Αφαίρεση τριών βαθμών στον Παναθηναϊκό

Αφαίρεση τριών βαθμών στον Παναθηναϊκό



Με αφαίρεση τριών βαθμών, ποινή δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 100 χιλιάδων ευρώ τιμώρησε τον Παναθηναϊκό η Πειθαρχική Επιτροπή της Super League για τα όσα έγιναν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η Πειθαρχική Επιτροπή της Super League τιμώρησε τον Παναθηναϊκό με την μεγαλύτερη δυνατή ποινή για τα όσα έγιναν στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο.

Συγκεκριμένα οι «πράσινοι» τιμωρήθηκαν με αφαίρεση τριών βαθμών από το πρωτάθλημα, με ποινή δύο αγωνιστικών κεκλεισμένων των θυρών (τα ματς με ΠΑΟΚ και Αστέρα Τρίπολης) και πρόστιμο 100 χιλιάδων ευρώ.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται και πάλι στο -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και Θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο πως το «τριφύλλι» θα ασκήσει έφεση για την εν λόγω απόφαση.

Αναλυτικά:


Η Πρωτοβάθμια Πειθαρχική Επιτροπή πήρε τις παρακάτω αποφάσεις στο πλαίσιο των συναντήσεων της 25ης Αγωνιστικής. Αναλυτικά :

Α) ΠΑΕ Εργοτέλης: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: χρηματική ποινή πεντακοσίων ευρώ.

Β) ΠΑΕ Παναθηναϊκός: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της, για υβριστικά συνθήματα των φιλάθλων της καθώς επίσης: «Σας διαβιβάζουμε συμπληρωματικά με την από 108/24-2-2015
κλήση που σας αποστείλαμε και το υπ’ αριθμ. πρωτ. 7495/2015 έγγραφο του Υπεύθυνου Άσκησης Πειθαρχικής Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων θεωρούμενο ενιαίο σώμα μ’ αυτήν»: Συνεκδικάζει την υπ΄ αριθμ. πρωτ. 108/24-2-15 κλήση προς απολογία της Α΄ βάθμιας Πειθαρχικής Επιτροπής της Super League και την από 25-2-15 πειθαρχική δίωξη του Υπευθύνου Άσκησης Πειθαρχικής Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων. Καθορίζει συνολική χρηματική ποινή εκατό χιλιάδων ευρώ. Επίσης επιβάλλει ποινή διεξαγωγής δύο (2) αγώνων χωρίς θεατές και αφαίρεση τριών (3) βαθμών από τον βαθμολογικό πίνακα, κατά πλειοψηφία ως προς την ποινή αφαίρεσης των τριών (3) βαθμών».

Γ) ΠΑΕ Πανιώνιος, Ν. Ζαμάνη (Δ/ντή ποδ/ρου): Για τη συμπεριφορά του κ. Ν.Ζαμάνη καθώς επίσης και για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: επιβάλλει στην ΠΑΕ Πανιώνιος συνολική χρηματική ποινή πέντε χιλιάδων ευρώ. Επίσης επιβάλλει στον κ.Ν. ΖΑΜΑΝΗ την ποινή της επίπληξης.

Δ) ΠΑΕ ΠΑΟΚ: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: συνολική χρηματική ποινή δύο χιλιάδων πεντακοσίων ευρώ.

Η κάτωθι απόφαση αφορά την 18η αγωνιστική

Α) ΠΑΕ Εργοτέλης: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: ποινή επίπληξης.

ΠΑΕ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ : «Βάσει των αναφερομένων στην από 18/2/2015 πειθαρχική δίωξη του Υπευθύνου Άσκησης Δίωξης Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων της ΕΠΟ, η οποία σας κοινοποιείται συνημμένα στην παρούσα, καλείσθε ενώπιον μας την Πέμπτη, 26-2-2015 και ώρα 13:00, προς απολογία για όσα περιλαμβάνονται στην ως άνω πειθαρχική δίωξη»: «Απαλλάσσει την πειθαρχικώς διωκόμενη ΠΑΕ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ από τη σε βάρος της αποδιδόμενη πειθαρχική κατηγορία».



