Το αντίο του Φέργκιουσον και η φιέστα της Γιουνάιτεντ

12/5/2013 21:33
Με τον Φέρντιναντ να σκοράρει τρία λεπτά πριν τη λήξη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1 της Σουόνσι, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων», με τον Σκωτσέζο τεχνικό να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο που βρίσκονταν στο «Ολντ Τράφορντ» για να αποχαιρετήσει τον θρυλικό αυτόν τεχνικό του συλλόγου.

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν βρίσκονταν στην καλύτερη τους μέρα, ωστόσο ακόμα και έτσι, δεν μπορούσαν να μην επιτρέψουν στον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον να αποχωρήσει με νίκη στο τελευταίο του παιχνίδι στο «Ολντ Τράφορντ». Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ερνάντεζ στο 39’ και παρά την ισοφάριση του Μίτσου δέκα λεπτά μετά, ο Φέρνινταντ στο 87’ έδωσε τη νίκη στη Γιουνάιτεντ.

Ιστορικές στιγμές στο «θέατρο των ονείρων», με τον Φέργκιουσον να γνωρίζει την αποθέωση, ενώ ο ίδιος εμφανώς συγκινημένος πήρε το μικρόφωνο, λέγοντας ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς της ομάδας:

«Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους οπαδούς, τους ποδοσφαιριστές, τη διοίκηση και τον κόσμο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Είμαι πραγματικά πολύ τυχερός που είχα την ευκαιρία να δουλέψω σε αυτόν τον σύλλογο. Ευχαριστώ τους παίκτες για την φετινή, φανταστική κατάκτηση του τίτλου.

Στις δύσκολες στιγμές η ομάδα με στήριξε. Εσείς, να στηρίξετε τον νέο προπονητή. Η απόσυρσή μου δεν σημαίνει και το τέλος της σχέσης μου με τον σύλλογο», δήλωσε μεταξύ άλλων ο Σκωτσέζος τεχνικός.

Την αυλαία έκλεισε η απονομή του 20υ πρωταθλήματος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τους παίκτες και τον κόσμο να το γιορτάζουν με τη ψυχή τους.