Τσάμπιονς Λιγκ: Εφιάλτης στη Μαδρίτη (video)

Απογοητευτικός ήταν στη Μαδρίτη ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα με 4-0 από την Ατλέτικο, πληρώνοντας τα παιδικά λάθη της άμυνας και του Ρομπέρτο στο πρώτο γκολ. Χατ-τρικ ο Μάντζουκιτς (38’, 62’, 65’), το πρώτο γκολ ο Γκαρθία (9’). Δυσκολεύει η πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους».

Δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την Ατλέτικο ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 στην Μαδρίτη και υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά και τη νίκη της Γιουβέντους με 2-0 στην έδρα της Μάλμε.

Απογοητευτική εμφάνιση από τους «ερυθρόλευκους» που δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί και πλήρωσαν τα τραγικά λάθη της άμυνας, με τον Μάντζουκιτς να πετυχαίνει χατ-τρικ (38’, 62’, 65’) και τον Γκαρθία να πετυχαίνει το πρώτο γκολ στο 9’ μετά από λάθος απομάκρυνση του Ρομπέρτο.

Μάλιστα οι «ροχιμπλάνκος» είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν και 5ο γκολ, με την ομάδα του Σιμεόνε να διατηρείται στην κορυφή φτάνοντας 12 βαθμούς και τη Γιουβέντους να περνάει δεύτερη με 9.

Στους 6 έμεινε ο Ολυμπιακός που θέλει νίκη απέναντι στη Μάλμε την τελευταία αγωνιστική στο «Καραϊσκάκη» και παράλληλα ήττα της Γιουβέντους στην Ιταλία από την Ατλέτικο για να προκριθεί στους «16».

Ατλέτικο: Μογιά, Γκοντίν, Ανσάλντι, Χουάνφραν, Χιμένεθ, Τιάγκο (46’ Μάριο Σουάρεθ, Κόκε, Ραούλ Γκαρσία, Αρντά Τουράν (66’ Χιμένεθ), Γκάμπι, Μάντζουκιτς (69’ Γκριεζμάν).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μαζουακού, Αμπιντάλ, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (46’ Φουστέρ), Εντινγκά, Αφελάι (46’ Κασάμι), Τσόρι (72’ Μπουχαλάκης), Μήτρογλου.

Τσάμπιονς Λιγκ: Εφιάλτης στη Μαδρίτη (video)Η Ατλέτικο ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο. Είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και αφού δεν κατάφερε να σκοράρει στο 3ο λεπτό, με τον Ρομπέρτο να λέει όχι σε κεφαλιά του Γκαρθία, ο Ισπανός άσος «έγραψε» το 1-0 στο 9ο λεπτό.

Μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Ρομπέρτο έδιωξε τη μπάλα πάνω στον Χουανφράν, ο οποίος έβγαλε την σέντρα για τον Γκαρθία και αυτός από κοντά δεν αστόχησε, με την ομάδα του Μίτσελ να δέχεται ένα… παιδικό γκολ.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν την πίεση, είχαν καλή ευκαιρία στο 28’ με σουτ του Ανσάλντι που απόκρουσε ο Ρομπέρτο, ενώ στο 31’ ο Τιάγκο βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή, όμως το σουτ του ήταν απογοητευτικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο και μετά από τραγικό λάθος του Μποτία που έπιασε… αέρα σε προσπάθεια του να διώξει, ο Μάντζουκιτς πέτυχε το 2-0 στο 38’.

Η Ατλέτικο θα μπορούσε να πετύχει 3ο γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Ρομπέρτο να νικάει σε τετ-α-τετ τον Τουράν στο 44’.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με το ασφυχτικό πρέσινγκ της Ατλέτικο να μην επέτρεπε στον Ολυμπιακό να δημιουργήσει παιχνίδι καθώς με εξαίρεση μια κεφαλιά του Μήτρογλου στο 61’, οι «ερυθρόλευκοι» δεν απείλησαν την αντίπαλη εστία.

Μάλιστα στο 62’ ο Μάντζουκιτς «έγραψε» το 3-0, με τον Κροάτη να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας μετά από μπαλιά του Τουράν και να νικάει με κεφαλιά τον Ρομπέρτο.

Ο Ολυμπιακός δεν… πρόλαβε να συνέλθει και δέχτηκε και 4ο γκολ, με τον Μάντζουκιτς να ολοκληρώνει το προσωπικό του χατ-τρικ στο 65’ πιάνοντας ανενόχλητος κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάμπι.

Οι Ισπανοί δεν πάτησαν… φρένο και έψαξαν το 5ο γκολ έχοντας ευκαιρίες με Γκριεζμάν (75’) και Χιμένες (82’), ενώ πριν το φινάλε ο πρώτος πέτυχε γκολ ωστόσο ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ διότι ο Χιμένες επηρέαζε τη φάση. Ο Γάλλος είχε ακόμα μια ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τον Ελαμπντελαουί να κόβει σωτήρια, κρατώντας το 4-0 μέχρι το φινάλε.