Ομάδες που αφορά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ, ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

46 σχόλια:

στις 26/02/2015 22:46
aa kala den einai oti to elliniko einai xalia na to vlepeis einai kai auto me tin adikia akou 100 xiliades les kai einai h barcelona k exei na dwsei koloxontre gamw to spiti sou

στις 26/02/2015 22:47
bravo gaurakia to phrate to prwtathlima bravo sas! magkika kai peiraiwtika pali!

στις 26/02/2015 22:47
an kai panathinaikos polu kala mas kanate....alla an ginoun paromoia peristatika sto limani min kleisete ta matia....makari na paradigmatistoun oles oi omades

στις 26/02/2015 22:51
o xrontros t parakane diko sou einai to protathlima min ginese roba omos me to na aferas vathmous apo paok pao kai na klineis edres opos

στις 26/02/2015 22:55
gold1982 me ton cise tote ta idia kanane???OXI FILE....

στις 26/02/2015 22:55
TON OLUMPILAGO PANTA TON KALUPTOUN..

στις 26/02/2015 22:59
ΧΑΧΑΧΑ.. ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΞΙΓΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΤΙΜΟΡΟΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΛΙΝ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ??? ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ..!!!!!!

στις 26/02/2015 22:59
Α ρε κακομοιρε παο εσύ δεν μπορείς να πάρεις τους δίκαιος βαθμούς σουβλάκια ενώ ο μποχεσας κάνει ότι θέλει στο πρωτάθλημα

στις 26/02/2015 23:00
Να καταθετει καθε ΠΑΕ στην αρχη καθε σεζον το ποσο των 10.000.000ευρωνατο καταθετουν στην ΕΠΟ Καιοταν βριζουν.πετανε βαρελοτα και βαζουν φωτιες τα χρηματα αυτα να πηγαινουν στα ασφαλιστικα ταμεια

στις 26/02/2015 23:00
Σου είναι το σουβλάκια κόλλησε το κινητό μου

στις 26/02/2015 23:02
MΠΡΑΒΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΑΡΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!

ΚΑΝΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΣΙΜΠΟΥΚΑΡΑ ΣΤΗ ΝΤΝΙΠΡΟ ΞΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ !!!

Καθολου κοκκινη η ΠΑΕ ετσι ?!?

στις 26/02/2015 23:04
* η ΕΠΟ.

στις 26/02/2015 23:05
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΕΣΑΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΡΟΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ, ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΜΠΑΝΑ ΝΙΑΑΑΑΑΣΣΣΣΣ!!!!!

στις 26/02/2015 23:10
xaxaxa

στις 26/02/2015 23:22
Re aki ante gamisou stin teliki olo me ton olympiako t exeis arxidi...

στις 26/02/2015 23:24
xaxaxaxa den katalaba re seis blepete pou8ena na eunoite o osfp??eleos dld m ayth th gkrinia...g ola na fteei marinakhs aytos o dikaios an8ropos pou prospa8ei na didaxei h8os!!oi gayroi gt den exoun vgei na sxoliasoun ayth th dikaih apofash???

στις 26/02/2015 23:30
μου φαινεται οτι ειστε οτι να ναι.ο ολυμπιακοσ σας μαρανε.Εδω κοντεψαν να σκοτωσουν τους παιχτες και τον προπονητη και δεν φτανει αυτο μπηκαν μεσα στο γηπεδο πριν αρχισει ο αγωνας και κυνηγαγαν τους παιχτες και μετα μου λες οτι φταιει ο ολυμπιακος.Εαν ο ολυμπιακος εκανε την μαλακια και επαιζε καλα και κερδιζε δεν θα εφευγαν ζωντανοι απο το ο.α.κ.α οποτε αφηστε τοις βλακειες και μην κλεινετε και εσεις τα ματια στους βλακες οπαδους τοις καθε ομαδας που δεν εχουν τι να κανουν και ξεσπανε τα νευρας φορωντας μαια κουκουλα νομιζοντας που ειναι μαγκες.

