Κύπελλο Αγγλίας: Εκτός η Σάντερλαντ, ζορίστηκαν Φούλαμ, Στόουκ

16/1/2013 02:11
Η έκπληξη στους επαναληπτικούς του τρίτου γύρου στο κύπελλο Αγγλίας έγινε στο «Στέντιουμ Οφ Λάιτ», με την Μπόλτον να αποκλείει την Σάντερλαντ με 2-0 εκτός έδρας, χάρη σε δύο τέρματα του Σορντέλ (65’πεν.73’).

Από την άλλη, στο τσακ σώθηκε η Φούλαμ η οποία έχανε με 1-0 από την Μπλάκπουλ, ωστόσο ο Ρίτσαρτσον στο 90+4’ ισοφάρισε για τους «Κότατζερς» και με γκολ του Χάνγκελαντ στο 116’, πήρε αυτή την πρόκριση. Να σημειωθεί ότι ο Καραγκούνης έπαιξε και τα 120 λεπτά της αναμέτρησης.

Με γκολ του Μποθρόιντ στο 75’, η ΚΠΡ κέρδισε εκτός έδρας την Γουέστ Μπρομ με 1-0 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε και η Γουίγκαν, κερδίζοντας την «μικρή» Μπόρνμουθ με 1-0 , χάρη σε τέρμα του Μποσελί στο 18’.

Στην παράταση πήρε το εισιτήριο για τον 4ο γύρο η Στόουκ η οποία ισοφαρίστηκε στο 87’ από την Κρίσταλ Πάλας σε 1-1, ωστόσο ξέσπασε στο έξτρα μισάωρο, πετυχαίνοντας 3 γκολ (Γουόλτερς 95’,110’, Κάμερον 120’) για το τελικό 4-1.

Την «γειτόνισσα» Μπρέντφορντ θα αντιμετωπίσει η Τσέλσι στον επόμενο γύρο, καθώς η ομάδα της Λιγκ 1 κέρδισε με 2-1 την Σάουθεντ. Από την άλλη μεγάλη νίκη για την Λιντς η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 στο «Σεντ Άντριους» της Μπέρμιγχαμ, και με το τελικό 2-1 προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.

Με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Χαλ την Λέιτον Όριεντ, ενώ στον 4ο γύρο πέρασε και η ΜΚ Ντόνς η οποία απέκλεισε με 2-0 την Σέφιλντ Γουένσντεϊ.