Στον Ρονάλντο η «Χρυσή Μπάλα»

Στον Ρονάλντο η «Χρυσή Μπάλα»



Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ο νικητής της «Χρυσής Μπάλας» για το 2014, με τον Πορτογάλο να κερδίζει το βραβείο για δεύτερη σερί φορά και τρίτη συνολικά στην καριέρα του.

Κορυφαίος ποδοσφαιριστής του κόσμου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τρίτη συνολικά στην καριέρα του αναδείχθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, αφήνοντας πίσω του Λιονέλ Μέσι και Μανουέλ Νόιερ.

«Μπορώ να δω την οικογένειά μου από κάτω! Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με ψηφίσανε. Το 2014 ήταν μια φανταστική χρονιά. Θέλω να κατακτήσω κι άλλους τίτλους για την ομάδα και την οικογένειά μου. Να συνεχίσω να δουλεύω, να βελτιώνομαι και να γίνομαι καλύτερος κάθε μέρα. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα είχα στο σπίτι μου τρεις Χρυσές Μπάλες. Θέλω να γίνω ένας από τους καλύτερους παίκτες όλων των εποχών» δήλωσε ο Πορτογάλος άσος.

Ο CR7 έγινε ο 5ος παίκτης μετά τους Λιονέλ Μέσι, Γιόχαν Κρόιφ, Μισέλ Πλατινί και Μάρκο Φαν Μπάστεν που κατακτά τη «Χρυσή Μπάλα» τουλάχιστον τρεις φορές, με τον Μέσι να έχει το ρεκόρ με τέσσερις κατακτήσεις.

Όπως ανακοίνωσε η FIFA, ο Ρονάλντο συγκέντρωσε το 37,66% των ψήφων, με τον Μέσι να έρχεται για δεύτερη σερί φορά δεύτερος με ποσοστό 15.76%, ενώ ο Νόιερ τερμάτισε 3ος με 15,72%.

Λεβ, Χάμες και η καλύτερη ενδεκάδα


Το βραβείο του καλύτερου προπονητή πήγε στον προπονητή της Εθνικής Γερμανίας, Γιόακιμ Λεβ, ενώ το καλύτερο γκολ της χρονιάς είναι αυτό του Χάμες Ροντρίγκες στον αγώνα της Κολομβίας με την Ουρουγουάη για το Μουντιάλ του 2014.

Κορυφαίος προπονητής γυναικείας ομάδας για το 2014 είναι ο Γερμανός, Ραλφ Κέλερμαν, ο οποίος οδήγησε την Βόλφσμπουργκ στο τρεμπλ. Η Γερμανίδα, Ναντίν Κέσλερ πήρε το βραβείο της «Χρυσής Μπάλας» στις γυναίκες, ενώ έγινε γνωστή και η κορυφαία ενδεκάδα για το 2014:

Αναλυτικά η 11άδα: Μάνουελ Νόιερ, Σέρχιο Ράμος, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Φίλιπ Λαμ, Τόνι Κρόος, Αντρές Ινιέστα, Άνχελ ντι Μαρία, Άριεν Ρόμπεν, Κριστιάνο Ρονάλντο και Λιονέλ Μέσι.

Αναλυτικά εδώ τα επίσημα αποτελέσματα της ψηφοφορίας από τη FIFA




Στοιχεία για τον αγώνα: ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder12X2
1.454.005.251.552.001.142.27
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
1.852.305.251.502.00
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
4.252.002.409.00

Σχολιασμός

35 σχόλια:

στις 12/01/2015 21:08
ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ ;)ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΥΛΗΜΕΝΗ ΦΙΦΑ

στις 12/01/2015 21:09
paxarOs και ναρκωτικα=1

στις 12/01/2015 21:11
mpravo to axize

στις 12/01/2015 21:12
το άξιζες Ρονάλντο ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ για 2 σερρί φορά < 3 CR7

στις 12/01/2015 21:14
AKSIOS......

στις 12/01/2015 21:15
VenomOz +1

ΡΟΝΑΛΝΤΟ ΠΑΙΧΤΑΡΑ!

στις 12/01/2015 21:34
ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ ΠΑΙΚΤΑΡΑΑΑΑ !!

στις 12/01/2015 21:39
to phre to poustraki o klapsiaris!!

