Τσάμπιονς Λιγκ: «Καθάρισε» την πρόκριση η Ρεάλ (video)

Τσάμπιονς Λιγκ: «Καθάρισε» την πρόκριση η Ρεάλ (video)

Αφορά τον αγώνα ΕΛΤΣΕ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ


Με γκολ των Ρονάλντο (26') και Μαρσέλο (79'), η Ρεάλ κέρδισε με 2-0 τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Δοκάρι για το 1-1 είχαν οι γηπεδούχοι, που έχασαν με τραυματισμό τον Χούντελαρ.

Με τον Ρονάλντο να χρίζεται σκόρερ μετά από ένα μήνα και τον Μαρσέλο να πετυχαίνει γκολ-«ζωγραφιά», η Ρεάλ έφυγε με τη νίκη (2-0) από την έδρα της Σάλκε και ουσιαστικά εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Σε αντίθεση με το περσινό παιχνίδι των δύο ομάδων, όπου η Ρεάλ είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού, η Σάλκε κατάφερε να περιορίσει την επιθετική ανάπτυξη της «βασίλισσας» και είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα στο 25’ με σουτ του Χούντελαρ που απόκρουσε ο Κασίγιας.

Ένα λεπτό μετά όμως, η Ρεάλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη μεγάλη της φάση στο ματς. Ο Καρβαχάλ έκανε σέντρα για τον Ρονάλντο, ο οποίος ξέφυγε από τον Μάτιπ και με ωραία κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με σουτ του Μπενζεμά (31’) και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο (35’) για ένα δεύτερο τέρμα , ωστόσο ο 19χρονος γκολκίπερ Βέλενροϊτερ βγήκε νικητής και στις δύο περιπτώσεις.

Στην επανάληψη, η Ρεάλ συνέχιζε να έχει την κατοχή, ωστόσο δυσκολευόταν να διασπάσει την άμυνα της Σάλκε με αποτέλεσμα η πρώτη της μεγάλη ευκαιρία να σημειωθεί στο 72’ με πλασέ του Ίσκο.

Τρία λεπτά μετά, η Σάλκε «άγγιξε» την ισοφάριση με σουτ-κεραυνό του 19χρονου Πλάτε (αντικατέστησε τον τραυματία Χούντελαρ) που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας.

Η Ρεάλ γλίτωσε την ισοφάριση και στο 79’ κατάφερε να πετύχει 2ο γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε στον Μαρσέλο και ο Βραζιλιάνος με εκπληκτικό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βέλενροϊτερ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τη «βασίλισσα».

Σε δύο εβδομάδες ο επαναληπτικός στη Μαδρίτη, όπου η Ρεάλ αναμένεται να «κλειδώσει» και τυπικά την πρόκριση για τους «8» του θεσμού. Στα αξιοσημείωτα πως με τη νίκη της η «βασίλισσα» ισοφάρισε το ρεκόρ των δέκα σερί νικών της Μπάγερν από το 2013 και απειλεί να το καταρρίψει στον επαναληπτικό.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΕΛΤΣΕ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder1X
10.506.001.151.352.453.82
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
9.002.751.351.751.70
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

14 σχόλια:

στις 19/02/2015 00:01
♥♥♥♥♥Ρεαλάρα!!! Πολύ μάρεσε που Ο Ρονάλντο τους βούλωσε το στόμα!! 0-2 τελικό Γκολάρα ο Μαρτσέλο!!1

στις 19/02/2015 01:09
ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΠΡΑΒΟ! ΑΝΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ Η ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ!

στις 19/02/2015 02:11
Σουπερ αποδοση δεν ειχανε αλλα μπραβο στην ομαδα!! Εγω προσωπικα περαν του δοκαριου,Σαλκε μεσα στο γηπεδο δεν ειδα,ειδα μονο μια ρεαλ να εχει τον απολυτο ελεγχο και εναν πιτσιρικα τερματοφυλακα να βγαζει 2-3 φασεις οι οποιες κατεληγαν στα δυχτια.Εξαιρετικος ο Ισκο για αλλη μια φορα!

στις 19/02/2015 03:19
tamiaraa me reall!!!!

στις 19/02/2015 09:47
isko ...ola ta lefta .poios ronaldo kai prasina aloga.o pitsirikos an doulejei sklira se 1-2 xronia tha nai o neos star tis real.

