλοι μαζί στο γήπεδο να χαρούμε τις ομάδες μας

στις 27/02/2015 11:27
Τώρα για μερικούς εδώ μέσα που βρίζουν τις μάνες μας και εύχονται τα χειρότερα σε όλους τους οπαδούς των άλλων ομάδων λές και αυτοί είναι άγιοι ελπίζω ποτέ να μην χρειαστεί να βιώσουν αυτά που εύχονται. Διότι τότε θα καταλάβουν πόσο μικρόμυαλοι είναι αλλά ο πόνος που θα βιώσουν δεν θα χαθεί.

στις 27/02/2015 12:11
οταν με 1 ευκαιρια νικαγε με 2-0 την αθλετικο και ας παιζοταν το παιχνιδι μεσα στην μεγαλη περιοχη του ολυμπιακου,τοτε ηταν ομαδαρα....τωρα δεν φταινε οι ιδιοι παιχτες αλλα ο προπονητης......που σε καθε αγωνα παιζουν με φαουλ κ γιομες παλι δεν τρεχει τιποτα.....

στις 27/02/2015 12:13
τιποτα δεν αλλαξε απλα μπαινουν τα πραγματα σε ταξη κ σταματησε η τυχη...αλλα ευτυχως για τον ολυμπιακο.....<<ολλα γινονται>>

στις 27/02/2015 13:40
αν και δεν σε συμπαθω τον θρυλο , λυπάμαι που αποκλειστηκε γιατι χανουμε βαθμούς σαν χωρα και αυτό είναι κακο για ολες τις ομαδες μας δυστυχως .

στις 27/02/2015 14:48
Kai go imoun fetos giouropa lig pio kanape bre asxete? Mathe ti simenei kanapes gt tpt to spoudeo den ekanes fetos

στις 27/02/2015 15:19
δεν μπορω να κρατηθω κ θα ρωτησω......πως λεγετε η ομαδα που σας ξεβρακωσε ??????

στις 27/02/2015 16:08
Λες καιομγαυρος αν ηταν στη θεση μας θα κερδιζε την αιτχοφεν και την δυναμο ασε μας μωρεεε π ηταν και καλυτερες ομαδες η μαλακια μας ηταν π δεν κερδισαμε εστοριλ αυτη ηταν η ξεφτιλα κατα τα αλλα οι αλλες δυνατοτερες ηταν . Η ντνιεπρ ομαδα που προσπαθει οσο μπορει αλλα δεν . Αν προσπαθουσε λιγο περνουσε αλλα υποτιματε

στις 27/02/2015 16:53
ME AYTI THN OMADA O GAVROS TOU XRONOY THA EINAI PEMTOS GELAI OLI H ELLADA ME AFTOUS

στις 27/02/2015 16:56
Κοριτσια πεσται αλευρι.

στις 27/02/2015 17:26
sokratis 69 polu sostos file....sansan grafe k alla tetia orea ta spas...kalhterh omada olwn twn epoxwn...xaaxaxaxxaxaxaa geia s trollakiiiiiiiiiii

στις 27/02/2015 18:40
Φιλε pawkouva οταν μιλαω για παραρτηματα εννοω πως 10 ομαδες της σουπερ λιγδας εχουν μειωμενη αποδοζη οταν ο οσφκ χρειαζεται τα ματς.παντα παιζουν με απουσιες βασικων ητε τραυματιες ητε καρτες..και προς το τελος οταν εχετε εξασφαλισει το πρωταθλημα δινετε παιχνιδια.βλεπε λεβαδειακο εχανες 3 0 στο 30.ατρομητο πουλησες παιχνιδι στο περιστερι για να σωθει,κερκυρα 0 1 στο καραισκακι,βεροια 0 1 στο καραισκακι.Και 3 0 φετος ακριβες σκορ

Ο μπουλης κανονιζει ποιος θα πεσει καθε χρονο μαγειρευοντας μαζι με αλλους προεδρους τα αποτελεσματα.και τα παιζουν ολοι μαζι στο στοιχημα και κονομανε.ατρομητος καλλονη βεροια πανιωνιος κερκυρα λιβαδεια ππανθρακικος οφη εργοτελης πλατανιας γιαννενα... Ναχαιρεστε το βρωμο πρωταθληματα σας παντα αξιοι...

στις 28/02/2015 12:30
OPIOS PISTEUE OTI O OSFP THA PROKRITHEI EINAI AMPALOSSSSSSSSSSSSSSSs.. telso tpt allo dn tha po ..! ta legame sto chat mia vdomada..!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.