στις 12/01/2015 21:42
egw den katalaveno h germania pire pagkosmio bayern pernei cl alla den pernoun oi pextes eleos

στις 12/01/2015 21:51
kata ti gnomh mou o moier tha eprepe na eixe parei th xrhsh mpala giati eftase th germania sthn katakthsh tou pagosmiou me shmantikes apokrouseis

στις 12/01/2015 21:51
Meta apo tosa xronia klapsas kai glupsimatos katafere na ginei to agaphmeno paidi tis Fifa kai tis Uefa O Penaldo...

στις 12/01/2015 21:57
Του χρόνου ο Ταυλαριδης.

στις 12/01/2015 22:28
pios ronaldo mwre? o robben itan polu kaluteros se oli tin diarkeia tis xronias!! epe9e o ronaldo kala se merika paixnidia kai kati egine. o robben eite me e8niki eite me tin bayern eixe se ola ta paixnidia korifaia apodosi. o enas einai apotelesma para polu gimnastikis kai diafimisis ronaldo kai o allos robben einai apla o kaluteros epi8etikos sto kosmo den sugkrinontai!!!

στις 12/01/2015 22:35
re palouki afou o kudos emine atitlos pire afto pou tou axize ta arxidia mou

στις 12/01/2015 22:35
paxare sigura ...

στις 12/01/2015 22:35
cr7 4ever re muniaaaaaaaaaaaaaaa Xd :p

στις 12/01/2015 22:47
o neuer to aksize.. mundial phre, ti allo na kanei gamw th fifa sas mesa 3eftilismenoi...

στις 12/01/2015 22:51
o mamouth exei polu dikio. poutana fifa, epeigh oi alloi poulane (diafhmiseis klp) k to dinoun se atoma p dn to a3izoun mono k mono epeidh louzwntai me ULTREX gamw ta kefalia tous mesa...

στις 12/01/2015 22:53
episeis polu kalhteros o robben th xronia p phra h bayern to champions league, o messi anuparktos, o ronaldo pouthena k pali oi idioi k oi idioi... ti na pw me ayth th fifa poia... ELEOS...

στις 12/01/2015 22:58
k pou to aksize to phre mhpws me th poulhmenh th fifa?

στις 12/01/2015 23:00
dn m th spaei o ronaldo re k1n1g0s, h poutana h fifa m th spaei p exei katanthsei h xrush mpalla na einai to poios poulaei kalytera ta proionta p diafhmizei, auto m tn dinei me tous malakes... to kraksimo stn blater to akousate??? mallon oxi gt kleisan amesws ta mikrofwna oi poutanes...

στις 12/01/2015 23:07
monompala distixws exeis dikio opios kanei to kalutero marketing pernei kai xrises mpales kai oxi aytoi pou pragmatika a9izoun!

στις 12/01/2015 23:33
εμ αυτος την αξιζε αυτος την πηρε!! μπραβο παιχτουρα μου για ολα αυτα π μας προσφερεις!!

στις 12/01/2015 23:46
aria giati o ronaldo ti phre re file ston teliko anuparxtos htane kai to 10ato sto phre o Ramos o Marcelo kai o Di maria ase mas me ton Penaldo pia oute to deksi arxidi tou kontou den einai

στις 13/01/2015 00:04
dn tn axize file m s0lid7, an vlepeis mpalla. polu kalhteros o di maria perusi apo real k dn htan ypopsifios gia tipota fetos, dn einai krima na to pairnoun oi idioi k oi idioi enw yparxoun k alloi p to axizoun epishs alla dn poulane toso???

