Μίτσελ: «Δικό μου το φταίξιμο, δεν είναι άσχημο το Γιουρόπα»

Μίτσελ: «Δικό μου το φταίξιμο, δεν είναι άσχημο το Γιουρόπα»



Την ευθύνη για την βαριά ήττα και την κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού στη Μαδρίτη ανέλαβε ο Μίτσελ ο οποίος τόνισε πως η ομάδα του δεν έκανε τίποτα από αυτά που είχαν σχεδιάσει. «Δεν είναι άσχημο το Γιουρόπα» δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Απογοητευμένος για την εικόνα του Ολυμπιακού και τη βαριά ήττα από την Ατλέτικο εμφανίστηκε στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο Μίτσελ, ο οποίος δήλωσε πως όταν βρίσκεσαι σε άσχημη βραδιά κόντρα σε τέτοιες ομάδες, αυτά είναι τα αποτελέσματα.

Ο Ισπανός ανέλαβε την ευθύνη για την ήττα, τονίζοντας πως η ομάδα του δεν έκανε τίποτα από αυτά που είχε δουλέψει στις προπονήσεις, ενώ σε σχόλιο για το μέλλον της ομάδας στην Ευρώπη, τόνισε πως το Γιουρόπα Λιγκ δεν είναι κακό για τον Ολυμπιακό, εφόσον οι «ερυθρόλευκοι» κάνουν το καθήκον τους και κερδίσουν τη Μάλμε.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίτσελ:


Βλέποντας τον Ρομπέρτο να κάνει ένα σημαντικό λάθος σκεφτήκατε αμέσως ότι δεν είναι μία καλή βραδιά για τον Ολυμπιακό;

«Θα ήταν πολύ άδικο για τον Ρομπέρτο να προσωποποιήσουμε αυτό το γκολ και δεν θα το κάνουμε. Ήμασταν σε μία άσχημη βραδιά και όταν είσαι σε άσχημη βραδιά απέναντι σε ομάδες όπως η Ατλέτικο συμβαίνει αυτό».

Τι σας πείραξε περισσότερο απόψε;

«Δεν θα ήθελα να ρίξω σε κάποιον το φταίξιμο. Εκτός από το αποτέλεσμα ήταν η αίσθηση που αφήσαμε σε αυτό το παιχνίδι και ότι δεν μπορέσαμε να αγωνιστούμε όπως άλλες φορές».

Μετά από το σημερινό αποτέλεσμα πως υπολογίζετε το μέλλον του ομίλου;

«Εσείς που έχετε τόσα χρόνια στο ποδόσφαιρο γνωρίζετε πολύ καλά ότι ομάδες όπως η Ατλέτικο και η Γιουβέντους έκαναν καλά τη δουλειά τους σήμερα. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς για να συνεχίσουμε σε άλλη διοργάνωση όπως είναι το Γιουρόπα Λιγκ που δεν είναι άσχημο».

Τι έλειπε από την ομάδα και δεν κατάφερε να αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο την Ατλέτικο όπως στον Πειραιά;

«Δεν θα ήθελα να πω ότι έκανε κάτι λάθος η ομάδα. Εκτός από το ότι δεν καταφέραμε να κάνουμε ευκαιρίες, δεν παίξαμε ως ομάδα, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Μπορούμε να πούμε πολλά, αλλά αυτά οφείλονται στη διαφορά επιπέδου. Με ομάδες όπως η Ατλέτικο αν υπάρξει χαλάρωση συμβαίνει αυτό και προσπαθούμε να το ξεπεράσουμε».

Μετά την έλλειψη παιχνιδιών στην Ελλάδα κάνατε μία έξτρα προπόνηση. Τι προσθέσατε από άποψη τεχνικής για να αντιμετωπίσετε την Ατλέτικο;

«Αν προσπαθήσω να σας εξηγήσω τι τακτική είχαμε σχεδιάσει σήμερα θα με διαγράψουν από προπονητή γιατί δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είχαμε δουλέψει. Είχαμε πολλές ημέρες να προετοιμάσουμε αυτό το παιχνίδι χωρίς να είναι παρόντες όλοι οι παίκτες. Προετοιμάσαμε πολλές ημέρες το παιχνίδι και σίγουρα το φταίξιμο το έχω εγώ γιατί δεν παρουσιάσαμε τίποτα και αφήσαμε άσχημη αίσθηση».

