Πανούσης: «Να σταματήσει το πρωτάθλημα...»

Πανούσης: «Να σταματήσει το πρωτάθλημα...»



Το μέτρο της αναστολής του πρωταθλήματος πρότεινε ως λύση για το θέμα της βίας στα ελληνικά γήπεδα ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Γιάννης Πανούσης.

Μιλώντας στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, με αφορμή τα επεισόδια στο ντέρμπι της Λεωφόρου, ο αναπληρωτής υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Γιάννης Πανούσης υποστήριξε ότι η διακοπή πρωταθλημάτων είναι ένα μέτρο που θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν για την πάταξη της βίας στα γήπεδα.

Ο ίδιος τάχθηκε κατά της παρουσίας των αστυνομικών εντός των γηπέδων, ενώ αποκάλυψε πως έχει κάνει σχετική συζήτηση με τον υφυπουργό Αθλητισμού, Σταύρο Κοντονή.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:


«Στις είκοσι ημέρες μέρες που είμαι υπουργός, αντιμετώπισα περιπτώσεις μεγάλων διαδηλώσεων, περιπτώσεις αντιφασιστικού μετώπου, στις οποίες όλοι έδειξαν μεγάλη ωριμότητα και ανάγκη να εκφραστούν ελεύθερα χωρίς να ασκήσουν βία. Στις Σκουριές προβλήματα των μεν και των δε.

Στο μόνο χώρο που είδα βία αυτές τις 25 ημέρες ήταν στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ. Και λες "τι γίνεται εδώ ακριβώς;" "Τι είναι αυτό;" Τι είναι ξέρω, στην ανάλυση. Μίλησα με τον κ.Κοντονή. Του έχω πει ως επιστήμονας ότι δεν χρειάζεται η αστυνομία μέσα στο γήπεδο. Είναι η Super League, είναι η ΕΠΟ, ας το κάνουν όπως θέλουν.

Η αστυνομία θα μπορούσε να είναι μέσα στο γήπεδο, αν υπήρχε μια πληροφορία ότι έχει οργανωθεί μία ομάδα που θα χτυπήσει με όπλα, με διάφορα. Ούτε καν έξω από το γήπεδο, μακριά και με σκούφους. Έχει κερδίσει η ομάδα, βγαίνει ο πατέρας με το παιδί, γελάνε και βλέπουν ένα προτεταμένο όπλο, ασπίδες και κράνη. Γιατί; Δεν υπάρχει κανένας λόγος. Αλλά κανείς δεν παίρνει την ευθύνη.

Τα επεισόδια στο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός που βαρούσαν την αστυνομία έγιναν χωρίς λόγο. Δεν υπήρχαν οπαδοί του Ολυμπιακού, δεν υπήρχε θέμα πρωταθλήματος, γιατί χτυπούσαν την αστυνομία μια συγκεκριμένη θύρα; Και ρώτησα το εξής: δεν υπάρχει πρόεδρος; Δεν υπάρχει Super League; Δεν υπάρχει ΕΠΟ; Δεν υπάρχει ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης; Δεν υπάρχει τίποτα;

Όλα δηλαδή θα ακυρώνονται και αμέσως που είναι αστυνομία; Κι αν η αστυνομία κακώς ρίξει μια παραπάνω φωτοβολίδα, αυτή φταίει για όλο το σκηνικό; Εγώ είχα πει, πάλι, ότι εν κινήσει κάθαρση δεν γίνεται. Με το που θα γίνει κάτι τέτοιο, σταμάτα το πρωτάθλημα. Διότι έτσι θα δείξεις ότι υπάρχει Πολιτεία
».



Ομάδα που αφορά: ΝΤΕΡΜΠΙ

Σχολιασμός

23 σχόλια:

στις 24/02/2015 03:35
ΡΕ ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ? ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΕΜΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΡΕ ΠΑΝΟΥΣΗ ΛΙΓΜΕΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ? ΑΝ ΔΝ ΗΤΑΝ Η ΑΣΤΥΝΟΜΊΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΑΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ. ΑΝ ΔΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΑΤ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΊ ΟΙ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΙ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ Η ΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ? ΗΜΑΡΤΟΟΟΟΟΝ ΔΛΔ

στις 24/02/2015 08:59
ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΚΡΟΥΣ.