στις 13/01/2015 00:05
s eipa gia di maria epeidh htan k autos sth real perusi k ekane papades k prwta8lhma alla k cl

στις 13/01/2015 00:42
pios alos na tin eperne ektos pou einai pio dimofilis san podosfairistis kai kai diafimistis

ala ama olokliri xronia einai na kontrarontai gia tin xrisi mpala mono dio pektes opos ronaldo messi tote na to paratisoun oli i ali to podosfairo persi ekane katapliktiki xronia o suarez kai den itan kan ipopsifios fetos

στις 13/01/2015 01:16
ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Η ΖΕΙΤΕ ΣΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ Η ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟΥΒΛΑ ΟΣΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ. Ο ΡΟΜΠΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΖΕ ΛΕΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΝΟΙΕΡ Ο ΑΛΛΟΣ. ΠΟΙΟΣ ΡΟΜΠΕΝ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΡΕΟΜΠΕΝ ΦΕΤΟΣ? ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 2 ΤΡΙΠΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥΤΑΡΕΙ. ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΚΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. Ο ΝΟΙΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΙΠΕΡ ΑΛΛΑ ΚΙΠΕΡΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΧΡΥΣΗ ΜΠΑΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΓΤ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΙΧΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΟ ΛΙΓΑ! ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΚΟΡΑΡΕΙΣ 17 ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΣΟΥ ΛΟΥ ΚΑΙ 40+ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΑΙΖΟΝ. ΑΝΤΕ ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΛΙΓΟ

στις 13/01/2015 01:18
ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΑΙΧΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ 2 ΣΑΙΖΟΝ ΝΤΕ ΦΟΡΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΣΤΟΝ ΡΟΝΑΛΝΤΟ.

στις 13/01/2015 01:30
alex malon esi den vlepeis aristera kai dexia kai nomizeis oti tin xrisi mpala tin axizei mono o epithetikos

gt re i termatofilakes den einai pektes ?? i amintiki den einai pektes ?? oi messi den einai?

mono i epithetiki diladei ola auta pou petixe o ronaldo itan apo monos tou oli i ali omada den douleve??

στις 13/01/2015 09:11
Αν και για μενα παικτης σαν το ΜΕΣΣΙ δεν υπαρχει..................!! το αξιζε ο ροναλτο..... κρατουσε την ρεαλ μονος του............! ΦΟΒΕΡΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ!!!! ΤΟ ΑΞΙΖΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ... Ο ΜΕΣΣΙ μπορει να εβαζε και φετος γκολ αλλα δεν ηταν ο γνωστος μεσσι...!

Παντως εξακολουθω να λεω πως ποδοσφαιριστης σαν το ΜΕΣΣΙ δεν υπαρχει ισως ο μαραντονα... μονο με αυτον μπορω να τον συγκρινω!

στις 13/01/2015 09:26
Mages i epomeni xrisi mpala tha paei ston BALE ...! o antrwpos einai allou..! Dikaia to tropeo ston cristiano .. an kai eprepe na einai deuteros o NEUER ... o Protos metraei ...! :).. wraios o Cr7 magas kai megalos mpaladoros... ( KI POLI AXONEFTOS ) :P

στις 13/01/2015 10:13
aytos pou persi ekane orgia kai skorare kata ripas itan o suarez gatakia.aytos pire apo to xeri mia jofia liverpool kai gamise ola ta megathiria sto nisi makran to pio diskolo prwtathlima tou kosmou.orgia ekane...alla den epaixe ch.kai dagkwnei opote i poustro fifa dn goustarei tetoious.oso gia ronaldo.thimist mou ti ekane i portogallia tou sto mundial;eklase ta paparia mou...oi megaloi paiktes noun tin omada tous apo to xeri an theloun na legontai koryfaioi.kai sta imitelika alloi katharisan tin bayern oxi aytos.ston teliko o sergio ramos katharise tin atlentiko oxi aytos.afantos sta megala mats.afantos.triples kanei me tin noumanthia kai tin sevilli.opoios vlepei mpala kai gw vlepw ola ta prwtathlimata suarez makran persi.

στις 13/01/2015 14:41
νοιερ δεν πειραζει ρε

στις 13/01/2015 17:38
ο ροναλτο ειναι για την παρτυ του.βαζει η ρεαλ 2-3 γκολ και μετα σκιζεται να βαλει και αυτος τα δικα του,μονο για ρεκορ και ατομικες διακρισεις.αν ηταν μεγαλος παιχτης δεν θα βαρουσε τα πεναλτυ οταν το σκορ ειναι 3-0 η 4-0.ο γκερντ μιλλερ καποτε εβαζε 50 και 60 γκολ καθε χρονο αλλα δεν του εδειναν τη πρωτη θεση καθε χρονο.για μενα νουερ με διαφορα!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.