Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, ιστορία ο Μέσι (video)

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Πεντάρα η Μπαρτσελόνα, ιστορία ο Μέσι (video)

Αφορά τον αγώνα ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ


Μεγάλη νίκη με 5-1 κόντρα στη Σεβίλλη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, με τη βραδιά να ανήκει στον Λιονέλ Μέσι ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και έσπασε το μεγάλο ρεκόρ του Θάρα, όντας πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε απέναντι στην Σεβίλλη η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 5-1 στο «Καμπ Νου» και διατήρησε το -2 από την πρωτοπόρο Ρεάλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Πριμέρα Ντιβιζιόν, ξεπερνώντας τον Τέλμο Θάρα, που κρατούσε το σχετικό ρεκόρ από το 1955!

Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 21’ και παρότι οι Ανδαλουσιανοί ισοφάρισαν στο 47’ με αυτογκολ του Άλμπα, Νεϊμάρ (49’) και Ράκιτιτς (65’) «καθάρισαν» την νίκη για τους Καταλανούς, με τον δεύτερο να σκοράρει κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στη συνέχεια ανέλαβε ξανά ο Μέσι ο οποίος με δύο γκολ στο 72’ και στο 78’, μετά από ασίστ του Νειμάρ, διαμόρφωσε το τελικό 5-1 που έφερε τους Καταλανούς ξανά στο -2 από την Ρεάλ.

Ισοπαλία στο ντεμπούτο του Μόγιες


Ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι της Λα Κορούνια με την Σοσιεδάδ στο Ριαθόρ, στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Μόγιες στον πάγκο των Βάσκων.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με τους γηπεδούχους να ήταν πιο απειλητικοί στην επανάληψη, ωστόσο το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, αποτέλεσμα που φέρνει και τις δύο στην 14η θέση με 10 βαθμούς.

Για 75 λεπτά έπαιξε ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού Πόστιγκα, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε τη θέση του στον επίσης πρώην «πράσινο», Τοτσέ.







Στοιχεία για τον αγώνα: ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
1Χ2OverUnder1X12
6.004.301.401.352.452.51.14
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
5.502.501.801.402.20
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

15 σχόλια:

στις 23/11/2014 07:50
Αυτος ο νειμαρ παει πολυ καλα φετος ή ασσιστ η γκολ σε καθε αγωνα

στις 23/11/2014 13:09
hat trick και χωρις πεναλτακια

στις 23/11/2014 13:39
e nai RE BARCELONARA MOUUU 5 GOAL SE SEVILEE KAI XAT-TRIK XWRIS PEANLTY SAN TON KLAPSIARH !

στις 23/11/2014 13:40
PALI RECOR APO TO 1900 KATI SPAEI A RE PAIXTARA!

στις 23/11/2014 14:19
μπραβο στον μεσσι για το ρεκορ!Αλλα φιλε Barcaa4Ever χωρις παρεξηγηση αυτος ο κλαψιαρης που αναφερεσε κανει πραγματα και θαυματα...αυτο το ρεκος θα το σπασει σε πολυ λιγοτερο απο τον μεσσι στο λεω ετσι απλα τυπικα!!!!

C.Ronaldo

2009 - 2014 Real Madrid 176 Games - 197 Goals

1,11 Goals per Game

Lionel Messi

2004 - 2014 FC Barcelona 289 Games - 253 Goals

0,86 Goals per Game

στις 23/11/2014 14:36
ΞΕΧΑΣΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΠΕΝΑΛΝΤΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΑΝΑ ΜΑΤΣ ΧΑΧΑΧ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΤΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ;-)

στις 23/11/2014 14:45
εσυ φιλε αστο εισαι κολλημενος τερμα λες οτι να ναι ποιες βουτιες..μιλας για τον ροναλντο που ο νευμαρ σε πολλα παιχνιδια νομιζει οτι ειναι σε κολυμβητηριο και οχι σε γηπεδο...και οσο για τα πενταλντυ που λες εφοσον τα κερδισει η ομαδα και ειναι ο πιο ευστοχος τι θελεις να κανει να τα στελνει εξω....σκεψου λιγο αυτα που λες...

στις 23/11/2014 15:05
τελος παντων γνωμοι σας γνωμη μου ο καθενας υποστιριζει την ομαδα του και τους παικτες της!!

στις 23/11/2014 15:45
verxaa kai o messi exi perisotera xronia sti primera ;)

στις 23/11/2014 15:46
kai o cr7 exi kani hat trik xoris penalty opos kai o mesi exi akni hat trik me penalty ola exoun gini

στις 23/11/2014 15:47
madrileos file oti KAI NA LES.....DEN ME NOAIZEI :) GIA ESENA EINAI O CR7 KAI TON LEW KLAPSIARH GIATI PANTA KLAEI KAI TON LENE OLOI ETSI...K2ON PANE DES LIGO TIS TRIPLES TOU MESSI K TA GOAL POU EXEI VALEI K PWS...EIDIKA TIS TRIPLES LIGO YOUTOUBE POU AKOMA KAI O SXOLIASTHS LEEI OTI EINAI APO ALLON PLANITH KAI META ELA MILA MOU...GIA TO POIOS EINAI KALUTEROS K OSA RECOR EXEI SPASEI OMESSI AS TA SPASEI O CR7 KAI AS PAREI 3 SUNEXOMENES XRONIES XRUSI MPALA SAN TON MESSI KAI TOTE TA LEME ADERFE!

στις 23/11/2014 16:27
o ronaldo o klapsiaris k o messi o emetos oses fores exi klapsi o cr7 ales toses exi xerasi to sixama sassss....kalitera klapsas para sixamenos emetos ante gia ,,,,,,,,,,,,,

στις 23/11/2014 17:29
asto alvane esu oti na ne les....qq sou

στις 23/11/2014 18:04
Ααα ε ενταξει τοτε αν το ειπε ο σχολιαστης παω πασω...τελος παντων σου ευχομαι ο μεσσι σας σαν παικτης να σπαει ολα τα ρεκορ και σε εμας η Ρεαλαρα μας! ;)

στις 23/11/2014 18:07
γιατι απλα ξες δεν εχουν νοημα αυτες η συζητησεις εσυ θα λες για τον μεσσι εγω για τον ροναλντο και ετσι θα πηγαινει!

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.