στις 24/02/2015 09:27
alex auto leei gia ta gourounia..! oti einai krima na uparxoun pantou mpatsoi kai na einai aparetitoi..! Gia kati gamopeda kolopoustrakia..! pou einai toso poutanes gioi kai dn exoun gnomi .. pou pane me ena fullface kai gamane ton athlitismo..! oxi oti dn einai gamimenos ..! alla i stani thelei kai zwa..!!!!! kai ta zwa VOSKO..! kai do stin Ellada do3a to theo apo zwa allo tpt.>! Apla autos ta eipe eugenika..! pantos mazi tou..! na stamatisei to protathlima na do meta pou tha 3espate gamopeda..! hooligan tis poutsas

στις 24/02/2015 10:55
Δεν χρειάζονται πολλά πράγματα ! Κατάργηση των οργανωμένων οπαδών.Οι άνθρωποι κάνουν μπαμ ότι χρειάζονται ψυχίατρο και θεραπεία.Αντ αυτού βγαίνουν στην τηλεόραση και υποδεικνύουν την ατζέντα με την οποία θα ασχοληθεί όλος ο κόσμος.Ορισμένοι οπάδοι τους χρειάζονται για στρατό τους.Απλά πράγματα.Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο βέβαια.

στις 24/02/2015 11:32
Βλέπω στα πιο πάνω σχόλια να αναφέρονται τα ΜΑΤ ως σωτήρες, ενώ είναι μισθοφόροι του συστήματος που εκτελούν διαταγές και εκπροσωπούν συμφέροντα. Επίσης βλέπω για κατάργηση των οργανωμένων οπαδών ..άτοπο..

Πάμε σε ένα μικρό μάθημα ιστορίας, το πρώτο οπαδικό κίνημα δημιουργήθηκε στην Αρχαία Ρώμη, όπου ο αυτοκράτορας προωθούσε την βία μέσω των αγωνισμάτων στις αρένες, ως αντίβαρο στις πολιτικές ανησυχίες της μάζας και έτσι ο ρωμαικός λαός ξεχνούσε τα προβλήματα έστω για λίγο και ξεσπούσε για να εκτονωθεί.

Έτσι ο αυτοκράτορας, οι αυλικοί του και οι λίγοι εύποροι συνέχισαν να ζουν πλουσιοπάροχα και να εκμεταλλεύονται την άβουλη μάζα.

ΜΗΠΩΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΕΛΛΑΔΑ Η ΦΑΣΗ ??????

Η διαφορά μας ξέρετε ποια είναι ??

Οι Pωμαίοι αυτοκράτορες έμαθαν να φοβούνται αυτόν τον όχλο. Tο παράδειγμα του παράφρονα Kαλιγούλα που λίγο έλειψε να ανατραπεί από ένα μαινόμενο πλήθος Pωμαίων, επειδή αποπειράθηκε να δολοφονήσει το λαοφιλή μονομάχο Kολόμπους, έμεινε βαθιά χαραγμένο....

...Στην Ελλάδα ποτέ η μάζα δεν θα ανα

στις 24/02/2015 11:32
..ανατρέψει τίποτα..

στις 24/02/2015 12:16
Αγαπητέ το οπαδικό κίνημα και τα ΜΑΤ παίζουν τον ίδιο ακριβώς ρόλο ! Η εξουσία θέλει εκτόνωση του πιο επικίνδυνου για αυτήν κομματιού της νεολαίας στα γήπεδα ! Πιο επικίνδυνου κομματιού διότι συνήθως αυτό το κομμάτι έχει και τα περισσότερα προβλήματα και άρα εύκολα ρέπει προς άλλα μονοπάτια.Δεν είναι τυχαίο ότι οπαδικά κινήματα σοβαρά υπάρχουν σε χώρες με πολιτικά προβλήματα.Και στην Αγγλία το οπαδικό κίνημα ανδρώθηκε την περίοδο της ακραίας λιτότητας και του ιμπεριαλισμού.

στις 24/02/2015 12:17
Οι κεφαλές του οπαδικού κινήματος κονομάνε για να βάζουν τις ουρές να σφάζονται και να μην στραφούν προς τους προέδρους των ομάδων που πλουτίζουν σε βάρος τους.Απλά πράγματα.