στις 26/02/2015 23:32
Bravo gauroi ena akoma dikaio protathlima ine konta sas bravo

στις 26/02/2015 23:32
exw na parakolouthisw ellhiniko prwtathlima apo to 2009 kai to mono pou blepw einai karagkiozilikia se epepida prostimou 100.000e les kai ginontai 1h fora epeisodia se derby kai ektos autou o xwntros phge sto ghpedo kai malista ston pagko tou osfp!! den kanei mpam oti hthele na prokalesei na ginoun epeisodia kai sthn sunexeia -3 vathmous..

στις 26/02/2015 23:40
file superspeed simfonw s ola alla ta idia episodia m tn paok ta ksexasame??me ton cisse pou mpikan mesa oi kafroi kai tn xtipousan?o pereyra pou prokalese 8a kli8ei s apologia?mpaaaa...opote prin milisoume skeftomaste kai ligo!!!tr mporeite na vrisete eleu8era na gelasw k gw...

στις 26/02/2015 23:58
Λογικό είναι,φοβήθηκαν ότι θα χάνανε το πρωτάθλημα και σπάνε το ηθικό του Παο έτσι.Άσχετο ένα ακόμα σήμερα σφάξανε τον ολυμπιακό με την ντνίπρο όπως και στο πρώτο ματς.Χαρούμενη κλήρωση για όποιον πέσει με αυτήν,δεν προχωράει παραπέρα

στις 26/02/2015 23:58
ΑΔΙΚΙΑ!!! ΜΟΝΟ ΤΡΕΙΣ?? 15 ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΠΡΕΠΕ ΣΤΟΝ ΠΑΟ ΚΑΙ 12 ΣΤΟΝ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 16! ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!!

στις 27/02/2015 00:04
ολοι φαγανε ποινες εκτος τον γαυρο ε???? χαχαχα!! γεια γελια ειναι παιδια...!!!

στις 27/02/2015 00:07
Δικαιη ποινη αλλα κατι Ολυμπιακος,ΟΦΗ ή ακόμη και ΑΕΚ(γιατι εχει κανει κι αυτη) ουτε στα ονειρα τους τετοια ποινη.Τεσπα αυτη ειναι η δικαιοσυνη ΜΑΡΙΝΑΚΗ.Αντε κι αυτο στα χαρτια.Το μονο που μενει ειναι να σας χαρισουν τρεις βαθμους.

στις 27/02/2015 00:08
Και δεν ειναι τοσο οι 3 κολοβαθμοι σας.Ειναι το προστιμο που αν και δικαιο(ΑΝ εφαρμοζεται παντου βεβαια) ειναι βαρυ χτυπημα για μια ομαδα που οι μισοι της παικτες παιρνουν λιγοτερα απο 100 χιλιαδες το χρονο...

στις 27/02/2015 00:34
KARKINO OLIBIAKE SU EFXOME NA PETHANETE OLI KE NA MIN EXETE LEFTA NA FATE KARKINO KE AROSTIA SKATOSPISMENO

στις 27/02/2015 00:40
ti les re Superspeed sovara ksexnas mou fenete ta dika sas esxi me ton sise pou mpike sxedon olo to gipedo mesa i me mas pou efages tin papara me vegaliko ston gliko kai sto telos pali mpikate mesa kai kinigousate ton pereira kai iparxoun vinteo kai fotografies mi ta isopedonoume ola prin milisoume na voutame tin glosa ligo sto mialo eipame kanoumme malakies alla paradextiteto mia fora kai seis den eiste mia zoi panagitses.......kai ante se kali meria o apoklismos kai mia zwi poutana tis eyripis tha eisai kai min anxonese erxete kiali fapa apo tin aek

στις 27/02/2015 00:41
GT SITN RIZUPILI DN AFERTHIKAN VATHMI APO TOPN OLIBIAKO ? KANONIKA STA EHGKATA TIS GIIS EPREPE NA TUS THAPSUNE KE NA MNI XANABGUNE POTE TI UM LETE TR AMA BORITE NA PAISETE AROSTIA KE KEKINO KE NA PTHENET ESIS KE TA EPDIAS KE KE TA DISKEGKONA KE OLES I EPOMENES GENIE SPU THA APODELU7DE APO EASAS KE AMA GINETE NA PATE SITN KLOSAI KE NA SA SGAMANE KE EKI MEXRI NA LIOSETE APO TO POLI GAMISI KE NA MIN PETHANETE OMOS NA SAS S,KOTONUN ARGA ARGA KE VASANISTIKA KARKINO!!!