Έτσι όπως είναι η κατάσταση στον όμιλο, είναι αποτυχία να αποκλειστείτε από την επόμενη φάση;

«Βλέπετε ότι προσπαθώ να μην θυμώσω και να ανεχτώ όλα όσα λέγονται για εμάς. Όταν όμως έχουμε παίξει κόντρα σε ομάδες όπως η Ατλέτικο και η Γιουβέντους δεν μπορούμε να μιλάμε για αποτυχία. Είμαστε το ίδιο στεναχωρημένοι όπως ήμασταν και μετά την ήττα από την Γιουβέντους. Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο, αλλά υπάρχει διαφορά στο επίπεδο. Αν ρωτάμε τον Ολυμπιακό αν είναι αποτυχία αν δεν περάσει τότε τι θα ρωτούσαμε έναν προπονητή της Ατλέτικο ή της Γιουβέντους αν δεν το κάνει;»

Όταν λέτε ότι υπάρχει διαφορά στο επίπεδο τι εννοείτε;

«Θα σας αναφέρω δύο παραδείγματα. Και πέρσι όπως και φέτος πέρασαν στην επόμενη φάση οι ομάδες από τα δύο γκρουπ και αυτό δείχνει ότι υπάρχει διαφορά στην διοργάνωση. Εμείς προσπαθούμε να παλέψουμε και να δεχτούμε πως είναι τα πράγματα. Πέρσι είχαμε να αντιμετωπίσουμε την Παρί και την Μπενφίκα και η Μπενφίκα αγοράζει παίκτες από εμάς και αυτό λέει πολλά για την διαφορά των δύο ομάδων. Εμείς όμως, προσπαθούμε να παλέψουμε»




Στοιχεία για τον αγώνα: Α.Ο.Κ. ΚΕΡΚΥΡΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
1Χ2OverUnder1X
12.506.251.121.302.604.17
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
12.003.401.302.001.50
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.006.00

Σχολιασμός

20 σχόλια:

στις 27/11/2014 03:37
Γατάκι ο πουστόγαυρος στην Ευρώπη. Χωρίς διαιτησία τον γλεντάει όλη η Ευρώπη.

στις 27/11/2014 04:40
Αυτα ειναι τα χαλια μιας διεφθαρμενης ομαδος......αν δεν εχεις οδηγο τον διαιτητη πας στα βραχια.....ειχε μετα αδικο ο αλβανος βουλευτης!!!!

στις 27/11/2014 04:43
100 μυρια κονομησε τα τελευταια χρονια ο χοντρος απο παικτες μεσα σε αυτα κατι αρπαξε και αυτος επομενως καλο και το ουεφα τι να πει...

στις 27/11/2014 07:49
ama metrage to 5o enas filos mou eperne 99 eyro to akirose krima

στις 27/11/2014 07:55
Μαθηματικά ακόμη ελπίζει ο Θρύλος για Τσάμπιονς.

Υπάρχουν τρία σενάρια.

Α. Νά χάσει η Γιουβε το επόμενο παιγνίδι από την Ατλέτικο και ταυτόχρονα να κερδίσει ο Ολυμπιακός την Μάλμε.

Σαυτή την περίπτωση περνάει στην ερπόμενη φάση των 16 ο Ολυμπακός, αφου ισοβαθμεί με την Γιουβε αλλά έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους.

Β. Να πάρει κάποιο βαθμό στο επόμενο παιγνίδι η Γιουβε (νίκη η ισσοπαλία) και να κερδίσει ο Ολυμπιακός την Μάλμε.

Εδώ ο Ολυμπιακός πάει στο Γιουρόπα.

Γ.(ότι χειρότερο για τον Ολυμπιακό)ΑΠΟΦΕΥΚΤΕΟ. Αν χάσει από την Μάλμε ο Ολυμπιακός ισοβαθμεί μαζί της και πάει Γιουροπα η Μάλμε (2 νίκες στα μεταξύ τους παιγνίδια) και ο Ολυμπιακός πάει Πειραιά και 4ος!!!!

στις 27/11/2014 08:14
το πουλεν μας ο ρομπερτο και ο μεγαλος ηγετης βρεθηκε σε ασχημη βραδυα ο θρυλος ποτε δεν πεθενη .

στις 27/11/2014 08:59
για οσους χαλαει το γιουροπα λιγκ, ασ δει λιγο την μπενφικα, ειναι στο πρωτο γκρουπ δυναμικοτητας σε καθε κληρωση των ομιλων του τσαμπιονς, οι βαθμοι της? απο το πρωην ουεφα και νυν γιουροπα

στις 27/11/2014 10:18
re gatoula mitsel;;;xaxa...to xeis sigouro to juropa;;;rocemberg will be back.koita na parousiaseis pali msa mpotia maniati kai mitroglou kai i tetarti thesi einai pali diki sou proponiti tis real .....vagiekano kai dennnn to vlepw oute kei

στις 27/11/2014 10:33
me tin amina genika,kie me tous dio kentrikous,pou exi o OSFP,den pas pu8ena.ean den itan se forma opos itan o roberto,afto to apotelezma 8a erxoran.makari o OSFP na sinexizi kie na proxorisi sto guropalig.Kie sto telos.Eine kalitera na xanis apo prota8litria ispanias i na kerdizis kapia dinamo minsk?Iakoma kalitera na xasis apo kapia guinkamp?