στις 24/02/2015 12:55
Πανουση σωστα τα λες αλλα ... αν αυτη την στιγμη σταματησει να υπαρχει αστυνομια στα γηπεδα θα θρηνησουμε νεκρους. Για να σταματησει η βια στα γηπεδα θα πρεπει να ριξεις πρωτα το βαρος στο γινονται αξιοκρατικα πρωταθληματα, να γκρεμισεις τις παραγκες και μετα. Δεν γινεται μερικες ομαδες επειδη εχουν παρα πολυ κοσμο υπερ τους να κανουν οτι θελουν εις βαρος αλλων ομαδων που εχουν και εκεινες χιολιαδες ενθερμους οπαδους και απο την Επο και το κρατος να αντιμετωπιζονται με δυο μετρα και δυο σταθμα και να θες να μην ξεσπανε οι οπαδοι των μονιμως αδικημενων σε πραξεις βιας.

στις 24/02/2015 13:07
Κατα την γνωμη μου θα πρεπει πρωτα απο ολα να εξυγειανεις το θεμα διατησια στην Ελλαδα. Να ζητησεις κλιμακιο Ευρωπαιων διαιτητων που να αλλαζει καθε χρονο το οποιο θα αξιολογει τις διαιτησιες σε καθε ματς τουλαχιστον της σουπερ λιγκας αν οχι και της φουτμπολ λιγκας και διατητες που κανουν επανελλημενα "λαθη" υπερ καποιων σωματιων να διωκονται ως οικονομικοι εγκληματιες γιατι τετοιοι ειναι απο την στιγμη που το πρωταθλημα ειναι επαγγελματικο και ο καθε προεδρος επενδυει εκατομμυρια σε αυτο και οσοι κρινονται ενοχοι να πηγαινουν φυλακη ή να υποχρεωνονται να πληρωσουν δυσβασταχτα προστιμα. Μονο ετσι θα σταματησει αυτο το αισχος στο Ελληνικο πρωταθλημα και υστερα αφου πρωτα εδραιωθει αυτο, κυνηγησε και την βια των οπαδων που νομιζω ομως οτι θα εχει ελατωθει κατα παρα πολυ.

στις 24/02/2015 13:27
...και μιας και ανεφερες κυριε Πανουση το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακος και εσυ δεν ειδες κανεναν λογο για να γινουν επεισοδια, θα σου πω εγω εναν λογο. Ο λογος ηταν για να φαει ενα μπερντακι ο αξιοτιμος κυριος Μαρινακης ο οποιος εβαλα ενεργα το χερακι του για να χαθει ακομη ενα πρωταθλημα μια ομαδα που αποδεδιγμενα ειναι απο τις πιο αδικημενες στην Ελλαδα παρ' ολο που μαχεται σκληρα στην Ευρωπη και βαζει βαθμους στον ντουρβα της Ελλαδας καθε χρονο. Δεν λεω πως δεν φταιει και ο ΠΑΟΚ που χαθηκε το πρωταθλημα φετος, αλλα και ο Μαρινακης εβαλε το χερακι του μια χαρα και αυτος. Δεν γινεται κ. Μαρινακη να στελνεις τους απεσταλμενους σου να διαιτητευουν τα ματς των αντιπαλων σου στη διεκδικηση του πρωταθληματως και να τους φορτωνουν με καρτες και να σφυρανε σε καθε ματς πεναλτι στον αντιπαλο τους και ολα τα φαουλ εναντιων τους, ενω στους αγωνες τις ομαδας σου οι αντιπαλοι τελειωνουν τα ματς με 10 και 9 παικτες και υστερα θες και ευθαρσως να πας και βολτα στο γηπεδο τους (στη προκειμενη περιπτωση στη Θ

στις 24/02/2015 13:30
9στη προκειμενη περιπτωση στη Θεσσαλονικη) μονο και μονο για να κινησεις φασαριες και να τιμωρηθει ο Παοκ. Αλλα τι να σου κανω χοντρε που ησουν τυχερος και δεν σε τσακωσανε τα παοκια στο αεροδρομιο !!!

στις 24/02/2015 13:31
Apopsi m 90% fteei h astinomia pos ston poutso pernoun tosa kapnogpna fotovolides petres gialia dixei oti h astinomia den kanei elegxo h oxi eparki.

