Προκριματικά Euro: Ανατροπή και 4x4 για Αγγλία, ιστορική ισοπαλία το Σαν Μαρίνο (video)

15/11/2014 21:11
Με τον Γουέλμπεκ να πετυχαίνει δύο γκολ (66’, 72’) και τον Ρούνεϊ να σκοράρει (59’ πεν.) στην 100η εμφάνιση του με το εθνόσημο, η Αγγλία κέρδισε με 3-1 την Σλοβενία, που προηγήθηκε με αυτογκόλ του Χέντερσον (58’), και ξέφυγε με 12 βαθμούς στην κορυφή. Ισοπαλία το Σαν Μαρίνο, 0-0 με Εσθονία!

Το 4x4 στον 5ο όμιλο έκανε η Αγγλία, η οποία κέρδισε με 3-1 τη Σλοβενία στο «Γουέμπλει» και ξέφυγε με +6 στην κορυφή του ομίλου.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου η Αγγλία δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική, η ομάδα του Χότζον είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Ρούνεϊ (48’) και Γιαγκέλκα (55’) στην επανάληψη, ωστόσο στο 58’ βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε αυτογκόλ του Χέντερσον.

Όμως, ένα μόλις λεπτό μετά ο Ρούνεϊ, στην 100η του εμφάνιση με το εθνόσημο, κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1 των Άγγλων.

Την ανατροπή ολοκλήρωσε στο 66’ ο Γουέλμπεκ, με τον ίδιο να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 72’, μετά από ωραία ασίστ του Στέρλινγκ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, το Σαν Μαρίνο κατάφερε να… γράψει ιστορία, καθώς απέσπασε ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Εσθονία και πήρε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας του σε προκριματικά Euro!

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία του Σαν Μαρίνο μετά από 61 συνεχόμενες ήττες και συγκεκριμένα από τον Απρίλιο του 2001, όταν και πήρε ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Λετονία για τα προκριματικά του Μουντιάλ.