στις 19/02/2015 14:29
Ας έπεφτε σε μια καλή ομάδα τώρα(που πάντα τις γλυτώνει) και θα σου έλεγα.Ακόμα και την Schalke δεν μπορούσε να νικήσει(θα μπορούσε να σκοράρει η Schalke αλλά στάθηκε άτυχη).Και ας μην είχε τον Isco γιατί με τον Ronaldo και τον Bale που όλη την ώρα έχαναν την μπάλα(ειδικά ο ροναλτο που για να βάλει goal χρειάζεται 5-6 προσπάθειες) δεν θα πέρναγε ούτε στους 8(¨Οπως πριν 3-4 χρόνια που έχανε από την Lyon)

στις 19/02/2015 15:01
toche kita tin savouro omada sou tin atitli k meta mila gia real kane 22 nikes seri k meta mila vale 137 goal sti laliga k meta mila twra pou exi apousies i real k kani tin kilia tis pou tin exoun oles i omades vgikate ola ta ampala na krinete prin ena mina pou isastan pou epage to ena rekor meta to alo karnavalia mono na kritikarete tous alou iste klasiki elinies prota krino ton kolo mou k meta tou alou.........

στις 19/02/2015 15:25
Toche η κοιλια π εχει τωρα η Ρεαλ την ειχατε εσεις στην αρχη.Εμεις καναμε 22 σερι νικες βγαλανε τοσα ματς οι παικτες και ειχανε και το παγκοσμιο κυπελλο συλλογων,οποτε η κοιλια βγηκε απο ολη αυτη την κουραση,εσυ με τι δικαιολογια θα πεις οτι ειχατε εκεινη την αποδοση?? Δευτερον τους τελευταιους 2 μηνες παιζουμε με ελληψεις και σημαντικες (Μοντρις εκτος εδω και 2,5 μηνες και Ροντριγκες εκτος εδω και 2 βδομαδες ο οποιος ειχε ξανα τραυματισμο,Πεπε) και παιξαμε σε 2 ματς χωρις το Κριστιανο.Ναι ουαου πηγε να σκοραρει η Σαλκε μονο σε μια φαση με το δοκαρι και στο ριμπαουντ με τον κινεζο,αλλα η ρεαλ εβαλε 2 γκολ και εχασε αλλη μια κλασσικη ευκαιρια με τον Μπενζεμα και ενα φαουλ το οποιο το εβγαλε με μεγαλη αποκρουση ο πιτσιρικας της Σαλκε, κατα τα αλλα ειχανε τον απολυτο ελεγχο!Της μεγαλες ομαδες εμεις τις βρισκουμε πιο μπροστα και οχι στους 16 οπου μετα τους 16 ειναι ακομα πιο δυσκολα και αμφιροπα τα ματς οποτε δεν εχει νοημα αυτο π λες.

στις 19/02/2015 17:34
tragiki i roz emfanisi..

στις 19/02/2015 17:47
kala xalaroste eego kai prin ena mhna kai dyo ta elega.Carmelo otan les savouroomada esy den esai klasikos ellhnas?Ego ti eipa?Den tyxainei panta h Real stous 16 eukolous antipalous?Ti na to kanoume,psemata na po?Dhladh paiksate kala??Kai auto solid pou les oti meta tous 16 einai pio amfirropa ti sxesh exei?Afou etsi ki allios meta dyskolous tha tyxoun oloi,ego leo oti einai tyxerh pou tyxainei me eukolous giati oi alloi kourazontai kai agxonontai hdh apo tora.

στις 19/02/2015 17:50
Ego den eipa oti eiste amaploi alla einai pasifanes oti me dyskoloterh omad (p.x. atletico alla ti thymizo tora) h Real tha dyskoleuotan idiaitera.Giati mhn to ksexnate mages,KAI H SHCALKE EIXE APOUSIES.Kai den exei tous paiktes sas gia na tous antikatasthsei.Tespa tha eprepe na einai koplimento gia sas pou "krazo" thn real pou shmainei oti exo synithisei mia real pou paizei kala.

στις 19/02/2015 23:25
Ναι παιξαμε καλα ειχαμε τον απολυτο ελεγχο...καλα.κατσε να σε δω με την σιτι τωρα και μετα θα ξαναμιλησουμε

στις 20/02/2015 19:34
i barcha tha tin perasei apo pano tin city ..!

στις 20/02/2015 21:35
ki ego perimeno na me do me thn city.Den eipa oti tha peraso sigoura kai eukola.Thn atletcio omos treis fores thn nikhsa.Esena to seri nikon sou htan me mikres omades.

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.