Σούπερ Λιγκ: «Καθάρισε» με Μήτρογλου

Σούπερ Λιγκ: «Καθάρισε» με Μήτρογλου



Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε κόντρα στον Πανιώνιο ωστόσο με δύο γκολ του Μήτρογλου (36’, 90+1’) πήρε τη νίκη με 2-0 στο «Καραϊσκάκη» και μείωσε προσωρινά στο -1 τη διαφορά του από τον ΠΑΟΚ. Τελευταίο ματς για Αμπιντάλ, βραβεύτηκε ο Ιμπαγάσα.

Μετά τη Λιβαδειά, ο Μήτρογλου έδωσε ξανά τη λύση για τον Ολυμπιακό, καθώς με δύο δικά του γκολ οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 2-0 τον Πανιώνιο στο «Καραϊσκάκη» ωστόσο δεν έπεισαν με την απόδοση τους, παρουσιάζοντας ξανά πρόβλημα απέναντι σε κλειστές άμυνες.

Η ομάδα του Μίτσελ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο παρά τα συντριπτικά ποσοστά κατοχής, δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να διασπάσει την άμυνα του Πανιωνίου, ο οποίος έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 16’, με τον Ρομπέρτο να διώχνει με το πόδι το σουτ του Μπουμάλ.

Ο Μποτία, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο μέρος, απάντησε στις ευκαιρίες στο 23’, με το σουτ του να κοντράρεται στον Τασουλή. Ένα λεπτό μετά ο Μήτρογλου έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο δεν αστόχησε στο 36’, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό να είχε την κατοχή ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσει ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το πιο εντυπωσιακό στιγμιότυπο στο παιχνίδι μέχρι το 62’ να ήταν η είσοδος του Αριέρ Ιμπαγάσα ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Δύο λεπτά μετά ο Κασάμι απείλησε με δυνατό σουτ που έδιωξε με γροθιές ο Παπαδόπουλος, ενώ στο 69’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακόμα μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Εντιγκά.

Μετά το 70', ο Πανιώνιος κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας στο 71’ με σουτ του Γιάννου που έδιωξε ο Ρομπέρτο, ενώ στο 83’ το σουτ του Μασούρα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Ένα λεπτό νωρίτερα ο Μήτρογλου είχε απειλήσει με φαλτσαριστό σουτ έξω από περιοχή που έδιωξε ο Παπαδόπουλος και τελικώς στο 90+1’ ο Έλληνας φορ «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Αμπιντάλ ο οποίος κρεμάει τα παπούτσια του και επιστρέφει στην Βαρκελώνη, προκειμένου να αναλάβει διευθυντικό πόστο στις Ακαδημίες της Μπαρτσελόνα.

Παράλληλα, ο Αριέλ Ιμπαγάσα βραβεύτηκε για την προσφορά του στον Ολυμπιακό λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία (28’ Σιόβας), Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουΐ, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι (87’ Φορτούνης), Τσόρι, Αφελάι (62’ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Οικονόμου, Αργυρόπουλος (62’ Ιμπαγάσα), Μπουμάλ, Μασούρας (84’ Σμυρλής), Σιώπης (75’ Βούζας), Μητρόπουλος, Πάνος, Γιάννου.



Ομάδες που αφορά: ΠΑΟΚ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Σχολιασμός

18 σχόλια:

στις 17/12/2014 21:34
οκ . με την παραγκα επαιζε σιγα

στις 17/12/2014 21:38
ΑΠΟ ΑΠΟΚΛΗΡΟΣ ΠΡΟΧΘΕΣ ......ΗΡΩΑΣ ΑΥΡΙΟ ΣΤΙΣ ΦΥΛΛΑΔΕΣ.......ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ

στις 17/12/2014 21:39
teliose o abidal bb

στις 17/12/2014 21:57
I PARGKA PEFTEI SIGASIGA.....AXAXAXA........IRTHAME.......

στις 17/12/2014 21:58
ΕΕΕΡΙΚ ΑΜΠΙΝΤΑΑΑΛ ΕΕΕΡΙΚ ΑΜΠΙΝΤΑΑΛ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΦΟΡΕΣΕΣ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΠΑΙΚΤΑΡΑ!

στις 17/12/2014 22:07
ειναι αληθεια οτι χανει τη σεζον ο botia ?

στις 17/12/2014 22:25
Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΤΟΥ...ΤΡΕΜΕΤΕ ΑΤΤΙΤΛΟΙΙΙΙΙΙΙ

στις 17/12/2014 23:02
παμε Κωσταρα!!!!!!!!!!!!!!!!!

στις 17/12/2014 23:20
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ Ο ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ ΚΑΝΕΙ ΦΑΟΥΛ

στις 18/12/2014 00:15
...για άλλη μια φορά θα αναρωτηθώ δημόσια(για οποιοδήποτε χλευασμό-πιστέψτε με-δε χαμπαριάζω ντιπ ,οπότε μην μπείτε στον κόπο,ή αν θέλετε,μπείτε,είπαμε,δε με νοιάζει!)Ποιά λαμπρή δημοσιογραφική πένα συνεχίζει κατ'έξακολούθηση να δολοφονεί την Ελληνική γλώσσα στα άρθρα του agones?(και μάλιστα με ταυτόσημο τρόπο:με την ίδια ακριβώς ασυνταξία σε καίρια σημεία της'περιγραφής'!!).Το agones τα αντιγράφει από κάπου συγκεκριμένα,ή είναι δικά του "προ'ι'όντα"?Πραγματικά,θα ήθελα να ξέρω ΠΟΙΟΣ τα γράφει..και τι ρόλο βαράνε αυτά τα λεκτικά εγκλήματα??μια,δυο ,πέντε,είναι τυχαίο γεγονός.Όταν το 80%των αρθρων εδώ μέσα είναι τραγικά ασύντακτα εμένα με ενοχλεί,όχι φυσικά μόνο αισθητικά.Διαβάζουμε που διαβάζουμε τα τερατώδη greeklish από τους επισκέπτες ,πρέπει να διαβάζουμε και τα κέιμενα σε 'κάτι σαν ελληνικά' ως επίσημη ανάρτηση??Κάποτε δημοσιογράφοι απολύονταν για ένα και μόνο συντακτικό ή ορθογραφικό λάθος, κύριοι. Ακόμα και αν το κείμενο-θεωρητικά-είναι αντιγραφή/αυτοματη μετάφραση ακόμα και απ