στις 27/02/2015 00:42
R KARKINO SOTN OLIBIAKO EXI KATATSREPSI TO ELINIKO PDOOSFERO POTE DN EXI TIMORITHI O OLIBKAOS KARKINO KE PALI KARKINO

στις 27/02/2015 00:52
na paei na gamhthei o xontros o 9rylos dn exei anagkh na pairnei to prwta9lhma sta xartia

στις 27/02/2015 02:29
Καλυτερα με την ΑΕΚ ο οσφκ να παιξει κεκλεισμενων των θυρων μπας και παιξει ποτε μαζι μας...ειναι ματσ επικινδυνοτητας...για να παρει το νταμπλ..

στις 27/02/2015 02:30
Marinakis kai Pereyra Tipota apo Timwria???o enas grafei sta arxidia tou tin astunomia k mpoukarei mesto ghpedo o allos leei stous opadous elate mesa kat talla i dikaiosunh einai tufly kai koufi kai anapurh mou fainetai...

στις 27/02/2015 10:10
Etsi ta pernete ta derbi.,kanete ta idia kai xirotera.., tolmate kai kanete parapona vias....den isaste filathli elinikou podosferou alla ipostiristes prezogiftokoultouras kai prodotokseftiloelines....afto sas apikonizi olous esas tous ipostiristes tou elina xitler marinaki...kai distixos isaste ekatomiria s'aftin ti xora....

στις 27/02/2015 10:14
ΠΟΙΟΣ ΕΚΛΑΣΕ????

στις 27/02/2015 10:16
TA IDIA KAI TA IDIA TIPOTA OYSIASTIKO DEN ALAZEI!!!Oso stin eksousia kai afentika einai afti pou einai.,

Stous Ellines emine mono na pisteuoyn sto an iparxi theos bas kai sinxoresi tis amarties pou tha plirosi pleon o min enoxos nea genia...Giati..?????Giati kai an dothi nea efkeria gia veltiosi sto podosfero kai kiros ston ikonomiko tomea tis Elladas...i genia poy einai sto timoni tis xoras kseri mona ena..!!! NA TREKSI STO DIMOSIO.,STA FAKELA.,STIS MIZES.,STO KLEPSIMO .,STIN FORODIAFIGI.,STIN APATI., STON KSEFTILIZMO TOY ELLINA MESOY POLITI KAI ARXEAS DIMOKRATIAS KAI POLITISMOU POY ME TOSO KOPO FTIAKSANE OI ALITHINI ELLINES...!!!Aftous poy mas odigoune simera boroyme na tous leme EBREOGERMANOKSEFTILOMASKARADES...!!!

στις 27/02/2015 13:56
ποιος θέλει να το πάρει στα χαρτιά τι λέτε τώρα δεν μας ενδιαφέρει και να μην σας αφεραγαν πάλι εμείς θα το πάρουμε παρόλο που διανύουμε κοιλια..και οποιος κάνει τόσο χοντρά επεισόδια να του κόβουνε τον κόλο και μεις μέσα

στις 27/02/2015 14:32
POUTANAS GIOI OLYMPIAKOI!!!!!!!!ferte marinaki kai pereira sthn thura 13 na tous prokaloun!!! bravo!!!! den tous prokalesan katholou! o pao ftaei nai!!!!!!sugxarhthria!! Α Η Δ Ι Α!!!!