στις 27/11/2014 10:54
Ρε @joel4005 που κολλάει ο ΠΑΟΚ εδώ γαμώ το κόμπλεξ σου; Εγώ δεν έχω κάνενα θέμα με τον Ολυμπιακό και δεν λέω ούτε αυτά που λένε όλοι περί ''πουτάνας της Ευρώπης''. Μαγκιά σου και μπράβο σου που κέρδισες την Ατλέτικο και τη Γιούβε μέσα στην Ελλάδα αλλά μη μου συγκρίνεις τώρα τον ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό...Μπορεί να κερδίζω τη Μινσκ και να χάνω από Γκινκαμπ κι εσύ να χάνεις από Ατλέτικο όπως λες αλλά έχουμε μεγάλη διαφορά στο μπάτζετ...Όταν και αν σε φτάσω στο μπάτζετ τότε έλα να συγκρίνουμε τις ομάδες μας. Εγώ είμαι περήφανος ΠΑΟΚτσής όποια και αν είναι τα απότελέσματα της ομάδας μου. Ακόμα και αν αποκλειστεί από Ευρώπη ή δεν πάρει κάποιο τίτλο πάλι περήφανος θα 'μαι γιατί θα ξέρω πως προσπάθησε ή δεν ήταν σε καλή μέρα κλπ...Εσύ όμως που έχεις πολύ περισσότερα εκ μπάτζετ από 'μένα δε δικαιολογείσαι να συγκρίνεις τις ομάδες μας.

στις 27/11/2014 11:51
joel4005 sorry file moy, alla.... "KIE"??? "KIE" re file?? Pws sou irthe auto??

στις 27/11/2014 12:23
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΝΥΚΤΟΣ.Ο ΓΑΒΡΟΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΣΤΟ EUROPA LEAGUE ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΑΦΩΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΑΘΛΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΟΥΒΕ, ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ "4" ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ.

στις 27/11/2014 12:44
europa o osfp ayto einai polu pi8anon...file bookadore makari n ginei ayto pou les alla ligo duskolo ...akou hmiteliko den einai eukola pragmata ayta...ama deis ti omades 8a pane europa 8an katalabeis...

στις 27/11/2014 14:10
File sergioramos!ego den egrapsa na sigrino ton PAOK me ton OSFP.Oxi!To grapsa gia na sigrino tin megali diafora diskolias pou iparxi metaksi CL kie giuropalig.Me ta ipolipa pou grafis simfono mazi sou.

στις 27/11/2014 14:51
αν ο ολυμπιακος παει γιουροπα εχει την προοπτικη να παει πολυ ψηλα(εως κατακτηση αλλα αυτο ειναι πολυ μακρια)

στις 27/11/2014 15:14
poutsa xarike olh h eurwph reeeeeeeeee

στις 27/11/2014 20:08
undispiuted13 einai Rayo Vallecano kai oxi Real eksipne filathle.

στις 28/11/2014 03:31
μα καλλα απορω με εσας τους οπαδους προβατα του γκει πως ανεχεστε τετοια κοροιδια απο τ παχυδερμο 30 μυρια τ χρονο απο τσου λου κ να παιζεις με μποτια κ αμπντελαουι μπεεεεεεεεεε

στις 29/11/2014 10:00
Τα τσεπωνουν καλα καθε χρονο και μετα πεφτουν σε κατωτερες διοργανωσεις

στις 30/11/2014 02:05
Για οσους τους πειραξε οτι δεν μετρησε το πεμπτο γκολ της ατλετικο..ας σχολιασουν και το γκολ τοου μητρογλου που κακως ακυρωθηκε στη σουηδια(αν εκεινο μετρουσε τωρα θα ειχαμε περασει)... Εμεις αποδεικνυουμε πως ακομα και σε τοσο δυσκολο ομιλο το παλευουμε...εσεις οι βαζελοι μιλατε συνεχως για κακκους ελληνες διαιτητες οταν σε 5 παιχνιδια στο γιουροπα εχετε 1 βαθμο με τη δευτερη της Ρωσιας,Ολλανδιας και την Αναγεννηση Καρδιτσας..λαθος Εστοριλ....χαχαχαχα

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.