στις 18/12/2014 00:18
κλόπι πέιστ : ''Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τον Ολυμπιακό να είχε την κατοχή ωστόσο δυσκολεύονταν να δημιουργήσει ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το πιο εντυπωσιακό στιγμιότυπο στο παιχνίδι μέχρι το 62’ να ήταν η είσοδος του Αριέρ Ιμπαγάσα ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο.''

(pardon??) :p

στις 18/12/2014 00:27
αν ήσασταν μάγκες,κύριοι,ούτε θα επιτρέπατε αναρτήσεις σε greeklish,πόσω μάλλον με απειλητικό,υβριστικό,χυδαίο,ρατσιστικό κτλ περιεχόμενο.Aλλά μάγκες δεν είστε ,και ούτε θέλετε το κάτι παραπάνω στο χώρο.Εδώ τα αρθρα που ανεβάζετε συνέχεια είναι τα περισσότερα ασυντακτα..κι αν για τα ορθογραφικα τη δουλεια σας την κάνει κάποιος αυτόματος επιδιορθωτής,η ασυνταξία είναι άλλη ιστορία ,καταλαβαινω ,θελει το χρόνο του,ιδιως οταν η αναρτηση είναι μια απλή αντιγραφή από αλλού.Αλλά το να μην το φροντίζετε ποτέ είναι απαξίωση του κοινού ..μεγάλο μέρος του οποίου ήδη σας έχει γυρίσει την πλάτη.Στο τσατ να γίνεται ότι θέλετε,δεν με απασχολεί ,ούτως η αλλως οποισδήποτε σοβαρός ανθρωπος δεν μένει για πολυ εκεί μέσα,και ούτε ξαναμπαινουν οι περισσότεροι.

στις 18/12/2014 00:31
Αλλά το πόσο σας τιμάει να μην ελέγχετε ΚΑΘΟΛΟΥ τα σχόλια κάτω απο τα αρθρα σας ,τα οποία σχεδον πάντα είναι και αφρόντιστα,ε,αυτο αναρωτηθείτε το μονοι σας..(όσο για όποιον 'καλοπροαίρετο'θιξει η κράξει οποιαδηποτε δικά μου λάθη,απλά να πω οτι εγω τουλαχιστον δεν το ΠΑΙΖΩ δημοσιογράφος.

στις 18/12/2014 02:58
Καμιά σχέση αδερφέ,προφανώς δεν καταλαβες τι ήθελα να πω.Συνηθίσαμε /ατε στη σαπιλα και το εύκολο,και οποιαδήποτε λογική ένσταση φαίνεται παράταιρη.Όσον αφορά τα GREeklish ,δεν θα κάτσω να σου αναλύσω τι κακό κάνει στο μυαλουδάκι σου,δικαίωμα σου είναι να τα χρησιμοποιείς ,κακό σε σένα κάνεις.Αν νομίζεις ότι το λέω για 'εθνικιστικούς 'λόγους(που είναι κ της μοδός),πάλι καμία σχέση,το αναφέρω για καθαρα επιστημονικους λόγους,κ αν θέλεις πίστεψέ με,δημοσιογράφος δεν είμαι, αλλά για την αμεση σχέση της γραφόμενης γλώσσας με τις εγκεφαλικές δυνατότητες αντίληψης (και το πόσο εμποδίζονται αυτές από τέτοιες 'ευκολίες')κάτι ξέρω,απλά πίστεψε με .Δεν θα σου πω τι δουλεια κάνω ,δεν θα το έλεγα ποτε σε σελίδες τύπου agones.Μπορεί ακόμα και το μήνυμά μου ,και η όποια αντίδραση σε αυτο να είναι αντικείμενο μελέτης(μου).Αυτό ,βέβαια ,μπορεί να είναι ξέχωρο από το τμήμα εκείνο του μηνύματος που κράζει τη σελιδα για μεγάλα λάθη λειτουργίας.Εσένα ποτέ δεν θα σε κράξω γι αυτό που κάνεις.Δικαίωμα σου εί

στις 18/12/2014 03:00
ναι..όπως και για τη σελίδα,είναι δικαίωμά ΜΟΥ να το κρίνω όποτε και οπως γουστάρω ,εφόσον το κάνω σε κόσμια πλαίσια.

στις 18/12/2014 03:01
*την

στις 18/12/2014 14:27
@ oudenoida

Κάνε delete απο τους σελιδοδείχτες σου το παρων site και πληροφορήσου από το sport24 ή novasports. Το agones.gr πιο πολύ είναι για να μοιραζόμαστε στοιχηματικές απόψεις, που κ αυτό γίνεται σχεδόν μηδαμινά. Το 90% εδώ μέσα είναι οπαδικά πιτσιρίκια που κατεβάζουν παναγίες μεταξύ τους.

στις 18/12/2014 17:55
PAOKIA POUTANES VOULOSTE TO STOMA SAS KOBLEXARES

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.