Τσάμπιονς Λιγκ: Διπλό… πρόκρισης με Σον η Λεβερκούζεν

4/11/2014 21:05
Με δύο γκολ του Σον (68’, 73’), η Λεβερκούζεν έφυγε με το «διπλό» (2-1) από την έδρα της Ζενίτ και ξέφυγε με 9 βαθμούς στην κορυφή του 3ου ομίλου, κάνοντας μεγάλο βήμα για την πρόκριση. Μείωσαν στο 89’ με Ρόντον οι γηπεδούχοι.

Μια «ανάσα» από την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Λεβερκούζεν η οποία κέρδισε με 2-1 τη Ζενίτ μέσα στην Αγία Πετρούπολη και έφτασε τους 9 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν προβάδισμα στο πρώτο μέρος, με τον Χουλκ να σημαδεύει το δοκάρι της Λεβερκούζεν στο 9ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Κερζακόφ δεν μπόρεσε να νικήσει σε δύο τετ-α-τετ (21’, 23’) τον Λένο.

Η ομάδα του Βίλας Μπόας πλήρωσε την αστοχία της στην επανάληψη, καθώς στο 68’ ο Σον με τρομερό σουτ εκτός περιοχής «έγραψε» το 1-0, ενώ ο ίδιος με δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 73’ «σφράγισε» τη νίκη της Λεβερκούζεν, με τη Ζενίτ να μειώνει απλώς με τον Ρόντον στο 89’ για το τελικό σκορ.