στις 24/02/2015 13:37
Ρε τσουρέκια παίξτε μπάλα μέσα στο γήπεδο και όχι εκτός γηπέδου και θα δείτε πως θα φτιάξουν τα πράγματα..Δεν θα γίνουν παναγιες αλλά δεν θα έχουν αυτήν την οργή που υπάρχει στις μέρες μας λόγο του χοντρού πού το έχει δει Θεός του ποδοσφαίρου..εγώ λέω να φάει ο Παναθηναϊκός μια τιμωρία όπως είχαν φάει και οι γαύροι στο σκηνικό με τον Σισέ..και όλα μια χαρά μετά θα είναι σαν ζώα που ήμαστε..

στις 24/02/2015 15:21
o panousis exei dikio prepei an ginei oti sthn agglia kai tah deite meta an tha sikwthei estw kai myga

στις 24/02/2015 17:29
αντε να σε δω ρε μαγκα

στις 24/02/2015 19:26
Καλά ότι να 'ναι διαβάζουμαι στο διαδίκτυο πραγματικά. Ο άλλος λέει ότι αν κάποιοι διαιτητές κανουν επανελλημενα "λαθη" υπερ καποιων σωματιων να διωκονται ως οικονομικοι εγκληματιες, μόνο που δεν παίρνετε χαμπάρι ότι οι διαιτητές είναι που είναι γενικά άσχετοι απ' ότι φαίνεται, φορτώνοντας τους με ακόμη περισσότερη πίεση, στο τέλος θα κάνουν ακόμη περισσότερες μλκιες από πριν, αφού θα φοβούνται να σφυρίξουν και το σωστό μην τυχόν και είναι λάθος, και τον κρεμάσουν. Σοβαρευτείτε μερικοί, ποδόσφαιρο ειναι. Αμα ειναι να βάλουν κάμερα σαν το μπάσκετ, και να ζητάμε Instant Replay, και να σταματάει ο χρόνος. ΕΛΕΟΣ ΟΜΩΣ!

στις 24/02/2015 21:34
οτι ειναι το κρατος ειναι και το ποδοσφαιρο. μπουρδελο

στις 24/02/2015 21:56
oloi eseis pou thelete kai kala to ""kalo"" tou podosfairou ksexnate kati basiko...pws autoi pou kanoun ta epeisodia einai oi idioi pou otan ginetai ena coreo thaumazete oloi sas...otan anaboun kapnogona epishs...to problhma einai allou...afhste tous opadous na kanoun th kaula tous giati perissotero ap'autous den exei agaphsei kaneis tis omades tous!!!! dithen ""kalothelites"" oi megalyteroi dhmiourgoi problhmatwn!!!

στις 25/02/2015 00:13
Steve αμα πραγματικα πιστευεις οτι οι διαιτητες ειναι οι πιο ασχετοι με αυτο που γινεται στο Ελληνικο πρωταθλημα .... τοτε μαλλον εσυ εισαι ο πιο ασχετος απο ολους !!

στις 25/02/2015 00:16
... και θα επρεπε να ξερεις οτι λαθος που επαναλαμβανεται παυει να ειναι λαθος. Ετσι ειναι τα πραγματα σε αυτη την ζωη, πως να το κανουμε !!

στις 25/02/2015 00:47
ΜΑΓΚΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ. ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΜΕ ΤΟΣΟ ΕΞΑΡΣΗ ΒΙΑΣ. ΓΤ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ (ΓΤ ΓΙΑ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ) ΚΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΟΥΝ? ΟΠΟΤΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΤΡΑΒΑΛΑ. ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΑΡΣΗ ΣΤΙΣ ΕΞΕΔΡΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΠΩΣ ΕΜΑΘΑΝ ΟΙ ΑΓΓΛΟΙ ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΤΛ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΥΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΕΚΙΟΥΡΙΤΙ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΕΥ ΑΙΤΙΑΣ! ΑΥΤΑ

στις 25/02/2015 13:48
Κλείστε το το μπουρδελο της superleaque να τελειώνουμε με αυτή τη βρόμα και μετα καταργήστε και την ΚΕΔ

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.