6x6 με γκολάρα η Βραζιλία (video)

18/11/2014 22:01
Με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να μπαίνει στο δεύτερο μέρος και να πετυχαίνει όμορφο γκολ στο 85’, η «σελεσάο» κέρδισε με 2-1 την Αυστρία στη Βιέννη και πήρε την 6η συνεχόμενη νίκη της σε φιλικά παιχνίδια, υποχρεώνοντας παράλληλα την αντίπαλο της στην πρώτη της ήττα από τον Οκτώβριο του 2013! Νταβίντ Λουίς (64’) και Ντράγκοβιτς (75’ πεν.) τα άλλα γκολ.

Το 6x6 σε νίκες μετά το Μουντιάλ έκανε η Βραζιλία του Ντούγκα, η οποία κέρδισε με 2-1 την Αυστρία σε φιλικό που διεξήχθη στη Βιέννη και υποχρέωσε την αντίπαλο της στην πρώτη της ήττα από τις 11 Οκτωβρίου του 2013(είχε 6 νίκες και 3 ισοπαλίες σε 9 παιχνίδια).

Το σκορ άνοιξε για τους Βραζιλιάνους ο Νταβίντ Λουίς με κεφαλιά στο 64ο λεπτό έπειτα από κόρνερ του Όσκαρ, ωστόσο ο δεύτερος ανέτρεψε στο 74’ τον Βάιμαν στην περιοχή, και ο Ντράγκοβιτς δεν αστόχησε ένα λεπτό μετά από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Όμως στο 85’ ο Φιρμίνο, που πέρασε στο δεύτερο μέρος, με εξαιρετικό μακρινό σουτ, χάρισε τη νίκη στη Βραζιλία, με τον 23χρονο να πετυχαίνει μάλιστα το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο στη δεύτερη μόλις συμμετοχή του.

Αυστρία: Άλμερ (46' Εζκάν), Κλάιν, Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ, Φουχς, Κάβλακ, Ιλσάνκερ, Χάρνικ (88' Πρεντλ), Γιουνούζοβιτς (72' Βάιμαν), Αρναούτοβιτς (77' Ούλμερ), Οκότιε (53' Σάμπιτσερ).

Βραζιλία: Ντιέγκο Άλβες, Ντανίλο, Μιράντα (28' Τιάγκο Σίλβα), Νταβίντ Λουίζ, Φιλίπε, Λουίζ Γκουστάβο, Φερναντίνιο (82' Κασεμίρο), Γουίλιαν (63' Ντούγκλας Κόστα), Οσκάρ (77' Φρεντ), Νεϊμάρ (90+2' Μαρκίνιος), Λουίζ Αντριάνο (62' Φιρμίνο).