Σέριε Α: Στο Τσάμπιονς Λιγκ με απίστευτη ανατροπή η Μίλαν

20/5/2013 03:00
Με απίστευτη η ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μίλαν πήρε τη νίκη με 2-1 στη Τοσκάνη κόντρα στην αδιάφορη Σιένα και τερμάτισε στην 3η θέση που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο Γιουρόπα Λιγκ Φιορεντίνα και Ουντινέζε, με την δεύτερη να ταπεινώνει την Ίντερ με 5-2 μέσα στο Μιλάνο!

Παραλίγο να αυτοκτονήσει η Μίλαν, η οποία «φλέρταρε» με το να χάσει την 3η θέση, καθώς η αντίπαλος της Σιένα προηγούνταν με 1-0 6 λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι Μπαλοτέλι (84’ πεν.) και Μεξές (87’) γύρισαν το παιχνίδι, στέλνοντας τους «ροσονέρι» στο Τσάμπιονς Λιγκ!

Η ομάδα του Μπέπε Ιακίνι, αν και υποβιβασμένη, πάλεψε για ένα θετικό αποτέλεσμα στο τελευταίο παιχνίδι της στην πρώτη κατηγορία, και τελικώς ο Τέρτζι άνοιξε το σκορ στο 26’ για το 1-0. Η Μίλαν προσπάθησε να απαντήσει, με τον Μπαλοτέλι να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι, ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά, το άγχος και η πίεση αυξάνονταν κατακόρυφα για την ομάδα του Αλέγκρι.

Μάλιστα στο 69’ όλα έδειχναν πως τελειώνουν όταν ο Αμπροζίνι αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10, ωστόσο ένα λεπτό μετά οι καρδιές των φίλων των «ροσονέρι»… επέστρεψαν στη θέση τους, καθώς ο Τερλίτσι με ανόητη ενέργεια είδε αυτός την κόκκινη κάρτα.

Με 10 εναντίων 10, ο Μπαλοτέλι κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 84ο λεπτό σε ανατροπή από τον Φελίπε, και ο ίδιος δεν αστόχησε κάνοντας το 1-1, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μεξές ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας τη Μίλαν στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο Γιουρόπα Λιγκ Φιορεντίνα, Ουντινέζε, διασυρμός για Ίντερ

Μπορεί τελικά η Σιένα να μην έκανε το δώρο στην Φιορεντίνα η οποία παρέμεινε 4η, ωστόσο το σύνολο του Βιντσέντζο Μοντέλα φρόντισε να κάνει το καθήκον του και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, διαλύοντας την Πεσκάρα με 5-1 στο «Αντριάτικο», με τον Λιάγιτς να σημειώνει χατ-τρικ (16’,24’,59’).

Από την άλλη, η Ουντινέζε τερμάτισε στην 5η θέση, διαλύοντας την Ίντερ μέσα στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» με το εντυπωσιακό 5-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και κατάφεραν να σκοράρουν με 5 διαφορετικούς παίκτες (1’ Πίντζι, 10’ Ντομίτσι, 41’ Ντι Νατάλε, 52’ Σίλβα, 67' Μουριέλ), βάζοντας έτσι με το χειρότερο τρόπο τέλος σε μία εφιαλτική σεζόν για τους «νερατζούρι» οι οποίοι μείωσαν με τον Χουάν στο 12’ σε 1-2 και με τον Ρόκι στο 63’ σε 2-4.

Πέρασε τη Λάτσιο η Ρόμα

Παρότι τελικώς δεν κατάφερε να εξασφαλίσει (ακόμα) κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο, η Ρόμα μπορεί να λέει πως τερμάτισε πάνω από τη Λάτσιο στο πρωτάθλημα, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Νάπολι στο «Ολίμπικο».

Οι «τζιαλορόσι» με τους Τοροσίδη και Ταχτζίδη βασικούς, πήραν τη νίκη με τέρματα των Μαρκίνιο (47’) και Ντέστρο (58’) και παρότι ο Καβάνι μείωσε στο 84’, διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος και τερμάτισαν στην 6η θέση, έναν βαθμό μπροστά από την Λάτσιο η οποία ηττήθηκε με 1-0 από την Κάλιαρι.

Πλέον οι δύο ομάδες από τη Ρώμη, θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας στις 26 Μαΐου, με τον νικητή εκτός από το Κύπελλο, να παίρνει εισητήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.