Σούπερ Λιγκ: Πεντάρα και κορυφή για Ολυμπιακό

Σούπερ Λιγκ: Πεντάρα και κορυφή για Ολυμπιακό



Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2014 ο Ολυμπιακός ο οποίος κέρδισε με 5-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ ο Μπενίτες (65’, 73’) που είχε και δοκάρι στο φινάλε, από ένα οι Μανιάτης (11’), Τσόρι (63’ πεν.) και Μπουχαλάκης (78’).

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός κέρδισε με το εμφατικό 5-0 την Καλλονή στη Μυτιλήνη και πέρασε προσωρινά στην 1η θέση της Σούπερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σουτ του Μίνγκα στο 2ο λεπτό το οποίο έδιωξε ο Ρομπέρτο και στο 11’ ο Μανιάτης έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, «γράφοντας» το 1-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαζουάκου.

Η Καλλονή δεν πτοήθηκε και απείλησε δύο φορές με τον Λεοζίνιο (17’, 24’) για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα χωρίς όμως αποτέλεσμα και στο 40’ η ομάδα του Μίτσελ έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Μήτρογλου να αστοχεί από κοντά με κεφαλιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και «καθάρισαν» τη νίκη μέσα σε δύο λεπτά, καθώς στο 63’ ο Τσόρι ευστόχησε από την άσπρη βούλα του πέναλτι (χέρι του Πιπίνη), ενώ στο 65’ ο Μπενίτες με ωραία ενέργεια και σουτ «έγραψε» το 3-0.

Ο Παραγουανός πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ στο 73’ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και στο 78’ ο Μπουχαλάκης με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την Καλλονή η οποία μέχρι σήμερα δεν είχε δεχτεί ούτε γκολ στη Μυτιλήνη ενώ ο Ερικ Αμπιντάλ γνώρισε την αποθέωση από όλο το γήπεδο στο τελευταίο παιχνίδι της ποδοσφαιρικής του καριέρας.



Ομάδες που αφορά: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΜΕΤΑ

Σχολιασμός

30 σχόλια:

στις 20/12/2014 21:40
ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΤΟΥ ΡΕΝΤΗ ΗΤΑΝ.Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΧΤΕΙ ΓΚΟΛ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΓΥΡΟ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΤΑ ΕΦΑΓΕ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΞΕΧΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΡΚΑΡΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΕ.

στις 20/12/2014 21:51
wraio to filiko....episima den tha exei ayti tin vdomada stin superleague???????

στις 20/12/2014 21:51
νομιζω οτι κανεις δεν περιμενε τετιο σκορ

στις 20/12/2014 21:53
O Admin anti na leei “me ton kalytero tropo” leei “me ton kalytero xrono” ,sthn prwth seira.

στις 20/12/2014 21:54
ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ!!! 1Η ΘΕΣΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ!! ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΘΡΥΛΕΕ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟ 2014 ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΟΝ 2ο ΓΥΡΟ!!

ΖΗΤΩ Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!

στις 20/12/2014 21:58
hahahahaahaha'

sta arxidia mas ?????????

στις 20/12/2014 22:23
η μυτιληνη κοκκινη, η κερκυρα κοκκινη , ο εβροs, η κρητη, ολλα τα νησια, η καβαλα, η βεροια, οοοοοολη η ΕΛΛΑΔΑ Θ Ρ Υ Λ Ο Σ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 20/12/2014 22:39
Αριστη φιλοξενια απο ενα παραρτημα για δωρο Χριστουγεννων

στις 20/12/2014 22:44
Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΟΡΟ ΣΕ ΣΥΝΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΙΟΛΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΝΑ ΚΑΤΑΦΑΙΡΕΤΑΙ ΝΑ ΦΑΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΔΕΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ, ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΣΑΣ ΓΑΜΑΜΕ ΤΣΑΤΣΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΙΡΑ ΣΑΣ!!!

στις 20/12/2014 22:55
Ναι ρε μπαοκτζη,οταν νικαει ο ολυμπιακος νικαει παραρτημα,ενω οταν νικαει η μπουγατσα σου ειναι μεγαλη νικη.Θα μας τρελανετε ρε ανυπαρκτοι.Αλλα τι να πεις που τρως τεσσαρες και τριμπαλα απο ομαδουλες;Ετσουξε τωρα που σας περασαμε

στις 20/12/2014 23:05
ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΛΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΣΤΑ ΛΑΓΟΥΜΙΑ ΣΑΣ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.

στις 20/12/2014 23:18
Giati ti tha allaxei tou xrounou?Tha allaxei tipota?OLYMPIAKOS MONIMOS PRWTATHLITHS ELLADOS

στις 20/12/2014 23:19
σημερα ο ολυμπιακος εδειξε οτι εχει ροστερ και παγκο και μπορει να ανταπεξελθει

στις 20/12/2014 23:29
εεεεεεεεε εεεεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεε ασε κατω το πρωταθλημα,αμεσως.σιγα καηκανε οι <<γλαροι>>... και τι εγινε,στημενα ειναι πριν στηθουν και ακομα πιο πριν τα ματς του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ολα μα ολα και του ΤΣΑΜΠΙΟΝ ΛΙΓΚ τα εντος στανταρ μας το δειξαν φετος ολοκαθαρα ειχαν τον 12ο παιχτη μονον αυτον κανεναν αλλον,ο 13ος,14ος,15ος,16ος,17ος καναν μονο οτι ελεγε το ακουστικο τους με μεγαλη επιτυχια.καλη η χειμερινη κολεξιον αλλα πρωταθλητης ο ΠΑΟΚ γιατι το εχει ταμα που παντα πιανουν και εχει παιδια που ξερουν να σηκωνουν κουπες πρωταθλητες ευρωπης και τετοια

στις 20/12/2014 23:40
oEtsiKAIogouBETSI ti akrivws exeis grapsei giati den exw katalabei

στις 20/12/2014 23:42
η νίκη νομίζω ήταν αναμενόμενη,το θετικό για τον ολυμπιακό ήταν η εμφάνιση του Μπενίτες ο οποίος με δυο γκολ και δυο ασίστ (αν δεν κάνω λάθος), ήταν ο καλύτερος του γηπέδου.