στις 27/02/2015 14:52
αυτοι ηταν,αυτοι ειναι και αυτοι θα ειναι.Χαρειτε τωρα το δικαιο πρωταθλημα σας.Αλαφουζο παρε την ομαδα απο το πρωταθλημα οτι και να κανεις θα βρισκεις απεναντι σου μια κοκκινη ΚΕΔ,μια κοκκινη ΕΠΟ,μια κοκκινη διεφθαρμενη αθλητικη δικαιοσυνη.Χοντρε συνεχισε τα θαυματα στο ελληνικο ποδοσφαιρο.

στις 27/02/2015 14:59
gt re skatovazelia 8a pernate prota8lhma kai na mhn sas mionan tous ba8mous??

στις 27/02/2015 15:11
ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΒΓΑΛΑΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΒΑΖΕΛΙΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

στις 27/02/2015 15:50
ειστε μαλακες τι να σας πω,δεν εξηγειται αλλιως αυτο το πραγμα.Κοιταξτε την ομαδα σας τα χαλια χαρτινο πρωταθλημα οπως παντα.Αλαφουζο παρε την ομαδα απο το πρωταθλημα μαζι με τον ΠΑΟΚ.Ο Βαγγελας το εχει κανει μπουρδελο για να ικανοποιει τα προβατα του.

στις 27/02/2015 17:03
STA XARTIA PALH AIDIA MAGES

στις 27/02/2015 17:18
Sas kanei plaka o xontros re mhn ta vazete mazi tou, se ligo tha sas steilei adiavastous sevasmos ston olympiako.to pirame sta xartia lew o ampalos kala na pathete k liga sas ekane monoi sas vgalate ta matia sas epeidh eiste amyaloi opadoi me 2-0 yper sas k ta kanate limpa pou na xanate k olas tha tous skotwnate ekei mesa

στις 27/02/2015 18:45
Δίκαιη η τιμωρία, έγιναν αίσχη και καλώς τιμωρήθηκε ο Παναθηναϊκός. Όσο για τον ρόλο της ΕΠΟ, του Μαρινάκη, του Ολυμπιακού κλπ, όλοι γνωρίζουμε ποιος ελέγχει το ποδόσφαιρο. Εγώ θα θεωρήσω -καλοπροαίρετα- την τιμωρία του ΠΑΟ ως αρχή, ως ξεκίνημα για μία πιο ουσιαστική αθλητική δικαιοσύνη, και δεν θα ασχοληθώ με όσα έγιναν μέχρι το τελευταίο ντέρμπι. Αλλά: Έχω την απαίτηση για ισονομία! Δεν θα ασχοληθώ με όσα΄έγιναν πριν από αυτό το ντέρμπι, αλλά για όσα θα γίνουν μετά, η ποινή που έφαγε ο Παναθηναϊκός για εμένα θα είναι σημείο αναφοράς, ώστε να μπορώ να κρίνω αν η αθλητική δικαιοσύνη απέκτησε την ανεξαρτησία της, ή αν απλώς μεροληπτεί εξυπηρετώντας συμφέροντα.

στις 27/02/2015 21:54
RE MHN GINESTE HLITHIOI KAPOI OMYPIAKOI.TI DEN THA PERNAME TO PROTATHLIMA KAI VLAKEIES.dHLADH DEN SAS EXEI PAIKSEI H DIAITHSIA FETOS??????/ETSI KI ALLIOS STHMENO EINAI RE KSYPNATE.THN ISOPALIA ME TON ASTERA(TO ISOS PIO TRAGIKO PAIXNIDI POU EXO PARAKLOUTHISEI POTE KAI AUTO GIATI EIMAI SXETIKA MIKROS) DEN TO THYMASTE???

στις 28/02/2015 21:28
οσοι τα βαλανε με τον ολυμπιακο πανε στο βουνο για βρουβες οσο για τον αλαφουζο γιατι δεν πεξατε κεκλησμενων των θυρον αλλα εκδοπσατε εισητηρια 15 ημερες πριν για να κονομησετε καλα λοιπον την πατησατε οσο για την νεα κηβερνηση απο βαζελουα προθυπουργο και προεδρο της δημοκρατιας θα γελαση το παρδαλο κατσικη οσο για της χανουμησες ασπανε να πεζουνε με τον αλικο

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.