Με αυτή του την εμφάνιση έδειξε στον Μίτσελ ότι θα πρέπει να τον υπολογίζει για βασικό από εδώ και πέρα.

Αρκεί βέβαια να συνεχίσει να πετυχαίνει γκολ και να πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις.

Εδώ πρέπει να αναφέρουμε το τέλος της καριέρας του Αμπινταλ,ο οποίος αγωνίστηκε για τελευταια φορά απόψε.

Ένας πραγματικός μαχητής στη ζωή και ένας πολύ καλός αμυντικός, με μεγάλη καριέρα και πολές διακρίσεις.

στις 20/12/2014 23:48
KERKYRA 7

στις 21/12/2014 00:56
PARARTIMA KALONI LEKANOPEDIO

στις 21/12/2014 01:17
Και με βασικούς να έπαιζε, πάλι θα λέγατε ότι το έδωσε το "παράρτημα" το παιχνίδι, και 0-1 να κερδίζαμε, θα σχολιάζατε ένα πλάγιο άουτ στην άλλη άκρη του γηπέδου που αποδεικνύει ότι ο διαιτητής παίζει 100-0 τον Ολυμπιακό, και πέναλντι να μην έδινε, θα βρίσκατε μία φάση να ασχοληθείτε, και ισοπαλία να έληγε, θα λέγατε πως κάναμε πολύ κακή εμφάνιση και ο διαιτητής μας χάρισε πάλι ένα βαθμό, και να χάναμε, πάλι σύμφωνα με εσάς θα πρέπει να έχουμε 5 βαθμούς λιγότερους γιατί έτσι είναι το σωστό. Δε γίνεται ο Ολυμπιακός να νικάει την Καλλονή. Ολόκληρος Παναθηναϊκός πήγε εκεί μέσα και έχασε, και κερδίζει ο Ολυμπιακός; Ανεπίτρεπτο! Δηλαδή επειδή έχει 0 γκολ παθητικό αυτό σημαίνει ότι μέχρι το τέλος της χρονιάς δε θα φάει γκολ. Με τέτοια νοοτροπία μην ελπίζετε να δείτε πρωτάθλημα. Όχι τουλάχιστον για φέτος.

στις 21/12/2014 02:21
nikh san se proponish gia ton thrilo ondos me ta matia markaran oi ths kalonhs kati pou den m arese

στις 21/12/2014 04:42
anamenomeno apentanti se mia dikia tous omada.alla h paokara 1h stin vathmologia tha allaksei xronia oso kai na prospatheite lamogia tou kolou

στις 21/12/2014 11:59
re paok dld ela re man ti les twra apo pote i kaloni einai omada tou osfp..! eipame mi ta 3eftilizoume ola epidi etsi mas simferei...! DLD dn to perimenes oti tha faei pano apo 3? Kai etsi ki allios min ta 3analeme einai Ola stimena oxi mono o osfp .. koita ton paok 2 seri pexnidia edose .. pano apo 1ekatomirio tziros STON KOUVA ... ante gt koimaste mou fenete .. kai eisaste me paropides..!

στις 21/12/2014 12:01
o savvidis o agios .. o alafouzos o osiomartiras ... o tigris me to stauro sto xeri . kai o marinakis o ioudas .. etsi ta xete xtisei mesa sto mualo sas .. gt etsi san simferei .. DN KOITATE OTI OLOI AUTOI TA MAGIREUOUN MAZI ... kai seis ta trwte Krua ;).. Xoris polles antiriseis..! opios pragmatika pisteuei to antitheto kai mporei na mou to etiologish kiolas ... oti thelei apo mena... !!

στις 21/12/2014 12:03
3ekolate apo tin aidia Pou legete superleage .. Stoiximataki mono xoris manes pateres panagies kai karkinous dld 3ekolate :)..! OXI ALLO KARVOUNO ..!

στις 21/12/2014 12:50
ξερει κανεις ποσα φαουλ εκανε η καλλονη????

στις 21/12/2014 12:51
ποδοσφαιρο με τα ματια γινετε???...κ ομωσ γινετε

στις 21/12/2014 14:21
gelaei o kosmos!!!

στις 21/12/2014 15:43
MARKARAN ME TA MATIA ...ARE POULIMENA TOMARIA OLI GIA TON XONTRO DOULEUETE...GAMOPOUTANOSARDELES

στις 21/12/2014 18:28
εεε ενατξει αφου πηγε και ο μαρινακησ στη μυτηλινη το αποτελεσμα αναμενομενο

στις 21/12/2014 18:29
οι αλλοι τουσ κοιταγανε που σκοραραν με τ ματια μαρκαραν. και μασ λενε για ποδοσφαιρο κα μαλακιεσ αμα ειχαν @@@ να το επερναν με την αξαι τουσ γτ ομαδα εχουν αλλα να μην χωσουν και κατι παραπανω?? να μην το κανουμε σιγουρο εε? να μην ζοριστουνε

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.